Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou

Antec Draco 10: dve pozície na vodníkov a podhubie pre efektívny airflow

Menšie počítačové skrinky na základné dosky Micro ATX (a menšie) sú vzácny druh – lepších je iba zopár. Antec sa ale tomuto formátu venuje pomerne intenzívne a ku tým mini-towerom, ktoré už má, pridáva nový – model Draco 10. Táto skrinka je atraktívna napríklad tým, že podporuje inštaláciu väčších vodníkov dopredu i pod strop a celkovo pôsobí dobre „chladivým“ dojmom. Aj preto, že má predný panel z veľkej časti otvorený.

Tak schválne, koľko sa vám v hlave vybaví mini-towerov pre základné dosky mATX? Je možné, že ich je i dosť menej, než rôznych atypických konštrukcií pre dosky Mini-ITX. A to je škoda, keďže základných dosiek vo formáte je pomerne dosť, špeciálne z radov tých lacnejších. Taká je aj nová skrinka Antecu – Draco 10, ktorá je vyhotovená na mieru základných dosiek Micro ATX.

Oproti iným skrinkám, má však výhodu v montáži AIO vodníka do vrchnej pozície. To neumožňuje ani veľa väčších skriniek pre dosky ATX, tu sa však s 280 mm alebo 240 mm osadeným ventilátormi zmestíte. V dostupných materiáloch síce chýba informácia o maximálnej výške AIO chladiča, ale na ilustračných fotkách je použitý Antec Neptune 240, ktorý má na výšku 52 mm. Tento rozmer sa týka drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO. Radiátor má hrúbku obvykle 27 mm plus 25 mm na ventilátory a možno nejaký ten milimetrík ešte na nezapustené hlavy spojovacích skrutiek.

Jednu poznámku však Acten predsa len uvádza, a to dĺžku pamäťových modulov, respektíve ich vonkajšej konštrukcie – pasívov. Tie by mali mať nanajvýš 134 mm, inak by už mohlo dochádzať ku kolízii s ventilátorom. K nej môže dochádzať aj vtedy, ak má základná doska nad päticou (na MOSFEToch) pasív VRM. V skrinke Draco 10 je teda možné nainštalovať kvapalinový chladič aj do stropnej pozície, ale treba si dať pozor na kompatibilitu s okolitými komponentmi.

Druhá možnosť je nainštalovať vodníka za čelný panel (aj tu sú podporované formáty 240 a 280 mm) a tretia možnosť, odkiaľ možno chladiť procesor, je použitím vežovitého chladiča. Ten môže mať na výšku maximálne 165 mm. Väčšina sa teda zmestí, ale znovu sa nájdu prípady, ktoré môžu kolidovať, tentokrát s bočnicou z temperovaného skla.

Grafická karta môže mať na dĺžku teoreticky až 360 mm. Tento údaj sa vzťahuje na situáciu, keď vpredu nemáte nainštalované ventilátory. S nimi je treba odpočítať ich hrúbku, prípadne i hrúbku radiátora, ak použijete na chladenie procesora AIO vodníka. Podporovaný zdroj je formátu ATX a prakticky bez obmedzení na dĺžku (do 194 mm sa zmestí každý, čo pripadá do úvahy) bez ohľadu na to, či vedľa neho nainštalujete alebo nenainštalujete 3,5″ HDD. Tie môžete osadiť v počte dvoch kusov. Dvaapolpalcové SSD alebo eventuálne i HDD sa inštalujú na voľne miesta vertikálnej steny, ktorá drží základnú dosku. Dve priamo za ňu a jedno trochu bokom.

Skrinka sa dodáva iba s jedným predinštalovaným ventilátorom vzadu, na výduchu. Ten má 120 mm a vybavený je i osvetlením ARGB so štandardným 3-pinovým konektorom. Ďalšie ventilátory je možné nainštalovať hore, pod strop (2× 120 mm alebo 2× 140 mm) alebo dopredu (3× 120 mm alebo 2× 140 mm). Tu si všimnite, že veľká plocha čela má široké škáry, cez ktoré môže byť nasávaný vzduch. Výhoda tejto konštrukcie je samozrejme v tom, že výrazne neškrtí prietok ventilátora a ani nezvyšuje (nadmerným mechanickým odporom) jeho hlučnosť.

Skrinka je vybavená aj prachovými filtrami. V detailoch Antec ponúka pohlaď na vrchný magnetický filter a spodný, pred zdrojom. Ten je však iba plastový a má hrubšie sito, než efektívnejšie nylonové alternatívy. Vzhľadom na koncovú cenu 55 eur to ale nemožno vyčítať. Na niečom sa skrátka šetriť muselo, a možno to bude i na konštrukcii a hrúbke plechov. Spolu so sklenenou bočnicou má totiž uvádzanú hmotnosť iba 5,3 kg. Ale je možné, že to nakoniec vyjde aj na 0,8 mm plechy, ako má Antec DP301M.

Zatiaľ sme si ešte nespomenuli, aké sú rozmery tejto skrinky. Je pravda, že so 40 litrami (444 × 220 × 410 mm) patrí skôr k väčším mini-towerom, ale to preto, že Draco 10 ako jeden z mála podporuje kvapalinové chladiče i vo vrchnej pozícii, ktorá je efektívnejšia než predná. Podobná skrinka, ale o štvrtinu menšia, je Antec DP31, ale do nej sa nezmestíte so žiadnym vodníkom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)

Po júnovom oznámení sa zdá, že má Antec už všetko pripravené na expedíciu ventilátorov Storm 120, ktoré už idú do predaja. Obvykle o jednom ventilátore dva spravodajské články nepíšeme, ale teraz spravíme výnimku. Okrem toho, že je už známa cena, tak hlavne by podľa konštrukčných detailov o čierneho koňa strednej triedy. Technicky Storm 120 vyzerajú naozaj dobre, efektívne. Celý článok „Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)“ »

  •  
  •  
  •  

Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle

Jeden s ARGB LED, druhý bez neho. Svoje portfólio ventilátorov inovuje a o nové modely rozširuje aj Antec. U Storm 120 je pritom uvádzaný mimoriadne vysoký statický tlak a vzhľadom na konštrukčné detaily sa tento parameter javí byť aj celkom reálny. Tak či onak do počtu tento ventilátor zrejme nebude a o slovo sa hlási aj Fusion 120 ARGB. Ten pre zmenu vyniká netradičným svetlovodom. Celý článok „Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle“ »

  •  
  •  
  •  

Antec vydal zdroje NeoEco Platinum s výkonom 650, 750 a 850 W

Séria zdrojov NeoEco doteraz pre Antec predstavovala skôr nižšiu, prinajlepšom strednú triedu s certifikáciou účinnosti 80Plus Gold. Trojica nových modelov už však na sebe nesie platinovú nálepku, čím sa blíži k tomu účinnejšiemu, čo je dnes medzi počítačovými zdrojmi dostupné. Cena prirodzene narástla a na jej adresu sa objavujú i negatívne reakcie. Antec ale spomína i čiastočne priemyselné poňatie. Celý článok „Antec vydal zdroje NeoEco Platinum s výkonom 650, 750 a 850 W“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Trochu mimo produkt, po vela rokoch som zistil, ze trh s HTPC skrinami tak nejak vymrel a tym myslim nieco co zaclenite do zostavy a nekrici to, ze je to pocitac …. ak ma niekto typ, dakujem. Narazil som na Jonsbo G3, ale chcem polovicnu vysku …
    Idealne veci podobne tomuto: https://origenae.co.uk/en/htpc_s10v.htm
    Este raz vdaka za akykolvek typ ….

    1. Ako prvá mi napadla SilverStone ML03. Tá je nižšia, ale nie až o polovicu. Streacom FC5 túto požiadavku na výšku už spĺňa.
      Alebo potom možno celkovo menšie skrinky? pre dosky Mini-ITX, napríklad Impactics C3LH, Akasa Euler M a z trochu iných, nepasívnych konštrukcií potom Akasa Crypto VESA (prípadne novšia Crypto X1, ale tá je so 76 mm o trochu vyššia) a pozerám, že sa stále dá kúpiť aj Chieftec IX-03. Je to také strielanie naslepo, ale možno nejakú inšpiráciu v tom nájdete.

      1. Dik zaujal ma ten streacom, ostatne nie, pretoze moja uchylka ale chcem sirku +-435mm nech to zapasuje k ostatnym komponentom ….

        1. Skrinky Streacom sú drahé, ale vyhotovenie majú naozaj precízne a ten pieskovaný povrch sa do obývačky asi hodí. Lacnejšia alternatíva môže byť Akasa Galileo TU so šírkou 430 mm. Akurát teda podporuje iba základné dosky formátu Thin Mini-ITX a možno je už aj príliš nízka?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *