Procesory Rocket Lake vyjdou o dva týdny později. Nový mikrokód?

Příchod Rocket Lake byl prý posunut na 30. březen

Nedávné zákulisní informace uváděly, že procesory Intel 11. generace pro desktop (Rocket Lake) se začnou prodávat už za dva týdny a něco. Nakonec to ale bude o trošku později a počkáte si až na samý konec prvního čtvrtletí. Zpoždění je prý možná způsobené tím, že Intel vydává pro Rocket Lake nějakou aktualizaci mikrokódu a vydání bylo posunuto, aby měli výrobci desek čas ji zapracovat do BIOSů.

Web WCCFtech teď informuje, že Intel sdělil partnerům a novinářům (chystajícím se na recenze) nové datum vypršení NDA. Předtím prý platil termín 15. března. Nové datum – respektive data, která teď prý Intel stanovil, jsou 16. 3. a 30. 3. Reálně by to mělo znamenat odsunutí o dva týdny.

Podle WCCFtechu by Intel měl provést oficiální odhalení procesorů Rocket Lake 16. 3., což ale nebude den, kdy se procesory začnou prodávat. V tento termín (tedy den po předtím očekávaném 15. březnu) Intel představí kompletní parametry, ceny a podobné informace. Dále také asi recenzenti budou moci ukázat „unboxing“, fotky a podobné obrázky.

Ovšem samotný prodej začne až o 14 dní později, což bude právě to datum 30. 3. V tento den (v samém závěru přislíbeného prvního čtvrtletí) se procesory Rocket Lake pro desktop (Core i9-11900K a další modely 11. generace) mají reálně objevit v obchodech. Předpokládáme, že u nás to bude v 15:00, což bývá obvyklá čas daný posunem oproti USA.

Recenze nevyjdou 16. 3., ale také až 30. 3. Pravděpodobně ve stejný čas, kdy se procesory začnou prodávat. Toto je už stará tradice, ale bohužel to má tu nevýhodu, že můžete být pod tlakem rychle objednat ze strachu, že se CPU vyprodají, a tím pádem nebudete mít klid a čas si pořádně před koupí přečíst recenze.

Údajně by mělo být možné procesory předobjednat, tato možnost by asi měla být otevřená také již od 16. 3. Tam je ale zase samozřejmě problém, že předobjednáváte, aniž byste věděli, jak dobře procesory obstojí v recenzích. Naštěstí by snad Intel mohl mít menší problém s nedostupností vlivem velké poptávky po vydání, než s čím se potýká kapacitně silně nestíhající AMD.

Odklad kvůli mikrokódu

Zajímavý detail je, že důvod posunutí vydání o 15 dní údajně Intel sdělil výrobcům desek a má to být vydání nové verze mikrokódu. Vypuštění procesorů bylo prý odsunuto proto, aby měl tento mikrokód čas dostat se do BIOSů desek (případně možná do aktualizačního kanálu Windows).

Proč je tato aktualizace třeba, řečeno není. V posledních letech byly nové mikrokódy vydávané velmi často a řešily různé side-channel bezpečnostní útoky, které byly od publikování chyb Spectre nalezeny a Intelem různě řešeny. Je ale otázka, zda by zrovna kvůli tomu Intel vydání posouval.

Je proto možné, že aktualizace mikrokódu spíš vylepšuje nějaké funkční vlastnosti, stabilitu či kompatibilitu s paměťmi DDR4 nebo opravuje nějaké erratum v procesoru, které bylo nalezeno relativně pozdě. Ovšem to se bavíme čistě na rovině dohadů – i to, že důvod pozdržení vydání je aktualizace mikokódu, je samo o sobě neověřená informace, toto tedy musíte brát s rezervou.

Oficiální benchmarky COre i9-11900K na CES 2021

Předběžné oficiální benchmarky-ochutnávky

Pokud jste na tato CPU napjatí a zvažujete je, Intel již poodhalil výkon ve hrách, když ukázal porovnání s AMD Ryzeny ve vybraných hrách (to bylo už minulý měsíc na CES) a včera jsme tu měli drobný benchmark, podle kterého by měla platforma Rocket Lake také dosahovat lepší výkon s PCIe 4.0 SSD, než má konkurence. Jde samozřejmě o oficiální testy, které je vždy třeba brát s rezervou, protože mohou být selektivní.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ovladač GPU Intel odebral podporu starších grafik i DirectX 9

Intel v těchto měsících dělá do značné míry historický krok a vstupuje na trh samostatných GPU (grafických karet), včetně výkonných hráčských modelů. Firma k tomu má předpoklady v podobě svých zavedených integrovaných GPU, oříškem pro ni ale evidentně je budování softwarového ekosystému. Že to nebude lehké, dokládají poslední zprávy z vývoje jeho ovladačů, kde došlo k ukončení podpory starších GPU, ale také kompatibility s DirectX 9. Celý článok „Ovladač GPU Intel odebral podporu starších grafik i DirectX 9“ »

 •  
 •  
 •  

Ex-divize SSD Intelu uvádí paměti PLC NAND, další krok po QLC

Pokud se v PC hardwaru pohybujete deset a více let, pamatujete si asi, jak se v SSD vystřídaly postupně různé typy NAND zvětšující počet bitů uložených v jedné buňce: od SLC přes MLC, TLC a nakonec před relativně méně dávnou dobou QLC se 4 bity na buňku. Tato paměť už byla poněkud problematičtější – výdrží, ale i výkonem. Teď se ale zdá, že tu definitivně budeme mít i PLC, tedy 5 bitů na buňku a ještě větší choulostivost. Celý článok „Ex-divize SSD Intelu uvádí paměti PLC NAND, další krok po QLC“ »

 •  
 •  
 •  

Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo. Celý článok „Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *