Spojovací materiál Noctua na LGA 1700 bude rôzny podľa chladiča

Ako tu bude s podporou chladičov Noctua na procesoroch Intel Alder Lake

Desktopové procesory Intel Alder Lake-S sú už pomerne blízko a spolu s nimi príde aj nová pätica LGA 1700. Noctua dnes oficiálne oznámila, ako sa na ňu pripravuje a čo bude znamenať pre súčasných, ale aj budúcich majiteľov chladičov Noctua v súvislosti s 12. generáciou procesorov Intel Core. Ak nejaký chladič Noctua vlastníte, dostanete ju tradične zadarmo. Zaujímavé ale je, že tentokrát budú konštrukčne dve rozdielne montážne súpravy.

Na Intel LGA 1700 sa každý z výrobcoch chystá trochu inak. Gigabyte na svoje kvapalinové chladiče WaterForce podporu začlenil už pomerne dávnokoncom apríla ju avizovala aj Noctua s tým, že bude zachovaná i so staršími chladičmi, ale bude treba upgrade kit. Všetko i s výhľadom do budúcna ale rakúska firma konkretizuje až teraz.

Bude to trochu komplikovanejšie, než bývalo, ale stále pomerne jednoduché. Dôležité je poznamenať, že sa znovu myslí aj na používateľov, ktorí už nejaký chladič Noctua vlastnia. Roland Mossig, generálny riaditeľ spoločnosti Noctua k tomu dodáva, že použitie rovnakého chladiča naprieč rôznymi generáciami platforiem je ekonomické i ekologické, s čím sa samozrejme nedá nesúhlasiť.

Existovať budú tentoraz dve súpravy Noctua NM-i17xx – MP83 a MP78. Backplate s rozšírenou roztečou montážnych dier do štvorca (78 × 78 mm) majú rovnaký. Spoločné majú takisto dištančné stĺpiky aj matičky, ale držiaky už majú trochu iný tvar. Keď si budete v galérií preklikávať medzi fotkami obidvoch súprav, tak zistíte, že NM-i17xx-MP78 má menej zakrivený oblúk. To zrejme pre presné nastavenie stredových závitov, ku ktorým sa skrutkuje spona tlačiaca chladiče k procesoru.

   

Najväčší rozdiel je práve v týchto sponách, ktoré majú rôzne montážne rozpätie. NM-i17xx-MP83 má toto rozpätie 83 mm a jeho systém pripomína doterajšiu situáciu na päticiach AMD AM4. Spona je totiž dvojdielna a skrutkuje sa k bokom základne chladiča. V prípade NM-i17xx-MP78 je už spona z jedného kusu tak, ako to bolo na mainstreamových platformách Intel zaužívané doteraz. Rozpätie má o trochu menšie (78 mm) a k chladiču sa skrutkuje v jednom bode – do stredu na vrch základne.

Montažná súprava NM-i17xx-MP83 (vľavo) bude na rozdiel od NM-i17xx-MP78 (vpravo) používať dvojdielnu sponu

Dve súpravy sú dôležité z dôvodu zachovania kompatibility naprieč všetkými chladičmi, minimálne tými najaktuálnejšími.

Noctua v zozname uvádza nielen, ktorý chladič aký z týchto dvoch montážnych chladičov podporuje, ale i to, kedy sa stane pevnou súčasťou príslušenstva. Na to, samozrejme, čakať nemusíte a po vydaní procesorov Alder Lake si môžete o súpravu požiadať hneď. To cez formulár na stránkach Noctua, kde bude znovu potrebné sa preukázať dokladom o kúpe chladiča i procesora či základnej dosky s LGA 1700.

Medzi podporovanými chladičmi sú aj staršie modely, ktoré sú vedené typicky v kategórii „nepokračujúcich“, ako je napríklad aj Noctua NH-U12P (SE2) či dokonca muzejný NH-U9F z roku 2006. Kompletný zoznam podporovaných chladičov Noctua nájdete v tomto odkaze.

Je tu ale jeden chladič, u ktorého je už zrejmé, že ho na LGA 1700 nenainštalujete. Čierny Peter padol na bežnú verziu NH-L9i a aj chromax.black. V jeho prípade sa kompatibilitu urážať nepodarilo, čo ale neznamená, že tento chladič na Alder Lake nenainštalujete. Len si ho teda budete musieť kúpiť znovu v novej revízii (NH-L9i-17xx a NH-L9i-17xx chromax.black) s už predinštalovanými držiakmi, ktoré sú pre túto päticu vhodné.

Noctua uvádza, že niektoré chladiče spolu s novým montážnym systémom už expedovala a asi by mohlo ísť minimálne o NH-C14S a NH-D9L, ktoré majú byť v obchodoch dostupné aj s NM-i17xx-MP83 už od septembra 2021. Ale napríklad pri NH-U14S sa píše až o januári 2022.

Na tieto nové montážne systémy máte, ako už bolo spomenuté, nárok bezplatne, ale bude ich možné si ich zakúpiť aj samostatne. Zmysel to môže mať v urgentných prípadoch, kedy sa k montážnemu systému potrebujete dostať skôr, než je vám ho schopná expedovať Noctua. Napriek tomu je sľubovaný rýchla dodávka aj priamo od výrobcu. Každopádne odporúčaná koncová cena je 7,90 eur. Tá sa vzťahuje aj na celočierne varianty, ktoré môžu zaujímať majiteľov chladičov chromax.black (NM-i17xx-MP83 chromax.black a NM-i17xx-MP78 chromax.black). Tie majú čierne bočné držiaky a aj takto zafarbené matičky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace. Celý článok „Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *