Recenzia Silent Wings Pro 4 (BL098): Tvrdé KO BeQuiet!

Detaily BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL098)

Všetky tajnosti okolo testov BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4 končia a začínajú podrobné analýzy čiastkových vlastností. A je skvelé, že môžeme byť pri tom. Ide totiž bezosporu o najväčšiu „chladiacu“ udalosť tohto roka, ktorá je korenistejšia, než sme sa nazdávali. Nové ventilátory BeQuiet! sú síce absolútna špička, ale napriek tomu sa nevyhli určitým nedokonalostiam, s ktorými musíte počítať.

Ani BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4 sa nevyhli komentárom o tom, že sú kópiou toho či onoho ventilátora. Je však potrebné si uvedomiť, že dizajn rotora s väčším počtom tenších čepelí s výraznejším zakrivením nábežných hrán je to, čo v efektivite jasne prekonalo tradičné konštrukcie. Za tie môžeme považovať typické sedemlistové ventilátory so širokými lopatkami, ktoré narážajú na fyzikálne limity.

Predošlý alebo povedzme tradičný tvar axiálnych rotorov pre uhol prúdenia, ktorý tlačí veľkú časť prúdnic aj mimo axiálnu os prúdenia, skrátka nemôže nikdy prekonať špičkový návrh, ktorý minimalizuje pomerne neefektívne prúdenie do strán. Neefektívne preto, že medzi rámčekom a lopatkami dochádza k vyššiemu treniu a tým pádom k vyššej hlučnosti s čím klesá to, čomu hovoríme efektivita (pomer intenzity prietoku k hladine hluku).

Isteže, tvar lopatiek nie je všetko a veľa vecí sa dá vždy pokaziť, ale akým smerom sa bude geometria ventilátory uberať v nasledujúcich rokoch je veľmi dobre predvídateľné a pochopiteľné. Nejaký čas ešte budú padať narážky na to, kto koho kopíruje, ale s postupným zánikom tradičných rotorov sa to upokojí a tie „nové“ si zvykneme ako na štandard. A buďme za to radi, toto je pokrok správnym smerom a ide len o to, kto efektívnejšie doladí malé aerodynamické detaily. A teraz si už rozoberieme to, čo a v akej kvalite sa podarilo BeQuiet! u Silent Wings (Pro) 4.

Celý povrch lopatiek charakterizujú vrúbky, ktoré sú pre BeQuiet! typické a pomerne užitočné. Na vstupe najmä eliminujú mikroturbulencie, ktoré by na hladkých lopatkách boli výrazne intenzívnejšie a rotorom by tak pretieklo menšie množstvo vzduchu. Na rozdiel od starších ventilátorov (vrátane Silent Wings 3) majú však tieto drážky o trochu menšiu hĺbku. Je to zrejme preto, aby v tenších miestach materiál „zoslabol“ čo najmenej. Predsa sa jedná v pomere k šírke pomerne dlhé lopatky, ktoré sa vyznačuje aj vyššia pružnosť.

Hoci sa nedá sa povedať, že sú lopatky tenké, sú výrazne tenšie než u konkurenčného ventilátora Noctua NF-A12x25. K tomu sú vyrobené ešte z materiálu, v porovnaní s ktorým Noctua prezentovala lepšie vlastnosti a nižšiu tepelnú rozťažnosť „sterroxu“. Jedná sa o polybutyléntereftalát (PBT) s 30 % obsahom sklených vlákien, ktoré zvyšujú pevnosť a znižujú vplyv nežiaduceho vlnenia lopatiek za letu. BeQuiet! síce tvrdí, že k nemu nedochádza, ale to pomerne prefíkane, pretože sa odkazuje na maximálnu rýchlosť.

Do kritických otáčok a rezonančných frekvencií sa však ventilátory dostávajú aj pri nižších rýchlostiach. A toto je tak trochu ten prípad a najväčšie negatívum, cez ktoré sa budete musieť pri Silent Wings (Pro) 4 povzniesť. Podrobnejšie si to, k čomu, kedy a v akej intenzite dochádza, rozoberieme v záverečnej kapitole spolu s tým, ako sa takéto správanie v tomto prípade prejavuje na mechanických vibráciách.

   

Medzeru medzi koncami lopatiek a rámčekom BeQuiet! medzigeneračne zmenšil (z 1,2 na 1,0 mm), ale je stále dvakrát väčšia, ako u ventilátora Noctua NF-A12x25, s ktorým sa chce nechcene Silent Wings Pro 4 budú konfrontovať. Aj to svedčí o tom, že BeQuiet! blafuje a vie, že sa lopatky trochu rozťahujú. V rámci nejakého bonusového článku sa vám to neskôr pokúsime zachytiť aj na makrofotografie, na ktorých je to pri správnom nasvietení dobre vidieť.

Keby k vyššie opisovanému javu nedochádzalo, tak BeQuiet! stopercentne tú medzeru zmenší výraznejšie, tak, ako by to len bolo možné na to, aby nikdy nedochádzalo ku kolízii (kontaktu lopatiek s rámčekom). Na druhej strane treba poznamenať, že z pohľadu celkového prierezu je medzi milimetrovou a pol milimetrovou medzerou veľmi malý rozdiel a nemá dramatický vplyv na výkonnostné vlastnosti nemá. Je však pravda, že na tejto úrovni drahých ventilátorov sú celkovo lepšie/horšie výsledky postavená práve na takýchto malých detailoch.

Na rotore je pozoruhodná i snaha BeQuiet! o maximalizáciu celkovej plochy lopatiek. Pri kolmom pohľade je dobre vidieť, že nábežné hrany lopatiek sú takmer presne nad odtokovými hranami predošlých lopatiek – medzery sú minimálne (podstatne menšie než u Noctua NF-A12x25). A teraz je to dobre či zle? Z výkonnostného hľadiska je to určite dobre. BeQuiet! tak získava väčšiu plochu, do ktorej sa vzduch môže „oprieť“ a súčasne stále neopúšťa štandardnú hrúbku (tak ako napríklad Phanteks T30) 25 mm.

Potom je tu ale ešte akustická stránka. Ak sa ale priblíženie nábežných k odtokovým hranám prejavilo najvýraznejšie jemným zvýšením intenzity zvuku okolo 2,5 kHz vždy veľmi nevýrazným svišťaním, tak je všetko v poriadku a môžeme konštatovať, že tento kompromis stál za to.

Veľké vylepšenie oproti Silent Wings 3 je v montáži vymeniteľných rohov. Majitelia SW3 dobre vedia, že sa poistka aspoň jedného z rohov zasekla, čo prakticky znemožnilo výmenu za iný typ rohov. Túto chybu však už BeQuiet! nezopakoval a naopak je nové riešenie mimoriadne elegantne. Poistky sú to dve a hlavne zvonku. Montážne rohy sa už nezasúvajú zboku, pozdĺžne, ale priamo sa zvrchu zacvakávajú o roh ventilátora. Fixačné páčky/poistky je pritom možné zvonku pohodlne stlačiť, tým konkrétny typ rohu odstránite a môžete ho vymeniť za iný. Montáž a hlavne teda demontáž sa podstatne zlepšila. Všetko ide zľahka a pritom pevne drží na svojom mieste, bez vôle. O nejaké drnčanie (typicky z nestabilných spojov) tak obavy mať netreba.

Čo sa týka samotných typov rohov, tak Silent Wings Pro 4 má až tri typy. Štandardné, antivibračné a rohy optimalizované na efektívnejšie fungovanie na radiátoroch kvapalinových chladičov. To sú tie najväčšie, na fotke vľavo. Oproti ostatným typom na radiátoroch zvyšujú statický tlak a nejde iba o marketingovú frázu.

„Radiátorové“ rohy majú širšie aj vyššie ramená, vďaka ktorým lepšie lícuje s vonkajším oblúkom rotorového tunela. Oproti zvyšným typom upcháva medzery a tak už nedochadza k nežiaducim únikom vzduchu, čím prirodzene stúpa statický tlak a tým sa zvyšuje aj celková chladiaca efektivita, čo dokazujú aj naše testy. Rohy na radiátory sú na Silent Wings Pro 4 predinštalované a treba dodať, že sú iba súčasťou iba ventilátorov s „Pro“ v označení. Obyčajné Silent Wings 4 ich nemajú a na radiátoroch budú dosahovať nižšiu efektivitu. Síce trochu zbytočne, ale je to preto, aby BeQuiet! zatraktívnil drahší variant nových ventilátorov.

V samostatnom teste zameranom na vplyv rôznych rohov na vlastnosti ventilátorov sa dozviete i to, že hoci tie „antivibračné“ vyzerajú technicky skvelo, tak určité kolízie nedosahujú svoju maximálnu efektivitu. Inými slovami, vibrácie od rámčeka úplne neodizolujú.

Výhoda Silent Wings Pro 4 však tkvie aj v iných veciach, než je montážna súprava na radiátory. Jedna z nich je solídnejší kábel s hustým textilným výpletom. S podobným, s akým sa stretávate u myšiek či klávesníc. V mieste, kde sa bežné káble lámu, je tento navyše robustným medzičlánkom s logom BeQuiet!

   

Azda najväčší zmysel príplatku 7 eur/172 Kč oproti štandardným SW4 je pre rýchlostný prepínač alebo obmedzovač, ktoré majú Silent Wings Pro 4 navyše. Ten má tri stupne, kde najpomalší (M, medium) zníži maximálnu rýchlosť zhruba na 1575 ot./min, stredný (HS, high-speed) na cca 2367 ot./min a na UHS (ultra high-speed) dosahuje maximálnu zhruba 2800 ot./min.

Tu za zmienku stojí, že aj v úplne nereštriktívnom (t.j. nebrzdenom) prostredí k špecifikovanej rýchlosti 180–200 otáčok chýba (stále sme však v prípustnej tolerancii ±10 %), ale udávaný prietok vzduchu dosahovaný je prakticky na presne, dokonca s malou plusovou rezervou. Tento rýchlostný prepínač má výhodu v tom, že v nižších otáčkach regulácia PWM nevyženie rýchlosť príliš vysoko ani na základných doskách s agresívnejšími priebehovými krivkami.

Štartovacie a minimálne rýchlosti sa pritom naprieč režimami nemenia za zostávajú na približne 620 ot./min. To je možno trochu viac, než by si niektorí používatelia priali, ale je to daň za ten široký rozsah s nadštandardne vysokým maximom. … a skoro by sme zabudli na to, že aj SW (Pro) 4 (rovnako ako SW3) majú 6-pólový motorček s trojfázovým krútiacim momentom.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (14) Pridať komentár

  1. Dík Ľubo za superrýchlu recenziu.
    Grafy vyzerajú parádne až kým nedošlo na tie frekvenčné. 😀 Tam mi to príliš nereže, a vibrácie tiež nepotešili. Aby sa dal spraviť záver, chce to už testy Sterroxov. 🙂 Lebo koncept je to v podstate rovnaký, som zvedavý kto ho zvládol lepšie. Ale keďže Sterroxy prevádzkujem, mám tušák ako to asi dopadne.

    Každopádne čakám na testy papierových favoritov. 🙂

  2. Nadměrné vibrace a jejich křečovité záplatování celou sadou rohů u mě sráží dojem hodně hluboko.

  3. vibrácie môžu kľudne vyriešiť ďalšie šarže vo výrobe.
    ináč ten „šabľový“ dizajn lopatiek rotora nie je ani vynález Scythe Gentle Typhoonu, objavil sa na vrtuliach lietadiel už v osemdesiatych rokoch…

    1. Rozmýšľam, akú úpravu by BeQuiet! musel pre tú redukciu vibrácií podniknúť, aby to nebol dramatický, jasne viditeľný zásah. V tomto prípade nejde o žiadnu dielenskú nepresnosť, ale najmä o tie tenké miesta lopatkách, ktoré podnecujú vlnenie, ktorého vibrácie sa cez „tvrdý stred“ efektívne dostávajú až na konštrukciu rámčeka. V BeQuiet! dobre vedeli, že toto bude slabé miesto, je to vidieť aj na tom pomerne výraznom zmenšení výškového rozdielu medzi špičkami a spodkami vrúbkov.

      Zvláštne je aj to, že tie lopatky na SW4 sú celkovo výrazne tenšie ako boli u SW3, ale i PW2. Vyskakuje mi tak otázka, prečo to nenechali minimálne na rovnakej hrúbke, keď sa už teda nešlo cestou zosilňovania, ktorá by pri takto tvarovaných lopatkách i celkom dávala zmysel.

      1. no, pošli odkaz na test germánom a oni sa ti už ozvú, ako by sa test dal revidovať k obojstrannej spokojnosti 😛

        1. Odkaz na test majú a sú so všetkým ok, ale rozpútavať s niekým debatu na túto tému fakt nejdem. Pretože z princípu veci musia popierať všetko, čo im nehrá do karát (špeciálne teraz, na sa očakávajú najväčšie predaje). To znamená, že buď sme to „zle odmerali“ alebo to ešte môže byť vzácna „chyba kusu“, inak to byť predsa nemôže. A síce sa s tým snažím pracovať, ale stále ešte asi nemám nervy na to, aby niekto so mňa robil úplneho blbca. Čiže do detaily tohto typu so žiadnou firmou preberať nechcem. Každopádne Noctua pri prezentácii sterroxu robila laserové merania vibrácií čisto lopatiek a ten rozdiel oproti PBT s 30 % skleného vlákna (t.j. to, z čoho je vyrobený rotor SW4) tam je celkom výrazný, a to ešte predpokladám, že celková geometria lopatiek, teda vrátane hrúbky, je rovnaká. Lopatky SW4 sú slabšie ako u NF-A12x25. Takže tak. Netvrdím, že tam Noctua niečo neprifarbuje, ale bude to +/- nejako tak.

          Ale mám od nich aspoň zaujímavé vyjadrenie k tým rohom na radiátory a aký je rozdiel medzi štandardnými. Zatiaľ nejdem písať o čo sa má jednať (aj keď je možné, že je to verejne známa informácia…), pretože sa mi to, čo sľubujú, príliš nezdá. Meraním to ale vieme jednoducho potvrdiť alebo vyvrátiť. Takže okrem extra testov antivibračných rohov na montáž do skrinky prejdeme zopár vecí aj s tými „radiátorovými“.

          1. čo namerala Noctua je čisto ich vec, metodika oproti tebe bude stopro iná a týmto modelom im BQ pekne nahral na smeč, ale to je tiež ich vec, určite to Noctua marketingovo využije. BQ mali pár rokov na vylepšenie beztak výborných SW3 a takto to kapánek pohnojili… sranda, na čo všetko sa príde, keď sa merania robia dôkladne a poctivo!

  4. Dík za recenzi, jako spokojený vlastník SW3 mám nutkání k upgradu, jenže mám 140mm verzi, tak si nejsem jistý, jestli může mít SW4 podobné výsledky, když u nich zůstalo sedm lopatek místo devíti u 120mm?

    1. Záleží na aplikácii. Síce úplne nerozumiem tomu, prečo je medzi 120 a 140 mm SW(P)4 taky zasadný rozdiel v rozstupoch lopatiek, ale verím, že v pozíciách systémových ventilátorov v nereštriktívnom prostredí (t.j. bez prekážky) alebo v menej reštriktívnom prostredí (typicky iba s nylonovým filtrom) za 120 mm modelmi zaostáváť nebudú a pri rovnakej hlučnosti skončia s vyšším prietokom. Nijako zázračne nevyzerajú ale ani parametre BeQuiet!, nárast prietoku má byť u SW(P)4 s väčším prierezom iba o 5,3 %. Isteže, to pri nižšej hlučnosti a po zarovnaní na rovnakú hlučnosť bude ten rozdiel v optimálnych podmienkach výraznejší. Ako to bude ale na mriežkach a radiátoroch… na ne bude statický tlak IMO príliš nízky, aby mohla byť reč o špičkovej efektivite. Ale uvidíme, ako to je naozaj sa ukáže tradične až v testoch.

  5. Bolo by možné publikovat (youtube?) zvukove nahravky ventilatorov bud uz v rosahu otacok resp. Fix na 3 roznych urovniach. Low, mid, full speed ?

    Chapem ze porovnavate objektivne data ale myslim ze veľa ľudí by ocenilo keby si mohli vypocut prejav ventilatorov v kontrolovanom prostredi a takto ich porovnat „subjektivne“ 🙂

    1. Ach jo, vy ma trápite. 🙂

      Verte mi, že keby tie zvukové nahrávky spĺňali čo i len spodnú hranicu nárokov na niečo, čomu môžeme hovoriť relevantná informácia, tak ich tam máme. S vedomým, že prijímač od prijímača bude ten zvuk mať každý trochu iný, by sa mi asi zle zaspávalo. Dokonca všetko mení aj zmena hlasitosti, preto sa snažíme čitateľov naučiť na tie spektrografy. Ak je to neprekonateľná prekážka k vytvoreniu si dobre predstavy o tom, ako ten ventilátor asi znie, tak na podporu toho som ochotný urobiť možné aj nemožné. Napríklad spraviť nejaký tematický test, kde bude spektrograf a pod nim nahrávka. Ukázali by sme si, ako asi znejú kritické špičky na nízkych frekvenciách, vyšších či vysokých. Alebo ako znie taký ventilátor bez výraznejších špičiek. Ono sa to v zásade zase až tak neodlišuje a tých „prednesov“ je pri 120/140 mm ventilátoroch iba zopár.

      Viete, že dokážem týmto veciam obetovať sakramentsky veľa času, aby sme tým ventilátorom prišli až na dreň, ale musí mi to dávať zmysel. A tie zvukové vzorky nahrávky mi zmysel fakt nedávajú a asi by som veľmi trpel pri ich spracovávaní. Navyše ešte s vedomím, že tým degradujem perfektnú výpovednú hodnotu spektrografov… výhľadovo však budem určite pracovať všemožnými spôsobmi na tom, aby ste sa naučili čítať tie spektrografy. Keď to v rámci tematických článkov skrížime s nejakými tými zvukovými nahrávkami tak uvidíte, že nejde o nič zložité.

      1. Súhlas. Toto sa nedá verne sprostredkovať, treba to počuť na vlastné uši. Môžeš to zachytiť ako len chceš, ale keď nemáš dosah na výstupné zariadenie, je to zbytočné. Je to to isté ako keď človek vojde do obchoďáku kde na každej telke beží to isté a pritom na každom kuse farby lietajú od vidím do nevidím. Akurát toto by bolo v audio podobe. Každý by počul niečo iné a nechcem potom vidieť tie výmeny názorov. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *