Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED

Detaily

Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED.

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa nám nedošla práve v najlepšom stave, no stále z nej vieme prečítať základné údaje o monitore a vidieť aj jeho vyobrazenie.

Vnútri balenia nájdete kábel na napájanie aj video, doplnené o káble USB-C a audio. Zaujímavosťou je krytka na zadnú časť monitora či držiak na kábel myši. V o vrecúšku tiež nájdete skrutky, ktoré si ešte spomenieme.

Stojan sa už tradične skladá z dvoch častí. Dolná časť má dvojfarebné prevedenie, pričom jej spodok je zlatý.

Druhá časť stojana má masívny trojuholníkový tvar a aj tu vidíme zlaté prvky.

Pripojenie stojana k telu monitora je pomerne rýchle a stačí stojan len zachytiť do otvoru VESA, kde sú už pripravné úchytky. To však nie je všetko.

Monitor prekvapivo vyžaduje aj priskrutkovanie stojana k telu monitora, čo samozrejme predlžuje inštaláciu a už sa nezaobídete bez nástrojov. Veľký otvor na zadnej strane viete následne prekryť plastovým krytom, ktorý je súčasťou balenia.

Na zadnej strane sa tiež nachádza väčšina portovej výbavy a to konkrétne dvojica HDMI 2.1, jeden DisplayPort 1.4a, USB-C s podporou obrazu aj 65 W nabíjania, USB typu B pre pripojenie k PC s dvojicou USB-A pre príslušenstvo a nakoniec combo audio jack.

Keď už sme na zadnej strane je čas sa pozrieť na konektivitu. Tá sa delí na dve časti. Spodná ponúka dvojicu HDMI 2.1 a jeden DisplayPort 1.4, USB typu B pre pripojenie k PC a dvojicu USB-A pre pripojenie príslušenstva. Zboku je potom dvojica portov HDMI 2.0 a 3,5 mm audio konektor.

   

Tam to ale nekončí. Naľavo je ešte napájací konektor pre integrovaný zdroj ale hlavne na bočnej strane je ďalšia dvojica konektorov USB typu A na príslušenstvo aj dvojica 3.5 mm audio konektorov pre slúchadlá a mikrofón.

   

Ďalší detailom vhodným pozornosti je možnosť pripevniť na spodnú časť monitora držiak na kábel od myši, vďaka čomu bude jej ovládanie pohodlnejšie. Výrobca pritom myslel na pravákov aj ľavákov a držiak je možné umiestniť na oba okraje.

Po zapnutí monitora vidieť displej QD-OLED v plnej kráse. Mierne ma prekvapili hrubšie bočné rámčeky a spodná brada vzhľadom na prítomnosť senzora, mikrofónov a RGB podsvietenia tiež nie je najtenšia.

Stojan umožňuje výškové polohovanie v rozsahu 10 cm, otáčanie ani pivot nečakajte.

Náklon je možný v rozsahu od -5 až +20 stupňov, čo je pomerne úctyhodné na takýto veľký panel. Pri menších monitoroch je to však štandardom.

Už sme si spomenuli, že v brade nájdeme senzor a mikrofóny. Konkrétne ide o svetelný senzor, ktorý spolus AI a funkciou Smart Brightness dokáže prispôsobiť podsvietenie aktuálnym svetelným podmienkam vo vašej domácnosti. Vďaka mikrofónom dokáže monitor potlačiť okolitý ruch pri hovoroch vďaka použitiu funkcie Sound tune, ktorá opäť využíva AI.

   

Pri pohľade z boku na panel si tiež všimnity minimálny odlesk z lightboxu, čo je rozhodne jednou z veľkých výhod MEG 342C. Antireflexná úprava nie je nijako agresívna no funguje viac než dobre.

MEG 342C nie je vhodný len ako PC monitor ale nebudete mať problém k nemu pripojiť ani next-gen konzoly. Podobne ako pri testoch televízorov sme vyskúšali pripojiť PS5, ktorá fungovala bez problémov. Podporované sú všetky formy výstupov aj technológii ako VRR, ALLM či 120 Hz.

   

Azda jediným problémom je, že PS5 natívne nepodporuje širokouhlé zobrazenie a ak sa budete musieť pozerať na čierne okraje po stranách. Takisto monitor neponúka reproduktory a budete sa tak musieť spoľahnúť na headset.

   

Kompatibilita pre PC hráčov je zabezpečná vďaka FreeSync Premium Pro a nechýba ani podpora HDR, ktoré pri OLED monitoroch konečne dáva zmysel.

Ani hráči zo zeleného tímu nemusia mať hlavu v smútku, vďaka G-Sync compatible si aj oni užijú hranie bez trhania v obraze. Správne funovanie G-Sync som samozrejme preveril.

Kvalitné zobrazenie čierne je pri OLED monitore samozrejmosťou, o čom svedčí aj certifikácia VESA DisplayHDR True Black 400. V porovnaní s WRGB OLEDmi však QD-OLED nemá biele sub-pixely, vďaka čomu sú farby ešte živšie. V ďalšej kapitole sa pozrieme na ponuku menu OSD a rôzne funkcie monitor.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

 •  
 •  
 •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *