Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)

Antec Storm 120: Ventilátor, ktorý má mať nevídano vysoký statický tlak

Po júnovom oznámení sa zdá, že má Antec už všetko pripravené na expedíciu ventilátorov Storm 120, ktoré už idú do predaja. Obvykle o jednom ventilátore dva spravodajské články nepíšeme, ale teraz spravíme výnimku. Okrem toho, že je už známa cena, tak hlavne by podľa konštrukčných detailov o čierneho koňa strednej triedy. Technicky Storm 120 vyzerajú naozaj dobre, efektívne.

Nový ventilátor Storm 120 v ponuke Antecu predstavuje to najvýkonnejšie a najefektívnejšie. Teda, aspoň sa tak tento ventilátor profiluje, ale nie je dôvod sa nazdávať, že by to bolo nakoniec inak. Rotor vsádza na osvedčené tvary lopatiek s výraznejším zakrivením nábežných hrán.

Prečo je tento geometrický trend u ventilátorov vídať čoraz častejšie, sme už viackrát rozoberali. Tento tvar lopatiek skrúca prúdenie tak, aby vzduch príliš neobtekal steny rámčeka tak, ako je to u tradičných ventilátorov s menej zakrivenými lopatkami. Výsledkom má byť (a býva) pri rovnakom prietoku nižšia hlučnosť, pretože nedochádza k tak intenzívnemu treniu vzduchu v okolí rámčeka.

Na rozdiel od mnohých podobných konštrukcií na to ide Antec ale trochu inak. Väčšinou výrobcovia používajú deväť lopatiek a Arctic u ventilátorov radu P napríklad iba päť. Menej lopatiek pri ventilátore, ktorý má dosahovať vysoký statický tlak, znamená, že na jednu lopatku musí pripadať väčšia plocha. Tým pádom je lopatka celkovo väčšia, dlhšia a má tendenciu sa viac vlniť (a tým často vytvára nielen výraznejšie rezonančné frekvencie, ale tým rotor aj intenzívnejšie prenáša vibrácie na rámček). Antec sa so siedmimi lopatkami vybral zlatou strednou cestou.

V porovnaní s ventilátormi Arctic sú tak lopatky výrazne menšie a v porovnaní s deväťlopatkovými 120 mm modelmi by mohli byť medzi jednotlivými lopatkami menšie „diery“. Tie čím sú menšie, tým menej vzduchu cez ne pôsobením spätného tlaku uniká a prirodzene je dosahovaný vyšší statický tlak a teda menší úbytok prietoku cez prekážky, ako sú typické prekážky (filtre, mriežky, radiátory), s ktorými musia ventilátory koexistovať.

Tvar samozrejme nie je všetko a dôležité je i to, z ako pevného materiálu je použitý na výrobu rotora. Tým sa už Antec nechváli, ale vzhľadom na vysoký statický tlak v špecifikáciách (2,7 mm H2O) by mohlo ísť o pevnejší materiál, aký bol použitý na výrobu Akasa Alucia SC12. Tento ventilátor Akasy má takisto efektívny tvar, ale špičkových vlastností nedosahuje práve kvôli mäkším lopatkám (ale zase pri ňom ani výrobca netvrdí opak, uvádzaný statický tlak je naopak pomerne nižší, dokonca nižší, než sme namerali my). To by sa však Antec Strom 120 tykať nemuselo, minimálne nie až v takejto miere a efektivita tohto ventilátora bude pozoruhodná.

Udávaný maximálny prietok (113,09 m3/hod) bude vzhľadom na túto konštrukciu a rýchlostný rozsah (600–2000 ot./min) veľmi blízko reality a snáď nebude výrazne nižší ani statický tlak. To si ale už podrobne rozoberieme v testoch. Vzorky Antec Strom 120 majú namierené aj k nám do testlabu.

Známa je už aj oficiálna odporučená koncová cena – 14,80 eur, čo je blízko ventilátorov SilentiumPC Fluctus 120 PWM, Noctua NF-P12 redux-1700 PWM či BeQuiet! Pure Wings 2.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle

Jeden s ARGB LED, druhý bez neho. Svoje portfólio ventilátorov inovuje a o nové modely rozširuje aj Antec. U Storm 120 je pritom uvádzaný mimoriadne vysoký statický tlak a vzhľadom na konštrukčné detaily sa tento parameter javí byť aj celkom reálny. Tak či onak do počtu tento ventilátor zrejme nebude a o slovo sa hlási aj Fusion 120 ARGB. Ten pre zmenu vyniká netradičným svetlovodom. Celý článok „Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou

Menšie počítačové skrinky na základné dosky Micro ATX (a menšie) sú vzácny druh – lepších je iba zopár. Antec sa ale tomuto formátu venuje pomerne intenzívne a ku tým mini-towerom, ktoré už má, pridáva nový – model Draco 10. Táto skrinka je atraktívna napríklad tým, že podporuje inštaláciu väčších vodníkov dopredu i pod strop a celkovo pôsobí dobre „chladivým“ dojmom. Aj preto, že má predný panel z veľkej časti otvorený. Celý článok „Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou“ »

  •  
  •  
  •  

Antec vydal zdroje NeoEco Platinum s výkonom 650, 750 a 850 W

Séria zdrojov NeoEco doteraz pre Antec predstavovala skôr nižšiu, prinajlepšom strednú triedu s certifikáciou účinnosti 80Plus Gold. Trojica nových modelov už však na sebe nesie platinovú nálepku, čím sa blíži k tomu účinnejšiemu, čo je dnes medzi počítačovými zdrojmi dostupné. Cena prirodzene narástla a na jej adresu sa objavujú i negatívne reakcie. Antec ale spomína i čiastočne priemyselné poňatie. Celý článok „Antec vydal zdroje NeoEco Platinum s výkonom 650, 750 a 850 W“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *