Axagon CLR-M2: Veľká plocha (rebier) pri malej výške

Detaily chladiča Axagon CLR-M2

Český Axagon má veľa chladičov SSD s atraktívnymi návrhmi. To vidieť už na prvý pohľad – monolitický, dobre členitý pasív funguje vždy. Tam nie je čo „pokaziť“. Postupne si v testoch prejdeme všetky dostupné varianty chladičov Axagon, ale začneme tým, s ktorým táto firma začínala. CLR-M2 sa používateľskej priazni teší už dlhší čas a v testoch zistíme, či právom.

Detaily chladiča Axagon CLR-M2

Samostatné chladiče SSD to majú ťažké. Odhliadnuc od toho, že pri väčšinovom modeli používania (nižšia než maximálna záťaž a keď maximálna, tak iba krátkodobo) SSD nevyžaduje nejaké špeciálne chladenie, pomerne dobre pripravené prichádzajú už i samotné základné dosky. Tie sú ale vybavené chladičmi, ktoré z použitého materiálu nežmýkajú maximum, pretože celkovú plochu obvykle nezískavajú perfektným členením povrchu, ale idú na kvantitu (čím viac hliníku, tým lepšie).

Výhoda efektívnejších chladičov tretích strán je práve v tom, že sa jedná o relatívne ľahké konštrukcie, u ktorých sa vsádza na veľa rebier. To je i prípad CLR-M2. Na tomto chladiči vidieť, že Axagon na ňom nešetril, ale ani príliš neutrácal za prvky, od ktorých sa neodvíja tepelný výkon.

Chladič pozostáva z troch základných častí – pasív, backplate a tri teplovodivé podložky. Všetky sú rovnaké a pri inštalácii použijete iba dve (medzi pasív a radič/pamäte a medzi backplate a zadnú stranu SSD), jedna je rezervná.

Pasív je hliníkový, červenú farbu získal eloxovaním a jeho hmotnosť na 22 gramov. Spolu s backplate (ten je tiež z hliníku) má 25 g. To je na porovnanie rovnaká celková hmotnosť, akú má chladič BeQuiet! MC1 z predošlého testu. Povrch Axagon CLR-M2 je ale predsa len členitejší, s väčšími rebrami, takže má vyšší potenciál na lepšie chladiace výsledky. Pritom sa s výškou 8,3 mm jedná o stále nízky pasív, ktorý nebude kolidovať ani v pozícii pod rozširujúcou kartou PCI Express (typicky pod grafickou kartou).

Teplovodivé podložky CLR-M2 sú pomerne tenké, hrúbku majú iba 0,5 mm, s priemernou tvrdosťou. Na SSD s väčšími výškovými rozdielmi jednotlivých čipov (typicky medzi radičom a pamäťami) môže byť kontakt o trochu horší, so slabším prítlakom. Na chladiaci výkon by to však nikdy nebude mať zásadný vplyv, ani v tých najhorších prípadoch (s najväčšími výškovými rozdielmi).

Po odstránení fólií odporúčame podložky nainštalovať najprv k SSD a až potom takto osadené SSD (s teplovodivými podložkami) posadiť na pasív. V opačnom prípade (s inštaláciou thermalpadu na pasív a až to ako celok na SSD) by ste nemuseli odhadnúť optimálny kontakt s čipmi, ktoré sa majú ochladzovať.

Silné zovretie SSD zabezpečuje aj backplate. Ten sa k rebrovanému pasívu skrutkuje až v troch bodoch z každej strany. Okrem obvyklých krajných pozícii je tu aj stredná. Poriadny prítlak (s vysokou intenzitou prestupu tepla) je teda aj v mieste, kde iné chladiče trochu poľavujú.

Chladič počíta jednostranne i obojstranne osadenými SSD, ktoré mávajú na zadnej strane pamäte. Uspôsobený je na to aj backplate. Hoci samotné skrutky majú závity s priemerom 2 mm (M5), tak montážne otvory majú na výšku až 5 mm. Spodná pozícia je pre jednostranné SSD, vrchná pre obojstranné.

Jednotlivé pozície (pre rôzne vysoké SSD) nie sú oddelené a Axagon sa nepokúšal o to, čo BeQuiet! u MC1 (a síce o akúsi stredovú prepážku, ktorá aj tak neplnila účel). Pre čo najlepší prítlak je dobré pasív a backplate pri montáži primerane stlačiť a skrutky poriadne (ale s citom, závit M2 v hliníku nadmernou silou ľahko „strhnete“) dotiahnuť na doraz.

Po montáži je vhodné sa uistiť, že všetko je na správnom mieste. Pri troche nepozornosti sa môže totiž stať, že naopak osadíte backplate a pri dištančnom stĺpiku slotu M.2 nebude výrez pre hlavičku skrutky. Alebo eventuálne kontakty SSD nemusia dostatočne presahovať pasív, ktorý bude tlačiť do plastovej časti konektora M.2 v základnej doske.

A ešte poznámka k podpore: kompatibilné sú iba 80 mm dlhé SSD M.2. Dlhšie chladič presahujú a kratšie by zase nebolo možné priskrutkovať k základnje doske (nebolo by o čo, keďže istiaca časť PCB by neprečneivala a končila by niekde v polovici alebo v dvoch tretinách chladiča).

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Hádanka Axagon (6/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, júnovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (6/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

 •  
 •  
 •  

Hádanka Axagon (5/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, májovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (5/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

 •  
 •  
 •  

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Pri ďalších modeloch tak aj urobili. CLR-M2L3/6/10 sú už čierne rovnako ako CLR-M2XL, ktorý ešte nevyšiel, ale čoskoro príde (mimo iné aj z efektivity trochu vyškoliť tých, čo navrhujú chladiče SSD pre základné dosky, už máme otestované…). 🙂

  2. ono farba chladiča má vplyv na jeho vlastnosti – čierna vyžaruje teplo do okolia najlepšie. ale „módne“ trendy spravili z chladenia šaškáreň s svietiacimi ventilátormi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *