Ventilátory bez rámčeka? Novinky Evolvea, Ptero 12CB a 12CR

Evolveo má v predaji netradičné ventilátory Evolveo, ktoré nemajú rámček

Ventilátory má (už) aj česká firma Evolveo. Sama ich síce nevyrába, ale navrhla ich pomerne netradične. Nové 120 mm Ptero 12CB a 12CR totiž nemajú rámček, ktorý býva štandardnou súčasťou a nevšedný je i tvar lopatiek. Či je to k prospechu veci uvidíme, pre teraz je dobrá správa minimálne to, že sú tieto originálne ventilátory skladom ihneď k zakúpeniu, s modrým alebo červeným osvetlením.

S rámčekmi ventilátorov výrobcovia rôzne pracujú. Trebárs Noctua na NF-A12x25 zmenšovala medzeru medzi lopatkami a rámčekom na dosiahnutie vyššieho statického tlaku. Na grafických kartách sú populárne je aj spájanie dvoch lopatiek mostíkom alebo ich kompletné „orámčekovanie“, spôsobom, že sú konce zapustené do rámčeka, ktorý sa stáva súčasťou rotora. Takto to v posledných generáciách používa najmä Asus. Z dôvodu dosiahnutia lepšieho laminárneho prúdenia.

Evolveo sa vydáva úplne opačnou cestou a rámček považuje za zbytočný. Rotor ventilátorov Ptero 12CB a 12CR nič neohraničuje. Kostra ventilátora tak pozostáva iba z kríža, ku ktorému je rotor pripevnený. A to takým spôsobom, že tento kríž rotor odsáva, čo bude na rozdiel od tradičných konštrukcií zvyšovať hlučnosť a znižovať prietok. Ale tomu sa v praxi nevyhnete ani pri obyčajnejších ventilátorov, ktoré pripevníte do skrinky za šesťuholníkovú mriežku alebo prachový filter.

   

Z druhej strany rotora (z tej, ktorá vzduch tlačí) je to už bez prekážok. Takže je to presne naopak, ako ste zvyknutí na drvivej väčšine iných ventilátorov. Prietok vzduchu pritom výrobca sľubuje slušný – pri maximálnych 1800 otáčkach to má byť až 107,55 m³/h. To je viac, než Noctua uvádza pri vyššie spomínanej NF-A12x25. Pravda to však samozrejme byť nemusí, tú sa dozviete už čoskoro v našich testoch ventilátorov. Ale pokiaľ by prietok naozaj takýto vysoký, tak by mohlo ísť o atraktívnu možnosť do skrinky, na systémové chladenie. K týmto slušným veľkou mierou prispievajú aj lopatky s veľkou plochou a všimnite si aj ich tvar s rôznymi zakriveniami a výbežkami. Tie by mohli čiastočne kompenzovať zhoršené vlastnosti odstránením rotora.

Statický tlak na ventilátoroch Preto Cx ale dozaista i tak nebude svetoborný, v špecifikáciách ho neuvádza ani Evolveo. To by však nemuselo vadiť, pokiaľ by táto konštrukcia efektívne fungovala jednoúčelovo na ochladzovanie skrinky. Na pasív a radiátory kvapalinových chladičov je z čoho vyberať. Slušnejších ventilátorov do skrinky, ktoré majú dobrý pomer prietok/hladina hluku, zase až toľko nie je. Na úplnosť je dobré dodať i to, že sú tieto ventilátory o 5 mm hrubšie (majú 30 mm), než je typických 25 mm.

Pracovný rozsah rýchlostí je 600–1800 ot./min, čomu zodpovedá 35,8–107,5 m³/h. Ventilátory sa pritom pripájajú moderným 4-pinovym konektorom. Regulácia otáčok je teda typu PWM. Evolveo udáva aj informáciu o odbere 0,35 A pri 12 V, ktorý zrejme ukazuje na výkon motora. Prevádzková spotreba (vrátane LED) bude nižšia než 4,2 W.

Ventilátory sú dostupné v dvoch variantoch, Ptero 12CB s modrým osvetlením a Ptero 12CR s červeným LED. Svetlovodivý je komplet celý rotor a Evolveo sa chváli aj efektnými ilustráciami osvetlenia, ktoré môžete vidieť na obrázku nižšie. O možnostiach regulácie s možnosťou úpravy jasu či svetelného efektu toho však dostupné materiály veľa nehovoria. Tak snáď sa svietivosť nebude meniť spolu s otáčkami a bude stabilné. Ptero 12CB a Ptero 12CR sú v čase vydania článku na Alze v akcii za 12,90 eur a objednať si ich môžete napríklad aj z eshop.evolveo.com za 390 Kč (14,90 eur).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Evolveo M5: Počítačová skrinka pre nenáročných (test)

S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje. Celý článok „Evolveo M5: Počítačová skrinka pre nenáročných (test)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. Áno, ale ventilátorom Zalmanu rámčeky nechýbajú. Aj keď sú menšie a nejdú cez celú hrúbku profilu, tak svoju úlohu plnia dobre. A aj ten predný kríž bude mať Zalman efektívnejší. Na Evolveu je jeho plocha zbytočne veľká a výrezy v nožičkách malé. To všetko bude zhoršovať vlastnosti rotora. Ale jasné, je to spravené s ohľadom na to, aby to po tme vyzeralo čo najefektnejšie. 🙂

  1. Neviem či som videl horší koncept. Toto je skôr dizajnový prvok do skrine s vrtuľou, než ventilátor. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *