GeForce se zpomalením těžby oficiálně vydané. Karty FE nebudou

GeForce „LHR“ s polovičním výkonem těžby oficiálně tady

Nvidia oficiálně vydala refresh grafik Ampere – GeForce RTX 3060, 3060 Ti, 3070 a 3080 „Lite Hash Rate“. Tyto karty mají snížený výkon při těžbě Etherea na polovinu, což má pomoci srazit jejich ceny a udržet je dostupné pro hráče. Vypadá to ale, že tato změna se vyhne GeForce RTX 3090, na níž bude těžba neomezená, a Nvidia také neplánuje vydat takto omezené modely svých vlastních karet Founders Edition.

Už jsme tu měli zprávu o tom, jak se v nabídce výrobců karet začaly objevovat nové revize grafik GeForce RTX 3000 s přídomkem „Lite Hash Rate“ (LHR), což není nic jiného než plánované karty, u kterých je omezený výkon v těžbě kryptoměn. Toto omezení je aplikováno na celý sortiment karet Ampere a během následujících týdnů by měly takovéto karty vydat nejspíš všichni výrobci.

Nvidia nyní tento refresh grafik GeForce RTX 3000 oficiálně oznámila a potvrdila. Zajímavé ale je, že sama tyto karty zdá se nebude vyrábět, modely LHR budou dostupné jen v nereferenční formě od partnerů, zatímco karty Founders Edition s tímto omezovačem se nechystají.

Poloviční výkon v těžbě Etherea

V úterý Nvidia oficiálně oznámila, že od teď nově vyrobené karty GeForce budou mít omezenou „hashrate“, aby byly méně atraktivní pro těžaře. Tyto karty by se podle Nvidie měly začít prodávat už koncem tohoto měsíce, takže v souladu s tím, jak už první výrobci začali karty odhalovat.

Omezení výkonu v kryptotěžbě by mělo být zhruba o 50 %, Nvidia výslovně mluví o tom, že kartám snižuje hashrate na polovinu (pro RTX 3080 by snad měla být po úpravě okolo 43 MH/s, u RTX 3070 a 3060 Ti 25 MH/s, u RTX 3060 pak 20 MH/s). Oznámení Nvidie výslovně mluví o tom, že se toto omezení výkonu týká kryptoměny Ethereum, která je primární cíl kryptotěžařů. Je proto možné, že v nějakých alternativních výkon omezený nemusí být.

Tip: Nvidia zhorší hashrate GeForce RTX 3060, aby je neskoupili těžaři

Tip: Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX

GeForce RTX 3090 zůstává neomezená

Nvidia teď víceméně potvrdila, že toto omezení výkonu v kryptoměnách se netýká GeForce RTX 3090. Vydání verzí „LHR“ je totiž výslovně uvedeno pro karty GeForce RTX 3060 Ti, GeForce RTX 3070 a GeForce RTX 3080 (plus model RTX 3060, kde byla tato politika od začátku). Nejvyšší model RTX 3090 tedy bude zřejmě mít plnou hashrate nadále. Asi to bude teď jedna ze specialit, jimiž ospravedlňuje vyšší cenu.

Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Netěžní modely LHR budou nakonec označené

Původně to vypadalo, že modely se sníženou hashrate by mohly vyjít potichu a prostě nahradit předchozí verze v existujících grafikách, aniž by to bylo na krabicích a názvech nějak poznat. To by ovšem byla trošku past na kupujícího (možná dokonce žalovatelná), který by s tímto omezením nepočítal a nesouhlasil. Nyní Nvidia potvrdila, že takto pozměněné karty budou vždy označené, ať už onou zkratkou LHR, nebo nějak jinak. Výrobci karet asi také omezení hashrate budou uvádět v podrobnějších specifikacích.

Nvidia doufá, že toto opatření přispěje ke snížení nyní vysoko nadhodnocených prodejních cen grafik GeForce a také ke zlepšení jejich špatné dostupnosti v obchodech, což jsou oboje projevy právě poptávky těžařů kryptoměn po GPU. Účinnost samozřejmě asi nemůžeme čekat stoprocentní ani okamžitou, ale nějaké zlepšení by mělo nastat.

Těžba kryptoměn na grafických kartách (Zdroj: Zotac)

Další příznivý vítr do plachet nám tu může dodat to, že kryptoměny poslední týden vytrvale klesaly, což poslední dny přešlo do vyloženého pádu. Přístup investorů se možná přeladil z fáze „pumpování“ na „dumpování“. Bitcoin se propadl z 58 000 pod 40 000 $ (chvilkově dokonce zkolaboval těsně nad 30 000 $) a Ethereum z rekordu nad 4400 $ spadlo pod 3000 $ (chvilkově dokonce pod 2000 $). Toto může, i když nemusí být začátek prasknutí celé bubliny, jež by mohlo přinést výrazné omezení těžby i kupování nových grafik ze strany těžařů a tím znormalizování situace na trhu. Ale zde je asi dobré krotit optimismus, protože spekulativní mánii a touhu po rychlém zbohatnutí asi nelze podceňovat.

Founders Edition nebude, Nvidia samotná karty LHR nechystá

Zvláštní je ovšem jeden detail. Nvidia potvrdila, že GPU s omezením výkonu v těžbě bude dodávat partnerským výrobcům, ale sama s nimi kary stavět nebude. Jinými slovy, modely LHR se objeví jen v nereferenčních provedeních, karty Founders Edition na nich stavěné nebudou. Toto sice na první pohled vypadá, jako by Nvidia méně výhodné čipy natlačila partnerům a sama chtěla dál vydělávat na těžařích, ovšem vysvětlení je dost možná jiné.

Nvidia GeForce RTX 3070 Founders Edition

Toto by totiž nejspíš mohlo znamenat, že Nvidia výrobu modelů Founders Edition hodlá úplně utlumit. Nebylo by to tedy tak, že se budou dál vesele prodávat s neomezenou verzí GPU, ale naopak se přestanou prodávat vůbec (nebo možná s výjimkou oné RTX 3090?). Na revize čipů s omezením hashrate proto tyto karty asi nepřešly jednoduše proto, že to nemá cenu dělat.

Zdroje: Nvidia, KitGuru

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Rychlejší Ampere GeForce RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti jsou tady

Nové grafiky Nvidia Ampere rozšiřují nabídku GeForce RTX. Vyšší model přidává nový highendový model, jehož výkon by měl být téměř stejný jako u RTX 3090, ale jen s poloviční pamětí. Nová RTX 3070 Ti zase poprvé naplno využívá potenciál čipu GA104 se 6144 shadery a GDDR6X. Na druhou stranu ale také novinky zvýšily TDP, u RTX 3070 Ti obzvlášť tvrdě. RTX 3080 Ti zase dostala vyšší cenovku, než se čekalo, a stojí o 70% víc než RTX 3080. Celý článok „Rychlejší Ampere GeForce RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti jsou tady“ »

 •  
 •  
 •  

Grafiky GeForce RTX 3000 „LHR“ s omezeným výkonem těžby jsou tu

Jak už je nějakou dobu známo, Nvidia se rozhodla znovu omezit výkon těžby kryptoměn na grafikách GeForce RTX 3000, víme to už zhruba měsíc. Původní informace uváděly, že by se takové karty mohly začít objevovat v květnu/máji nebo červnu/júni. Nakonec to vypadá, že by se karty s tímto omezením mohly začít v obchodech objevovat spíš dřív. První takové modely či modifikace už teď byly oficiálně uvedeny na trh. Celý článok „Grafiky GeForce RTX 3000 „LHR“ s omezeným výkonem těžby jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  

GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti

Herní grafiky GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere a podporou ray tracingu a DLSS se teď dostanou už i do docela dostupných notebooků. Nové základní modely GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti s čipem GA107, které teď Nvidia oficiálně uvádí na trh, se budou prodávat v laptopech začínajících už od 899 € či 24 999 Kč. První takové by se měly objevit během nadcházejícího léta. Celý článok „GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *