Test: BeQuiet! MC1 v porovnaní s chladičmi SSD na doskách

Detaily chladiča BeQuiet! MC1

Koexistencia chladičov SSD tretích strán, ktoré sa predávajú samostatne, s tými, ktoré dostanete v cene základnej dosky, nabáda k podrobnejšiemu skúmaniu. Ktoré z týchto riešení dáva väčší zmysel a kedy? Odpovede na túto otázku začneme dávať odteraz, počnúc rozborom chladiča BeQuiet MC1, ktorý sa bude ako prvý konfrontovať s celým zástupom chladičov SSD zo základných dosiek.

Detaily chladiča BeQuiet! MC1

Chladič BeQuiet! MC1 pozostáva z dvoch hliníkových profilov, ktoré do seba zapadajú (a medzi sebou zvierajú SSD). Hlavná, predná časť s rebrovaním má hmotnosť 16 gramov. To menej, než má väčšina chladičov, ktoré sa dodávajú spolu so základnými doskami. V niektorých prípadoch aj mnohonásobne. Takéto (najťažšie) chladiče tak M1 v chladiacom výkone porážať nebude, ale vyhotovenie BeQuiet! je často konštruktérsky elegantnejšie.

Zatiaľ čo výrazne ťažšie chladiče na základných doskách využívajú „hrubú silu“ (veľa materiálu), tak pri MC1 sa bral ohľad na efektivitu v tom zmysle, aby sa z použitého hliníka vyžmýkalo čo najviac. Inými slovami, materiálu je použitého menej, ale spracovaný je tak, aby boli pri odvádzaní tepla prúdením (systémových ventilátorov) dosahované čo najlepšie výsledky. Na rozdiel od mnohých iných konštrukcií je tu povrch pomerne členitý, hoci by dozaista mohol byť aj členitejší, s ešte väčšou plochou.

Druhá časť, backplate v tvare vaničky/žľabu, je s SSD v kontakte aj zospodu. Rovnako ako predok, i tu je to cez teplovodivú vložku s hrúbkou jeden milimeter. Tá je pomerne mäkká a vplyvom tlaku SSD sa pri montáži dobre prispôsobí rôznym výškam a dobre vykompenzuje aj výškové rozdiely jednotlivých čipov (typicky medzi radičom a pamäťami).

Montáž chladiča na SSD je jednoduchá, ale je tu zopár vecí, na ktoré si treba dať pozor. Samotný systém montáže spočíva v tom, že SSD vložíte medzi hliníkové profily, ktoré napevno spojíte zoskrutkovaním z bokov, v štyroch bodoch. BeQuiet! tu má aj rôzne montážne diery s ohľadom na to, či máte jednostranne alebo obojstranne osadené SSD. Pri jednostranných použijete prirodzene tie diery, ktoré jednotlivé kusy (chladiča) držia bližšie pokope a vyvíjajú na SSD vyšší prítlak.

Treba však poznamenať, že realizácia tohto systému má nejaké rezervy. Montážne diery sa čiastočne sa prekrývajú. V tomto mieste je síce určité zúženie, ale to približne zodpovedá šírke závitu skrutiek. V praxi to znamená, že skrutka po vložení ľahko „prepláva“ z jednej pozície do druhej pozície (pre obojstranné SSD).

Na zachovanie požadovanej pozície, typicky pre jednostranné SSD treba profily k sebe poriadne stlačiť a zatiahnuť skrutky väčšou silou. Vtedy vo vybranej pozícii nedržia na závite, ale silou hlavičky. Vzhľadom k malým závitom (M2) i hlavičkám však rozhodne nejde o optimálne riešenie. Agresívnejším doťahovaním by mohlo ľahko dôjsť k strhnutiu závitu alebo k poškodeniu montážnej hlavy. K montáži, mimochodom, BeQuiet! v rámci príslušenstva dodáva aj malý skrutkovač.

   

Po kompletizácii SSD s chladičom pôsobí veľmi robustným dojmom a len tak ho neskrútite. To je dobré aj s ohľadom na to, že distančné stĺpiky slotov M.2 na základných doskách nie sú vži vo výške kontaktov na druhej strane. Na jednej strane tak bývajú SSD buď trošičku „ťahané“ alebo „tlačené“, skrátka si ani po vhodnom skrutkovaní nemusia držať perfektnú rovinu. Vplyvom toho môže dochádzať k určitej deformácií a k zhoršenému kontaktu s chladičom, ktorý tak v niektorých miestach (bez kontaktu, so vzduchovou medzerou) môže pôsobiť naopak ako tepelný izolant zhoršujúci cirkuláciu vzduchu okolo SSD. Vďaka robustnej konštrukcii, a to nielen predného radiátora, ale i backplate, sa toto SSD s chladičom MC1 netýka.

Je vhodné ešte dodať, že chladič je nízky, SSD presahuje iba o 5 mm. S rozširujúcimi kartami PCI Express, ktoré by ste radi nainštalovali nad neho, tak kolidovať nebude.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Super, schválně jak se na efektivitě podepíše členitější, příčně orientované žebroví (Akasa Gecko Pro). Těším se na další testy!

      1. Škoda že netestujete modernější disk s nějakým opravdu pekelným řadičem. Velká část řešení by tak ale asi zůstala mimo záznam. To uchycení je vážně špatné, milimetrová podložka případné nerovnosti mezi čipy (mám teď na mysli horní stranu) tímto způsobem vyrovná jen těžko.

        1. Voľba na Samsung 980 Pro padla najmä pre jeho rozšírenosť. Z SSD PCIe 4.0 väčšina (a možno i v dosť drvivej miere) používateľov vlastní práve tento model.

          Samozrejme je pravda, že sú aj žravejšie SSD, ktoré na chladič kladú väčšie požiadavky. S nimi by ale zase nevynikli tie horošie riešenia. Od určitej teploty už niektoré SSD znižujú výkon, spolu s ním aj spotrebu a už by boli tie pomery neobjektívne a horšie aplikovateľné na iné SSD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *