Noctua NF-P12 redux-1700 PWM: Nie je low-end ako low-end

Detaily Noctua NF-P12 redux-1700 PWM

V tomto teste sa pozrieme na to, na čo mnohí čakáte, a síce, kde sa vedľa ostatných ventilátorov zaradí prvý zástupca Noctua. Začneme pekne od podlahy tým najlacnejším, čo má táto rakúska firma v ponuke. Treba poznamenať, že Noctua najnižšiu triedu ventilátorov vníma trochu inak ako ostatní výrobcovia a základ má posadený mimoriadne vysoko. Je tu však jedno ALE, ktoré je v zásade nepodstatné, no i tak niektorých „zdvihlo zo stoličiek“.

Séria ventilátorov redux vychádza z prvej generácie ventilátorov Noctuy. Hlavné rozdiely sú vo farbe (namiesto béžovo-hnedej je to kombinácia svetlejšej a tmavšej sivej) a hlavne v chudobnejšom príslušenstve, vďaka ktorému bolo možné znížiť koncovú cenu.

Výrazná výhoda oproti iným ventilátorom v rovnakej cenovej kategórii je už i v precíznom návrhu motorčeka. Svoj podiel má na tom aj integrovaný obvod NE-FD1 PWM IC, ktorý zabezpečuje hladší nábeh impulzov, čo eliminuje zvuky spínania. Na to, ako takýto priebeh PWM vyzerá, sa v rámci niektorého z ďalších  testov ventilátorov pozrieme aj cez osciloskop.

A samozrejme sú tu prakticky bezhlučné „samomazacie“ ložiská SSO. Pri všetkých ostatných ventilátoroch v tejto cenovej relácii 12–13 eur sa vždy ozýva nejaký zvuk z trenia (najmä pri veľmi nízkych otáčkach, keď aerodynamicky zvuk utícha). Hlavne ale po šestnástich rokoch existencie ložísk SSO môžeme ich spoľahlivosť jednoznačne potvrdiť, čo si do plusov nepripíše žiadna iná firma.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.

Rotor je rovnaký ako u NF-P12 (PWM), teda až na tú farbu. Je tu deväť axiálnych lopatiek, ktoré sú rovnako vysoké ako i široké (samozrejme s ohľadom na najširšie miesto pri rámčeku). Na zadnej, odtokovej hrane každej lopatky sú potom ešte dva výrezy, ktoré vírenie rozbíjajú s ohľadom na to, aby bol zvukový prejav ventilátora pre ľudské ucho čo najpríjemnejší.

Povrchová úprava je jemne zdrsnená „pieskovaním“ s vysokou jemnosťou. V detailoch je vyhotovenie mimoriadne precízny a presné, s čím samozrejme súvisí aj perfektné vyváženie. Aj preto sú vibrácie mimoriadne nízke i napriek tomu, že reduxom chýbajú antivibračné podložky. Tie si ale môžete dokúpiť (kompatibilné sú NA-SAVP1) a doplniť. Viac-menej tým získate ale iba pestrejší vzhľad – vibrácie tu tlmiť netreba, pretože prakticky nevznikajú ani pri najvyšších rýchlostiach, čo je vzhľadom na takto vysoký prietok, aký P12 redux-1700 PWM dosahuje, pomerne nevídané.

   

Rozdiel oproti béžovo-hnedým NF-P12 (PWM) je v prípade testovacieho variantu (1700 PWM) aj vo vyššej rýchlosti o 400 ot./min. P12 redux-1700 PWM má fungovať v rozsahu 450–1700 ot./min, ale existuje aj pomalšie varianty (P12 redux-1300/PWM) s rozsahmi z pôvodných P12. Tie majú nižšie nielen maximálne (1300), ale aj minimálne otáčky (300). NF-P12 redux PWM bez ohľadu na rýchlostný variant na rozdiel od NF-12 PWM v rámci impulznej regulácie nepodporujú semi-pasívny chod. To znamená, že aj pri 0 % intenzite PWM sa rotor stále otáča.

Noctua ako jeden z mála výrobcov na puzdre motora uvádza jeho prevádzkový príkon. Ten je v tomto prípade približne (i tu je prípustná nejaká tolerancia) 1,08 W. Maximálny výkon motorčeka je prirodzene vyšší. O koľko presne tradične nájdete v rámci našich meraní.

Napájací kábel je dlhý, má až 40 cm. Pri drahších ventilátoroch Noctuy máva obvykle polovičnú dĺžku, ale to zrejme len preto, že je súčasťou príslušenstva predlžovací kábel. Ten tu chýba a obsah balenia okrem ventilátora zahŕňa iba štyri samorezné skrutky. Je to približne taká výbava ako u iných ventilátorov v tejto cenovej relácie. Niektoré mávajú ešte navyše gumené tŕne, ale tie, ako sme už spomínali, NF-P12 redux-1700 PWM pre svoje veľmi nízke vibrácie nepotrebuje.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080

Béžovo-hnedá RTX 3070 NE zožala u kupujúcich úspech a po tejto premiérovej grafickej karte Noctua s Asusom dali dokopy aj RTX 3080. Určená je pre tých požívateľov, ktorých účinný chladič Noctuy síce oslovil, ale výkon GPU už vyhodnotili ako „nedostatočný“. Jadro (GA102) RTX 3080 je však už výkonnejšie a stále sa má jednať o suverénne najtichšiu grafiku vo svojej triede. To nielen vďaka robustnému pasívu, ale aj pre špičkové ventilátory. Celý článok „Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-D12L – Svěží vítr na poli nízkých dvouvěžových chladičů

Společnost Noctua nedávno uvedla na trh vcelku kompaktní chladič Noctua NH-D12L s výškou pouhých 145 milimetrů. To jej předurčuje jako ideální chladicí řešení do menších skříní, ale také i pro servery s výškou 4U. Díky své zajímavé konstrukci a špičkovému ventilátoru by měl tento chladič nabízet velmi solidní účinnost chlazení. Tento předpoklad je ale pochopitelně třeba důkladně prověřit, což je i cílem dnešního článku. Celý článok „Noctua NH-D12L – Svěží vítr na poli nízkých dvouvěžových chladičů“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-L9i-17xx: Na 65 W v tichosti s výškou iba 37 mm

Veľmi nízky profil, vysoký chladiaci výkon a podpora Intel LGA 1700. To sú náročné požiadavky, ktoré Noctua NH-L9i-17xx spĺňa ako jeden z mála chladičov (možno jediný?). O prvých dvoch požiadavkách by sa asi dalo diskutovať aj u iných, ale nakoniec to i tak stroskotá na nepodpore novej pätice Intelu. NH-L9i-17xx účinnosťou navyše pri správnom nastavení prekonáva aj dvakrát vyššie chladiče, vrátane Arctic Alpine 17. Celý článok „Noctua NH-L9i-17xx: Na 65 W v tichosti s výškou iba 37 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (22) Pridať komentár

 1. Zaujímavé, prakticky opak Fluctusu. Ten bol ako systémový ventilátor ideálny lebo jeho neduhy zanikli na hexamriežke (možno práve tam bola tá psychoakustická optimalizácia), Noctua naopak pri hexamriežke totálne prepadla. Samozrejme dá sa argumentovať že na to ani nie je určená a tam treba dať F12.

 2. Vďaka za super test.
  Relatívne vysoká minimálna rýchlosť nepoteší ale na druhej strane je na nej asi nepočuteľný.
  Kto by povedal že Noctua dokáže zaujať pomerom cena/výkon, hlavne čo sa týka očakávanej spoľahlivosti.

  V prvej kapitole, nad a pod fotkou ventilátora (z predu a vzadu) je skoro identický text:
  Rozdiel oproti bežovo-hnedým NF-P12 (PWM) je v prípade testovacieho variantu (1700 PWM) aj vo vyššej rýchlosti o 400 ot./min. P12 redux-1700 PWM má fungovať v rozsahu 450–1700 ot./min, ale existuje aj pomalšie varianty (P12 redux-1300/PWM) s rozsahmi z pôvodných P12. Tie majú nižšie nielen maximálne (1300), ale aj minimálne otáčky (300). NF-P12 redux PWM bez ohľadu na rýchlostný variant na rozdiel od NF-12 PWM v rámci impulznej regulácie nepodporujú semi-pasívny chod. To znamená, že aj pri 0 % intenzite PWM sa rotor stále otáča.

  1. Nepočuteľný ako pre koho. Pre väčšinu asi áno, ale nároční používatelia budú na tých ~ 500 ot./min frflať. Každopádne je to čístý aerodynamický, príjemný zvuk (teda pokiaľ nie je ventilátor na typickej mriežke počítačovej skrinky). Je to skrátka bez sprievodu všetkych tých parazitných zvukov (z motorčeka a ložísk), ktoré sú vo väčšej či menšej miere zastúpene v zvuku konkurenčných ventilátorov v cenovej triede NF-P12 redux-1700 PWM.

   Za upozornenie na duplicitu ďakujem. Vznikla kopírovaním z textového editora.

   1. hnidopišstvo, možno asi vysoké namiesto výške „Rotor je rovnaký ako u NF-P12 (PWM), teda až na tú farbu. Je tu deväť axiálnych lopatiek, ktoré sú rovnako výške ako i široké“.

    Až kým som nezčal čítať tieto recenzie, netušil som ako len inak tvarovaná mriežka mení zvukový prejav (aj keď reálne som ho zažil). Čítal som marketing, aj šípky prúdenia vzduchu, ale až teraz chápem prečo niektoré zdroje majú ochrannu mriežku v plechu, iné prišróbovanú drôtennú mriežku a niektoré 6uholníky. Mne to prišlo doteraz najmä ako imidžová záležitosť (podobne ako vlnky, zárezy na loptkách) a oni možno buď podľa mriežky museli vybrať ventilátor alebo podľa ventilátoru zmeniť mriežku. Alebo dali to čo sa im páčilo viac.

    Vďaka za recenzie. Noctua vyzerá super, univerzálne. Na jednej skrini mám vyseknutú kruhovú mriežku, na druhej 6 uholníkovú, na tretej rebrá. Pri tej istej cene ako Poliak niet o čom.

    1. „hnidopišstvo, možno asi vysoké namiesto výške…“ Áno, díky! Opravené. 🙂

     Jasné, čokoľvek pred/za ventilátorom formuje znenie zvuku, vrátane úprav na ňom samotnom. Správne zvolené výrezy v lopatkách môžu naozaj znamenať príjemnejší zvuk, s nesprávnymi môže byť zase efekt opačný. Prípadne výrezy nemusia byť prínos vždy, ale iba za nejakých podmienok (v kombinácii s konkrétnym typom prekážky). Je to celé facinujúce a treba sa v tom rýpať.

    2. Osobne si myslím, že tieto veci sa u zdrojov vôbec neriešia a typ, tvar mriežky je skôr dizajnová záležitosť + záležitosť nákladov. Možno ešte tie klasické drôtené mriežky sú snahou o lepšiu akustiku, tie perforované už asi čisto nákladová/dizajnová vec. Ak by výrobcom zdrojov išlo naozaj o kvalitu ventilátorov, montovali by tam v drvivej väčšine prípadov celkom iné modely, nie notorické rapkáče. 🙁

     Druhá vec je, že aj keď výrobca zdroja osadí drôtenú mriežku, pri súčasnom umiestnení zdrojov fanom na podlahu to aj tak nasáva do skrine ešte cez plechovú perforáciu + filter. Aj keď tam to už až tak nevadí, keďže je tam trochu odstup.

     Hlavne preto som skončil pri fanless zdroji.

     Inak vďaka za recku, pekne vidno, že v rámci ceny ešte ani Péčkové Noctua nie sú na odpis.

 3. Ahoj a vďaka za recenziu (aj za všetky predošlé samozrejme), veľmi rád som si ich prečítal… aj keď ja pozerám hlavne grafíky, ktorých je tu spústa. 🙂

  Nejde mi však do hlavy slovný komentár v závere, že táto Noctua nezaostáva za SilentiumPC v použítí na chladičoch. Odôvodnené je to: lebo statický tlak je tam „vyrovnaný“ (neviem presne ako meriate statický tlak „cez radiátor“, ale to je asi nepodstatné). Pritom ale prietok vzduchu cez radiátor má SilentiumPC kľudne o 50+% vyšší ako táto Noctua (pri rovnakej hlučnosti) a podľa môjho názoru by práve prietok mal byť rozhodujúci. 🙂

  1. Vďaka, že si sa zapojil do diskusie. Statický tlak cez radiátor je meraný presne tak ako aj bez neho (to znamená s uzáverom, pri nulovom prietoku), s tým rozdielom, že je tu navyše tá prekážka. Vo veternom tunely je sonda manometra na meranie statického tlaku a ten meriame bez prekážky aj s prekážkami.

   „podľa môjho názoru by práve prietok mal byť rozhodujúci.“ toto bude ešte asi nadlho 🙂 Od utorka vedieme s Notuou siahodlhé diskusie, v ktorých sme si najprv skočili do vlasov, ale už sme našli zase spoločnú reč. Kameňom úrazu bolo, že sa im veľmi nepáčili poznámky na adresu, že im neškáluje udávaný prietok (a ani statický tlak) u starších ventilátorov. Keď postupne aj Noctua uznala, že metodicky robíme všetko správne, ale ani rozhodne neklamú, tak do toho vstúpil nový element – štandard AMCA 210, na ktorom majú postavené meracie prístroje externé laboratória, ktoré niektorým výrobcom (vrátane Noctuy) tie špecifikácie merajú. Neviem, ak tieto stroje fungujú, ale také transparentné ako v podstate naša Venturiho trubica (v rámci ktorej, samozrejme, zohľadňujeme tlakový rozdiel v zúženom mieste s anemometrom a takisto jeho vnútorný/nerotorový prierez), evidentne nie sú. Keď sa meria prietok a tlak správne, tak tieto veličiny musia naprieč testovanými systémami musia vychádzať rovnaké výsledky.

   No, bude to ešte zaujímavé a na túto tému napíšem aj samostatný článok. Obojstranne (my a Noctua) sme uznali, že treba byť v niektorých vyjadreniach opatrnejší a samozrejme medzi ne patrí i to, na ktoré si ty narážal. Do akej miery je dôležité na radiátory, aký má ventilátor statický tlak a aká je intenzita jeho prietoku? To úplne presne nezistíme asi dovtedy, kým neodmeriame dostatočný počet ventilátorov, z ktorých vyberieme také, čo dominujú v statickom tlaku, také, čo zase v prietoku a nejaké priemerné v jednom i v druhom… neosadíme ich na všetky typy/kombinácie hrúbok a FPI radiátorov pre kvapalinové chladiče, aspoň desať rôznych vežovitých chladičov a nespracujeme z toho jasné závislosti, ktoré ukážu, čo a v akej miere je dôležité na to, aby boli v praxi na radiátore dosahované čo najlepšie výsledky. Čo sa týka použitia v skrinkách, tam je to jasné. Ventilátor, ktorý prečerpá viac vzduchu pri nižšej hlučnosti je efektívnejší. Na chladičoch to ale také jednoznačné nie je a na základe charakteru vedenia našich odborných hĺbkových diskusií môžem poznamenať, že úplne jasno vo veciach nemá ani Noctua. Bude to ešte dlhé skúmanie, počas ktorého narazíme na zopár „objavných“ vecí. 🙂

   1. načapať samotnú „božskú“ Noctuu so stiahnutými nohavicami, tak tomu hovorím terno 🙂 a s blbou „storočnou“ venturkou, ha-háááá 😀 Gratulácia Ľubo!
    ako málo stačí, ak sa merania robia poriadne a poctivo!

    1. Noctua si to sama nemeria, majú to na starosti externé laboratóriá. K tomu AMCA 210 je 80-stranová dokumentácia a vyzerá to extrémne zložito a premylene. 🙂 Snád si dokážem nájsť čas a prelúskať sa tým. Verím, že to, čo uvádzajú, môžu v tom namerať. Ale už bude otázke, ktorý výsledok je relevantnjší. Venturka je transparentná vec a tento americký štandard AMCA 210… no, nebudem sa zatiaľ k nemu vyjadrovať. Nech to zatiaľ vyzerá akokoľvek zvláštne a nejasne, nechádzal by som to do jedné vreca so zjavnými vymyselníkmi. To by bolo asi kruté stavať vedľa zjavných nezmyslov Reevenu, kde ventilátorom (z prvého testu) s rovnakým tvarom i hmotnosťou rotora, s rovnakým rámčekom má jeden (Kiran) uvádzaný dvojnásobný statický tlak ako druhý (Cold Wing 12) asi len preto, ze sa predáva za dvojnásobnú cenu a hlavne ma RGB LED. 🙂 Výška statického tlaku je, samozrejme, rovnaká. Toto je jendoznačné. Ale napriek tomu… Mirko, čo povieš, keď sa pozrieš na NF-S12A ULN a NF-A12x25 LS PWM. Možno som zaujatý, ale už takto odoka vyzerá zvláštne, aby mala S12 pri 800 ot./min (a štvornásovne nižšej hlučnosti :)) o 32 % vyšší prietok ako A12 pri 1200 ot./min (a štvornásobne vyššj hlučnosti). Hlučnosť sedí, ale ten prietok… ten mi sedí iba u jedného (NF-A12x25 LS PWM), no. 🙂

     1. Tie papierové čísla A12S sa mi vždy zdali veľmi dobré. Ale sú to veľmi tiché vrtule a IMO v prostredí naozaj bez prekážok aj veľmi efektívne (tým myslím odstrihnutú mriežku a pod.) 🙂 Už sa neviem dočkať keď vylezú v testoch high-end vrtule.

      1. Áno, S12A sú veľmi dobré (a na systémové chladenie ich pri rovnakej hlučnosti len tak niečo netromfne. Aj preto ich od nepamäti používam vo veternom tuneli na testy všetkého možného, hardvérového :)), ale tie výsledky testov podľa meraní AMCA 210 sú… tejto problematike (AMCA 210 vs. jednoduchý Venturiho efekt) sa budem ešte venovať v rámci samostatného tematického článku. Každopádne som rád, že pondelňajšia najprv nepekná sekanica s Noctuou sa mení znovu na obojstranne maximálne úctivú diskusiu a relevantnosť Venturiho pricípov, ktoré využívame aj my, (už) nespochybňujú, čo je celkom rozumné. 🙂 Čo si dáme skôr? S12A alebo S12B?

       1. Mňa viac zaujímajú Ačka, aj keď testovacia logika by velila skôr S12B (začať starším dizajnom a potom novšie, aby bol na porovnanie generačný rozdiel). S12B sa fungľovky predávajú asi už len ako Reduxy, že?

        1. Neboli S12B iba reduxy (a ten istý dizajn rotora v béžovo-hnedej mali S12 (bez koncového A)?) Hmmm… NF-A12 ani nemali PWM?

         1. To sa mi nezdá, myslím, že pôvodné non-redux boli tiež S12B, ULN a FLX verzia, bez PWM. Lebo si vybavujem, že keď prišiel nástupca, tak bol nelogicky S12A… tak som si to zafixoval. A Reduxy prišli až potom neskôr a prevzali meno pôvodných Béčiek, akurát pribudli aj PWM verzie.

 4. Zdravím, ďakujem za fajn test, aj keď sú v ňom len nezaujímavé kúsky pre mňa. Rozumiem síce tomuto postupu a prístupu, ale úvodný test len ukázal schopnosti a možnosti testov. Do budúcna sa samozrejme teším na niečo použiteľnejšie 🙂

  Tento Redux je celkom fajn, aj keď svojim uchom nejako nepostrehnem rozdiel medzi ním a 3000 PPC na cca 1000ich otáčkach.

  Taký malý postreh… V 40 kapitole nemáte prevrátené hodnoty na grafoch, resp. popisky by nemali byť prehodené min na max a opačne?

  1. Ďakujeme za upozornenie na chyby, opravené vo všetkých testoch, čo doteraz vyšli. Aké konkrétne ventilátory vás zaujímajú? 🙂

   1. 🙂 v pohode, je to pekná práca, tak nech sa vychytajú aj tieto drobnosti 😉 Vo výsledku to bude určite zaujímavé.

    Momentálne som v stave pozháňať dobrý 140 mm fan na radiátor, len testov veľa nieto. Pravdepodobne to skončí na Noctue alebo BQ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *