Referenční chladič Radeonů RX 7900 má senzor teploty ve skříni

Termistor za ventilátorem měří teplotu vzduchu na vstupu do chlazení

Už jsme psali o specifikacích nových grafik Radeon RX 7900 XT a XTX a o jejich architektuře RDNA 3 (i s dodatkem). Objevila se k nim ale ještě jedna zajímavost. Už ne přímo v architektuře nebo týkající se přímo samotných GPU, ale v chlazení, které budou mít referenční grafiky podle návrhu AMD (které ale mohou prodávat i tradiční výrobci karet). To bylo příjemným překvapením u generace RX 6000 a v generaci 7000 bude mít zajímavý zlepšovák.

AMD předvádělo kartu novinářům během odhalovací akce minulý týden. Některé zdroje už odhalily, že součástí referenčního designu karet Radeon RX 7900 XTX (a snad i XT) je termistor neboli senzor teploty, umístěný ne na PCB u VRM či pamětí, jak je zvykem, ale v pasivu za jedním z ventilátorů (jde o ten nejvíce vpravo, kde bude asi nejblíž „v centru dění“ ve skříni).

Karta díky tomu bude mít v podstatě informaci o teplotě vzduchu ve skříni, či přesněji o teplotě vzduchu, který vstupuje do chlazení. Toto dává GPU lepší informace pro řízení ventilátorů a výkonu. Jak dalece to bude využíváno, není zatím jasné.

Pokud by karta byla schopná přes ovladače GPU a firmware základní desky komunikovat s řízením systémových ventilátorů, dal by se teoreticky vyrobit systém, kdy by se společně optimalizovala i úroveň systémového chlazení. Například pokud by byly teploty GPU vysoké, ale zároveň byla vysoká teplota i vzduchu ve skříni, mohlo by víc pomoci zrychlit systémové ventilátory než ventilátory samotné karty. Toto by asi ale asi vyžadovalo složité nastavování, takže něco podobného asi může nastat maximálně v nějakých úzce integrovaných OEM počítačích.

Skládačkové desktopy na toto asi nejsou připravené, takže role senzoru bude u Radeonů RX 7900 určitě skromnější. Senzor teploty vzduchu v sání by podle názoru Gamers Nexuxu mohl sloužit jako jedna z pojistek toho, že se nepřehřejí komponenty na PCB, jako jsou paměti a VRM (i když k tomu by měly být vhodnější senzory v PCB). Se znalostí teploty vzduchu může řízení ventilátoru lépe chránit VRM karty – pokud je vzduch příliš teplý, může zachovávat vyšší otáčky, i když samotné GPU má jinak nízkou teplotu. Jak chytře tato součástka je využitá, nebo zda případně má jen podružnou roli a nachází se v chladiči hlavně pro jistotu, se snad dozvíme z recenzí.

Referenční AMD Radeon RX 7900 XTX. Termistor měřící teplotu vzduchu nasávaného do chladiče by měl být za pravým ventilátorem kousek nalevo od jeho motoru (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Senzor by mohl mít využití také mimo samotnou grafiku. Uživatel totiž většinou dostává z BIOSu údaje o teplotě PCB základní desky vedle slotu PCI Express a u VRM, ale obvykle nemáte přímo informaci o tom, jak teplý je vzduch ve skříni. Pokud tedy například nastavujete systémové chlazení, musíte to dělat bez zpětné vazby naslepo. Vedlejším efektem integrace senzoru do referenčních Radeonů tedy bude, že si s jeho pomocí můžete ověřovat, že vám systémové ventilátory dobře fungují, nebo experimentovat s tím, jaká konfigurace a otáčky mají lepší efekt – minimálně na prostor GPU.

Na nereferenčních kartách tento senzor asi nečekejte (pokud tedy nejde o něco, co AMD výrobcům explicitně přikázalo nebo doporučilo). Zejména asi u výrobců, kteří prodávají jak Radeony, tak karty GeForce a používají pro oboje stejný či podobný návrh chlazení. Možná se ale tato součástka později objeví u luxusnějších nereferenčních karet (nejen Radeon), pokud se ukáže, že má nějaký větší přínos. Výrobci můžou cítit příležitost tímto příslušenstvím své lepší modely odlišit od konkurence či levnějších základních provedení.

Referenční Radeon RX 7900 XTX (zdroj: AMD, via: AnandTech)

S touto informací bylo také mimochodem sděleno, že referenční provedení karet Radeon RX 7900 XT a RX 7900 XTX bude mít schopnost Fan Stop či „0 dB“, tedy že chladič bude vypínat ventilátory při nízké zátěži. To nese i malou úsporu energie, ale hlavně umožňuje tichý provoz v době, kdy se na GPU nehraje. Z této funkce se pomalu stává standard, takže jsme moc nečekali, že by na ni bylo zapomenuto, ale je dobré dostat potvrzení.

Zdroje: GamersNexus, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *