AMD zve na odhalení Radeonu RX 6700 XT. Referenční karta ukázána

AMD Radeon RX 6700 XT brzy oficiálně

Radeon RX 6700 XT už snad bude brzo oficiální. Přímo AMD teď na Twitteru oznámilo, že odhalí novou grafiku nebo grafiky příští týden v online přenosu, takže se asi konečně dozvíme plné specifikace a cenu. Také k tomu byla ukázána referenční podoba karty, která má design s dvěma axiálními ventilátory, podobný tomu u karet RX 6800. Fyzické vydání s recenzemi a (kéžby) dostupností v obchodech pak bude následovat.

Před nedávnem se objevila zpráva, že AMD by prý mělo začít prodávat Radeon RX 6700 XT, tedy mainstreamovou grafickou kartu s architekturou RDNA 2 (a snad opět i s podporou ray tracingu) 18. března. Pořád ještě neunikly plné specifikace této grafiky, ale vypadá to, že brzy by již mohlo být jasno i oficiálně: AMD totiž teď oznámilo, kdy tuto kartu odhalí, po čemž by už asi nemělo dlouho trvat, než vyjdou recenze a karty se budou dát koupit (aspoň na chvíli…).

AMD teď na Twitteru oznámilo, že příští týden, 3. 3. uspořádá online předváděčku nazvanou „Where Gaming Begins: Ep. 3“, která tak naváže na odhalení Ryzenů 5000Radeonů RX 6800/6800 XT/6900 XT. Mělo by tedy jít o dejme tomu půlhodinový přenos, kde firma sdělí parametry těchto grafik a možná ukáže nějaká dema her či podobné věci.

Přenos by mělo být možné sledovat zde. Má začít v 11 hodin dopoledne východoamerického času, což by u nás mělo znamenat 17:00 vzhledem k časovému posunu.

Podle AMD má být odhalený „nový člen rodiny RX 6000“. Zatím není nikde přímo řečeno, že to bude Radeon RX 6700 XT, ale je to velmi pravděpodobné (co také jiného). Dozvíme se pravděpodobně také cenu a den, kdy se pak karty budou dát koupit. To by nejspíš mohlo být onoho 18. 3., o kterém mluvily předchozí zprávy. Je pravděpodobné, že recenze karet také vyjdou až v té době a ne hned příští týden.

V tweetu lákajícím na předváděčku AMD také oficiálně ukázalo ve vyšší kvalitě podobu referenční karty a chladič. Ta odpovídá renderu, který unikl už loni, a ukazuje kartu s poměrně velkou délkou, ale jen dvěma axiálními ventilátory (podle předchozího renderu by také měla mít dva osmipinové konektory pro napájení). Na záslepce jsou jinak také vidět výstupy: trojice DisplayPortů a jedno HDMI – tentokrát tedy nedostanete USB-C. Nereferenční modely samozřejmě mohou mít vlastní PCB i chladiče a často asi budou i trojventilátorové.

Referenční AMD Radeon RX 6700 XT na oficiálním renderu

Opět není řečeno, že na videu vidíte Radeon RX 6700 XT; tento chladič by asi mohly mít i další modely v řadě. AMD by teoreticky mohlo zároveň oznámit nebo předběžně poodhalit třeba i Radeon RX 6600 XT a/nebo ne-XT Radeon RX 6700.

Referenční AMD Radeon RX 6700 XT na oficiálním renderu

Teoreticky je také možné, že třeba budou odhalené i nové procesory, jako Ryzen 5 5600, které teď v nabídce chybí. Ale zatím pro to nejsou žádné náznaky, takže by to spíš bylo příjemné překvapení a raději s tím nepočítejte.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH

Před pár dny jsme psali o nových „Ultimate“ Radeonech RX 6900 XT od PowerColoru, které mají o hodně vyšší takty a výkon. Teď se ukazuje, že je za tím víc, než se zdá. V těchto kartách totiž není stejný čip Navi 21 XTX jako v ostatních RX 6900 XT. AMD totiž nachystalo de facto novou verzi tohoto GPU označenou Navi 21 XTXH. Ale místo aby s ním vydalo nový model grafiky, bude čip osazován v podobných speciálních edicích RX 6900 XT. Celý článok „AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji

Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 konečně jsou k mání i ve verzi s integrovanou grafikou: AMD vydává desktopovou verzi APU Cezanne, použitého v Ryzenech 5000 pro notebooky, pro socket AM4. Čipy se 4 až 8 jádry mají 65W a 35W TDP a oproti předchozí generaci by neměly být vyhrazené jen pro OEM trh, budou se zase prodávat i samostatně v obchodech. Ovšem vydání v retailu bude až „později letos“. Celý článok „AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezpečnostní slabina Predictive Store Forwarding v AMD Zen 3

AMD vydalo dokument popisující Predictive Store Forwarding v procesorech Zen 3, jeden z nových triků pro vyšší výkon v této architektuře. Důvod této sdílnosti ale nepotěší. Funkce PSF otevírá novou zranitelnost, protože umožňuje útoky na spekulativní vykonávání kódu. V Linuxu už jsou ochrany před touto chybou; naštěstí ale snižují výkon jen málo a závažnost by měla být nízká, takže AMD doporučuje ponechat PSF zapnutý. Celý článok „Bezpečnostní slabina Predictive Store Forwarding v AMD Zen 3“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *