Intel ukázal výkon svého GPU Arc A750, je rychlejší než RTX 3060

Oficiální údaje o výkonu grafiky Arc A750 s druhým výkonnějším GPU generace Alchemist, přímo od Intelu

Minulý týden Intel vypálil rybník „únikářům“, když v podstatě sám řekl, kdy vyjde nová 13. generace desktopových procesorů Core („Raptor Lake“). Teď je tu pokračování. Místo abychom se zabývali uniklými benchmarky z Číny, publikoval přímo Intel informace o svých chystaných grafikách Arc A750 a A770 a také jejich obrázky. Toto budou první výkonné modely jeho herních GPU a Intel teď řekl, co si pod tím „výkonné“ představit.

Intel začal na svůj web dávat videa představující výkonnější modely grafik Arc a jako první byla takto ukázána karta Intel Arc A750. Intel k ní ještě nesdělil specifikace, ale podle předchozích zpráv by mělo jít o model založený na výkonnějším z obou vyrobených GPU generace Alchemist (ACM-G10), ovšem na jeho poněkud ořezané verzi.

Karta má pravděpodobně 3072 shaderů (24 Xe Core), 24 RTU pro raytracingovou grafiku, 96 jednotek XMX pro akceleraci AI, 12MB L2 cache a buď 12 GB, nebo podle některých zdrojů 8 GB paměti GDDR6. Referenční provedení používá tmavý design s dvěma axiálními ventilátory a tloušťkou zhruba na dva sloty. Snad by se uvnitř mělo schovávat i nějaké RGB iluminátování – je vidět v akci na této fotce Linus Tech Tips.

Tato grafika je oficiálně označená „Arc A750 Limited Edition“. Možná to ale neznamená, že jde o nějakou omezenou sérii. Je možné, že takto bude prostě Intel označovat referenční karty s vlastním designem chlazení (šlo by tedy o obdobu označení „Founders Edition“ u Nvidie), zatímco nereferenční karty partnerských výrobců budou prostě Arc A750 (nebo tedy spíš Arc A750 Gaming XY Něco OC, podle gusta konkrétního výrobce).

Podle videa Intelu je karta napájená jedním osmipinovým a jedním šestipinovým konektorem, což samo teoreticky může dodávat 225 W. Spotřeba by mohla být ještě o něco vyšší, protože další energii karta může brát ze slotu. Ale nutně nemusela. Dva konektory by teoreticky mohly být osazené pro rezervu (například kvůli přetaktování), nebo proto, že je karta založená na stejném PCB, jaké později použije výkonnější verze s plně aktivním čipem ACM-G10 s 4096 shadery / 32 Xe Core.

Tato výkonnější verze se bude jmenovat Intel Arc A770 Limited Edition (alespoň v provedení od Intelu) a zástupci Intelu Tom Petersen a Ryan Shrout ji už také potvrdili – ukázali ji ve videu YouTube kanálu LinusTechTips. Tato karta má zřejmě stejný design jako A750 Limited Edition, ale asi bude mít vedle vyššího výkonu také o něco vyšší spotřebu – ovšem asi ne výrazně vyšší, protože napájení je pořád na jeden osmipin a jeden šestipin.

Arc A750 má být o 6–17 % rychlejší než GeForce RTX 3060

Intel zatím neukázal grafiku Arc A770 v akci, ale předvedl model Arc A750. Podle Ryana Shrouta zvládá A750 hru Cyberpunk 2077 v rozlišení 2560 × 1440 (detaily High Quality) při průměrných 60 FPS. Intel tuto grafiku, zdá se, hodlá prezentovat jako konkurenta modelu GeForce RTX 3060 od Nvidie.

Předvedl výsledky několika her, v nichž bude prý Arc A750 výkonnější než GeForce RTX 3060 – ve Fortnite má vést o 6 %, v Borderlands, Control a zmiňovaném Cyberpunku 2077 má být rychlejší o 13–15 %. V závodním F1 2021 pak má dosáhnout až o 17 % lepšího výkonu, měřeno průměrnými FPS. Toto vše mají být výsledky v rozlišení 2560 × 1440 bodů, High Quality.

Prezentace Intelu ukazující výkon grafiky Arc A750 proti Nvidia GeForce RTX 3060 (zdroj: Intel)

Karta Arc A770 by asi mohla být aspoň o 20 až 25 % rychlejší, ale s potenciálem i na víc, vzhledem k tomu, že má o třetinu více výpočetních jednotek. Ale asi je lepší nepředbíhat.

Jako obvykle je ale k oficiálním výkonnostním číslům uváděným přímo výrobcem nutné přidat upozornění, že mohou být zkreslené. Například tím, že se selektivně vzaly ty nejlépe vypadající testy, zatímco hry, kdy karta dopadá hůř, prezentovány nejsou. Proto si raději zatím nedělejte finální názor a počkejte, jak výkon grafiky Arc A750 zhodnotí nezávislé recenze.

Přímo Ryan Shrout uvádí, že výsledky v ukázaných vybraných hrách by měly být reprezentativní ukázkou toho, čeho je GPU Arc A750 schopné. Ale upozorňuje, že je to za podmínky, že budou karty správně vyrobené (firmware, napájení, chlazení) a softwarová stránka (tedy ovladače) pořádně optimalizovaná pro konkrétní hru. Zejména splnění druhé podmínky asi může zabrat nějaký čas, takže je možné, že první recenze po vydání dopadnou hůř kvůli hrám, které ještě Intel neodladil, zatímco Nvidia a AMD již ano.

Vydání těchto karet by prý mělo nastat ještě v létě, takže snad příští měsíc, nebo v září. Není ale jasné, zda to v tomto termínu bude i na našem trhu, nebo Intel nejdřív začne prodávat v Číně a u nás až s nějakou prodlevou.

Zdroje: Intel, YouTube, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380

Často se v kontextu grafických karet mluví o tom, že se jim po vydán postupně zvyšuje výkon. Není to úplně přesné, protože samotný výkonnostní potenciál hardware zůstává stejný a jenom se optimalizuje softwarová vrstva, aby z něj dokázala vytěžit více než na začátku. U grafických karet Intel Arc se teď ale stala výjimka a aktualizace ovladačů zdá se přímo vylepšila samotný výkon hardwaru zvýšením frekvence, na které GPU běží. Celý článok „(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380“ »

 •  
 •  
 •  

Prostředek RDNA 3: AMD vydává Radeon RX 7800 XT a RX 7700 XT

Jak už se vědělo předem, AMD v pátek na veletrhu Gamescom vydalo, či přesněji řečeno formálně odhalilo dvě nové grafiky Radeon architektury RDNA 3, které doplňují prostředek nabídky mezi levnější model Radeon RX 7600 s čipem Navi 33 a výkonné highendové Radeony RX 7900 XT a XTX s čipletovým GPU Navi 32. Mezi ně teď přichází dvě grafiky používající menší čipletové GPU Navi 32 a k němu 12 a 16 GB paměti. Celý článok „Prostředek RDNA 3: AMD vydává Radeon RX 7800 XT a RX 7700 XT“ »

 •  
 •  
 •  

Nové grafiky Intel Arc pro notebooky. Levné modely s novým čipem

První generace herních samostatných grafik Intel Arc přišla dost pozdě, kupodivu ale nedávno dostala nový prostřední čip, který tedy šel na trh až poté, co konkurence vydala svá GPU nové generace s 4nm/5nm výrobním procesem. Intel evidentně snahy o získání pozic na tomto trhu nevzdává a teď s tímto čipem začal potichu prodávat další dvě grafiky – ovšem v noteboocích, kam se Intelu dostává lépe díky velkému vlivu, který na OEM výrobce má. Celý článok „Nové grafiky Intel Arc pro notebooky. Levné modely s novým čipem“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *