Ukazuje sa možná podoba box chladičov k procesorom Alder Lake

Boxované chladiče pre Alder Lake-S sa môžu od tých terajších výrazne odlišovať

Po dlhej dobe Intel možno výrazne zasiahne do konštrukcie chladičov, ktoré sa pribaľujú k desktopovým procesorom. Čerstvý informačný únik naznačuje, že by sa redizajn mohol týkať už Alder Laku. Na snímke sú dokonca tri rôzne varianty podľa výkonnostných tried, od Celeronu po Core i9. je však dôležité dodať i to, že v túto chvíľu zatiaľ nie je nič isté a tieto informácie je treba brať s rezervou.

Objavila sa fotka s potenciálne novými procesorovými chladičmi Intel. Zrejme ide o snímku z nejakej neverejnej webovej stránky. Na Twittri hu zverejnil používateľ s prezývkou Ayerious. Odhliadnuc od toho, že tohto leakera registrujeme snáď po prvýkrát, tak sám trochu spochybňuje, že sú tieto materiály z dôveryhodného zdroja: „Not sure if real, intel hasn’t gotten the hint if these are real lol.“.

Predpokladajme ale, že nejde o podvrh a že tieto chladiče Intel naozaj vyvíjal (a sú na ceste) tak, ako sa uvádza v pravom rohu snímky: „Developed with Partner and Customer Feedback“. Zmysel to rozhodne dáva a Intel by mohol chcieť nadviazať na úspešné vylepšenia, ktoré sa s chladičmi Wraith podarili AMD.


Chladiče Intelu by mohli niesť označenie Laminar a všetky byť určené pre procesory s TDP 65 W. To znamená, že by sa teoreticky aj naďalej pribaľovali iba k procesorom bez otvoreného násobiča (s „K“ v označení). Za hodnotou TDP v opise je ešte hviezdička odkazujúca na poznámku. Na akú konkrétne sa však nedozvedáme, pretože jej text sa už na snímku nedostal.

Rebrá tvarom znovu pripomínajú vidlice a na fotkách sú aj axiálne ventilátory. Napriek tomu sa však konštrukcia týchto chladičov výrazne odlišuje od tých, ktoré máme teraz. Jednotlivé lamely sú totiž orientované vertikálne (teda minimálne čiastočne, v rámci základne bude zrejme nejaký menší substrát s rebrami horizontálne) a ventilátor je vždy ponorený trochu pod ich úroveň. Aktuálne chladiče majú naopak celý ventilátor nad rebrovaním.

Najvýkonnejší model Laminar RH1 by mal byť určený pre Core i9 a je evidentne najvyšší, čím získava väčšiu plochu rebrovania. Tá sa bude hodiť, pretože v booste s odomknutými PL2 bude mať táto trieda procesorov najvyššiu spotrebu. Od zvyšných dvoch modelov by sa mohol odlišovať aj spôsobom montáže. Nožičky má pomerne netradičné a nemuselo by ísť už o push-piny. Aj keď, ktovie… bez poriadneho detailu je to iba špekulácia a možno sú nožičky iné len v tom, že sú elegantnejšie, ale stále spoliehajú na systém push-pinov.

Snímka s troma údajnými chladičmi Intel pre desktopové procesory Alder Lake (Zdroj: Ayxerious, príspevok na Twitteri)

Chladič RH1 by mohol mať aj najvýraznejšie osvetlenie, s najväčším svetlovodom, zasadeným medzi lamely. ARGB LED má aj menší model Laminar RM1 pre Core i7, Core i5 a Core i3, akurát už formou „iba“ tenkého prstenca okolo rotora. Tento chladič je výrazne nižší a zdá sa, žena uchytenie už používa celkom tradičné push-piny. Laminar RS1 pre Pentiá a Celerony vyzerá na prvý pohľad veľmi podobne, akurát teda je už bez osvetleného límca. Ale zrejme bude aj užší, ľahší, skrátka s menším prierezom rebrovania a s takou plochou, ktorá bude na nižší príkon týchto procesorov dostačujúca.

Znovu však zdôrazňujeme, že sa nejedná o informácie s overeného zdroja a ani človek, ktorý ich zverejnil, im stopercentne neverí. Celé to môže byť nakoniec trochu inak, aj keď Intel sa zrejme snaží o vylepšenie svojich boxovaných chladičov. Možné je i to, že tieto tri chladiče sú naozaj dielom Intelu, ale jedná sa len o nejakú ich vývojúvú fázu, prototypy, a nakoniec bude ich konštrukcia iná.

Prečo je pravdepodobné, že Intel naozaj vyvíja chladiče s vyšším TDP?

Nejaké drobné úpravy svojich tradičných boxovaných chladičov Intel podnikol už pri procesoroch Comet Lake. Okrem prefarbenia pasívu (na čierno), čo je viac z estetických než praktických dôvodov, tak medené jadro začal používať aj pre procesory s TDP 65 W, ktoré mávali predtým celohliníkové pasívy. Jednalo sa ale typicky o vyššie triedy procesorov Core i7/i9 s uzamknutým násobičom. Taký Core i5-10400F mal chladič ale stále celohliníkový. V rovnakej triede Rocket Lake je to však už zase inak a Core i5-11400F má takisto čierny pasív s medeným jadrom. Hoci majú tieto Core i5 rovnaké TDP (65 W), tak Intel evidentne počíta s vyššou spotrebou 11400F v booste. Použitie chladiča s medeným jadrom je ale silné provizóriu a pochopiteľné nejde o riešenie, ktoré by bolo primerané vysokému nárasty spotreby.

Uvedené dôvody a prístup Intelu k chladičom k 11. a 12. generácii procesorov poukazuje na to, že je naozaj snaha o zlepšenie chladičov. Nejde síce o rovnaký prípad ako u AMD, kde chladiče Wraith vyriešili hlavne vysokú hlučnosť predošlých riešení. Súčasné boxované chladiče sú výrazne tichšie (než bolo staré chladiče procesorov AMD), pretože ventilátory nepúšťajú do vysokých obrátok, ale chýba im chladiaci výkon. Je preto pomerne dobrý krok ho teraz doplniť.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alder Lake prý podporuje ECC, Intel Sapphire Rapids-X v Q3 2022

Intel plánuje návrat do highendového desktopu, který dřív se svými platformami X79, X99 a X299 v podstatě definoval, ale pak ho kvůli zpoždění 10nm CPU víceméně nechal napospas Threadripperům od AMD – i když vzhledem k cenám dnes možná spíš Ryzenu 9 5950X. Intel se ale na trh „HEDT“ Highend Desktop) vrátí s procesory Sapphire Rapids-X, odvozenými od čipletových Xeonů s architekturou Golden Cove (a AVX-512 a AMX). Celý článok „Alder Lake prý podporuje ECC, Intel Sapphire Rapids-X v Q3 2022“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly parametry 35W procesorů Intel Alder Lake. i5 bez E-jader

Procesory Alder Lake mají jít na trh 19. listopadu, ale Intel v tento termín zdá se vydá jenom výkonné 125W modely pro nadšence, tedy řadu „K“ odemčené pro přetaktování. Ale už teď máme i informace o tom, jak budou vypadat úsporné modely 35W řady s označením T. Intel od Alder Lake opět chystá i tyto modely, i když asi u nich pořád hrozí poměrně vysoké PL2. Tyto specifikace ale nejspíš říkají hodně i o 65W modelech. Celý článok „Unikly parametry 35W procesorů Intel Alder Lake. i5 bez E-jader“ »

 •  
 •  
 •  

DDR4 desky pro Alder Lake? Bude jich dost, DDR5 hlavně highend

V pondělí jsme tu měli benchmark procesoru Alder Lake, podle nějž bude podpora pamětí DDR5 na této platformě trošku kompromis či dilema: vysoká propustnost může být za cenu horší latence, což může ohrozit herní výkon. Alder Lake ale bude možné provozovat i s DDR. Teď tu máme informace o tom, jaká bude nabídka desek s DDR5 a DDR4. Zdá se že nebude problém sehnat kvalitní desku pro DDR4, těchto modelů dokonce může být většina. Celý článok „DDR4 desky pro Alder Lake? Bude jich dost, DDR5 hlavně highend“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. „Developed with Partner and Customer Feedback“ je legrační. Myslím, že každý trochu soudný člověk upřednostní možnost snadné výměny ventilátoru za takřka libovolný než zapuštěný, bez této možnosti.

  1. Ak sa dá za (spoločenský) horor považovať 12 nahnevaných mužov s Jiřím Voskovcem, tak si sa trafil. 🙂

   No, kažodpádne som radšej to slovo nahradil iným. Nad tým, či je vhodné, som pri jeho písaní tiež neisto uvažoval.

   1. ale však si nemusel, podobizeň je pekné, starosvetsky znejúce slovo, dedovizeň, ustanovizeň a tak…
    12 rozhnevaných je fajn film, kedysi som ho videl, ale dnes len mávnem rukou ako ďalší pokus kamuflovať extrémnu kriminalitu černochov – na jedného krivo obvineného a zachráneného klaďasom Fondom pripadajú tisícky rabovačov a bezcitných vrahov ospravedlňovanými šialenými médiami ako protestujúcich blm úbožiačikov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *