Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek

Chladiče SSD stačia, ale plytvajú materiálom

V priebehu času sme veľmi podrobne otestovali desať základných dosiek s čipsetmi Intel B660 a Z690. Z viac než 5000 rôznych meraní tak môžeme s istotou poprieť niektoré špekulácie, ktoré sa internetom šíria obvykle z nevedomosti autorov článkov či komentárov (v diskusiách). Ale to je prirodzené. Čím menej výživné recenzie sú, tým výživnejšiu vytvárajú pôdu pre rôzne mystifikácie.

Chladiče SSD stačia, ale plytvajú materiálom

Vo výbave základných dosiek bývajú už aj chladiče SSD. Od tenkého pliešku MSI, ktorý éru chladičov SSD M.2, dá sa povedať, vtedy odštartoval, sa toho pomerne veľa zmenilo.

Namiesto tenkej škrupinky, ktorá môže za určitých okolností fungovať aj ako tepelný izolant, sa obvykle jedná už o masívne hliníkové profily. Tie z pohľadu chladenia fungujú vždy dobre a nemusíte mať starosti ani o prehrievanie najvýkonnejších SSD. A už vôbec nie v hernom počítači, kde sa SSD zaobídu aj bez chladiča, ale to je už iný príbeh, ku ktorému sa tiež skôr či neskôr dostaneme.

V každom prípade chladiče SSD na doskách teploty radiča a pamätí SSD vždy o pár stupňov Celzia zrazia v porovnaní s tým, ako keby tam neboli vôbec.





Keď to ale vezmeme z pohľadu efektivity návrhu v zmysle pomer chladiaci výkon/hmotnosť, tak tam je to už v porovnaní so samostatnými chladičmi výrazne slabšie. Nejaký náznak o členitejší povrch tu síce je, ale prevahu má „hrubá sila“ – množstvo použitého materiálu. To pre rovnaký chladiaci výkon často i násobne prevyšuje chladiče tretích strán, napríklad od BeQuiet! Nedávno sme chladič od nich (MC1) porovnali s riešeniami na základných doskách a ten sa aj napriek podpriemernej hmotnosti výkonnostne umiestnil vo vrchnej polovici.

Pre čo najefektívnejšie chladenie SSD by výrobcovia základných dosiek mali zapracovať aj na iných veciach, ako sú konštrukcie pasívov. A síce na tom, aby konektor (M.2) a vrch dištančného stĺpika na priskrutkovanie druhej strany SSD boli v perfektnej rovine. To sa vždy nedeje a keď aj SSD upevníte správne, primeranou silou, často dochádza k určitému ohybu, prehnutiu. Do ktorej strany, to už záleží od vlastností dištančného stĺpika a, samozrejme, i vplyvu samotného pasívu, ktorý s SSD nemusí perfektne lícovať po celej ploche. To teraz ale už rozvádzať nebudeme, priestor na to bude neskôr, v tematickom teste prešpikovanom testami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Len škoda, že sa k nim nedostalo včas dosť ľudí. Tá štvrtá kapitola bola toho 19. v kontexte z toho, z čoho sú teraz všetci u procesorov Raptor Lake prekvapení (že rôzdiel v spotrebe rovnakého procesora môže byť vplyvom dosky, resp. jej nastavením aj mimo rovnako nastavené napájacie limity pokojne 70 W), celkom nadčasová. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *