Čipů Ampere není dost. Znovu se vrátí GeForce RTX 2060, ale 12GB

RTX 2060 se kvůli nedostatku grafik vrátí, tři roky po vydání. RTX 2060 dostane novou verzi

Z oblasti grafických karet přichází hodně divoká zpráva, zároveň také ukazující bídu, která panuje kvůli kryptoměnové bublině. Ač už brzo uplyne rok od vydání nové generace grafik, Nvidia zřejmě pořád nebude mít dost těchto čipů. Došlo to tak daleko, že vrátí do výroby starý model GeForce RTX 2060 generace Turing, aby díru na trhu pomohl zaplnit. Ale zvětší této kartě kritizovanou 6GB paměť, takže to současně bude i novinka.

Zvěsti o tom, že by Nvidia mohla na trhu oživit grafiku GeForce RTX 2060 (s čipem TU106, původní vydání bylo v lednu 2019), se objevily už na začátku tohoto roku. Nebylo úplně jasné, zda by to byl vyložený návrat karty na trh, nebo jenom prodloužení její výroby po delší dobu, než bylo plánováno. V té době totiž ještě nebyl vydán náhradní model odvozený již od nové generace GPU, tedy GeForce RTX 3060. Teď to ale vypadá, že se tento základní model generace RTX 2000/Turing opravdu podruhé narodí.

RTX 2060 s 12GB pamětí

Web VideoCardz, který mívá o grafikách většinou hodně dobré informace, teď totiž přišel se zprávou, že dle jeho zdrojů teď Nvidia plánuje vydání úplně nových karet GeForce RTX 2060 s touto starší generací GPU. Tyto nové grafiky mají interní označení PG161 a budou se docela významně odlišovat, protože ponesou 12 GB paměti GDDR6, zatímco původní model měl jen 6 GB.

Tato zvětšená paměť by mohla zlepšit výkon výkon karty ve hrách, kterým původní 6GB paměť nestačila, nicméně zůstane zřejmě 192bitová sběrnice, snižující dostupnou propustnost. Karta pravděpodobně pořád bude osazena jen šesti čipy GDDR6, jen to budou čipy s kapacitou 2 GB. Nvidia by teoreticky mohla zvýšit jejich frekvenci ze 14,0 GHz efektivně, na níž je provozoval původní model RTX 2060.

Podle VideoCardz bude GPU osazeno ve verzi TU106-300-KX, zatímco původní karta má čip značený TU106-300. Jde tedy o mírně odlišnou edici, ale patrně bude pořád ořezaná na jen 1920 shaderů (30 bloků SM). Nevíme, zda se třeba nezvýší frekvence, ty zatím stejně jako TDP (které bylo u původního 6GB modelu 160 W) nejsou známé.

Schéma čipu TU106 (Zdroj: Nvidia)

Vydání v prosinci nebo lednu?

Podle VideoCardz Nvidia už o tomto modelu informovala výrobce karet a sdělila jim, že by vydání mělo být buď ke konci letošního roku, nebo na začátku roku 2022 v lednu – což by ironicky bylo ve třetí výročí vydání původní GeForce RTX 2060.

Nové karty GeForce RTX 2060 by skutečně mohly pomoci se současným nedostatkem grafik. GPU Turing totiž Nvidia vyrábí na odlišném procesu a v odlišných továrnách – zatímco GeForce RTX 3000 vznikají na 8nm procesu v továrnách Samsungu, čipy Turing vyrábí TSMC. A co je důležitější, je to na starším 12nm procesu (jenž je vyladěnou formou 16nm technologie). Na tom by teď asi mohlo být k dispozici více kapacit než na novějších procesech, protože běží na odlišných linkách.

Původní Nvidia GeForce RTX 2060 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Větší celkový počet grafik pro nenasycený trh

Tím, že bude najednou prodávat jak nové čipy Ampere od Samsungu, tak čipy Turing vyráběné na starším procesu TSMC, by Nvidia měla být schopná navýšit celkové množství GPU, které bude schopná vrhnout na trh. Měla by díky tomu snáz pokrýt současný převis poptávky nad nabídkou a dost možná také získat tržní podíl na úkor AMD, které asi zdaleka není schopné zvýšit výrobu svých GPU takto výrazně – kromě staré generace Radeon RX 570/580/590 (14nm/12nm čipy GlobalFoundries) totiž všechna současná GPU vyrábí na moderním 7nm procesu TSMC.

Bohužel větší množství GPU asi nebude stačit na to, aby se ceny vrátily na normální úroveň (na doporučené částky). Je tak docela dobře možné, že tato nová GeForce RTX 2060 bude stát o dost více, než necelých deset tisíc, za které se začala prodávat před třemi lety.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První specifikace karet GeForce RTX 3000 Super: bez větší paměti

Už nějakou dobu se objevují informace, že Nvidia stejně jako u architektury Turing vyrobí zhruba po roce působení grafik generace Ampere její refresh, tedy nové modely s vyšším výkonem, které zřejmě budou označené jako RTX 3000 Super. Na internetu se teď objevily předběžné specifikace těchto karet od osvědčeného zdroje Kopite7kimi. Máme počty jednotek a paměti, u kterých to ale vypadá, že Nvidia nechystá vytoužené vyšší kapacity. Celý článok „První specifikace karet GeForce RTX 3000 Super: bez větší paměti“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia DLAA: vyhlazování na principu DLSS, ale bez upscalingu

Když před třemi roky vyšly GeForce RTX 2000 a Nvidia představovala budoucí technologii DLSS, mluvila nejen o AI upscalingu, kterým je DLSS teď známé. Oznámen byl i režim „DLSS 2X“, v kterém neuronová síť prováděla jen vyhlazování a další postprocessing, ale už ne upscaling. Snažila by se čistě o zlepšení kvality, ne o zrychlení. Tato část se ale nikdy nerealizovala. Až teď to vypadá, že se jí dočkáme, ale pod novým jménem: DLAA. Celý článok „Nvidia DLAA: vyhlazování na principu DLSS, ale bez upscalingu“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia Broadcast App 1.3 sníží dopad na výkon, lepší RTX Voice

S grafikami GeForce RTX 3000 vydala Nvidia software Broadcast App nabízející filtrování zvukového vstupu a AI video efekty pro streamování a umožňující zapojit tyto efekty do různého softwaru na streamování her, zpracování videa nebo komunikaci. Broadcast App teď dostává novou verzi 1.3, které přidává podstatná vylepšení a opravy, například i v AI algoritmu odstraňujícího šum a hluk, který dřív občas vygumoval i regulérní řeč. Celý článok „Nvidia Broadcast App 1.3 sníží dopad na výkon, lepší RTX Voice“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *