Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX

Kvůli odstřižení starších odemčených ovladačů vyjde refresh všech karet Ampere

Omezení výkonu těžby kryptoměn, které Nvidia oznámila pro grafiku RTX 3060, bylo prakticky vzápětí prolomeno, netrvalo dlouho a kryptotěžaři si kolem něj našli cestičky. Nvidia se však nevzdává a údajně se pokusí ochranu zase obnovit. Plánuje kvůli tomu dokonce vydat nové revize všech grafik Ampere, dokonce i jen nedávno vydané RTX 3060. Tato GPU dostanou nové čipy GA106-302, GA104-302 a tak podobně.

Než Nvidia vydala GeForce RTX 3060, oznámila, že chce zajistit, aby herní grafiky „byly pro hráče“ a aby se na nich netěžily kryptoměny. V ovladačích a firmwaru byl algoritmus, který detekovat těžbu a uměle snížil výkon.

Nvidia bohužel tuto snahu sama zabila různými chybami či slabými místy, kvůli kterým se nakonec na těchto kartách dalo těžit téměř jako normálně – omezovač fungoval jen na Ethereum, stačilo nepoužít riser (kabelovou prodlužku) s jen jednou linkou, osadit dummy obrazový výstup do portu HDMI a Nvidia nedopatřením vydala ovladač, kde bylo omezení neaktivní.

Vypadalo to tedy, že tato idea skončí neslavně záhy poté, co se objevila, ale podle aktuálních zpráv ji Nvidia nevzdává a pokusí se kryptotěžbu z herních grafik vytlačit opět, tentokrát snad s větším úspěchem.

Kvůli omezení těžby vyjdou nové revize všech karet

Zásadní problém pro budoucí opatření proti kryptoměnám je, že těžaři si mohou opatřit starší ovladač s odemčeným výkonem. Nvidia prý proto teď plánuje, že vydá nové modely všech dosavadních karet GeForce RTX 3000 s čipem GA102 (RTX 3080, 3090), GA104 (RTX 3070, RTX 3060 Ti). Ale podle hongkongského webu Expreview vyjde dokonce i nová revize GeForce RTX 3060, tedy jen pár týdnů staré karty, která již má první neúspěšnou verzi omezovače.

Tyto karty se pravděpodobně začnou prodávat bez nějakého oznámení místo předchozích, ale identifikátory budou mít změněné, takže starší ovladač je nepozná a nebude s nimi fungovat. Kupující tedy budou muset nainstalovat nějaký novější, v kterém si doufejme již Nvidia těžbu ohlídá účinněji. Samozřejmě to předpokládá, že se vyvaruje předchozích chyb a zároveň neudělá nějaké nové.

GPU GA106 na PCB karty Evga GeForce RTX 3060 12GB XC (Zdroj: techPowerUp)

Podle HKEPC by měl být omezovač těžby vylepšený, aby se nedal tak snadno ošálit. Těžko zatím předvídat, jestli se to povede. Nvidia je proti těžařům v nevýhodné pozici, zabránit jim v spouštění kryptoměnnových algoritmů je mnohem těžší úkol než hledat cesty, jak takové ochrany prolomit nebo obejít. Kryptoalgoritmy se totiž mohou podle potřeby měnit a rychle aktualizovat a vždy se dá například Ethereum nahradit nějakou alternativní nápodobou (byť ty bývají méně výnosné). Těžařům stačí přitom vždy jen jedna slabina, aby se snaha o omezení těžby sesypala jako domeček z karet. Tudíž pokud ani tento pokus neuspěje, není asi na místě Nvidii nějak pranýřovat.

Tyto nové revize karet by měly být viditelně odlišitelné i na úrovni samotného křemíku, který bude mít nová označení. V GeForce RTX 3060 například bude místo čipu GA106-300 čip označený GA106-302. Křemík bude pravděpodobně stejná revize, jen budou změněné ony identifikátory a patrně i firmware. Takto by asi mohly být označené i ostatní modely, které by prý měly dostat čipy GA104-302 a GA104-202 (RTX 3070, RTX 3060 Ti) a GA102-302 (RTX 3090) a GA102-202 (RTX 3080). Nicméně tato konkrétní označení možná nejsou definitivní.

Tyto nové revize by mohly mít ještě jednu výhodu, jejich BIOSy budou asi už z výroby připravené na funkci PCIe Resizable BAR, takže nebude nutné je flashovat.

Refresh v květnu?

Podle HKEPC by nová verze GeForce RTX 3060 s čipem GA106-302 a tímto novým omezovačem těžby měla vyjít v květnu (máji). Podobné by to asi mohlo být i s ostatními kartami, ale vše nemusí proběhnout najednou, spíš je možné, že přechod na nové revize bude probíhat postupně, aby to pro firmy nebylo najednou tolik práce.

Doufejme tedy, že toto opatření aspoň trochu pomůže s cenami a dostupností herních grafik.

Zdroje: VideoCardz, HKEPC, Kopite7kimi

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat. Celý článok „Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard“ »

 •  
 •  
 •  

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *