Intel zřejmě prozradil, kdy vydá nové procesory Raptor Lake

Raptor Lake asi bude vydáno koncem září na akci Intel InnovatiON 2022

V poslední době tu máme střídavě novinky o tom, kdy podle posledních drbů vyjdou nové grafiky Nvidie nebo nové procesory AMD (Ryzen 7000 s architekturou Zen 4). Méně je zpráv o tom, kdy vydá Intel svou novou generaci procesorů pro desktopovou platformu LGA 1700 – Core 13. generace, známé také pod kódovým označením „Raptor Lake“. Teď ale zřejmě datum prozradil přímo Intel, jenž víceméně řekl, kdy od něj nový pokrok ve výkonu čekat.

Je to vlastně takové déjà vu do minulého roku. Tehdy jsme také zhruba touto dobou vyhlíželi, kdy by mohly vyjít procesory 12. generace (tedy Alder Lake) a s nimi desky platformy LGA 1700. A Intel tehdy v červenci oficiálně oznámil, že 27. a 28. 10. (2021) bude pořádat akci nazvanou Intel InnovatiON. Z různých ne úplně nenápadných narážek se tehdy dalo snadno odvodit, že toto bude termín oficiálního vydání procesorů Alder Lake. A skutečně se přesně to stalo, tedy s tou modifikací, že 27. 10. nastalo formální odhalení, ale reálně v obchodech pak procesory byly až další týden od 4. listopadu.

Toto je všechen kontext, který potřebujeme pro aktuální zprávu: situace se prakticky kompletně zopakovala. Intel teď oznámil novou akci opět nazvanou Intel InnovatiON, která se bude konat v kalifornském San Jose. Jen její datum je o měsíc dříve – 27. 9. a 28. 9. (u nás to tedy zase připadne na státní svátek).

Intel uvádí, že tato akce bude primárně orientována na vývojáře softwaru a má představovat různé technologie z ranku umělé inteligence, cloudu, akcelerátorů (tím Intel myslí GPU, FPGA), IoT, 5G, sítí, bezpečnosti, ale i „klientských výpočetních technologií“, čímž se myslí PC a notebooky. Během akce má přednést prezentaci CTO Intelu Greg Lavender a také samotný šéf Pat Gelsinger.

big.LITTLE se vrací na místo činu

Je vysoce pravděpodobné, že právě během této akce bude nová generace procesorů oficiálně představena a formálně uvedena na trh, přesně jako Alder Lake 11 měsíců před tím. Dozvíme se tedy finální specifikace procesorů Raptor Lake pro desktop, podrobnosti o nových funkcích a přidaných technologiích těchto procesorů a případně nových čipsetů (s procesory by měly vyjít desky s čipsety série 700).

Je pravděpodobné, že to opět bude formální, či chcete-li papírové uvedení. V poslední době je už spíš norma, že firmy pořádají jeden odhalovací „event“ několik dní dopředu a samotný termín fyzické dostupnosti pak nastane zvlášť třeba po deseti dnech. Má to mimo jiné tu výhodu, že jsou zákazníci předem připraveni a produkt má publicitu v médiích dvakrát. I Raptor Lake pravděpodobně půjde reálně do prodeje o týden až dva od odhalení. To znamená, že ačkoliv představení a formální uvedení bude ještě v září a v třetím kvartálu, reálně se Raptor Lake asi začne prodávat v říjnu, na začátku čtvrtého kvartálu. Ne, že by na tom až tak záleželo.

ES1 vzorek procesoru Raptor Lake (zdroj: Chiphell)

Je samozřejmě možné, že se Intel rozhodl nás trošku „vytrollit“ a tentokrát bude mít stejně nazvaná a avizovaná akce úplně jinou náplň než vydání nových CPU, takže zatím berte tento termín přece jen s nějakou rezervou. Na druhou stranu, i bez tohoto zatím neoficiální odhady termínu, kdy Raptor Lake vyjde, kroužily jak lačný teropod právě okolo října, takže si myslíme, že uvedení na trh opravdu asi bude během ohlášeného Intel InnovatiON.

Zdroj: Intel

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie

Procesor Intel Core i5-13600K vzbudzuje dojmom, akoby bol z trochu inej triedy, než je Ryzen 5 7600X. Raphael AMD s iba 6 jadrami proti 14 jadrám (aj keď osem z toho iba malých, Gracemont) Raptor Lake môže pôsobiť ako outsider, ktorý by mal byť výrazne lacnejší. Do takýchto rovín je konkurent AMD často i stavaný. My sme vo vynášaní súdov opatrnejší a hoci je Ci5-13600K skvelý procesor, tak stále v hre je aj zatiaľ stále jediný Ryzen 5 7000. Celý článok „Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie“ »

 •  
 •  
 •  

HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře

Už je to hodně dlouho, co víme o plánu Intelu vrátit se do highendových procesorů pro pracovní stanice – do trhu, z kterého ho nejdřív vyštípaly Threadrippery, aby ho pak vlastně také vyklidily, když AMD zrušilo jejich levnější „ne-Pro“ verzi. Ale procesory Sapphire Rapids, na kterých měly nové HEDT a/nebo „workstation“ CPU být založená, jsou opožděné a s nimi i platforma W790. Teď se objevila zpráva, kdy se konečně budou dát pořídit. Celý článok „HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře“ »

 •  
 •  
 •  

65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz

Jak jsme tu nedávno psali, hned po Vánocích a Silvestru na začátku ledna by měl Intel vydat nové mainstreamové procesory – „65W“ modely generace Raptor Lake od „lidových“ Core i3 přes i5 po 24jádra a 62jádra Core i7 a i9. Proti dnešní 12. generaci (Alder Lake) budou mít více jader E-Core, takže se dají čekat zajímavé pokroky ve výkonu. Nyní se už patrně objevila i informace o tom, jaké budou frekvence, což je indikátor jednovláknového a herního výkonu. Celý článok „65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *