Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX

Kvůli odstřižení starších odemčených ovladačů vyjde refresh všech karet Ampere

Omezení výkonu těžby kryptoměn, které Nvidia oznámila pro grafiku RTX 3060, bylo prakticky vzápětí prolomeno, netrvalo dlouho a kryptotěžaři si kolem něj našli cestičky. Nvidia se však nevzdává a údajně se pokusí ochranu zase obnovit. Plánuje kvůli tomu dokonce vydat nové revize všech grafik Ampere, dokonce i jen nedávno vydané RTX 3060. Tato GPU dostanou nové čipy GA106-302, GA104-302 a tak podobně.

Než Nvidia vydala GeForce RTX 3060, oznámila, že chce zajistit, aby herní grafiky „byly pro hráče“ a aby se na nich netěžily kryptoměny. V ovladačích a firmwaru byl algoritmus, který detekovat těžbu a uměle snížil výkon.

Nvidia bohužel tuto snahu sama zabila různými chybami či slabými místy, kvůli kterým se nakonec na těchto kartách dalo těžit téměř jako normálně – omezovač fungoval jen na Ethereum, stačilo nepoužít riser (kabelovou prodlužku) s jen jednou linkou, osadit dummy obrazový výstup do portu HDMI a Nvidia nedopatřením vydala ovladač, kde bylo omezení neaktivní.

Vypadalo to tedy, že tato idea skončí neslavně záhy poté, co se objevila, ale podle aktuálních zpráv ji Nvidia nevzdává a pokusí se kryptotěžbu z herních grafik vytlačit opět, tentokrát snad s větším úspěchem.

Kvůli omezení těžby vyjdou nové revize všech karet

Zásadní problém pro budoucí opatření proti kryptoměnám je, že těžaři si mohou opatřit starší ovladač s odemčeným výkonem. Nvidia prý proto teď plánuje, že vydá nové modely všech dosavadních karet GeForce RTX 3000 s čipem GA102 (RTX 3080, 3090), GA104 (RTX 3070, RTX 3060 Ti). Ale podle hongkongského webu Expreview vyjde dokonce i nová revize GeForce RTX 3060, tedy jen pár týdnů staré karty, která již má první neúspěšnou verzi omezovače.

Tyto karty se pravděpodobně začnou prodávat bez nějakého oznámení místo předchozích, ale identifikátory budou mít změněné, takže starší ovladač je nepozná a nebude s nimi fungovat. Kupující tedy budou muset nainstalovat nějaký novější, v kterém si doufejme již Nvidia těžbu ohlídá účinněji. Samozřejmě to předpokládá, že se vyvaruje předchozích chyb a zároveň neudělá nějaké nové.

GPU GA106 na PCB karty Evga GeForce RTX 3060 12GB XC (Zdroj: techPowerUp)

Podle HKEPC by měl být omezovač těžby vylepšený, aby se nedal tak snadno ošálit. Těžko zatím předvídat, jestli se to povede. Nvidia je proti těžařům v nevýhodné pozici, zabránit jim v spouštění kryptoměnnových algoritmů je mnohem těžší úkol než hledat cesty, jak takové ochrany prolomit nebo obejít. Kryptoalgoritmy se totiž mohou podle potřeby měnit a rychle aktualizovat a vždy se dá například Ethereum nahradit nějakou alternativní nápodobou (byť ty bývají méně výnosné). Těžařům stačí přitom vždy jen jedna slabina, aby se snaha o omezení těžby sesypala jako domeček z karet. Tudíž pokud ani tento pokus neuspěje, není asi na místě Nvidii nějak pranýřovat.

Tyto nové revize karet by měly být viditelně odlišitelné i na úrovni samotného křemíku, který bude mít nová označení. V GeForce RTX 3060 například bude místo čipu GA106-300 čip označený GA106-302. Křemík bude pravděpodobně stejná revize, jen budou změněné ony identifikátory a patrně i firmware. Takto by asi mohly být označené i ostatní modely, které by prý měly dostat čipy GA104-302 a GA104-202 (RTX 3070, RTX 3060 Ti) a GA102-302 (RTX 3090) a GA102-202 (RTX 3080). Nicméně tato konkrétní označení možná nejsou definitivní.

Tyto nové revize by mohly mít ještě jednu výhodu, jejich BIOSy budou asi už z výroby připravené na funkci PCIe Resizable BAR, takže nebude nutné je flashovat.

Refresh v květnu?

Podle HKEPC by nová verze GeForce RTX 3060 s čipem GA106-302 a tímto novým omezovačem těžby měla vyjít v květnu (máji). Podobné by to asi mohlo být i s ostatními kartami, ale vše nemusí proběhnout najednou, spíš je možné, že přechod na nové revize bude probíhat postupně, aby to pro firmy nebylo najednou tolik práce.

Doufejme tedy, že toto opatření aspoň trochu pomůže s cenami a dostupností herních grafik.

Zdroje: VideoCardz, HKEPC, Kopite7kimi

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti

Herní grafiky GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere a podporou ray tracingu a DLSS se teď dostanou už i do docela dostupných notebooků. Nové základní modely GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti s čipem GA107, které teď Nvidia oficiálně uvádí na trh, se budou prodávat v laptopech začínajících už od 899 € či 24 999 Kč. První takové by se měly objevit během nadcházejícího léta. Celý článok „GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

RTX 3080 Ti odložená na začátek června, RTX 3070 Ti hned po ní

Moment, kdy Nvidia vydá nové karty GeForce RTX 3080 Ti a GeForce RTX 3070 Ti, už se blíží. Karty jsou už u prodejců, ale vydání bylo ještě nakonec o jeden až dva týdny odloženo. Výkonnější model, který je zdá se odpovědí Nvidie na Radeon RX 6900 XT, bude formálně odhalený na konci tohoto měsíce a v prodeji by mohl možná být už v první týden června. Další novinka, GeForce RTX 3070 Ti, nakonec má následovat hned za týden po něm. Celý článok „RTX 3080 Ti odložená na začátek června, RTX 3070 Ti hned po ní“ »

 •  
 •  
 •  

Nové revize GeForce RTX 3000 s omezením těžby vyjdou v červnu

Už chvíli víme, že Nvidia chystá nový pokus o omezení těžby kryptoměn na grafikách GeForce, což by od nich mělo odradit těžaře a zlepšit jejich dostupnost v obchodech. Revize „Lite Hash Rate“, které nebudou povolovat použití staršího neomezeného ovladače, půjdou do všech modelů od RTX 3060 po RTX 3090 a údajně by se v obchodech měly objevit už za nějaké dva měsíce. Měly by úplně nahradit starší verze, ale nebudou nijak zvláštně označené. Celý článok „Nové revize GeForce RTX 3000 s omezením těžby vyjdou v červnu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *