Evolveo M5: Počítačová skrinka pre nenáročných (test)

Exteriér

S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Základné parametre


Exteriér

Skrinka je zabalená štandardne v kartónovej škatuli. Vnútro je pri preprave chránené polystyrénovou výplňou, v ktorej je umiestnená skrinka. Príslušenstvo obsahuje iba základné veci potrebné na jej osadenie. Tými sú skrutky, jednorazové sťahovacie pásky a bzučiak do základnej dosky na hlásenie chýb. Ten nemusíte nutne zapájať ale sťahovacie pásky si nechajte blízko, budete ich potrebovať.

   

Ľavá bočnica prišla s typicky nalepenou ochrannou fóliou z oboch strán na temperovanom skle. Jeho hrúbka je mierne pod štyrmi milimetrami, presnejšie 3,85 mm. Sklo je uchytené štyrmi zaisťovacími skrutkami, čo tak trochu ruší príjemný vzhľad skrinky. Zato je to ale spôsob, ako odsadiť sklo od kovovej konštrukcie cez gumové priechodky a tak zabrániť aj možnému prenášaniu vibrácií. Z diaľky sklo vyzerá, že je krásne zapustené do otvorov, no nie je to úplne pravda. Keď sa pozornejšie zameriate na vrchnú časť plechu, tak si môžete všimnúť jemne vykrútený koniec. Takto je plech ohnutý aj na začiatku skrinky aj na konci.

   

Celý predný panel je vyrobený z plastu, teda až na kovovú perforáciu. Tá je situovaná na spodnú časť, kde je z výroby osadený aj ventilátor. Panel je možné vycvaknúť z konštrukcie pre lepší prístup k ventilátoru a ľahšie čistenie. V praxi to ale nie je také ružové. S imitáciou prieduchov siaha brada predku takmer do roviny s nožičkami, a tak je jeho vypáčenie možné iba z boku, kde je predná časť skosená. Dá sa to, no nie je to ideálna pozícia odkiaľ ťahať predný panel. 

Aj napriek menším rozmerom skrinky máte možnosť vymeniť použitý 120 mm ventilátor za 140 mm. Taktiež môžete aj prázdnu vrchnú pozíciu osadiť jedným 120/140 mm ventilátorom. Ak by ste chceli použiť kvapalinový chladič, tak jeho radiátor sem zmestíte do veľkosti 280 mm. To je vzhľadom na rozmery skrinky spolu s cenovkou okolo 50 eur slušná variabilita pre osadenie ventilátorov/radiátorov.

   

Perforovaný plech s väčšími otvormi slúži aj ako ochrana pred väčšími prachovými časticami. No keďže sú otvory veľké okolo 1,5 milimetra, tak jemnejšie častice prachu do vnútra skrinky aj tak preniknú.

Na prednom paneli vás čaká jeden ventilátor s označením Evolveo 12R1R Rainbow. Okolo rotora je 18 LED ARGB, ktoré sú pripravené spraviť pekné divadlo. Spolu so skrinkou vám poskytnú až 60 prednastavených možností, ako budú svietiť. A to nevravím ešte o tom, že niektoré pohyblivé efekty viete zastaviť v akejkoľvek polohe a tak sa z pohyblivého stane stacionárny. Nie je veľa informácií zo strany výrobcu o tomto ventilátore, no zopár ich uviedol, napríklad rýchlosť. Maximálny počet otáčok by mal zvládnuť 1200 za minútu. Pri nich uvádza výrobca aj maximálny prietok vzduchu 54,37 m³/h. Ložisko je použité typu „rifle“.

   

V kategórii lacných skriniek dozaista poteší väčší počet portov USB než je bežné. Na I/O paneli sú umiestnené rovno tri, a aj keď dva porty z nich sú pomalšie typu USB 2.0, tak ich počet zabezpečí M5 plusové body. K zvyšku funkčných častí sa radia dva 3,5 mm jacky pre mikrofón a slúchadlá, tlačidlo zmeny podsvietenia ventilátorov a taktiež tlačidlo na zapnutie, prípadne núdzové vypnutie. Nesmieme zabudnúť spomenúť aj dve malé ale zato ostro svietiace diódy medzi tlačidlami. Jedna indikuje stav zapnutia (svieti furt) a druhá aktivitu disku (pri aktivite bliká).

Ďalšia súčasť vrchu je perforovaná mriežka. Tá by mala chrániť strop pred nečistotami, no je rovnako (ne)účinná ako tá vpredu. Našťastie to na vrchu až tak nevadí, pretože sa používa skôr ako výduch, než ako pozícia pre nasávanie. Mriežka je v žľabe umiestnená trochu hlbšie, nikde neprečnieva. Ku konštrukcii je priťahovaná magnetmi po celom jej obvode. Tie držia mriežku na jej mieste celkom dobre. Pod strop je možné dodatočne nainštalovať dva 120 mm ventilátory alebo radiátor vodného chladenia do veľkosti 240 mm.

   

Štyri krytky otvorov na rozširujúce karty PCI Express ihneď prezrádzajú, že sa jedná o skrinku bez podpory základných dosiek formátov ATX a väčších. V rámci šetrenia ostala iba jedna z krytiek „recyklovateľná“. Ostatné tri pod ňou sú odlamovacie. Pre hlavičky istiacich skrutiek rozširujúcich kariet sa ušiel aj jednoduchý posuvný kryt pre celistvejší vzhľad aj zozadu skrinky. Nachádzajú sa tu ešte dva otvory pre zdroj a I/O panel základnej dosky. Rozmery výduchu sú prispôsobené iba pre 120 mm ventilátor ale ponúkajú vo vertikálnom smere väčšiu flexibilitu, čo nie je pravidlo pri malých ani pri väčších skrinkách.

   

Štyri nožičky oddeľujú konštrukciu od zeme vo výške 15 mm. Síce majú pogumovanú spodnú časť, no odpor ktorý vytvárajú nie je zrovna veľký. Zospodu pozície pre zdroj je umiestnené prachové sito. To má síce menšie otvory ako predná a vrchná časť skrinky, no stále to nie je niečo, čo by vám dokázalo zdroj ochrániť od prachu ako nylonový prachový filter. Vedľa neho sú otvory pre rôzne umiestnenie šuplíka s úložiskami. 


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ventilátory bez rámčeka? Novinky Evolvea, Ptero 12CB a 12CR

Ventilátory má (už) aj česká firma Evolveo. Sama ich síce nevyrába, ale navrhla ich pomerne netradične. Nové 120 mm Ptero 12CB a 12CR totiž nemajú rámček, ktorý býva štandardnou súčasťou a nevšedný je i tvar lopatiek. Či je to k prospechu veci uvidíme, pre teraz je dobrá správa minimálne to, že sú tieto originálne ventilátory skladom ihneď k zakúpeniu, s modrým alebo červeným osvetlením. Celý článok „Ventilátory bez rámčeka? Novinky Evolvea, Ptero 12CB a 12CR“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *