Unikly parametry 125W K-procesorů Intel Alder Lake: takty, PL2

Už známe boostové frekvence i spotřeby odemčených desktopových Intel Core 12. generace s hybridní architekturou

Tento týden se objevily zprávy o překvapivém výkonu, který by prý měly mít hybridní big.LITTLE procesory Intel Alder Lake: přes to, že z 16 jader je jen osm „velkých“, prý v Cinebench R20 překonají 32vláknový Zen 3. Teď máme další detaily: údajné parametry všech tří 125W odemčených modelů pro nadšence. Máme takty a také jejich potřeby během boostu, tzv. PL2. 10nm proces konečně proti 14nm CPU spotřeby sníží – ale ne o moc.

Specifikace desktopových procesorů Alder Lake (alias Core 12. generace) pro socket LGA 1700 se objevily na čínském fóru Zhihu. Jako obvykle platí, že byste je ještě měli brát s jistou rezervou, ovšem data vypadají poměrně věrohodně. Intel údajně už pár týdnů partnerům dodává tzv. kvalifikační vzorky, což jsou předsériová CPU, která mají stejné parametry, jako finální prodejní modely. Specifikace asi pochází z nich.

Intel údajně bude v procesorech Alder Lake označovat „velká“ výkonná jádra (ta mají architekturu Golden Cove, jež údajně má mít až o 20 % lepší IPC než nynější Willow Cove/Cypress Cove v procesorech Tiger Lake a Rocket Lake) jako „P-Core“, kde ono pé asi má znamenat Performance. Naopak malá jádra s architekturou Gracemont (o té se spekuluje, že by mohla mít IPC blízké procesorům Skylake, ale chybí jí HT) se v marketingovštině Intelu budou jmenovat „E-Core“, což patrně znamená Efficiency.

Mimochodem, ačkoliv pořád používáme termín „big.LITTLE“, původně prosazovaný firmou ARM (ta už od něj ale spíš upouští), Intel ho nikde neuvádí, logicky. Firma tuto koncepci procesorů s více druhy jader označuje jako „Intel Hybrid Technology“.

Specifikace Alder Lake pro LGA 1700

Nyní k oněm specifikacím. Nejvýkonnější model má být Core i9-12900K s osmi P a osmi E-jádry a 30MB L3 cache. Jeho frekvence mají být v souladu s předchozím únikem. Maximální boost je 5,3 GHz – tedy na stejné úrovni, kam se po letech ladění vyšplhala 14nm CPU Intelu. To lze považovat za úspěch (navyšování IPC tedy neubralo z dosažených taktů).

Tato frekvence bude dostupná pro jedno nebo dvě P-jádra – je možné, že bude podmíněná Thermal Velocity Boostem, pravděpodobné je také, že platí pro preferovaná jádra. Ale to už dnes není nic nového. Pokud zatížíte všech osm P-jader, může jejich takt být maximálně 5,0 GHz – toto je už nárůst proti all-core boostům dosavadních CPU (tedy až na specifické Core i9-9900KS).

Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

E-jádra tohoto procesoru mají maximální boost 3,9 GHz. Tentokrát je ale dostupný pro čtyři jádra najednou, ale není úplně jasné, zda se tím míní jeden ze dvou čtyřjádrových klastrů, do kterého budou E-jádra sdružena, nebo zda tento takt bude realizován čtyřmi jádry napříč klastry. Při vytížení všech osmi E-jader bude maximální frekvence 3,7 GHz.

Chování Boostu zůstává: PL2 je 228 W

Pokud se v CPU zatíží úplně všechno najednou, což nastane v mnohavláknových aplikacích, pak je samozřejmě možné, že frekvence budou nižší než uvedená maxima. Intel totiž opět bude u procesoru stanovovat maximální spotřebu při boostu, tzv. PL2. Hodnota TDP (které se také říká PL1) je 125 W, což znamená, že při základních taktech (které ještě neznáme) nebude spotřeba vyšší než 125 W. Ovšem v boostu může být překročena a procesoru bude povoleno odebírat až tzv. Hodnotu PL2. Ta je u Alder Lake nastavená na 228 W. Intel tedy i u těchto CPU na 10nm procesu zachová stejné chování boostu se spotřebou značně přesahující TDP, jaké bylo u předchozích generací.

Boostová spotřeba by měla ovšem být nižší než u 14nm procesorů, jako je i9-10900k nebo i9-11900k – ty mají PL2 250 W nebo 251 W. Redukce je to nicméně ani ne o 10 %.

Intel specifikuje, že tato PL2 spotřeba by měla být odebírána jen po omezenou dobu (tzv. Tau) a poté klesnout na úroveň PL1 (TDP). U 125W procesorů Comet Lake a Rocket Lake bylo Tau 56 sekund (28 sekund u 65W modelů), ale zda se bude u Alder Lake měnit, nebo zůstane, nevíme. Ovšem potíž je s tím, že Intel výrobcům desek povoluje, aby jednak ignorovali hodnotu Tau a nastavili trvání PL2 spotřeby na nekonečno, jednak také mohou samotné PL2 i PL1 zvýšit. Zatímco kancelářské OEM sestavy obvykle omezené trvání boostu s vysokou spotřebou dodržují, desktopové desky prodávané samostatně, zejména ty dražší s čipsety řady Z, obvykle spíše limity ignorují a procesor pak může trvale jet pod oním vyšším limitem. Alder Lake by tedy u takových desek odebíralo v závislosti na běžící úloze až 228 W. Ve hrách by byla spotřeba nižší, ale například při enkódování byste se nad 200 W mohli dostat.

Komponenty socketu LGA 1700 pro procesory Alder Lake (Zdroj: Taobao)

Core i7 a Core i5: méně jader, osekaná L3 cache

Vedle vlajkové lodě Core i9-12900K bude nabízený levnější model Core i7-12700K. To je 12jádro, které má osm velkých P-jader a čtyři malá E-jádra. Takt P-jader je maximálně 5,0 GHz, přičemž tato frekvence je použitelná pro maximálně dvě jádra. All-core boost, tedy maximum, pokud jsou zatížená všechna P-jádra. je 4,7 GHz. Malá jádra mají také variabilní maximum, ač jsou jen čtyři. Při zatížení maximálně dvou může jejich takt být 3,8 GHz, při zatížení všech čtyř 3,6 GHz.

Opět neznáme základní takty. TDP je 125W, boostová maximální spotřeba PL2 je ale údajně stejná jako u i9 – až 228 W. Zajímavý údaj je L3 cache, která má 25 MB. Jak jsme nedávno psali, L3 cache bude zřejmě fungovat tak, že vždy jeden čtyřjádrový klastr malých jader bude mít jeden blok L3 cache (zatímco u velkých jader má každé vlastní kus L3). U modelu Core i9 má L3 cache 3 MB na jedno jádro/klastr, takže máme 8 × 3 MB + 2 × 3 MB, celkem 30 MB.

Podle toho, že Core i7-12700K má 25 MB, se zdá, že Intel u Core i7 oseká L3 cache ze 3 MB na 2,5 MB na každé jádro nebo klastr. Zajímavé ale je, že čtyři malá jádra u i7 zřejmě pocházejí ze dvou klastrů, protože pořád máme 8 × 2,5 + 2 × 2,5 MB L3 cache. Při vypínání malých jader tedy Intel neodstřelí najednou celý klastr, ale jen v každém ze dvou klastrů vypne část jader – zbylá ale pak mají zachován celý původní blok L3.

Tip: Intel Alder Lake: informace o cache v Golden Cove a Gracemontu a jak funguje big.LITTLE

125W modelů Alder Lake odemčených pro přetaktování bude zdá se trojka – posledním je Core i5-12600K. U tohoto modelu Intel vypne ještě dvě velká jádra, takže zbude šest výkonných P-jader a čtyři E-jádra. Ta jsou asi opět ve dvou klastrech a procesor má opět zdá se 2,5 MB L3 cache na jádro, protože celková kapacita L3 cache je 20 MB (6 × 2,5 + 2 × 2,5 MB = 20 MB).

U tohoto procesoru je maximální takt velkých jader 4,9 GHz, opět to bude dostupné maximálně na dvou jádrech. Maximální boost pro všechna velká jádra aktivní je 4,5 GHz. U malých jader byly takty snížené o 200 MHz proti modelu i7 – takt pro maximálně dvě jádra aktivní je 3,6 GHz, pro všechny čtyři E-jádra aktivní pak je maximum 3,4 GHz. I toto CPU má 125W TDP/PL1, ale také stejné 228W PL2. Intel tedy jednotlivým modelům nenastaví odlišné limity spotřeby v boostu.

Údajné parametry 125W desktopových procesorů Intel Alder Lake (Zdroj: Zhihu)

Ceny zatím únik neuvádí (a asi je na ně ještě příliš brzy). Také nemáme informace o specifikacích integrovaného GPU. Dříve uniklé informace ale uvádějí, že iGPU by mělo mít u mobilních Alder Lake 96 EU (768 shaderů) architektury Xe zřejmě podobné té v Tiger Lake a Rocket Lake. Desktopová Alder Lake ale mají mít slabší iGPU s jen 32 EU (256 shadery), tedy dost dostupné Intel UHD Graphics 750 v procesorech Rocket Lake.

Tip: Uniklo info k Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, platforma a výkon

DDR5 na Z690, levné desky ale spíš s DDR4?

Dále už dříve uniklo, že procesory budou mít řadič PCI Express 5.0 ×16 pro grafickou kartu, ale asi jen PCI Express 4.0 ×4 pro SSD. Podporované budou paměti DDR5-4800, které budou používané na dražších deskách s čipsetem Z690. Podle leakerů z Twitteru ale údajně levné desky budou obvykle používat paměti DDR4 (oficiálně asi bude podporováno DDR4-3200). Většina nebo snad téměř/úplně všechny desky s čipsety H610 a B650 by prý mohly být postavené pro paměti DDR4 a dokonce i některé levnější desky Z690 mají používat paměti DDR4.

Procesory Alder Lake a jejich platforma LGA 1700 by prý měly vyjít na konci října, údajně 25. 10. V první vlně CPU se začnou prodávat právě 125W desktopové modely pro nadšence a s nimi desky platformy Z690. Je asi možné, že úspornější 65W modely vyjdou až o něco později (i když ono úspornější může být v uvozovkách – PL2 má dnes Intel hodně vysoká i u 65W modelů, takže také mohou konzumovat podobně jako K-modely).

Zdroje: VideoCardz, Zhihu

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *