Core i9-13900K detailně otestováno. S výkonem ale roste i spotřeba

První podrobnější testy nejvýkonnějšího modelu procesoru Raptor Lake (QS) jsou venku

Tento týden jsme tu už měli první test snad finálního procesoru Intel Raptor Lake (Core i9-13900K). Bylo to ovšem jen v jednom benchmarku, a navíc s potenciálně zkresleným výsledkem kvůli problémům s časovači. Ovšem teď se objevil další test, v němž je benchmarků už větší množství, takže by mohl dávat dost dobrou představu o výkonu. A také o příkonu, který se proti procesorům Alder Lake zhoršil, jak se dalo po přidání jader čekat.

Čínský recenzent s přezdívkou Extreme Player publikoval rozsáhlejší testy procesoru Intel Core i9-13900K, který by údajně měl být kvalifikačním vzorkem. Najdete je na videu zde (na jeho vydání upozornil twitterový leaker HXL). Tzv. QS již mají parametry odpovídající sériovým procesorům, a Intel je někdy dokonce i poskytoval na recenze, takže by mělo jít o dost reprezentativní ukázku. Jediné nepřesnosti by asi mohly být v tom, že ještě platforma a firmware nemusí být dobře odladěné, má-li být vydání zřejmě až za dva měsíce a něco.

Core i9-13900K bude pravděpodobně nejvýkonnější model Raptor Lake (i když později by asi mohla přijít ještě nějaká speciální edice 13900KS). Jde o 125W (reálná spotřeba je ovšem vyšší) odemčený model s osmi výkonnými jádry P-Core a nově s 16 efektivními jádry E-Core, takže celkově má 32 vláken, jako konkurenční 16jádrové Ryzeny. Základní takt je 3,0 GHz pro velká jádra jejich maximální boost je až 5,7 GHz (i když na videu se zmiňuje i možnost 5,8 GHz) při nízkých teplotách, při vyšších patrně 5,5 GHz. Boost 5,5 GHz procesor, zdá se, ukazuje ve většině detekčních programů i v BIOSu. Maximální takt E-Core je, zdá se, 4,3 GHz.

Snímek CPU-Z pro QS vzorek Core i9-13900K (zdroj: Extreme Player)

Jednovláknový výkon lepší o 10–14 %

Vypadá to, že Intelu se podaří splnit slib, že jednovláknový výkon naroste „až o dvouciferná procenta“, pokud se tedy bude srovnávat s Core i9-12900K (a ne se speciální edicí i9-12900KS). Extreme Player sestavil přehled výsledků, z nějž je vidět, že Core i9-13900K má proti Core i9-12900KF použitému pro srovnání zhruba o 10 % lepší výkon v mnoha jednovláknových testech (3D Mark CPU Profile, Geekbench 5, CPU-Z). Někde je dokonce lepší a dosahuje náskok až +13–14 % (Cinebench R20, R23 ST).

Mnohovláknový výkon díky E-Core navíc stoupne mnohem výrazněji, v benchmarcích se pokroky pohybují od +33 % až po zhruba +46 % (CPU-Z). O něco lepší výsledek (+51,6 %) se povedl při kompresi v 7-zipu, který je asi dost závislý na paměťovém výkonu. Na druhou stranu ústřel na druhou stranu (jen 22,8% zlepšení) mělo i9-13900K v Geekbenchi 5.

Přehled benchmarků QS vzorku Core i9-13900K s výkonnostními nárůsty proti Core i9-12900KF (zdroj: Extreme Player)

Větší L2 cache, ale bez zlepšení IPC?

Raptor Lake má patrně pozměněnou architekturu jader, ale zatím nevíme o jiných změnách než v pamětech L2 cache. Intel ji u jader P-Core zvětšil z 1,25 MB na 2 MB (je možné, že je to výměnou za vyšší latenci) a jádra E-Core mají 4MB L2 cache vždy sdílenou čtyřmi jádry Gracemont v klastru, zatímco u Alder Lake byla jen 2MB.

Zdá se ale, že IPC v aplikačním softwaru na to moc nereaguje. Výkonnostní testy zatím nevykazují nějaké zlepšení výkonu na 1 MHz (nebo aspoň ne významné), Extreme Player například otestoval výkon Raptor Lake v CPU-Z proti procesoru Alder Lake s oběma čipy na stejné frekvenci a dostal prakticky stejné číslo. Rozdíly byly v rámci statistické chyby, kdy někdy vyhrává Alder Lake, někdy Raptor Lake. To by znamenalo, že minimálně v části programů a úloh bude Raptor Lake mít vyšší výkon jen vlivem vyšších frekvencí (a v případě mnohovláknového softwaru ještě díky více vláknům přidaným E-Core).

Výsledky CPU-Z pro různé frekvence ukazují prakticky stejné IPC mezi Raptor Lake a Alder Lake (zdroj: Extreme Player)

Uvidíme ale, zda třeba L2 cache nebude výrazněji pomáhat ve hrách. Podle některých informací měly změny cache v Raptor Lake cílit právě na herní výkon. Mohlo by tedy jít o podobný případ, jako je 3D V-Cache v procesorech AMD Ryzen, která také ve většině programů moc nepomáhá, ale ve hrách má razantní účinek.

Zvýšená spotřeba

Stinnou stránkou toho, že se výkon zvyšuje více jádry a vyššími takty, ale na víceméně stejném výrobním procesu Intel 7 (i když podle některých zpráv může v procesorech Raptor Lake obsahovat nějaká zlepšení), je však vyšší spotřeba.

Vypadá to, že PL2 se opět zvedne a bude na úrovni žravých pozdních 14nm procesorů Comet Lake a Rocket Lake. Oficiální hodnota tzv. maximum Turbo Power bude zřejmě pro Core i9-13900K již 253 W (proti 241 W u Alder Lake). Opět platí, že tuto spotřebu bude mít procesor povoleno čerpat permanentně, není tedy časově omezená. Ač tedy Intel bude model Core i9-13900K označovat jako 125W třídu procesoru, v mnohovláknové zátěži jde o 250W procesor. Spotřeba samozřejmě může být nižší, pokud se vám nepovede zatížit všechna jádra, ale tak se TDP nedefinuje.

Přesněji je asi třeba říci, že 253 W bude limit spotřeby, pokud základní deska bude respektovat hodnoty oficiálně doporučené Intelem. Zejména highendové desky často mají v základu nastavené v podstatě přetaktované režimy, které tyto limity odemykají.

S odemčenými limity přes 400 W

Extreme Player vyzkoušel takový režim, kdy má procesor nastavenou spotřebu maximálního turba na neomezenou, a může tedy ve všech zátěžích nastavovat své maximální all-core boosty. Není ale úplně jasné, zda bylo CPU jinak „stock“, nebo šlo i o nějaké přetaktování. Při stress testu v aplikaci Intel XTU ale byla dosažena spotřeba přes 400 W a došlo k termálnímu throttlingu s teplotou 100 stupňů, ačkoliv byl k chlazení použitý 360mm AIO chladič. Před započetím throttlingu se, zdá se, procesor na chvíli dostal na příkon 433 W, přičemž jde o „package power“, tedy elektřinu odebranou socketem procesoru, bez dalších ztrát (a tepla), které nastanou na VRM desky.

Pokud ale bude BIOS desky dle specifikací limitovat spotřebu v turbu na oněch nominálních 253 W, měl by být procesor celkem dobře uchladitelný s patřičně silným chladičem. S tímto limitem se teplota procesoru po 25 minutách v AIDA FPU stress testu držela na 77 °C. Mělo by to být se stejným 360mm AIO (Thermalright Frozen Magic 360 ARGB). Takty byly, zdá se, 4,0–4,1 GHz na E-Core a 5,1–5,2 GHz na P-Core, což není zrovna špatné.

Procesor tedy pravděpodobně bude v mnohovláknovém výkonu limitován tím, jaký bude mít nastavený limit spotřeby. Minimálně v části aplikací asi nebude schopen udržet své maximální all-core boosty na všech jádrech, aniž by na tento limit narazil, a místo toho bude muset nasadit nižší. U recenzí tedy bude třeba pamatovat na to, že mnohovláknový výkon se bude lišit podle použité desky a nastavení – tam, kdy nebude 253W limit respektován, vyjde vyšší.

Tip: Tak už víme (skoro) jistě, kdy vyjde Raptor Lake – procesory Intel Core 13. generace pro desktop

Zdroje: Bilibili, HXL, SkyJuice, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo. Celý článok „Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz

Vypadá to, že se nám pěkně rýsují modely procesorů Raptor Lake, které Intel v říjnu vydá jako Core 13. generace pro desktop. Nejdřív unikl test (a parametry) top modelu Core i9-13900K, tento týden jsme už měli i specifikace a benchmark Core i5-13600K (které proti předchozí generaci narostlo na 14jádro). A zdá se, že už máme i poslední dílek skládačky, protože vzápětí se odhalil už i model Core i7-13700K, dostupnější model s osmi P-Core. Celý článok „Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X

Tento týden se objevil únik procesoru Intel Core i5 nové 13. generace (Raptor Lake). V té dostane tato třída procesorů víc jader, bude mít již 8 efektivních E-Core. První únik byl nicméně ještě jen inženýrský vzorek, z něhož nebyly jasné finální parametry. Teď ale probublaly testy již sériových procesorů (nebo aspoň jim identických kvalifikačních vzorků) Core i5-13600K, které ukazují, jak vysoká bude frekvence a také výkon v Geekbenchi 5. Celý článok „Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *