Užší a pritom efektívnejší, profil unikátneho ventilátora InWin

InWin Mercury AM120S. Tenší ventilátor, ale s podobnou efektivitou ako hrubšie modely?

Každý ma trochu iný pohľad na to, akým smerom by sa mala uberať konštrukcia „správneho“ ventilátora. Niekto sa rozhodne konkurenciu porážať zväčšením hrúbky nad rámec bežnej, niekto jej zmenšením. V druhom prípade sa výsledok síce asi nedostane na úplnú špičku v efektivite, ale v prípade novinky InWin sa jej môže minimálne výrazne priblížiť. A okrem toho bude ventilátor Mercury AMS120S vynikať nadštandardnou kompatibilitou.

S pozoruhodnou novinkou na poli počítačových ventilátorov prišla firma InWin. Tá je známa predovšetkým ako výrobca luxusnejších skriniek. Tie, pokiaľ to nehrajú iba na efekt, ale záleží napríklad aj na efektivite chladenia, sa bez poriadnych ventilátorov nezaobídu. A tie nemusia byť utne postavené na obrovských rotoroch vo vstupných pozíciách.

Pri ventilátoroch AM120S to InWin vidí trochu inak a naopak sa oproti mainstreamovým mieram zmenšovalo. V priereze majú síce plochu, ktorá zodpovedá štandardným 120 mm ventilátorom, ale na výšku (alebo hrúbku) je zo štandardných mier 5 mm preč. V osi prúdenia má tak ventilátor Mercury AM120S „iba“ 20 mm. Je to teda opak toho, s čím minulý rok prišiel Phanteks, ktorý naopak o 5 mm (na 30 mm) výšku svojho ventilátora PH-F120T30 zväčšil.

Isteže, menšia hrúbka je do istej miery hendikep a obmedzuje priestor pre plochu lopatiek, ale keď sa efektívnejšie, než je obvyklé, pracuje i v menšom priestore, výsledok môžu byť nakoniec i efektívnejší. Ventilátor InWin je so svojou hrúbkou medzi štandardnými a nízkoprofilovými modelmi (s typicky 15 mm), ktoré často používajú o dva až štyri listy (spolu 9 alebo 11) viac, než štandardné ventilátory s 25-milimetrovým profilom. InWin AM120 na počet lopatiek a celkovú plochu zase až tak netlačil a rotor pozostáva z deviatich listov tak, ako väčšina modelov s podobnou konštrukciou. Podobnou v tvare lopatiek, ktoré sú takisto užšie a s väčším rádiusom nábežných hrán.

Rýchlostný rozsah je široký (400–2000 ot./min) a podľa parametrov ventilátor na maxime dosahuje prietok vzduchu (101,94 m3/h) na úrovni plnotučných modelov a pritom by nemal byť ani hlučnejší. Podľa vysokého statického tlaku to platí aj na reštriktívnych prekážkach. Hodnota 2,72 mm H2O sa zdá byť trochu nadsadená, ale ktovie… pokojne sa môže tento ventilátor „zavariť“ aj tým najlepším.

Oproti tradičným konštrukciám je na AM120S vidieť dve zlepšenia, vďaka ktorým určite rotorom pretečie viac vzduchu, ako keby ich InWin v návrhu nepoužil. Jednak ide o pevné orámovanie rotora, do ktorého sú zapustené konce všetky lopatiek. Je to preto, aby sa od špičiek neodtrhávali prúdnice vzduchu, k čomu by inak dochádzalo. Tento rámček lopatky navyše spevňuje a bez ohľadu na to, z akého sú materiálu, znižuje ich prehýbanie vplyvom tepelnej rozťažnosti.

   

Efektivitu prúdenia zvyšujú aj kanáliky na odtokových hranách lopatiek. Tie zase na vstupe potláčajú nežiaduce turbulencie, pre ktoré časť vzduchu uniká rôzne po stenách, mimo požadovaný smer. Ventilátorom tak prirodzene pretečie väčšie množstvo vzduchu. Tieto úpravy alebo vylepšenia (ako už chcete…) síce nepredstavujú dramatické rozdiely, ale môžu byť dostatočné na to, aby oproti jednoduchším konštrukciám dohnali „stratených“ 5 mm.

Takýmto užším ventilátorom InWin navyše zapcháva pomyselnú dieru na trhu a pre mnohé aplikácie veľmi užitočne. Užší ventilátor napríklad zlepší kompatibilitu s pamäťovými modulmi na chladiči procesora alebo pri rovnakej celkovej šírke môže byť väčší pasív a tým aj celkový chladiaci výkon. Rozdiel v hrúbke môže v mnohých skrinkách zlepšovať aj kompatibilitu na radiátoroch kvapalinových chladičov. Tie majú obzvlášť vo vrchných pozíciách (pod stropom skrinky) veľmi malý priestor a kolidujú so základnou doskou. V niektorých prípadoch na úspešnú inštaláciu môže byť postačujúce aj takéto malé zmenšenie hrúbky. A takisto je tu lepšia kompatibilita pre úzke skrinky, ktoré sú typicky obmedzené aj na nižšie top-flow chladiče.

Po takejto starostlivosti o funkčné vlastnosti nemôžu byť výhrady ani k „skrášleniu“ osvetlením. Práce na základných vlastnostiach ventilátora sú, zdá sa, splnené rozumne a navyše má ventilátor ARGB LED. Myslelo sa pritom aj na používateľov starších dosiek, ktoré majú ešte starší, „analógový“ štandard RGB LED. Konektor je tu, samozrejme, iba jeden – 3-pinový, ale súčasťou príslušenstva je jednoduchý ovládač InWin ARGB One-Click. Ten je napájaný cez SATA a síce ho dátovo nezosynchronizujete so základnou doskou, podporuje až 14 rôznych režimov osvetlenia.

Cena je pomerne príjemná. InWin AM120S je dostupný zatiaľ iba v trojbalení, v ktorom kus vychádza na 11 eur. Ventilátory sú už dostupné, objednať je možné si ich napríklad priamo v e-shope InWin.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Svietiace ventilátory InWin Luna AL120 sľubujú poriadny výkon

Dobre vyzerať a ešte lepšie fungovať. V takomto duchu InWin pristupoval k novým ventilátorom Luna AL120. Teda, samozrejme, podľa vlastných slov alebo presnejšie špecifikácií. Tie poukazujú na nadštandardný prietok vzduchu i statický tlak s hodnotami, nad ktorými sa určite pozastavíte. A pritom súčasne InWin s týmito ventilátormi mieri aj na používateľov, ktorí majú radi osvetlenie RGB LED. Celý článok „Svietiace ventilátory InWin Luna AL120 sľubujú poriadny výkon“ »

  •  
  •  
  •  

Vodníky InWin BR prefukujú aj okolie pätice, ventilátorom z bloku

Jedna z nevýhod drvivej väčšiny kvapalinových chladičov je slabšie až slabé chladenie VRM. Firma InWin však na tomto nedostatku zapracovala a v rámci novej série vodníkov BR vstavala do krytu pomerne veľký ventilátor. Ten cez tunel smeruje vzduch aj na MOSFETy (alebo ich pasívy), ktoré patria teplotne medzi najkritickejšie súčiastky základnej dosky. Hoci ide o sekundárnu funkciu, návrh takéhoto chladiča je všestrannejší, než býva bežné. Celý článok „Vodníky InWin BR prefukujú aj okolie pätice, ventilátorom z bloku“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *