Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4

MSI Pro Z690-A DDR4 v detailoch

Druhá najlacnejšia doska MSI s čipsetom Intel Z690 stojí v porovnaní s Tomahawk DDR4 z vyššieho radu výrazne menej. Rozdiel vo výbave je pritom malý. A možno až príliš malý, keďže špecifikácie umelo degradujú niektoré súčiastky. Napájacia kaskáda má síce nižšiu efektivitu a aj chladiče sú skromnejšie, no ušetrených zhruba 80 eur predstavuje takmer doplatok z Core i5-12600K na Core i7-12700K(F).

O doskách Z690 sa síce nikdy nemôžeme baviť ako o úplne lacnom tovare, ale aspoň sa nerobia modely, ktoré by mali pre „K“ procesory poddimenzovanú napájaciu kaskádu. Minimalizuje sa tak riziko stretu energeticky náročného procesora v neprimeranej základnej doske. A keď je už tá možnosť ručného pretaktovania najväčšia výhoda, je vždy dobré si udržať i rozumné prevádzkové vlastnosti – či už sa jedná o vysokú efektivitu alebo „zdravé“ zahrievanie. Aké vlastnosti bude dosahovať jedna z najlacnejších dosiek Z690 – Pro Z690-A DDR4 – sa dozviete z našej 38-kapitolovej analýzy.


MSI Pro Z690-A DDR4

Séria dosiek „Pro“ je v ponuke MSI pod hernými radmi MAG a MEG. Očakáva sa väčšie šetrenie na konštrukcii, ale na druhej strane je nižšia cena. MSRP, teda odporúčaná cena MSI pre maloobchodný predaj, je pre testovanú Pro Z690-A DDR4 239 eur/5900 Kč. Reálne je ale cena v obchodoch aj o 20–30 eur nižšia a lacnejšia z dosiek MSI Z690 je už iba Pro Z690-P DDR4. Tá ma však veľmi slabú dostupnosť.

Formát Pro Z690-A DDR4 je ATX (305 × 244 mm). Obvyklé tvary PCB sprava dole narúša iba výrez k portom SATA. Zámer je taký, aby bola doska nezakrývala časť priechodky na kabeláž a tým sa zlepšila manipulácia. V niektorých skrinkách môže dochádzať ale aj k opačnému efektu. Ak priechodka na káble nebude zasahovať do priestoru pod konektormi (a bude o pár milimetrov posunutá, pretože sa počíta s tradičným PCB), tak nebude možné použiť kábel s konektorom zalomeným do pravého uhla.

Chladiče VRM sú pomerne slušné. Spolu majú 275 g (143 + 132 g) a je v rámci dosiahnutia členitejšieho povrchu tu bola snaha aj o vytvorenie akýchsi rebier. Pasív na SSD je iba jeden, hoci tri zo štyroch slotov M.2 sú PCIe sú štvorlinkové, čiže pripravené na najvýkonnejšie radiče, na ktorých by ten chladič zmyslel dával. Na niečom sa ale šetriť muselo a práve toto za kritické miesto nepovažujeme. Hybridné sloty (t.j. okrem PCIe aj s podporou SSD SATA) podporujú iba dva sloty (tretí a štvrtý), ostatné sú výhradne pre SSD PCIe (NVMe).

Sloty PCI Express má doska štyri, tri fyzický dlhé ×16 (aj keď iba so štyrmi linkami) ku jednému krátkemu (×1) typicky na radič s USB, sieťovú alebo zvukovú kartu. A túto poslednú možnosť na zvuk náročný používateľ možno i využije. Integrovaný zvukový adaptér je totiž iba zastaraný Realtek ALC897.

   

Prvý slot podporuje rozhranie PCIe 5.0 a ten je už prirodzene plnohodnotný a aby mal vyššiu nosnosť (pre typicky ťažké grafické karty) tak na PCB ho nedržia iba kontakty, ale aj kovové kotvy. Vzdialenosť od jeho stredu k stravu procesorovej pätici, je 91 mm. To je tak akurát, aby s grafickou kartou nekolidoval ani široký vežovitý chladič, hoci pre komfortnejšiu montáž (či skôr demontáž grafickej karty) býva na niektorých doskách (napríklad na TUF Gaming B660 Plus WiFi D4) ešte o 5 mm ďalej.

Externé konektory nemajú kryt napevno tak ako v dnešnej dobe už väčšina dosiek aj v tejto nižšej triede. Je pekne po starom – zvlášť. Pozoruhodná je tu však iná vec. A síce to, štandardy portov USB nezodpovedajú špecifikácie. V tomto prípade je to dobre, pretože porty USB, ktoré sú v špecifikáciách uvádzanú ako 3.2 gen. 1 sú rýchlejšie, s dvojnásobnou priepustnosťou. Jedná sa teda o porty USB 3.2 gen. 2, ktorý je oficiálne na doske iba jeden (červený), neoficiálne sú to ale tri. Dva modré klamú telom a môžeme sa nazdávať, že i zámerne. Z dôvodu, aby bola pre niektorých používateľov väčšia motivácia si priplatiť za drahšiu dosku, ktorá v týchto pozíciách má porty 10-gigabitové USB 3.2 gen. 2 aj podľa materiálov MSI. Vyššie prenosové rýchlosti síce znamenajú vyššie nároky na dátové vodiče, ale v tomto prípade by sa oproti drahším, ale schematicky rovnakým doskám z hľadiska výrobných nákladov neoplatilo zaoberať nejakým ďalším „lacnejším“ variantom.

Napájacia kaskáda pre CPU a iGPU je 14-fázová. Použité sú napäťové regulátory Alpha & Omega Semiconductor s označením na puzdre AT00 1T15. Nájsť datasheety k niektorým súčiastkam tejto firmy je vždy komplikovanejšie a ak sa vám to podarí, budeme radi, keď ich doplníte do diskusie pod článok. Ovládač PWM je dvojkanálový Richtek RT3628AE, k tomu datasheet máme. Na napájanie zo zdroja doska používa dva 8-pinové konektory. Obidva zapojené síce mať netreba, ale v kombinácii s lacnejšieho zdroja s menším prierezom vodičov a výkonného procesora so spotrebou okolo 300 W, to odporúčame. Znížite tým elegantne zahrievanie vnútri konektora, keďže tým zväčšíte celkový prierez aktívnych vodičov.

   

Interné konektory sú umiestnené prakticky pri hranách dosky. Väčšina konektorov na ventilátory či pompy je v pravom hornom rohu, čiže v blízkosti procesorového chladiča aj systémových ventilátorov na vstupe skrinky. Za pochvalu pri interných konektoroch stojí aj vyvedenie dvoch 19-pinových konektorov na štyri porty USB 3.1 gen. 2. Niektoré dosky majú iba jeden, čo je obmedzujúce pre poriadne skrinky s nadštandardnou konektorovou výbavou.

Osvetlené prvky RGB LED doska nemá, konektory na pripojenie svietiaceho príslušenstva jej však nechýbajú. Má dva 3-pinové konektory ARGB LED na 5 V a pre spätnú kompatibilitu so staršími zariadeniami aj jeden analógový 4-pin (12 V).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI

Když AMD tento měsíc vydalo nové procesory s jádry Zen 5, snesla se na ně kritika za snížení TDP proti předchozí generaci, které však limituje výkon, kterého by jinak mohly dosahovat šestijádrové a osmijádrové modely 9600X a 9700X. Po vydání se objevila tvrzení, že AMD plánuje TDP zpětně zvýšit, což by bylo teprve podivné. Zdá se, že na těchto informacích něco bylo, ale naštěstí to bude vyřešené rozumněji a toto zvýšení TDP bude volitelné. Celý článok „105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI“ »

  •  
  •  
  •  

Opravy proti umírání procesorů Intel byly vydány pro první desky

Ač to tak hned nevypadalo, událostí roku v počítačovém průmyslu se nakonec patrně staly šířící se problémy procesorů Intel Raptor Lake s nestabilitou a padáním her, za kterými stojí postupné fyzické poškozování čipu vysokými napětími, kvůli kterému nevratně degraduje. Teď konečně začalo postupné vydávání oprav mikrokódu, u kterých se doufá, že postupné umírání procesorů zastaví – tedy u těch procesorů, pro které ještě není pozdě. Celý článok „Opravy proti umírání procesorů Intel byly vydány pro první desky“ »

  •  
  •  
  •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *