Jaké budou procesory Intel Alder Lake pro notebooky? Jádra a TDP

Konfigurace big.LITTLE notebookových procesorů Intel Alder Lake

Celkem dost už toho víme o desktopových procesorech Alder Lake, ale teď konečně probublalo i něco k jejich mobilní verzi. Máme přehled variant, které Intel chystá, od 5W pro tablety, 9W a 15W pro běžné notebooky po 28W, 45W a nové 55W verze pro výkonné herní stroje. Alder Lake přinese do všech segmentů technologii big.LITTLE, takže procesory budou mít od 1 či 2 po 6 až 8 velkých jader a 4 až 8 malých jader Atom.

Intelu teď hodně unikají informace o chystaných produktech: parametry 45W 10nm procesorů Tiger Lake-H pro výkonné notebooky, v Německu se nějakým nedopatřením začaly skoro o měsíc dříve prodávat procesory Rocket Lake pro desktop, takže je řada lidí mohla pořídit a otestovat – takže mohly vyjít předběžné recenze na webech AnandTech a HardwareLuxx (je to docela zajímavé čtení, ale Intel údajně chce vydat ještě jednu aktualizaci mikrokódu, takže není jisté, zda je výkon v grafech úplně finální – je zde asi asi ještě šance, že nakonec bude Rocket Lake pro AMD větší výzva, než to vypadá).

K tomuto všemu se přidává ještě jeden únik. Na internet se díky leakerovi HXL dostaly materiály Intelu popisující, jak budou vypadat procesory Alder Lake pro notebooky – tato architektura přinese 10nm technologii do desktopu, ale současně s tím také i architekturu big.LITTLE, kombinující výkonná jádra a malá jádra z linie Atom. V mobilní oblasti to znamená ještě dalekosáhlejší změny, než v desktopu.

Alder Lake pro notebooky

Mobilní nabídka CPU Alder Lake by zřejmě mohla být tvořena až čtyřmi čipy pro různé rozsahy spotřeb. Už z dřívějška se objevily informace o dvou konfiguracích s šesti („Alder Lake-P“) a osmi velkými jádry, přičemž ta s osmi by asi byla sdílená s desktopovou verzí pro socket LGA 1700 („Alder Lake-S“). Teď k tomu přibývají dvě úsporné konfigurace pro ultramobilní a mainstremové notebooky.

Slajd s přehledem variant začíná segmentem označeným M5, v němž jsou plánované procesory s 5W TDP (volitelně navýšitelným na 7 W pro lepší výkon). Tyto procesory vypadají jako přímý nástupce hybridních Lakefieldů, kde Intel poprvé big.LITTLE zkoušel, ovšem asi s novými jádry generace Alder Lake.

Konfigurace je ale stejná: jen jedno velké jádro (architektura Golden Cove) a čtyři jádra Atom (mělo by jít o next-gen architekturu Gracemont). Integrovaná grafika bude mít u levnějších modelů Core i3 jen 48 EU/384 shaderů, nebo u vyšších modelů s označením Core i5 až 64 EU/512 shaderů. Tyto procesory třídy „M5“ jsou určené pro tablety.

Mainstreamové mobilní procesory: dvě velká jádra, osm malých

O kousek výš bude výkonem třída U9, která bude mít 9W TDP (volitelně navýšitelné na 15 W pro lepší výkon). Tyto procesory budou mít stejné malé BGA pouzdro typu „M“ jako předchozí tabletová verze, ale čip samotný bude větší a půjde už zřejmě o křemík patřící do toho, co se tradičně označuje jako účková řada. Tento křemík má zdá se dvě velká jádra, doufejme i s HT, a k tomu osm malých jader Atom. Intel tedy přejde ze čtyřjader s osmi vlákny (Ice Lake-U, Tiger Lake-U) na dvoujádro se čtyřmi vlákny a dalšími 8 jádry/8 vlákny přidanými „atomově“.

Celkový počet vláken těchto CPU by tak asi byl 12, takže ve víceláknovém softwaru by s trochou štěstí mohla škálovat podobně dobře jako nehybridní šestijádra/12vlákna od konkurence. Ale pokud budou mít jádra Atom dobrou energetickou efektivitu, tak by možná Intel mohl v daném limitu spotřeby (třena 15 až 20 W) konkurovat i osmijádrům, nebo je porážet. To bude záviset na tom, jak se velká i malá architektura vydaří (také asi na kvalitách výrobního procesu).

Co se týká grafiky, ta by měla jako u Tiger Lake obsahovat fyzicky 96 EU.

Procesory Intel Tiger Lake-U (UP3) a Y (UP4) pro notebooky. V této generaci Intel také používá větší a menší variantu pouzdra. U Alder Lake to asi bude podobné, můžete si představit, že verze U15 a následující výkonnější bude vypadat jako to vlevo, kdežto procesory Alder Lake U9 a M5 budou podobné jako to vpravo (Zdroj: Intel)

Nad touto třídou je pak verze U15, což jsou klasické 15W mobilní procesory, které považujeme v noteboocích za normu. Tato verze bude mít 15W TPD, které se bude volitelně dát zvýšit na 20 W nebo snížit na 12 W (výkon se tím samozřejmě úměrně změní). Tyto procesory budou mít stejné počty jader i shaderů pro jednotlivé segmenty jako U9. Obě varianty si budou hodně blízké a skoro určitě jde o tentýž křemík. Rozdíl je mezi nimi ten, že spolu s vyšším TDP budou procesory U15 již ve větším BGA pouzdru „P“, zatímco procesory U9 měly ono ultramobilní menší balení M. Ale křemík bude mezi U9 a U15 asi shodný.

Intel plánuje, že plnou konfiguraci s 2+8 jádry a grafikou se 768 shadery budou v řadách U9 a U15 (u obou je to stejné) mít Core i5 a Core i7. Levnější čipy Core i3 by se lišily tím, že by sice dostaly dvě velká jádra, ale už jen čtyři malá a k tomu 640 shaderů v GPU (80 EU). Celerony a Pentia by snad měla mít jedno velké jádro, čtyři malá jádra a grafiku s 48 EU (384 shaderů).

Verze procesorů Intel Alder Lake pro mobilní zařízení a notebooky (Zdroj: HXL)

Výkonnější noteboooky budou mít tři různé volby

Nad předchozími procesory bude segment U28, což jsou procesory s 28W TDP (volitelně je lze snížit na 20 W), a H45, což jsou 45W procesory (volitelně je lze zpomalit na 35 W). Obě tyto řady jsou stejný křemík, odlišný od čipů U9/U15. To je novinka, protože u Ice Lake a Tiger Lake to bylo obráceně a 28W modely (a dokonce i 35W v případě Tiger Lake-H35) byly prostě 15W procesory s vyšším TDP. Nyní tedy naopak 28W varianta bude úspornější verzí 45W procesorů, což jí dává lepší potenciál.

Ovšem pozor – současně budou jak procesory U28, tak H45 používat stejné pouzdro „P“, jako procesory U15 a ideálně by tedy mohly být desky notebooků kompatibilní. Dosud byla 45W řada zcela separátní, měla jiné poudzro a potřebovala externí čipset. Takto to má AMD, kde jak 15W, tak 45W mobilní Ryzeny mají stejné pouzdro/platformu, liší se jen spotřeba.

Čím se budou procesory U28 a H45 spolu lišit od U9 a U15, je počet velkých jader. V křemíku zůstane osm jader Atom a také GPU s 96 EU; ale místo dvou výkonných jader Golden Cove jich bude rovnou šest (a asi 12 vláken, celkově by CPU mohlo tedy mít 20 vláken).

Segmentace by byla taková, že modely Core i9, které zde již budou v nabídce (nejen ve 45W, ale i v 28W řadě) budou mít plnou palbu, 6+8 jader. Levnější Core i7 budou mít u 45W modelů také 6+8 jader, ale 28W Core i7 budou jenom 4+8, tedy jen čtyři výkonná jádra. Levnější Core i5 budou v obou spotřebách mít také 4+8 jader. Všechny tyto procesory budou mít plnotučnou grafiku se 768 shadery, což je zajímavé. Dnes totiž procesory řady H mají slabší grafiku (Tiger Lake-H má jen 256 shaderů). Otevírají se tedy nové možnosti pro notebooky s poměrně slušným herním výkonem i bez přídavné grafiky.

Procesor Intel Comet Lake-H v pouzdru BGA. Čipset se osazuje na desku samostatně, jako u desktopu (Zdroj: Intel)

Nová 55W kategorie

Nad tímto pak bude čtvrtý čip a kategorie H55, což budou 55W procesory (volitelně zpomalitelné na 45W). Jde ale o odlišný křemík s 8+8 jádry, tedy osmi velkými, osmi Atomy, celkově by procesor měl 24 vláken. Tyto čipy jsou zřejmě už převzaté z desktopu, respektive sdílené s desktopovou platformou Alder Lake-S/LGA 1700. Zde bude pouzdro již jiné, označené „S-BGA“ (S typicky označuje desktopovou verzi, BGA značí, že bude CPU připájeno na desku místo osazení v socketu). Zatímco předchozí verze Alder Lake budou mít čipset integrovaný ve svém pouzdru, tato verze bude mít stále separátní čipset (a tedy spotřebu navíc), jako dnešní řada H.

Tato varianta Alder Lake bude už mít méně výkonné GPU s jen 32 EU/256 shadery, stejně jako dnešní řada H. U těchto notebooků už se asi bude počítat s tím, že vždy budou mít k ruce herní přídavné GPU. Vedle herních notebooků už bude verze H55 určená i pro mobilní pracovní stanice.

Varianty budou Core i5 (čtyři velká jádra, osm malých), Core i7 (8+8 jader) a Core i9 (také 8+8 jader). Vše s grafikou o 256 shaderech.

Z již zmíněného staršího úniku máme i něco ke konektivitě a výbavě. Víme z nich, že procesory H55 mají mít konektivitu PCIe 5.0 ×16 pro GPU, dalších 16 linek PCIe 4.0 pro SSD a ještě 12 linek PCIe 3.0. Ale nebudou mít integrovaný Thunderbolt 4 (v noteboocích bude potřebovat řadič navíc).

Verze U28 a H45 by měly mít pro grafiku PCIe 5.0 ×8 (což je pořád hodně slušné, na rok 2021) a pro SSD dvakrát PCIe 4.0 ×4 (tedy celkem osm linek), dále pak zase 12 linek PCIe 3.0 na další periférie. Tyto procesory ale budou mít i čtyřportový řadič Thunderboltu 4 rovnou integrovaný.

Parametry procesorů Alder Lake P (čipy konfigurace U28, H45) a Alder Lake-S BGA (čipy konfigurace H55) podle webu NotebookCheck

O tom, jakou konektivitu budou mít procesory U9, U15 a M5 bohužel tyto informace zatím nejsou. U9 a U15 by asi také měly mít Thunderbolt, ale PCI Express 5.0 je dost otázka. Minimálně PCIe 4.0 pro SSD ale asi dostanou.

Všechny procesory Alder Lake by už asi měly rovněž podporovat paměti DDR5 a asi také LPDDR5. Celkově tedy půjde o hodně velký posun v mobilní oblasti, bude hodně zajímavé vidět, jak se Intelu podaří vyladit výkon big.LITTLE kombinace jader, dost možná se ukáže, že jde do budoucna o perspektivní řešení a zpětně se tak ospravedlní poměrně neúspěšná první verze v Lakefieldu.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *