Test: BeQuiet! MC1 v porovnaní s chladičmi SSD na doskách

Záver

Koexistencia chladičov SSD tretích strán, ktoré sa predávajú samostatne, s tými, ktoré dostanete v cene základnej dosky, nabáda k podrobnejšiemu skúmaniu. Ktoré z týchto riešení dáva väčší zmysel a kedy? Odpovede na túto otázku začneme dávať odteraz, počnúc rozborom chladiča BeQuiet MC1, ktorý sa bude ako prvý konfrontovať s celým zástupom chladičov SSD zo základných dosiek.

Záver

Pri lacnejších chladičoch SSD neočakávajte to, čo obvykle platí pri chladičoch CPU – a síce, že výmena dodávaného riešenia znamená zisk v chladiacom výkone. S BeQuiet! MC1 by ste SSD mohli v mnohých prípadoch pohoršiť.

Niektoré chladiče v doskách sú skrátka výrazne väčšie a pri 5-krát nižšej hmotnosti tak MC1 nemôže dosahovať lepšie výsledky. Ako efektívny návrh to je ukazujú až porovnania s chladičmi s podobnou hmotnosťou, kde už drvivá väčšina riešení zo základných dosiek stráca. Napríklad preto, že má menej členitý povrch alebo preto, že nemajú backplate. Ten okrem odvádzania tepla aj zospodu SSD spevňujeme a zabezpečuje tak lepší kontakt aj rebrovanou časťou.

Výkonnostne je BeQuiet! MC1 presne uprostred tých chladičov, ktoré dostanete so základnými doskami. Na konštrukcie s najvyšším chladiacim výkonom stráca zhruba 20 %takýto náskok môžete u MC1 očakávať aj proti tým „najslabším“. Tak či onak vzhľadom k celkovo nižším potrebám SSD na chladenie existuje iba málo situácií, kedy by malo zmysel pôvodných chladič SSD vymieňať za MC1.

Tento chladič je tak treba skôr vnímať ako doplnkové riešenie pre dosky, ktoré chladič SSD nemajú. Niektoré lacnejšie dosky majú napríklad iba jeden chladič, pre prvý slot, pritom štvorlinkových slotov M.2 na SSD je vždy viac (ako trebárs aj na MSI Pro Z690-A DDR4). Do takýchto situácií, kde treba zlepšiť chladenie, a výbava dosky vám nepomôže, je BeQuiet! MC1 dobrá voľba.

Nejde teda síce o chladič so špičkovým chladiacim výkonom, na to ani nemá parametre – proporcie, ale napriek tomu zahrievanie zrazí pokojne o 20 °C (oproti tomu, keby nebol na SSD použitý žiadny chladič). Súčasne treba poznamenať, že sa jedná o akýsi „základný“ model, na ktorý nadväzuje väčší MC1 Pro. Jeho vlastnosti si rozoberieme niekedy nabudúce.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Super, schválně jak se na efektivitě podepíše členitější, příčně orientované žebroví (Akasa Gecko Pro). Těším se na další testy!

      1. Škoda že netestujete modernější disk s nějakým opravdu pekelným řadičem. Velká část řešení by tak ale asi zůstala mimo záznam. To uchycení je vážně špatné, milimetrová podložka případné nerovnosti mezi čipy (mám teď na mysli horní stranu) tímto způsobem vyrovná jen těžko.

        1. Voľba na Samsung 980 Pro padla najmä pre jeho rozšírenosť. Z SSD PCIe 4.0 väčšina (a možno i v dosť drvivej miere) používateľov vlastní práve tento model.

          Samozrejme je pravda, že sú aj žravejšie SSD, ktoré na chladič kladú väčšie požiadavky. S nimi by ale zase nevynikli tie horošie riešenia. Od určitej teploty už niektoré SSD znižujú výkon, spolu s ním aj spotrebu a už by boli tie pomery neobjektívne a horšie aplikovateľné na iné SSD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *