Hrozí nedostupnost a zdražení Wi-Fi zařízení, není dost modulů

Nedostatek čipů a zdražování se přelilo do další oblasti

Netřeba asi připomínat nedostatek grafických karet a jejich předraženost – a v menší míře nedostupnost procesorů – kterým nás trápí trápí hardwarový trh. Ale nedostupnost, dlouhé dodací lhůty a vysoké ceny jsou problém u spousty dalších čipů a součástek. Vypadá to, že další díl tohoto seriálu se teď vysílá ve Wi-Fi. Na trhu je nedostatek bezdrátových adaptérů a čipů pro ně, takže by mohly zdražit například Wi-Fi routery.

Nedostatek hlásí tchajwanští výrobci hardwaru a síťových prvků jako jsou routery a další související zařízení, jak informuje web DigiTimes, který přináší zprávy z tchajwanských průmyslových kruhů. V této oblasti se podle nich teď obzvlášť projevuje, že scházejí kapacity v samotné výrobě, ale také v pouzdření čipů, takže dodavatelé nestíhají uspokojovat zájem, rostou ceny a prodlužují se dodací lhůty.

Podle DigiTimes v aktuálním čtvrtletí dosáhla cena Wi-Fi čipů obzvlášť vysoko, údajně na ceny, které jsou až pětinásobné proti stavu před rokem v Q3 2020. Zatímco tehdy byla typická cena za Wi-Fi modul údajně okolo 3,5 dolaru, nyní dosáhla až na 16–17 dolarů.

Router Asus RT AX89X

Toto zdražení se přenese na koncové ceny zařízení, která jsou na postižených čipech postavená. Ve zprávě není přesně uvedeno, kterých všech Wi-Fi modulů či adaptérů se toto týká, ale vedle síťových prvků jako jsou routery by mohly zdražit samostatné Wi-Fi adaptéry pro počítače, ale také notebooky, byť jejich výrobci možná často mají vytvořené větší zásoby dopředu, takže snad tuto krizi budou schopní přestát, aniž by museli tolik zdražovat.

S podobnými problémy se výrobci teď musí potýkat u celé řady typů součástek a ještě asi potrvá minimálně řadu měsíců, než to nejhorší přejde. Některé firmy o současné situace obecně uvádějí, že zlepšení čekají až v příštím roce, úplné odeznění možná ještě později. Protože současný nedostatek výroby čipů je způsoben nebývale vysokou poptávkou, mělo by pomoci, pokud trochu opadne nebývalá vlna zvýšených nákupů nových počítačů a notebooků, kterou podnítila pandemie koronaviru. Existují známky, že tento boom prodejů by mohl trochu slábnout, takže v tomto ohledu bychom mohli být z části na cestě k nějakému normalizování situace. Ale zlepšení budou pozvolná a budou potřebovat čas.

Zdroj: DigiTimes

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *