Antec zaradil do ponuky odhlučnený midi-tower P82 Silent

Vyšla skrinka Antec P82 Silent: Zvuk tlmiaca hmota, čistý exteriér a pevnejšia konštrukcia

Doteraz mal Antec medzi odhlučnenými skrinkami pomerne veľké P110 a P101 Silent so 60 litrami a potom už síce menšiu P7, ktorá ale nemusí spĺňať kvalitatívne kritéria náročnejších používateľov. Nová P82 je robustnejšia a zároveň si zachováva i rozumný objem pre bežné počítačové zostavy. Cenovo pritom vychádza výrazne lacnejšie ako R7 z populárnej série Define. Budete však musieť akceptovať zopár kompromisov.

Skrinka Antec P82 Silent stavia na základe P8 a jednou zo zmien je i prítomnosť zvuk tlmiaceho materiálu. Niekto by mohol namietať, že so stále ustupujúcimi HDD takýto koncept skoro nenadáva zmysel, ale poctivé odhlučnenie efektívne redukuje i zvuk cievok a umlčí i jemne vrčiacu pumpu kvapalinového chladiča. Primárne na stišovanie ventilátorov tieto koncepty nemali zmysel nikdy.

Rozmery P82 Silent (454 × 215 × 480 mm) zodpovedajú priemernému midi-toweru. Interiér je tvorený dvoma oddelenými komorami. Hlavná je pre dosku a všetky komponenty, ktoré sa na ňu inštalujú. Podporované formáty základných dosiek sú od ATX (305 × 244 mm), cez všetky Micro ATX až po Mini-ITX. Grafická karta je podporovaná do dĺžky 380 mm. To je vzdialenosť od záslepky PCIe po ventilátory na vstupe skrinky. V kombinácii s kvapalinovým však musíte počítať ešte s hrúbkou radiátora (pri tradičných riešeniach AIO je to typicky 25 mm). Ale i do tých 355 mm sa zmestíte so všetkými grafickými kartami.

Montáž vodníkov je podporovaná vpredu, za čelným panelom – do 360 mm a vzadu, namiesto ventilátora na výduchu – 120/140 mm. Strop je uzatvorený, aby bolo odhlučnenie čo najefektívnejšie. Podpora tradičných vežovitých chladičov siaha do 178 mm, teda znovu nad výškový rámec toho, s čím sa môžete v praxi stretnúť.

Sekundárna (spodná) komora je oddelená tradičným tunelom pre napájací zdroj a vozíky na HDD/SSD. Tie sú tu dva a majú zdieľanú konštrukciu, ktorá podporuje tak montáž 3,5″ ako i 2,5″ SSD. Dve palcové SSD je potom ešte možné nainštalovať zo zadnej, ale i prednej strany (po možnom premontovaní držiaka) vedľa základnej dosky. Antec na to elegantne využil priestor vedľa základnej dosky, ktorý by inak zostal jalový.

Hrúbku použitých plechov špecifikácie neuvádzajú, no v porovnaní s P7 Silent s 0,6 mm je hmotnosť (7 kg) viac než o kilo vyššia, čo by pri podobnosti rozmerov týchto skriniek sľubuje aspoň o trochu pevnejšiu konštrukciu P82 Silent.

Za nedostatky sa v tejto cenovej kategórii dajú považovať tak iba „vylamovacie“ záslepky PCI Express alebo i podpriemerná výbava portov USB na prednom paneli. Tie sú na skrinke dva 3.2 gen. 1, USB-C chýba. Ale istá pridaná hodnota tkvie aspoň v prepínači na zmenu rýchlosti ventilátorov. Aj keď ten už tiež pôsobí trochu zastarano a niekomu môže chýbať možnosť „inteligentnejšej“ regulácie PWM.

Predinštalované sú celkom tri 120-milimetrové ventilátory, štvrtý si môžete voliteľne doplniť – dopredu. To už by ale v skrinke panoval pomerne silný pretlak. Ten bude vnútri i tak. Pre lepší a efektívnejšie odsávanie na výduchu je možné predinštalovaný ventilátor nahradiť za väčší 140 mm. Montážne pozície na to uspôsobené sú.

   

Prieduchy na nasávanie vzduchu sú zospodu a zvrchu, po celej šírke masky. Či to bude dosť alebo málo ukážu tradične až prvé lepšie testy. Na úplnosť ešte treba uviesť, že filtre by mali byť spredu i zospodu (pod zdrojom), ale zatiaľ nevieme, o aký typ (filtrov) pôjde. Ak bude ich konštrukcia prevzatá z P82 Flow, tak možno očakávať plastové vyhotovenie s hrubším zrnom.

Odporúčaná maloobchodná cena skrinky Antec P82 Silent je 83 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou

Menšie počítačové skrinky na základné dosky Micro ATX (a menšie) sú vzácny druh – lepších je iba zopár. Antec sa ale tomuto formátu venuje pomerne intenzívne a ku tým mini-towerom, ktoré už má, pridáva nový – model Draco 10. Táto skrinka je atraktívna napríklad tým, že podporuje inštaláciu väčších vodníkov dopredu i pod strop a celkovo pôsobí dobre „chladivým“ dojmom. Aj preto, že má predný panel z veľkej časti otvorený. Celý článok „Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou“ »

 •  
 •  
 •  

Antec vydal zdroje NeoEco Platinum s výkonom 650, 750 a 850 W

Séria zdrojov NeoEco doteraz pre Antec predstavovala skôr nižšiu, prinajlepšom strednú triedu s certifikáciou účinnosti 80Plus Gold. Trojica nových modelov už však na sebe nesie platinovú nálepku, čím sa blíži k tomu účinnejšiemu, čo je dnes medzi počítačovými zdrojmi dostupné. Cena prirodzene narástla a na jej adresu sa objavujú i negatívne reakcie. Antec ale spomína i čiastočne priemyselné poňatie. Celý článok „Antec vydal zdroje NeoEco Platinum s výkonom 650, 750 a 850 W“ »

 •  
 •  
 •  

Test skrinky Antec P82 Silent: Tiché pokračovanie

Antec nedávno rozšíril svoju mini sériu skriniek P82 modelom Silent. Tá má byť tichšia alternatíva k P82 Flow s prioritou v čo najlepšom chladení. To bude pri modeli Silent zrejme slabšie, ale odmena by mohla prísť v podobe nízkej hlučnosti. Ako sa tento návrh podaril, sa môžete pozrieť v nasledujúcom teste. Ukážeme vám svetlé ale i tienisté miesta skrinky P82 Silent. A to nielen, čo sa týka chladenia. Celý článok „Test skrinky Antec P82 Silent: Tiché pokračovanie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *