Detaily čipsetu Intel Z690 pro Alder Lake: Gear 4 a jiné novinky

Schéma konektitivity a výbavy čipsetu Z690 uniklo

Alder Lake, nová a zřejmě značný posun přinášející generace CPU od Intelu, vyjde už za pár měsíců (aktuálně se uvádí datum 19. 11.). Spolu s procesory vyjdou desky s čipsetem Z690 a novým socketem LGA 1700. Co na nich budete mít a co nového přináší, teď ukazují dokumenty, uniklé z Intelu a popisující tuto platformu. Dozvěděli jsme se například, že Alder Lake bude také používat Gear 2 u řadiče pamětí, a dokonce i Gear 4.

Web PC Inquisitor ukázal fotku procesoru Alder Lake pro desktop ze spodní strany (která rozmnožila kolekci obrázků, které se na internet dostaly, ale nepřináší nové informace), ale také schéma platformy a čipsetu zřejmě z NDA dokumentů Intelu.

PCIe 5.0 pro grafiku, pro SSD PCIe 4.0

Schéma platformy potvrzuje novinky Alder Lake, o kterých už se dřív mluvilo. Procesory budou podporovat PCI Express 5.0, a to 16 linek pro GPU, které budou volitelně rozdělitelné na ×8/×8 – o možnosti rozdělit na ×8/×4/×4 není zmínka. Je ale také potvrzené, že PCI Express 5.0 nebude poskytnutý pro SSD. Schéma platformy ukazuje, že pro NVMe SSD v slotech M.2 bude z procesoru vyvedeno pořád jen PCI Express 4.0 ×4.

Čipset bude pro SSD (nebo i další periférie ve slotech PCIe) poskytovat další linky PCI Express 4.0, a to až 12, takže deska by teoreticky mohla mít až čtyři sloty M.2 s konektivitou PCIe 4.0 ×4. Dále bude dostupných ještě až 16 linek PCI Express 3.0, takže linky PCIe 4.0 nebudou užírány méně důležitými sloty a přídavnými řadiči.

Čipset Z690 bude také k procesoru připojen s velkou propustností: rozhraním DMI 4.0 ×8, což odpovídá PCI Expressu 4.0 ×8. Propustnost tak bude čtyřikrát lepší než u Intel Z490 nebo AMD B550 a dvakrát vyšší než u AMD X570 a Intel Z590 (AMD má takovouto propustnost jen u platformy TRX40). Zdá se, že Alder Lake a Z690 si tuto výhodu podrží i proti platformě AMD AM5 s Ryzeny 6000/7000. Na té podle uniklého schématu bude konektivita mezi CPU a čipsetem jen PCIe 4.0 ×4 (a vedle toho také slot pro GPU bude jen PCIe 4.0 ×16, na druhou procesor bude moci použít dvě rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro SSD místo jednoho).

DDR5, DDR4 a nový Gear 4 paměťového řadiče

Druhá potvrzená věc je, že Alder Lake v socketu LGA 1700 na platformě Z690 bude sice moci používat paměti DDR5, ale nebude to nutnost. Podporované jsou paměti DDR5-4800 nebo DDR4-3200, obojí i s dvěma moduly na kanál. I když je možné, že maximální frekvence nebude oficiálně podporována na všech CPU (ale neoficiálně to pak nejspíš stejně půjde). Budete tedy mít na výběr, zda koupíte nové paměti DDR5 s vysokou propustností, nebo ušetříte ponecháním stávající DDR4 – v nabídce budou zřejmě jak Z690 desky pro DDR5, tak modely pro DDR4.

Schéma konektivity platformy Intel Z690 s procesory Alder Lake (Zdroj: PC Inquisitor)

Co je podstatná nová informace: paměťový řadič bude podobně jako u procesorů Rocket Lake používat děličky, kterým Intel říká Gear. Co to znamená? Od určitého taktu pamětí by na Rocket Lake měl řadič z režimu 1:1 (frekvence je stejná jako takt pamětí, respektive polovina efektivního taktu pamětí), což je Gear 1, přepnout na režim Gear 2, kdy je takt řadiče poloviční. To dovoluje vyškálovat frekvenci pamětí výš. Gear 1 lze sice zapnout i pro konfigurace, kde Intel předepisuje Gear 2, ale zvyšuje to spotřebu „uncore“ (a od určité míry asi tak narazíte na nestabilitu).

Alder Lake bude mít stejný nebo podobný paměťový řadič a Gear 1 a 2 budou používané také. Pro DDR5 ale nově bude používán dokonce Gear 4, který by měl frekvenci paměťového řadiče asi snížit až na čtvrtinu proti efektivní frekvenci pamětí. Protože DDR mají efektivní takty mnohem vyšší, dává to smysl. Zatím nevíme, od jaké frekvence bude Gear 4 nutný (nebo doporučený), ale je možné, že už pro DDR5-4800 bude vždy třeba Gear 2.

Nevýhoda Gear 2 je, že typicky zhoršuje latenci pamětí, takže například pro herní PC může být výhodnější použít maximální frekvenci, kde ještě funguje Gear 1. Gear 4 by asi zase mohl pomáhat hlavně propustnosti, ale latenci by mohl opět zhoršovat.

Co je dále na platformě nového? Čipset Z690 nebude zatím umět USB4 ani Thunderbolt 4, to bude dále muset být zajištěno přídavným řadičem. Platforma umí stejně jako už čipset Z590 konektivitu USB 3.2 Gen 2×2 (neboli SuperSpeed USB 20Gbps), s níž může poskytnout až čtyři porty proti jen třem u Z590. Portů USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10Gbps) lze z čipsetu vyvést až deset. Naopak u konektivity SATA se nic nového neděje, bude možné mít maximálně šest portů.

ES vzorky procesorů Intel Alder Lake pro socket LGA 1700 (Zdroj: HKEPC)

Wi-Fi 7 s adaptérem AX211

Intel bude podporovat přidání gigabitového nebo 5Gb/s Ethernetu, ale v čipsetu bude opět také zabudovaná digitální část bezdrátového adaptéru Wi-Fi/Bluetooth. Aby se dala použít, bude muset být připojený ještě analogový modul, a to přes speciální proprietární rozhraní CNVio. Čipset Z690 už bude podporovat novu generaci adaptéru, AX211.

Ta má umět Wi-Fi 6E, ale už i nové Wi-Fi 7 (802.11be). Wi-Fi 7 ještě nebylo standardizováno, mělo by asi používat 2,4GHz, 5GHz a 6GHz pásmo, až 16× MIMO a až 320MHz šířku kanálů, jakož snad i novou modulaci 4096-QAM. Jaké přesně schopnosti z tohoto standardu a jakou teoretickou rychlost bude z toho podporovat adaptér AX211, to ještě nevíme.

Procesor Intel Alder Lake pro desktopovou platformu LGA 1700 zespodu (Zdroj: PC Inquisitor)

U těchto přídavných funkcí je asi jasné, že je nevyužijí všechny desky. Podobně i u portů a konektivity přítomných přímo v čipsetu pamatujte na to, že konkrétní desky nemusí vyvádět všechny dostupné porty USB nebo linky PCI Express, které vidíte na schématu. Sám o sobě ale čipset má zdá se konektivitu dost pokročilou, takže spolu s PCIe 5.0 a 4.0 z procesoru by měl umožňovat vyrobit docela bohatě vybavené desky, které uspokojí i některé uživatele, kteří by se dříve museli poohlížet po „HEDT“ segmentu.

Asi bude zajímavé sledovat, jestli zahrnutím PCIe 4.0 a použitím PCIe 4.0 ×8 pro propojení do CPU neutrpěla spotřeba. Ale zkušenosti Intelu by snad mohly dovolit, aby spotřeba byla lepší než u čipsetu X570 od AMD. I když je také možné, že si s ní Intel hlavu dělat nebude, podobně jako u TDP, respektive PL2 procesorů.

Zdroj: PC Inquisitor, Via: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alder Lake prý podporuje ECC, Intel Sapphire Rapids-X v Q3 2022

Intel plánuje návrat do highendového desktopu, který dřív se svými platformami X79, X99 a X299 v podstatě definoval, ale pak ho kvůli zpoždění 10nm CPU víceméně nechal napospas Threadripperům od AMD – i když vzhledem k cenám dnes možná spíš Ryzenu 9 5950X. Intel se ale na trh „HEDT“ Highend Desktop) vrátí s procesory Sapphire Rapids-X, odvozenými od čipletových Xeonů s architekturou Golden Cove (a AVX-512 a AMX). Celý článok „Alder Lake prý podporuje ECC, Intel Sapphire Rapids-X v Q3 2022“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly parametry 35W procesorů Intel Alder Lake. i5 bez E-jader

Procesory Alder Lake mají jít na trh 19. listopadu, ale Intel v tento termín zdá se vydá jenom výkonné 125W modely pro nadšence, tedy řadu „K“ odemčené pro přetaktování. Ale už teď máme i informace o tom, jak budou vypadat úsporné modely 35W řady s označením T. Intel od Alder Lake opět chystá i tyto modely, i když asi u nich pořád hrozí poměrně vysoké PL2. Tyto specifikace ale nejspíš říkají hodně i o 65W modelech. Celý článok „Unikly parametry 35W procesorů Intel Alder Lake. i5 bez E-jader“ »

 •  
 •  
 •  

DDR4 desky pro Alder Lake? Bude jich dost, DDR5 hlavně highend

V pondělí jsme tu měli benchmark procesoru Alder Lake, podle nějž bude podpora pamětí DDR5 na této platformě trošku kompromis či dilema: vysoká propustnost může být za cenu horší latence, což může ohrozit herní výkon. Alder Lake ale bude možné provozovat i s DDR. Teď tu máme informace o tom, jaká bude nabídka desek s DDR5 a DDR4. Zdá se že nebude problém sehnat kvalitní desku pro DDR4, těchto modelů dokonce může být většina. Celý článok „DDR4 desky pro Alder Lake? Bude jich dost, DDR5 hlavně highend“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *