Vodníky InWin BR prefukujú aj okolie pätice, ventilátorom z bloku

Vychádzajú 240 a 360 mm AIO chladiče, čo ochladzujú VRM, SSD i pamäte

Jedna z nevýhod drvivej väčšiny kvapalinových chladičov je slabšie až slabé chladenie VRM. Firma InWin však na tomto nedostatku zapracovala a v rámci novej série vodníkov BR vstavala do krytu pomerne veľký ventilátor. Ten cez tunel smeruje vzduch aj na MOSFETy (alebo ich pasívy), ktoré patria teplotne medzi najkritickejšie súčiastky základnej dosky. Hoci ide o sekundárnu funkciu, návrh takéhoto chladiča je všestrannejší, než býva bežné.

InWin vydal vodníkov, ktorí okrem procesora chladia aj jeho napájacie obvody. Takáto pridaná hodnota je pomerne ojedinelá, ale dôraz i na chladenie VRM ste mohli vidieť napríklad na vodníkoch Arctic Liquid Freezer II. Podobne ako oni majú prídavný ventilátor v bloku aj dva nové chladiče InWin BR24 a BR36.

Blok je na samom vrchu doplnený o axiálny ventilátor s troma lopatkami. Jeho formát InWin síce neuvádza, no podľa rozmerov bloku 100 × 100 × 75 mm je zrejmé, že pôjde až o 92-milimetrový ventilátor, teda už pomerne veľký. Prietok (45,8 m3/h) i tlak vzduchu (2,28 mm H2O) má pri maximálnych otáčkach slušný a užitočný by tento ventilátor mohol byť aj pri nižších otáčkach. Uvádzaný rozsah otáčok je 400–2500 ot./min a regulácia impulzná (PWM). Na niektorých základných doskách sa tak bude dať pekne nastaviť krivka otáčok podľa teploty VRM z interného snímača.

Na ilustračnej fotke v záhlaví článku InWin ukazuje, akým spôsobom sa vzduch dostáva ku kritickým súčiastkam. Vzduch tlačí cez tunel, ktorý je zhruba v polovici výšky bloku otvorený. Cez tieto okná prúd vzduchu smeruje do všetkých strán. Hore, vľavo (k VRM), ale i doprava (k RAM) či dolu (k SSD M.2).

InWin prezentuje na svojich stránkach zopár termovíznych fotiek a testov. Tie ukazujú na to, že pokles teplôt VRM je výrazne nižší a frekvencie procesora sú stabilnejšie. K tomu už však neuvádza, o aké konkrétne komponenty sa jedná a ani za akých podmienok bolo testované, takže tieto výsledky treba brať s určitou rezervou.

Zo 68 °C na 35 °C prídavný ventilátor údajne zníži aj teploty na vybranom SSD M.2. A dokonca 23 °C stiahne i z pamätí, ale ich východisková teplota 79 °C sa zdá byť už fakt podozrivá. V každom prípade takýto ventilátor sa nejakým spôsobom na chladení určite podieľa a obzvlášť v zostavách, kde je radiátor umiestnený vpredu skrinky možno i pre uzatvorený strop, môže byť spôsob, ako znížiť zahrievanie okolo kritických súčiastok s pasívnymi chladičmi.

Chladiče Inwin BR sú zatiaľ v dvoch formátoch, s 240 mm a s 360 mm radiátorom. Nejde o nič neobvyklé, hliníkové rebrá, hrúbka z profilu približne 52 mm (27 mm radiátor, 25 mm ventilátory a nejaký milimeter navyše možno ešte spraví spojovací materiál). Ventilátory na radiátore majú 120 mm a rozsah rýchlostí 400–1800 ot./min. Prietok vzduchu majú uvádzaný 141 m3/h a statický tlak 2,31 mm H2O. Nechýba im ani trendové osvetlenie ARGB. Zopár LED je, mimochodom, vtesnaných aj do menšieho ventilátora v konštrukcii bloku.

Cena je vcelku priaznivá. Model BR24 InWin vo svojom obchode ponúka za koncovú cenu 110 eur a BR36 za 125 eur. Zatiaľ sú ale iba na predobjednávku s očakávaným odoslaním zákazníkom v druhej polovici júna. Záruka na tieto chladiče je už z dnešného pohľadu podpriemerná, 3 roky.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *