Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4

MSI Pro Z690-A DDR4 v detailoch

Druhá najlacnejšia doska MSI s čipsetom Intel Z690 stojí v porovnaní s Tomahawk DDR4 z vyššieho radu výrazne menej. Rozdiel vo výbave je pritom malý. A možno až príliš malý, keďže špecifikácie umelo degradujú niektoré súčiastky. Napájacia kaskáda má síce nižšiu efektivitu a aj chladiče sú skromnejšie, no ušetrených zhruba 80 eur predstavuje takmer doplatok z Core i5-12600K na Core i7-12700K(F).

O doskách Z690 sa síce nikdy nemôžeme baviť ako o úplne lacnom tovare, ale aspoň sa nerobia modely, ktoré by mali pre „K“ procesory poddimenzovanú napájaciu kaskádu. Minimalizuje sa tak riziko stretu energeticky náročného procesora v neprimeranej základnej doske. A keď je už tá možnosť ručného pretaktovania najväčšia výhoda, je vždy dobré si udržať i rozumné prevádzkové vlastnosti – či už sa jedná o vysokú efektivitu alebo „zdravé“ zahrievanie. Aké vlastnosti bude dosahovať jedna z najlacnejších dosiek Z690 – Pro Z690-A DDR4 – sa dozviete z našej 38-kapitolovej analýzy.


MSI Pro Z690-A DDR4

Séria dosiek „Pro“ je v ponuke MSI pod hernými radmi MAG a MEG. Očakáva sa väčšie šetrenie na konštrukcii, ale na druhej strane je nižšia cena. MSRP, teda odporúčaná cena MSI pre maloobchodný predaj, je pre testovanú Pro Z690-A DDR4 239 eur/5900 Kč. Reálne je ale cena v obchodoch aj o 20–30 eur nižšia a lacnejšia z dosiek MSI Z690 je už iba Pro Z690-P DDR4. Tá ma však veľmi slabú dostupnosť.

Formát Pro Z690-A DDR4 je ATX (305 × 244 mm). Obvyklé tvary PCB sprava dole narúša iba výrez k portom SATA. Zámer je taký, aby bola doska nezakrývala časť priechodky na kabeláž a tým sa zlepšila manipulácia. V niektorých skrinkách môže dochádzať ale aj k opačnému efektu. Ak priechodka na káble nebude zasahovať do priestoru pod konektormi (a bude o pár milimetrov posunutá, pretože sa počíta s tradičným PCB), tak nebude možné použiť kábel s konektorom zalomeným do pravého uhla.

Chladiče VRM sú pomerne slušné. Spolu majú 275 g (143 + 132 g) a je v rámci dosiahnutia členitejšieho povrchu tu bola snaha aj o vytvorenie akýchsi rebier. Pasív na SSD je iba jeden, hoci tri zo štyroch slotov M.2 sú PCIe sú štvorlinkové, čiže pripravené na najvýkonnejšie radiče, na ktorých by ten chladič zmyslel dával. Na niečom sa ale šetriť muselo a práve toto za kritické miesto nepovažujeme. Hybridné sloty (t.j. okrem PCIe aj s podporou SSD SATA) podporujú iba dva sloty (tretí a štvrtý), ostatné sú výhradne pre SSD PCIe (NVMe).

Sloty PCI Express má doska štyri, tri fyzický dlhé ×16 (aj keď iba so štyrmi linkami) ku jednému krátkemu (×1) typicky na radič s USB, sieťovú alebo zvukovú kartu. A túto poslednú možnosť na zvuk náročný používateľ možno i využije. Integrovaný zvukový adaptér je totiž iba zastaraný Realtek ALC897.

   

Prvý slot podporuje rozhranie PCIe 5.0 a ten je už prirodzene plnohodnotný a aby mal vyššiu nosnosť (pre typicky ťažké grafické karty) tak na PCB ho nedržia iba kontakty, ale aj kovové kotvy. Vzdialenosť od jeho stredu k stravu procesorovej pätici, je 91 mm. To je tak akurát, aby s grafickou kartou nekolidoval ani široký vežovitý chladič, hoci pre komfortnejšiu montáž (či skôr demontáž grafickej karty) býva na niektorých doskách (napríklad na TUF Gaming B660 Plus WiFi D4) ešte o 5 mm ďalej.

Externé konektory nemajú kryt napevno tak ako v dnešnej dobe už väčšina dosiek aj v tejto nižšej triede. Je pekne po starom – zvlášť. Pozoruhodná je tu však iná vec. A síce to, štandardy portov USB nezodpovedajú špecifikácie. V tomto prípade je to dobre, pretože porty USB, ktoré sú v špecifikáciách uvádzanú ako 3.2 gen. 1 sú rýchlejšie, s dvojnásobnou priepustnosťou. Jedná sa teda o porty USB 3.2 gen. 2, ktorý je oficiálne na doske iba jeden (červený), neoficiálne sú to ale tri. Dva modré klamú telom a môžeme sa nazdávať, že i zámerne. Z dôvodu, aby bola pre niektorých používateľov väčšia motivácia si priplatiť za drahšiu dosku, ktorá v týchto pozíciách má porty 10-gigabitové USB 3.2 gen. 2 aj podľa materiálov MSI. Vyššie prenosové rýchlosti síce znamenajú vyššie nároky na dátové vodiče, ale v tomto prípade by sa oproti drahším, ale schematicky rovnakým doskám z hľadiska výrobných nákladov neoplatilo zaoberať nejakým ďalším „lacnejším“ variantom.

Napájacia kaskáda pre CPU a iGPU je 14-fázová. Použité sú napäťové regulátory Alpha & Omega Semiconductor s označením na puzdre AT00 1T15. Nájsť datasheety k niektorým súčiastkam tejto firmy je vždy komplikovanejšie a ak sa vám to podarí, budeme radi, keď ich doplníte do diskusie pod článok. Ovládač PWM je dvojkanálový Richtek RT3628AE, k tomu datasheet máme. Na napájanie zo zdroja doska používa dva 8-pinové konektory. Obidva zapojené síce mať netreba, ale v kombinácii s lacnejšieho zdroja s menším prierezom vodičov a výkonného procesora so spotrebou okolo 300 W, to odporúčame. Znížite tým elegantne zahrievanie vnútri konektora, keďže tým zväčšíte celkový prierez aktívnych vodičov.

   

Interné konektory sú umiestnené prakticky pri hranách dosky. Väčšina konektorov na ventilátory či pompy je v pravom hornom rohu, čiže v blízkosti procesorového chladiča aj systémových ventilátorov na vstupe skrinky. Za pochvalu pri interných konektoroch stojí aj vyvedenie dvoch 19-pinových konektorov na štyri porty USB 3.1 gen. 2. Niektoré dosky majú iba jeden, čo je obmedzujúce pre poriadne skrinky s nadštandardnou konektorovou výbavou.

Osvetlené prvky RGB LED doska nemá, konektory na pripojenie svietiaceho príslušenstva jej však nechýbajú. Má dva 3-pinové konektory ARGB LED na 5 V a pre spätnú kompatibilitu so staršími zariadeniami aj jeden analógový 4-pin (12 V).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4. Celý článok „Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000, čipset AMD X670/X670E a první AM5 desky vyfocené

Tento týden firma AMD představila na Computexu novou generaci desktopových procesorů Ryzen 7000 a jejich platformu AM5. Spolu s tím se objevily také první desky pro tuto platformu, která s sebou přinese paměti DDR5, PCIe Express 5.0 a dost nezvyklé nové čipsety. Máme fotografie desek, které výrobci představili, ale objevily se i fotky reálných vzorků procesorů a čipsetu X670E potvrzující, že je složen ze dvou čipů zapojených za sebe. Celý článok „Ryzen 7000, čipset AMD X670/X670E a první AM5 desky vyfocené“ »

 •  
 •  
 •  

Refresh RX 6000 z dielne MSI: Mech 2X, Gaming (X) a Gaming (X) Trio

Firma MSI na nové Radeony RX 6650 XT, RX 6750 XT a RX 6950 XT reagovala až desiatimi nereferenčnými modelmi. Sú medzi kratšie, dvojventilátorové Mech 2X a Gaming X, ale aj Gaming X Trio s troma ventilátormi. To sa už jedná o veľmi nadimenzované, ale vďaka tomu mimoriadne tiché chladiče, ktoré si pri nízkej hlučnosti poradia aj so spotrebou okolo 400 W, čo dokazujú to aj naše testy. Ale už k tomu prehľadu „päťdesiatkových“ RX 6000 MSI. Celý článok „Refresh RX 6000 z dielne MSI: Mech 2X, Gaming (X) a Gaming (X) Trio“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *