Intel zřejmě prozradil, kdy vydá nové procesory Raptor Lake

Raptor Lake asi bude vydáno koncem září na akci Intel InnovatiON 2022

V poslední době tu máme střídavě novinky o tom, kdy podle posledních drbů vyjdou nové grafiky Nvidie nebo nové procesory AMD (Ryzen 7000 s architekturou Zen 4). Méně je zpráv o tom, kdy vydá Intel svou novou generaci procesorů pro desktopovou platformu LGA 1700 – Core 13. generace, známé také pod kódovým označením „Raptor Lake“. Teď ale zřejmě datum prozradil přímo Intel, jenž víceméně řekl, kdy od něj nový pokrok ve výkonu čekat.

Je to vlastně takové déjà vu do minulého roku. Tehdy jsme také zhruba touto dobou vyhlíželi, kdy by mohly vyjít procesory 12. generace (tedy Alder Lake) a s nimi desky platformy LGA 1700. A Intel tehdy v červenci oficiálně oznámil, že 27. a 28. 10. (2021) bude pořádat akci nazvanou Intel InnovatiON. Z různých ne úplně nenápadných narážek se tehdy dalo snadno odvodit, že toto bude termín oficiálního vydání procesorů Alder Lake. A skutečně se přesně to stalo, tedy s tou modifikací, že 27. 10. nastalo formální odhalení, ale reálně v obchodech pak procesory byly až další týden od 4. listopadu.

Toto je všechen kontext, který potřebujeme pro aktuální zprávu: situace se prakticky kompletně zopakovala. Intel teď oznámil novou akci opět nazvanou Intel InnovatiON, která se bude konat v kalifornském San Jose. Jen její datum je o měsíc dříve – 27. 9. a 28. 9. (u nás to tedy zase připadne na státní svátek).

Intel uvádí, že tato akce bude primárně orientována na vývojáře softwaru a má představovat různé technologie z ranku umělé inteligence, cloudu, akcelerátorů (tím Intel myslí GPU, FPGA), IoT, 5G, sítí, bezpečnosti, ale i „klientských výpočetních technologií“, čímž se myslí PC a notebooky. Během akce má přednést prezentaci CTO Intelu Greg Lavender a také samotný šéf Pat Gelsinger.

big.LITTLE se vrací na místo činu

Je vysoce pravděpodobné, že právě během této akce bude nová generace procesorů oficiálně představena a formálně uvedena na trh, přesně jako Alder Lake 11 měsíců před tím. Dozvíme se tedy finální specifikace procesorů Raptor Lake pro desktop, podrobnosti o nových funkcích a přidaných technologiích těchto procesorů a případně nových čipsetů (s procesory by měly vyjít desky s čipsety série 700).

Je pravděpodobné, že to opět bude formální, či chcete-li papírové uvedení. V poslední době je už spíš norma, že firmy pořádají jeden odhalovací „event“ několik dní dopředu a samotný termín fyzické dostupnosti pak nastane zvlášť třeba po deseti dnech. Má to mimo jiné tu výhodu, že jsou zákazníci předem připraveni a produkt má publicitu v médiích dvakrát. I Raptor Lake pravděpodobně půjde reálně do prodeje o týden až dva od odhalení. To znamená, že ačkoliv představení a formální uvedení bude ještě v září a v třetím kvartálu, reálně se Raptor Lake asi začne prodávat v říjnu, na začátku čtvrtého kvartálu. Ne, že by na tom až tak záleželo.

ES1 vzorek procesoru Raptor Lake (zdroj: Chiphell)

Je samozřejmě možné, že se Intel rozhodl nás trošku „vytrollit“ a tentokrát bude mít stejně nazvaná a avizovaná akce úplně jinou náplň než vydání nových CPU, takže zatím berte tento termín přece jen s nějakou rezervou. Na druhou stranu, i bez tohoto zatím neoficiální odhady termínu, kdy Raptor Lake vyjde, kroužily jak lačný teropod právě okolo října, takže si myslíme, že uvedení na trh opravdu asi bude během ohlášeného Intel InnovatiON.

Zdroj: Intel

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo. Celý článok „Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz

Vypadá to, že se nám pěkně rýsují modely procesorů Raptor Lake, které Intel v říjnu vydá jako Core 13. generace pro desktop. Nejdřív unikl test (a parametry) top modelu Core i9-13900K, tento týden jsme už měli i specifikace a benchmark Core i5-13600K (které proti předchozí generaci narostlo na 14jádro). A zdá se, že už máme i poslední dílek skládačky, protože vzápětí se odhalil už i model Core i7-13700K, dostupnější model s osmi P-Core. Celý článok „Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X

Tento týden se objevil únik procesoru Intel Core i5 nové 13. generace (Raptor Lake). V té dostane tato třída procesorů víc jader, bude mít již 8 efektivních E-Core. První únik byl nicméně ještě jen inženýrský vzorek, z něhož nebyly jasné finální parametry. Teď ale probublaly testy již sériových procesorů (nebo aspoň jim identických kvalifikačních vzorků) Core i5-13600K, které ukazují, jak vysoká bude frekvence a také výkon v Geekbenchi 5. Celý článok „Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *