Procesory Rocket Lake vyjdou o dva týdny později. Nový mikrokód?

Příchod Rocket Lake byl prý posunut na 30. březen

Nedávné zákulisní informace uváděly, že procesory Intel 11. generace pro desktop (Rocket Lake) se začnou prodávat už za dva týdny a něco. Nakonec to ale bude o trošku později a počkáte si až na samý konec prvního čtvrtletí. Zpoždění je prý možná způsobené tím, že Intel vydává pro Rocket Lake nějakou aktualizaci mikrokódu a vydání bylo posunuto, aby měli výrobci desek čas ji zapracovat do BIOSů.

Web WCCFtech teď informuje, že Intel sdělil partnerům a novinářům (chystajícím se na recenze) nové datum vypršení NDA. Předtím prý platil termín 15. března. Nové datum – respektive data, která teď prý Intel stanovil, jsou 16. 3. a 30. 3. Reálně by to mělo znamenat odsunutí o dva týdny.

Podle WCCFtechu by Intel měl provést oficiální odhalení procesorů Rocket Lake 16. 3., což ale nebude den, kdy se procesory začnou prodávat. V tento termín (tedy den po předtím očekávaném 15. březnu) Intel představí kompletní parametry, ceny a podobné informace. Dále také asi recenzenti budou moci ukázat „unboxing“, fotky a podobné obrázky.

Ovšem samotný prodej začne až o 14 dní později, což bude právě to datum 30. 3. V tento den (v samém závěru přislíbeného prvního čtvrtletí) se procesory Rocket Lake pro desktop (Core i9-11900K a další modely 11. generace) mají reálně objevit v obchodech. Předpokládáme, že u nás to bude v 15:00, což bývá obvyklá čas daný posunem oproti USA.

Recenze nevyjdou 16. 3., ale také až 30. 3. Pravděpodobně ve stejný čas, kdy se procesory začnou prodávat. Toto je už stará tradice, ale bohužel to má tu nevýhodu, že můžete být pod tlakem rychle objednat ze strachu, že se CPU vyprodají, a tím pádem nebudete mít klid a čas si pořádně před koupí přečíst recenze.

Údajně by mělo být možné procesory předobjednat, tato možnost by asi měla být otevřená také již od 16. 3. Tam je ale zase samozřejmě problém, že předobjednáváte, aniž byste věděli, jak dobře procesory obstojí v recenzích. Naštěstí by snad Intel mohl mít menší problém s nedostupností vlivem velké poptávky po vydání, než s čím se potýká kapacitně silně nestíhající AMD.

Odklad kvůli mikrokódu

Zajímavý detail je, že důvod posunutí vydání o 15 dní údajně Intel sdělil výrobcům desek a má to být vydání nové verze mikrokódu. Vypuštění procesorů bylo prý odsunuto proto, aby měl tento mikrokód čas dostat se do BIOSů desek (případně možná do aktualizačního kanálu Windows).

Proč je tato aktualizace třeba, řečeno není. V posledních letech byly nové mikrokódy vydávané velmi často a řešily různé side-channel bezpečnostní útoky, které byly od publikování chyb Spectre nalezeny a Intelem různě řešeny. Je ale otázka, zda by zrovna kvůli tomu Intel vydání posouval.

Je proto možné, že aktualizace mikrokódu spíš vylepšuje nějaké funkční vlastnosti, stabilitu či kompatibilitu s paměťmi DDR4 nebo opravuje nějaké erratum v procesoru, které bylo nalezeno relativně pozdě. Ovšem to se bavíme čistě na rovině dohadů – i to, že důvod pozdržení vydání je aktualizace mikokódu, je samo o sobě neověřená informace, toto tedy musíte brát s rezervou.

Oficiální benchmarky COre i9-11900K na CES 2021

Předběžné oficiální benchmarky-ochutnávky

Pokud jste na tato CPU napjatí a zvažujete je, Intel již poodhalil výkon ve hrách, když ukázal porovnání s AMD Ryzeny ve vybraných hrách (to bylo už minulý měsíc na CES) a včera jsme tu měli drobný benchmark, podle kterého by měla platforma Rocket Lake také dosahovat lepší výkon s PCIe 4.0 SSD, než má konkurence. Jde samozřejmě o oficiální testy, které je vždy třeba brát s rezervou, protože mohou být selektivní.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Next-gen Xeon má 128 jader P-Core z Meteor Lake a 500W TDP

Sotva jsme tu měli zprávu o tom, že by Intel mohl dohnat, ne-li předehnat AMD ve výkonu integrované grafiky, objevily se informace i o chystaných procesorech Intel Xeon, podle kterých by Intel mohl srovnat nynější náskok AMD v této oblasti. Procesory „Granite Rapids“ totiž zdá se eliminují dlouholetý náskok AMD v počtu jader u procesorů Epyc a přinesou až 128 jader. Nicméně ta budou zřejmě stejná jako v nepříliš úspěšném Meteor Lake… Celý článok „Next-gen Xeon má 128 jader P-Core z Meteor Lake a 500W TDP“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *