Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

Procesory Alder Lake-S už zrejme nebudú kompatibilné so súčasnou podobou montážnej súpravy NM-i115x

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua.

Procesory Intel Alder Lake-S výrobcov procesorových chladičov trochu potrápia. Doteraz bolo zvykom, že medzigeneračne nebolo veľa vecí, ktorými by sa museli v rámci podpory zapodievať.

Od LGA 1156 (Lynnfield), cez 1155 (Sandy a Ivy Bridge), 1150 (Haswell, Broadwell), 1151 (Skylake, Kaby a Coffee Lake) až po 1200 (Comet a Rocket Lake) je možné použiť rovnaký montážny systém. K najväčším úpravám došlo snáď v dobách Skylaku. To bol na stenčený substrát prítlak niektorých systémov privysoký a riešila to výmena skrutiek. A i to sa týkalo len veľmi mála chladičov. Teraz sa ale zdá, že na Alder Lake-S budú musieť reagovať nejakým spôsobom všetky chladiče. Alebo teda minimálne tie, pri ktorých sa budú výrobcovia usilovať o zachovanie kompatibility.

Na Twitteri Noctua padla používateľská otázka na podporu Alder Lake, ktorá nezostala bez odpovede. aj Noctua. Ide už o pomerne starú správu (z polovice januára), ale poriadne ju niekto zviralizoval až teraz. Noctua síce neprezrádza nič konkrétne, z dôvodu informačného embarga ani nemôže. V obraze ale asi bude a v príspevku rakúska firma jasne prezrádza, že podpora súčasných chladičov bude (teda minimálne NH-U12A, na ktorý bol dotaz mierený), ale doterajšiu montážnu súpravu NM-i115x bude potrebné nejakým spôsobom pozmeniť. Nad tým, čo konkrétne bude predmetom úprav, môžeme zatiaľ len špekulovať.

Jedna z možností je, že procesory Alder Lake-S môžu mať odlišnú výšku, čo by vyžadovalo prispôsobiť závity na backplate alebo možno by stačil aj šetrnejší zásah na dištančných stĺpikoch a doťahovaných matičkách s inak nastaveným dorazom. Takáto úprava by mohla byť potrebná aj pri rovnakej výške za predpokladu krehkejšieho substrátu s nižšou maximálnou zaťažiteľnosťou. Čo však už vieme je, že PCB bude o 7,5 mm dlhšie a väčšej ploche sa pravdepodobne nevyhne ani tepelný rozvádzač, ktorý môže na mnohých chladičoch (vrátane tých od Noctua) presahovať základňu. To ale upravený montážny systém nevyrieši.

Obdĺžnikový tvar procesorov nabáda i k tomu, že by mohla by mohla mať takúto geometriu aj rozteč dier okolo pätice LGA 1700, čo by znamenalo nový backplate i ďalšie držiaky. Pravdepodobnosť takéhoto scenáru však trochu znižuje prvá fotka základnej dosky osadenej procesorom Alder Lake-S, na ktorom sa vyníma tradičný boxovaný chladič s push-pinmi do štvorca.

Testovací prototyp základnej dosky s procesorom Alder Lake. Všimnite si, že nad päticou je bežný chladič Intelu s push-pinmi usporiadanými do štvorca. To by mohla byť predzvesť toho, že formátovanie sa meniť nebude

Stále však ide len o prototyp a konečná podoba môže byť iná. Eventuálne upustenie od štvorcového usporiadania montážnych dier by však znamenalo i zhoršené možnosti polohovania chladičov. Tak, ako je to i na AMD AM4, kde máloktorý systém umožňuje vodorovnú orientáciu s ventilátorom nasmerovaným do stropu skrinky.

Ako to bude naozaj uvidíme… situáciu okolo novej platformy Intelu budeme dôkladne sledovať a o všetkom vás priebežne informovať. Nech už budú potrebné úpravy akékoľvek akékoľvek, dá očakávať, že Noctua i majiteľom starších chladičov všetko potrebné príslušenstvo pre Alder Lake-S zašle po žiadosti tradične zadarmo.

Neprehliadnite: Uniklo info k Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, platforma a výkon


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry

Do desktopových počítačů přišly tento měsíc procesory Intel Alder Lake, která mají novou architekturu, 7nm výrobní proces, a také otevírají novou generaci desktopové platformy Intelu se socketem LGA 1700. Co ovšem zatím vyšlo, jsou jen modely procesorů se 125W „TDP“ (a až 241W turbo spotřebou) pro nadšence. Máme teď informace i o levnějších modelech 65W kategorie, které by údajně mohly vyjít brzo, možná do osmi týdnů. Celý článok „65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte má aplikáciu na deaktiváciu E jadier Alder Lake

Symbióza veľkých a malých procesoroch jadier (big.LITTLE) v desktope si stále nerozumie s protipirátskou ochranou Denuvo. V hrách, ktoré ju používajú, je tak nevyhnutné malé jadrá odstaviť. Možné to je ich ručným povypínaním, elegantnejšie potom cez kláves Scroll Lock už z prostredia OS a teraz je tu ešte jedna nová možnosť, na základných doskách Gigabyte pomocou jednoduchej aplikácie. Celý článok „Gigabyte má aplikáciu na deaktiváciu E jadier Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější desky pro Alder Lake bez PCIe 5.0, B660 má jen PCIe Gen4

Nedávno jsme psali o podpoře DDR4 v procesorech Raptor Lake, které dle drbů stále budou umožňovat provoz s touto nyní dostupnější pamětí a nebudou vás nutit do DDR5. Dnes to bude pro změnu o nepodpoře. Vypadá to, že ačkoliv procesory Alder Lake přinášejí jako jednu z významných novinek PCI Express 5.0, nebude ho možné použít na všech deskách. Levnější modely patrně budou limitované na PCI Express 4.0. Celý článok „Levnější desky pro Alder Lake bez PCIe 5.0, B660 má jen PCIe Gen4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *