Axagon CLR-M2: Veľká plocha (rebier) pri malej výške

Záver

Český Axagon má veľa chladičov SSD s atraktívnymi návrhmi. To vidieť už na prvý pohľad – monolitický, dobre členitý pasív funguje vždy. Tam nie je čo „pokaziť“. Postupne si v testoch prejdeme všetky dostupné varianty chladičov Axagon, ale začneme tým, s ktorým táto firma začínala. CLR-M2 sa používateľskej priazni teší už dlhší čas a v testoch zistíme, či právom.

Záver

Axagon CLR-M2 chladením prekonáva i podstatne ťažšie chladiče, ktoré bývajú na základných doskách. Prakticky nedosahuje len úrovne najväčších chladičov na doskách Gigabyte alebo Asus (pasívy s heatpipe pre prvý slot M.2), ktoré majú však päťnásobnú hmotnosť. S ohľadom na množstvo použitého materiálu je ich efektivita výrazne slabšia.

K návrhu pasívu CLR-M2 nemôže napísať jediné krivé slovo. Ten je rebrovaný tak, ako len môže byť rebrovaný. Na zachovanie mechanickej robustnosti však Axagon nešiel do extrémov a 0,75 mm hrubé rebrá majú aj vysokú absorpčnú kapacitu.

Na pomery konkurenčných riešení je možné stále konštatovať, že medzery medzi rebrami sú nadštandardne úzke, čo bude hrať do karát v zostavách s veľmi vysokým prietokom vzduchu, napríklad v 1U rackoch. V nich bude v porovnaní s inými chladičmi Axagon CLR-M2 dosahovať ešte lepšie výsledky ako v typickej situácii domácich počítačov, kde je systémové chladenie predsa len miernejšie.

Chladiaci výkon CLR-M2 je už na úrovni, kde v počítačoch s vyšším zahrievaním SSD má zmysle uvažovať nad tým, či ním nenahradiť najmenej efektívne vstavané riešenia. Pre väčšinu však stále platí, že sa nemusia vzdávať chladičov na základných doskách, pod ktorými sa SSD takisto obvykle nebude „prehrievať“.

Pokiaľ však dosku chladičom vybavenú nemáte (čo je bežná prax lacných alebo serverových modelov) alebo iba príslušný slot nemá chladič, tak je vo svojej cenovej kategórii Axagon CLR-M2 jedna z najatraktívnejších možností. A nejde iba o chladiaci výkon, ale aj o to, že je vo výbave zahrnutý poriadny backplate. Ten sa síce takisto podieľa na chladení, ale zabezpečuje, aby sa SSD nedeformovalo ani v doskách s rozdielnou výškou slotu a dištančného stĺpika, kde skrátka PCB nebýva úplne vodorovne, a tým nestrácalo kontakt s pasívom. A to sa stáva, ako sme rozoberali v tomto článku.

Niekomu by mohla prísť vyššia cena, ale vzhľadom na perfektné vyhotovenie a bohaté príslušenstvo (s rezervným materiálom, navyše je nielen jeden thermalpad, ale Axagon myslí aj na prípadnú stratu jednej skrutky a na ne dodáva aj malý skrutkovač) je nastavená naozaj výhodne.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, aprílovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, marcovú. Celý článok „Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách

Kúpa sieťovej karty je v niektorých prípadoch elegantnejšia možnosť ako výmena celej základnej dosky. Do takýchto situácií má Axagon pre domácich používateľov na karte PCI Express napríklad 2,5-gigabitovú kartu v podobe PCEE-G25. Tú sme vystavili veľkému porovnaniu s integrovanými adaptérmi. A ešte predtým, než sa do neho pustíte, jedna otázka: Dokážete odhadnúť, akú môže taká jednoduchšia sieťová karta spotrebu? Celý článok „Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. Pri ďalších modeloch tak aj urobili. CLR-M2L3/6/10 sú už čierne rovnako ako CLR-M2XL, ktorý ešte nevyšiel, ale čoskoro príde (mimo iné aj z efektivity trochu vyškoliť tých, čo navrhujú chladiče SSD pre základné dosky, už máme otestované…). 🙂

    2. ono farba chladiča má vplyv na jeho vlastnosti – čierna vyžaruje teplo do okolia najlepšie. ale „módne“ trendy spravili z chladenia šaškáreň s svietiacimi ventilátormi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *