Core i9-13900K detailně otestováno. S výkonem ale roste i spotřeba

První podrobnější testy nejvýkonnějšího modelu procesoru Raptor Lake (QS) jsou venku

Tento týden jsme tu už měli první test snad finálního procesoru Intel Raptor Lake (Core i9-13900K). Bylo to ovšem jen v jednom benchmarku, a navíc s potenciálně zkresleným výsledkem kvůli problémům s časovači. Ovšem teď se objevil další test, v němž je benchmarků už větší množství, takže by mohl dávat dost dobrou představu o výkonu. A také o příkonu, který se proti procesorům Alder Lake zhoršil, jak se dalo po přidání jader čekat.

Čínský recenzent s přezdívkou Extreme Player publikoval rozsáhlejší testy procesoru Intel Core i9-13900K, který by údajně měl být kvalifikačním vzorkem. Najdete je na videu zde (na jeho vydání upozornil twitterový leaker HXL). Tzv. QS již mají parametry odpovídající sériovým procesorům, a Intel je někdy dokonce i poskytoval na recenze, takže by mělo jít o dost reprezentativní ukázku. Jediné nepřesnosti by asi mohly být v tom, že ještě platforma a firmware nemusí být dobře odladěné, má-li být vydání zřejmě až za dva měsíce a něco.

Core i9-13900K bude pravděpodobně nejvýkonnější model Raptor Lake (i když později by asi mohla přijít ještě nějaká speciální edice 13900KS). Jde o 125W (reálná spotřeba je ovšem vyšší) odemčený model s osmi výkonnými jádry P-Core a nově s 16 efektivními jádry E-Core, takže celkově má 32 vláken, jako konkurenční 16jádrové Ryzeny. Základní takt je 3,0 GHz pro velká jádra jejich maximální boost je až 5,7 GHz (i když na videu se zmiňuje i možnost 5,8 GHz) při nízkých teplotách, při vyšších patrně 5,5 GHz. Boost 5,5 GHz procesor, zdá se, ukazuje ve většině detekčních programů i v BIOSu. Maximální takt E-Core je, zdá se, 4,3 GHz.

Snímek CPU-Z pro QS vzorek Core i9-13900K (zdroj: Extreme Player)

Jednovláknový výkon lepší o 10–14 %

Vypadá to, že Intelu se podaří splnit slib, že jednovláknový výkon naroste „až o dvouciferná procenta“, pokud se tedy bude srovnávat s Core i9-12900K (a ne se speciální edicí i9-12900KS). Extreme Player sestavil přehled výsledků, z nějž je vidět, že Core i9-13900K má proti Core i9-12900KF použitému pro srovnání zhruba o 10 % lepší výkon v mnoha jednovláknových testech (3D Mark CPU Profile, Geekbench 5, CPU-Z). Někde je dokonce lepší a dosahuje náskok až +13–14 % (Cinebench R20, R23 ST).

Mnohovláknový výkon díky E-Core navíc stoupne mnohem výrazněji, v benchmarcích se pokroky pohybují od +33 % až po zhruba +46 % (CPU-Z). O něco lepší výsledek (+51,6 %) se povedl při kompresi v 7-zipu, který je asi dost závislý na paměťovém výkonu. Na druhou stranu ústřel na druhou stranu (jen 22,8% zlepšení) mělo i9-13900K v Geekbenchi 5.

Přehled benchmarků QS vzorku Core i9-13900K s výkonnostními nárůsty proti Core i9-12900KF (zdroj: Extreme Player)

Větší L2 cache, ale bez zlepšení IPC?

Raptor Lake má patrně pozměněnou architekturu jader, ale zatím nevíme o jiných změnách než v pamětech L2 cache. Intel ji u jader P-Core zvětšil z 1,25 MB na 2 MB (je možné, že je to výměnou za vyšší latenci) a jádra E-Core mají 4MB L2 cache vždy sdílenou čtyřmi jádry Gracemont v klastru, zatímco u Alder Lake byla jen 2MB.

Zdá se ale, že IPC v aplikačním softwaru na to moc nereaguje. Výkonnostní testy zatím nevykazují nějaké zlepšení výkonu na 1 MHz (nebo aspoň ne významné), Extreme Player například otestoval výkon Raptor Lake v CPU-Z proti procesoru Alder Lake s oběma čipy na stejné frekvenci a dostal prakticky stejné číslo. Rozdíly byly v rámci statistické chyby, kdy někdy vyhrává Alder Lake, někdy Raptor Lake. To by znamenalo, že minimálně v části programů a úloh bude Raptor Lake mít vyšší výkon jen vlivem vyšších frekvencí (a v případě mnohovláknového softwaru ještě díky více vláknům přidaným E-Core).

Výsledky CPU-Z pro různé frekvence ukazují prakticky stejné IPC mezi Raptor Lake a Alder Lake (zdroj: Extreme Player)

Uvidíme ale, zda třeba L2 cache nebude výrazněji pomáhat ve hrách. Podle některých informací měly změny cache v Raptor Lake cílit právě na herní výkon. Mohlo by tedy jít o podobný případ, jako je 3D V-Cache v procesorech AMD Ryzen, která také ve většině programů moc nepomáhá, ale ve hrách má razantní účinek.

Zvýšená spotřeba

Stinnou stránkou toho, že se výkon zvyšuje více jádry a vyššími takty, ale na víceméně stejném výrobním procesu Intel 7 (i když podle některých zpráv může v procesorech Raptor Lake obsahovat nějaká zlepšení), je však vyšší spotřeba.

Vypadá to, že PL2 se opět zvedne a bude na úrovni žravých pozdních 14nm procesorů Comet Lake a Rocket Lake. Oficiální hodnota tzv. maximum Turbo Power bude zřejmě pro Core i9-13900K již 253 W (proti 241 W u Alder Lake). Opět platí, že tuto spotřebu bude mít procesor povoleno čerpat permanentně, není tedy časově omezená. Ač tedy Intel bude model Core i9-13900K označovat jako 125W třídu procesoru, v mnohovláknové zátěži jde o 250W procesor. Spotřeba samozřejmě může být nižší, pokud se vám nepovede zatížit všechna jádra, ale tak se TDP nedefinuje.

Přesněji je asi třeba říci, že 253 W bude limit spotřeby, pokud základní deska bude respektovat hodnoty oficiálně doporučené Intelem. Zejména highendové desky často mají v základu nastavené v podstatě přetaktované režimy, které tyto limity odemykají.

S odemčenými limity přes 400 W

Extreme Player vyzkoušel takový režim, kdy má procesor nastavenou spotřebu maximálního turba na neomezenou, a může tedy ve všech zátěžích nastavovat své maximální all-core boosty. Není ale úplně jasné, zda bylo CPU jinak „stock“, nebo šlo i o nějaké přetaktování. Při stress testu v aplikaci Intel XTU ale byla dosažena spotřeba přes 400 W a došlo k termálnímu throttlingu s teplotou 100 stupňů, ačkoliv byl k chlazení použitý 360mm AIO chladič. Před započetím throttlingu se, zdá se, procesor na chvíli dostal na příkon 433 W, přičemž jde o „package power“, tedy elektřinu odebranou socketem procesoru, bez dalších ztrát (a tepla), které nastanou na VRM desky.

Pokud ale bude BIOS desky dle specifikací limitovat spotřebu v turbu na oněch nominálních 253 W, měl by být procesor celkem dobře uchladitelný s patřičně silným chladičem. S tímto limitem se teplota procesoru po 25 minutách v AIDA FPU stress testu držela na 77 °C. Mělo by to být se stejným 360mm AIO (Thermalright Frozen Magic 360 ARGB). Takty byly, zdá se, 4,0–4,1 GHz na E-Core a 5,1–5,2 GHz na P-Core, což není zrovna špatné.

Procesor tedy pravděpodobně bude v mnohovláknovém výkonu limitován tím, jaký bude mít nastavený limit spotřeby. Minimálně v části aplikací asi nebude schopen udržet své maximální all-core boosty na všech jádrech, aniž by na tento limit narazil, a místo toho bude muset nasadit nižší. U recenzí tedy bude třeba pamatovat na to, že mnohovláknový výkon se bude lišit podle použité desky a nastavení – tam, kdy nebude 253W limit respektován, vyjde vyšší.

Tip: Tak už víme (skoro) jistě, kdy vyjde Raptor Lake – procesory Intel Core 13. generace pro desktop

Zdroje: Bilibili, HXL, SkyJuice, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače. Celý článok „Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden“ »

  •  
  •  
  •  

Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný

Pre kompletnosť testov procesora Intel Core i5-14400F dopĺňame výsledky jeho druhého steppingu. Variant B0 otestovaný už máme, teraz prichádza rad na variant C0. Jeho dostupnosť v obchodoch je minimálne v súčasnosti podstatne horšie a vzniká sa otázka, či je vôbec o čo stáť. Má zmysel sa cielene uchádzať o stepping C0 alebo je „v poriadku“ aj B0? Alebo je to „jedno“ (k čomu sa v rámci nákupnej lotérie dostanete)? Celý článok „Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *