Máme přesné datum vydání Alder Lake a Z690: budou v listopadu

Alder Lake nakonec až v druhé polovině listopadu/novembra

Intel už začal odhalovat procesorů Alder Lake, které za pár měsíců přinesou konečně i do desktopových PC 10nm 7nm proces, novou platformu LGA 1700 s pamětí DDR5 a zejména také nové architektury jader CPU – Golden Cove a Gracemont v hybridní kombinaci. Intel už architekturu představil, ale CPU vyjdou nakonec trošku později, než jsme dříve informovali, ale nebude to o víc jak měsíc, už zřejmě máme i přesné datum.

Předchozí informace o datu vydání Alder Lake jsme měli takové, že by ho Intel měl odhalit 27. 10. nebo 28. 10., kdy bude pořádat akci nazvanou Intel InnovatiON. Je pravděpodobné, že na ní skutečně dojde k odhalení procesorů, ale jak se teď dozvídáme, bude jen tzv. papírové. Intel zřejmě odhalí specifikace, jména procesorů a tak podobně. Zřejmě se dozvíme i ceny, ale ještě nevyjdou recenze a jen bude oznámeno datum, kdy se začnou procesory reálně prodávat, což bude až o nějakou dobu později po této akci.

Web WCCFtech teď totiž píše, že od svých zdrojů získal také datum, kdy se procesory začnou skutečně prodávat a které je proti onomu prvnímu odhalení v říjnu posunuté. Ne o moc, ale bude mezi nimi mezera skoro čtyř týdnů. Podle WCCFtechu je reálné vydání, kdy si Core i9-12900K nebo jiný procesor Alder Lake budete moci koupit, naplánované na 19. listopadu (novembra).

ES vzorky procesorů Intel Alder Lake pro socket LGA 1700 (Zdroj: HKEPC)

Toto datum platí pro desktopové modely procesorů Alder Lake („Alder Lake-S). Zatím zůstává nejasné, kdy by Intel mohl vydat mobilní variantu pro notebooky, je asi stále ve hře, že se dostane ven až v roce 2022. V samotném desktopu bude Alder Lake používat novou platformu LGA 1700, takže bude logicky potřebovat nové desky. 19. listopadu ale zřejmě nevyjde celá nabídka, zatím to vypadá, že Intel tento měsíc vypustí jenom nadšenecké modely s odemčeným přetaktováním a se 125W TDP (které stejně jako nyní nebude znamenat maximální spotřebu, ta možná opět v boostu půjde i přes 150–200 W). Další modely s 65W a 35W TDP budou vydané asi až v novém roce.

Tip: Fotky a výkresy socketu LGA 1700 pro Intel Alder Lake jsou venku

Komponenty socketu LGA 1700 pro procesory Alder Lake (Zdroj: Taobao)

Také u desek bude podle toho, jak se informace rýsují, letos omezený výběr jen na modely s čipsetem Z690 umožňujícím přetaktování. Levnější modely s čipsety H670, B660 a H610 vyjdou až později se zbytkem procesorů. Z690 desky by měly z velké části už používat nové paměti DDR5, ale mají existovat i modely používající DDR4. Toto tedy bude příležitost, jak pořídit novou platformu a procesor, ale ušetřit za RAM.

Jaké modely Intel vydá?

Máme už zřejmě uniklé i částečné specifikace procesorů, které Intel chystá (berte je ale s rezervou, ještě nejsou úplně potvrzené). Vrchol nabídky bude Core i9-12900K s 8 velkými jádry Golden Cove a 8 malými jádry Gracemont. Boost pro velké jádro bude maximálně 5,3 GHz pro jednovláknové aplikace (předpokládáme velmi vysoký jednovláknový výkon) a pro všech osm velkých jader 5,0 GHz. Malá jádra mají prý maximum 3,7 GHz (všech osm) nebo 3,9 GHz (když bude aktivní jedno až čtyři). L3 cache bude 30 MB (10× 3MB blok na prstencové sběrnici).

Levnější alternativu budete mít v Core i7-12700K, které má pořád 8 velkých jader (maximální boost 5,0 GHz, 4,7 GHz all-core boost), ale malých jader je jenom čtveřice. Jejich maximum je 3,6 GHz pro všechna aktivní, pokud pojede jen jedno nebo dvě, bude možný takt 3,8 GHz. Procesor má 25 MB L3 cache (asi 10 × 2,5 MB).

A do třetice pak ve 125W řadě odemčených procesorů bude model Core i5-12600K, který bude mít šest velkých jader (maximum 4,9 GHz, maximální all-core boost 4,5 GHz) a čtyři malá jádra (maximum 3,6 GHz, pro všechna čtyři jádra maximum 3,4 GHz). Procesor má 20 MB L3 cache (asi 8 × 2,5 MB).

Údajné parametry 125W desktopových procesorů Intel Alder Lake (Zdroj: Zhihu)

Modely KF by také mohly být k mání v listopadu

Vedle těchto tří modelů Intel chystá také verze, v nichž bude deaktivována integrovaná grafika Intel Xe (ta by v desktopových modelech měla mít 32 EU/256 shaderů, takže asi nebude o moc lepší než UHD 750 v procesorech Rocket Lake). Tyto modely budou opět označené písmenem F: Core i9-12900KF, Core i7-12700KF a Core i5-12600KF. Mohly by vyjít ve stejný den jako Káčkové modely.

Údajné ceny (asi ještě jen předběžné)

Objevily se i údajné, ceny, kdy Core i9-12900K má prý s daní stát až okolo 740 € (model bez GPU pak cca 705 €), i7-12700K okolo 525 € (12700KF bez GPU 490 €) a i5-12600K možná už 365 € (12600KF bez grafiky 330 €). Ale je opravdu otázka, zda těmto částkám věřit. Mohou totiž obsahovat přirážku proti doporučené částce, pokud pocházejí od distributora, který by chtěl rýžovat na předobjednávkách.

Předběžné uniklé ceny procesorů Intel Alder Lake (Zdroj: Momomo_us)

A Intel také ještě ani v tuto chvíli nemusel o cenách definitivně rozhodnout. Zatím tedy asi nemá smysl částky (které jsou hlavně u top modelu dost vysoké, Intel v podstatě dorovnal AMD s jeho velmi drahým Ryzenem 9 5950X) zase moc obšírně řešit.

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech, Momomo_us

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test DDR5-6400 a Alder Lake: top propustnost, ale latence vysoká

Máme první benchmark, který ukazuje, k čemu bude dobrá paměť DDR5. Tu jako první budou používat procesory Alder Lake na platformě Z690, které vyjdou v listopadu. DDR5 s nimi bude začínat na efektivním taktu 4800 MHz, ale teď už se objevil snímek benchmarku v AIDA64, ukazující výkon s DDR5-6400. Vypadá to na skvělou propustnost, ale je možné, že naopak zklame latence RAM, kterou AIDA uvádí hodně vysokou. Celý článok „Test DDR5-6400 a Alder Lake: top propustnost, ale latence vysoká“ »

 •  
 •  
 •  

Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům

Protože kryptoměny poslední měsíc stoupají po jarním kolapsu, oživují bohužel také choutky na kryptotěžbu, kvůli kterým jsou drahé a nedostupné grafiky. U Nvidie bylo odpůrcům těžby trnem v oku, že GPU přímo prodává těžařům (v řadě CMP, která má těžbu jako explicitní účel). Vypadá to, že úplně stejnou cestou se teď vydá i AMD. I tato firma prý teď začne GPU prodávat rovnou kryptobaronům, takže na herní trh vůbec nedorazí. Celý článok „Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?

Minulý měsíc vyšla zatím nejlevnější (relativně) grafika Radeon generace RDNA 2, Radeon RX 6600 XT založený na novém čipu Navi 23. Vypadá to ale, že už brzo by k němu měl přibýt druhý model, jenž by měl mít ještě o něco nižší cenu: Radeon RX 6600 už bez dalších přípon. Na webu už se objevily obrázky karty Eagle od Gigabyte, takže vydání se zřejmě přiblížilo. Únik také potvrdil, že karta má pořád 8GB paměť, AMD ji nezkrouhlo. Celý článok „Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *