Intel ruší základní chladič přibalovaný k nejlevnějším procesorům

Chladič Laminar RS1 se přestane vyrábět. Nahradí ho ale lepší

Možná to něco vypovídá o stavu trhu s desktopovými počítači: Před několika lety AMD u prvních Ryzenů investovalo do zlepšených „box“ chladičů, které se přibalují k procesorům a Intel pak něco podobného udělal s příchodem procesorů Alder Lake na platformě LGA 1700. Dlouho to ale nevydrželo, od té doby obě firmy dalších zlepšení zanechaly a většina lidí asi přikupuje nějaký lepší chladič. Intel teď dokonce nejlevnější box chladič ruší.

Není to zrovna věc, která by ovládla první stránky, nicméně média si to všimla – Intel na svém webu oznámil, že ukončuje výrobu chladiče Intel Laminar RS1. To byl nejméně výkonný a asi nejlevnější z box chladičů, které byly přikládány k procesorům na platformě LGA 1700 – šlo o nové designy zavedené v roce 2021 právě pro ně. Podle stránek Intelu byla jeho výroba ukončena k 27. 12. 2024. Chladič se neprodával samostatně, ovlivněná tedy budou jen balení procesorů, jejichž součástí byl.

Laminar RS1 se nacházel v baleních u nejnižších tříd CPU, jako byly Celerony a Pentia. Zrovna tato třída procesorů ale asi je na odchodu, protože když už stavíte desktopové PC na nové desktopové platformě (s poměrně drahými deskami), nemá smysl do něj dávat nejlevnější dvoujádrové procesory, nejspíš výhodněji koupíte notebook nebo mini PC.

Chladič Intel Laminar RS1

Chladič to byl s poměrně malým celohliníkovým (bez měděného jádra) radiálním pasivem a ventilátorem, který vytvářel top-down proudění vzduchu. To je důležité pro základní desky, které nemají žádné pasivy na napájecí kaskádě, protože přímý proud vzduchu přes pasiv pak výrazně snižuje teplotu VRM modulů i celého PCB okolo socketu. Jde proto o preferovaný design chladiče pro nejlevnější desky. Současně také tyto chladiče jsou hodně nízké, takže mohou najít opodstatnění v low-profile Mini-ITX skříních, zejména dvoukomorových, kde je grafika vertikálně za deskou.

Intel u chladiče uvádí příkladně detailní specifikace, což je třeba vyzdvihnout

Intel Laminar RS1: Jaký jsi byl?

Tento chladič jsme na HWCoolingu i podrobně testovali, takže pokud jste zvědaví, jak je takové zcela elementární řešení „zadarmo“ použitelné oproti standardním levným chladičům jako jsou Endorfy (ex-SilentiumPC) Spartan 5 nebo Fera 5, máme pro vás odpovědi. Moc dalších testů asi neproběhlo (ostatně se zdá, že i dost zpráv o zrušení těchto chladičů čerpalo z fotek z naší recenze).

Ani najslabší box chladič Intelu (Laminar RS1) nepatrí do koša

Co nicméně zrušení tohoto chladiče znamená v praxi? Intel patrně konsoliduje výrobu na méně typů chladičů. Zrušení typu Laminar RS1 znamená, že se všude tam, kde byl přikládán, bude místo něho dodávat další typ Laminar RM1. Což je pro uživatele docela dobře, protože Laminar RM1 je efektivnější a pokročilejší. Zatímco ventilátor je podobný, jádro pasivu je měděné, kromě toho je pasiv i těžší a tím získaná vyšší tepelná kapacita lépe akumuluje teplo a nemusí tak docházet k tak rychlým změnám otáček ventilátoru (které jsou i rušivější než stálá úroveň hluku). Detaily tohoto náhradníka najdete zde, i tento chladič jsme totiž podrobně testovali:

Test box chladiča Intel Laminar RM1. Prečo sa ho (ne)vzdávať?

Podle Intelu byl chladič Laminar RS1 používán jen u procesorů Pentium G7400 a Celeron G6900, což byly nejlevnější procesory pro platformu LGA 1700 jen s dvěma jádry, kterých se asi už moc neprodává (například německý obchod MindFactory uvádí, že jich od roku 2022 prodal méně než pět set).

Pokud budete v budoucnu jeden z těchto procesorů kupovat v boxovém balení, může u něho už být přiložený lepší chladič Laminar RM1. Ne ale nutně, protože může jít o zásoby z předchozí doby – je asi otázka, jak moc nových balení těchto procesorů je stále vyráběno a jak moc starých zásob je v distribuci. Uživatel může v balení najít jeden z těchto chladičů a minimálně v následujících měsících to asi bude dost o náhodě. Zdá se nicméně, že novější dvoujádro „Intel 300“ (které by vlastně asi mělo Pentium G7400 a asi i Celeron G6900 nahrazovat) nikdy s chladičem RS1 prodáváno nebylo, a u něj je tak Laminar RM1 vždy.

Chladič Intel Laminar RM1

Možná podstatnější tedy bude, že ukončení výroby chladičů Laminar RS1 se přenese na novou generaci procesorů Arrow Lake pro platformu LGA 1851. Nové 65W modely, který nyní Intel uvádí, tedy budou mít v balení vždy minimálně Laminar RM1 s měděným jádrem. Pravda, také je možné, že na platformě LGA 1851 už ani nebudou nikdy ekvivalenty procesorů jako byl Celeron G6900 a Pentium G7400 (a Intel 300), ale nabídka bude už vždy začínat až na o něco výkonnějším procesoru s více jádry, ale také o něco vyšší spotřebou a cenou (tedy Core i3 nebo po novém Core Ultra 3).

Zdroj: Intel, via: Videocardz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace. Celý článok „Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *