Antec zaradil do ponuky odhlučnený midi-tower P82 Silent

Vyšla skrinka Antec P82 Silent: Zvuk tlmiaca hmota, čistý exteriér a pevnejšia konštrukcia

Doteraz mal Antec medzi odhlučnenými skrinkami pomerne veľké P110 a P101 Silent so 60 litrami a potom už síce menšiu P7, ktorá ale nemusí spĺňať kvalitatívne kritéria náročnejších používateľov. Nová P82 je robustnejšia a zároveň si zachováva i rozumný objem pre bežné počítačové zostavy. Cenovo pritom vychádza výrazne lacnejšie ako R7 z populárnej série Define. Budete však musieť akceptovať zopár kompromisov.

Skrinka Antec P82 Silent stavia na základe P8 a jednou zo zmien je i prítomnosť zvuk tlmiaceho materiálu. Niekto by mohol namietať, že so stále ustupujúcimi HDD takýto koncept skoro nenadáva zmysel, ale poctivé odhlučnenie efektívne redukuje i zvuk cievok a umlčí i jemne vrčiacu pumpu kvapalinového chladiča. Primárne na stišovanie ventilátorov tieto koncepty nemali zmysel nikdy.

Rozmery P82 Silent (454 × 215 × 480 mm) zodpovedajú priemernému midi-toweru. Interiér je tvorený dvoma oddelenými komorami. Hlavná je pre dosku a všetky komponenty, ktoré sa na ňu inštalujú. Podporované formáty základných dosiek sú od ATX (305 × 244 mm), cez všetky Micro ATX až po Mini-ITX. Grafická karta je podporovaná do dĺžky 380 mm. To je vzdialenosť od záslepky PCIe po ventilátory na vstupe skrinky. V kombinácii s kvapalinovým však musíte počítať ešte s hrúbkou radiátora (pri tradičných riešeniach AIO je to typicky 25 mm). Ale i do tých 355 mm sa zmestíte so všetkými grafickými kartami.

Montáž vodníkov je podporovaná vpredu, za čelným panelom – do 360 mm a vzadu, namiesto ventilátora na výduchu – 120/140 mm. Strop je uzatvorený, aby bolo odhlučnenie čo najefektívnejšie. Podpora tradičných vežovitých chladičov siaha do 178 mm, teda znovu nad výškový rámec toho, s čím sa môžete v praxi stretnúť.

Sekundárna (spodná) komora je oddelená tradičným tunelom pre napájací zdroj a vozíky na HDD/SSD. Tie sú tu dva a majú zdieľanú konštrukciu, ktorá podporuje tak montáž 3,5″ ako i 2,5″ SSD. Dve palcové SSD je potom ešte možné nainštalovať zo zadnej, ale i prednej strany (po možnom premontovaní držiaka) vedľa základnej dosky. Antec na to elegantne využil priestor vedľa základnej dosky, ktorý by inak zostal jalový.

Hrúbku použitých plechov špecifikácie neuvádzajú, no v porovnaní s P7 Silent s 0,6 mm je hmotnosť (7 kg) viac než o kilo vyššia, čo by pri podobnosti rozmerov týchto skriniek sľubuje aspoň o trochu pevnejšiu konštrukciu P82 Silent.

Za nedostatky sa v tejto cenovej kategórii dajú považovať tak iba „vylamovacie“ záslepky PCI Express alebo i podpriemerná výbava portov USB na prednom paneli. Tie sú na skrinke dva 3.2 gen. 1, USB-C chýba. Ale istá pridaná hodnota tkvie aspoň v prepínači na zmenu rýchlosti ventilátorov. Aj keď ten už tiež pôsobí trochu zastarano a niekomu môže chýbať možnosť „inteligentnejšej“ regulácie PWM.

Predinštalované sú celkom tri 120-milimetrové ventilátory, štvrtý si môžete voliteľne doplniť – dopredu. To už by ale v skrinke panoval pomerne silný pretlak. Ten bude vnútri i tak. Pre lepší a efektívnejšie odsávanie na výduchu je možné predinštalovaný ventilátor nahradiť za väčší 140 mm. Montážne pozície na to uspôsobené sú.

   

Prieduchy na nasávanie vzduchu sú zospodu a zvrchu, po celej šírke masky. Či to bude dosť alebo málo ukážu tradične až prvé lepšie testy. Na úplnosť ešte treba uviesť, že filtre by mali byť spredu i zospodu (pod zdrojom), ale zatiaľ nevieme, o aký typ (filtrov) pôjde. Ak bude ich konštrukcia prevzatá z P82 Flow, tak možno očakávať plastové vyhotovenie s hrubším zrnom.

Odporúčaná maloobchodná cena skrinky Antec P82 Silent je 83 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)

Po júnovom oznámení sa zdá, že má Antec už všetko pripravené na expedíciu ventilátorov Storm 120, ktoré už idú do predaja. Obvykle o jednom ventilátore dva spravodajské články nepíšeme, ale teraz spravíme výnimku. Okrem toho, že je už známa cena, tak hlavne by podľa konštrukčných detailov o čierneho koňa strednej triedy. Technicky Storm 120 vyzerajú naozaj dobre, efektívne. Celý článok „Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)“ »

  •  
  •  
  •  

Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle

Jeden s ARGB LED, druhý bez neho. Svoje portfólio ventilátorov inovuje a o nové modely rozširuje aj Antec. U Storm 120 je pritom uvádzaný mimoriadne vysoký statický tlak a vzhľadom na konštrukčné detaily sa tento parameter javí byť aj celkom reálny. Tak či onak do počtu tento ventilátor zrejme nebude a o slovo sa hlási aj Fusion 120 ARGB. Ten pre zmenu vyniká netradičným svetlovodom. Celý článok „Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou

Menšie počítačové skrinky na základné dosky Micro ATX (a menšie) sú vzácny druh – lepších je iba zopár. Antec sa ale tomuto formátu venuje pomerne intenzívne a ku tým mini-towerom, ktoré už má, pridáva nový – model Draco 10. Táto skrinka je atraktívna napríklad tým, že podporuje inštaláciu väčších vodníkov dopredu i pod strop a celkovo pôsobí dobre „chladivým“ dojmom. Aj preto, že má predný panel z veľkej časti otvorený. Celý článok „Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *