Vodníky InWin BR prefukujú aj okolie pätice, ventilátorom z bloku

Vychádzajú 240 a 360 mm AIO chladiče, čo ochladzujú VRM, SSD i pamäte

Jedna z nevýhod drvivej väčšiny kvapalinových chladičov je slabšie až slabé chladenie VRM. Firma InWin však na tomto nedostatku zapracovala a v rámci novej série vodníkov BR vstavala do krytu pomerne veľký ventilátor. Ten cez tunel smeruje vzduch aj na MOSFETy (alebo ich pasívy), ktoré patria teplotne medzi najkritickejšie súčiastky základnej dosky. Hoci ide o sekundárnu funkciu, návrh takéhoto chladiča je všestrannejší, než býva bežné.

InWin vydal vodníkov, ktorí okrem procesora chladia aj jeho napájacie obvody. Takáto pridaná hodnota je pomerne ojedinelá, ale dôraz i na chladenie VRM ste mohli vidieť napríklad na vodníkoch Arctic Liquid Freezer II. Podobne ako oni majú prídavný ventilátor v bloku aj dva nové chladiče InWin BR24 a BR36.

Blok je na samom vrchu doplnený o axiálny ventilátor s troma lopatkami. Jeho formát InWin síce neuvádza, no podľa rozmerov bloku 100 × 100 × 75 mm je zrejmé, že pôjde až o 92-milimetrový ventilátor, teda už pomerne veľký. Prietok (45,8 m3/h) i tlak vzduchu (2,28 mm H2O) má pri maximálnych otáčkach slušný a užitočný by tento ventilátor mohol byť aj pri nižších otáčkach. Uvádzaný rozsah otáčok je 400–2500 ot./min a regulácia impulzná (PWM). Na niektorých základných doskách sa tak bude dať pekne nastaviť krivka otáčok podľa teploty VRM z interného snímača.

Na ilustračnej fotke v záhlaví článku InWin ukazuje, akým spôsobom sa vzduch dostáva ku kritickým súčiastkam. Vzduch tlačí cez tunel, ktorý je zhruba v polovici výšky bloku otvorený. Cez tieto okná prúd vzduchu smeruje do všetkých strán. Hore, vľavo (k VRM), ale i doprava (k RAM) či dolu (k SSD M.2).

InWin prezentuje na svojich stránkach zopár termovíznych fotiek a testov. Tie ukazujú na to, že pokles teplôt VRM je výrazne nižší a frekvencie procesora sú stabilnejšie. K tomu už však neuvádza, o aké konkrétne komponenty sa jedná a ani za akých podmienok bolo testované, takže tieto výsledky treba brať s určitou rezervou.

Zo 68 °C na 35 °C prídavný ventilátor údajne zníži aj teploty na vybranom SSD M.2. A dokonca 23 °C stiahne i z pamätí, ale ich východisková teplota 79 °C sa zdá byť už fakt podozrivá. V každom prípade takýto ventilátor sa nejakým spôsobom na chladení určite podieľa a obzvlášť v zostavách, kde je radiátor umiestnený vpredu skrinky možno i pre uzatvorený strop, môže byť spôsob, ako znížiť zahrievanie okolo kritických súčiastok s pasívnymi chladičmi.

Chladiče Inwin BR sú zatiaľ v dvoch formátoch, s 240 mm a s 360 mm radiátorom. Nejde o nič neobvyklé, hliníkové rebrá, hrúbka z profilu približne 52 mm (27 mm radiátor, 25 mm ventilátory a nejaký milimeter navyše možno ešte spraví spojovací materiál). Ventilátory na radiátore majú 120 mm a rozsah rýchlostí 400–1800 ot./min. Prietok vzduchu majú uvádzaný 141 m3/h a statický tlak 2,31 mm H2O. Nechýba im ani trendové osvetlenie ARGB. Zopár LED je, mimochodom, vtesnaných aj do menšieho ventilátora v konštrukcii bloku.

Cena je vcelku priaznivá. Model BR24 InWin vo svojom obchode ponúka za koncovú cenu 110 eur a BR36 za 125 eur. Zatiaľ sú ale iba na predobjednávku s očakávaným odoslaním zákazníkom v druhej polovici júna. Záruka na tieto chladiče je už z dnešného pohľadu podpriemerná, 3 roky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

  •  
  •  
  •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *