Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Detaily

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte.

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa zobrazuje siluetu monitora a hlavné parametre bielou farbou, čo sme už videli pri iných monitoroch Philips. Zadná strana je ale prekvapivo prázdna.

   

V balení nájdete všetky potrebné káble na plné využitie možností monitora, teda s konektormi HDMI, DisplayPort aj USB-C (s redukciou na typ A na jednom konci) a napájací kábel. Nechýba ani dokumentácia a výsledok kalibrácie monitora. Netradične sú pribalené aj skrutky a dokonca aj maličký skrutkovač, ktorý môžete potrebovať pri skladaní stojanu.

Štvorcová základňa je nám už pri Philips monitoroch povedomá. Podľa konštrukcie už môžete vidieť, že ponúkne otáčanie do strán. Strana základne má 28 cm, môžete si tak spraviť predstavu, koľko miesta vám bude zaberať na stole.

Druhá časť stojanu vyzerá tiež bez zmeny.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje, takže tu pribalený skrutkovač nebudete potrebovať.

V prípade potreby tiež môžete použiť úchyt VESA 100 × 100, napríklad ak by ste si chceli monitor upevniť na stenu alebo vlastné ramená.

Po pohľade na zadnú stranu sa vieme pozrieť aj na portovú výbavu, ktorá je z veľkej časti umiestnená odspodu monitora.

Vľavo je napájací konektor a manuálny vypínač. Nakoľko má monitor vstavaný zdroj, potrebujete k nemu pripojiť len jednoduchý kábel a nemusíte sa obťažovať s ukrývaním adaptéru, tzv. tehly.

Hlavná časť konektorov sa potom nachádza na druhej strane. Konkrétne ide konektory HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4, dvojicu USB-C (oba podporujú DP alt mode, prenos dát aj 100 W nabíjanie). Nasleduje  RJ-45 ethernet port a druhý konektor DisplayPort, označený ako DP Out, slúžiaci na výstup, nie vstup. Nakoniec tu nájdeme aj dva konektory USB-A, pričom jeden podporuje aj rýchle nabíjanie príslušenstva či smartfónu. Oba majú 10 Gb rýchlosť.

Na boku nájdeme ďalšie dve „áčka“ a taktiež ďalšie „céčko“ s 15 W nabíjaním. Takisto je tu 3,5 mm audio jack. Novou konektivitou sa Philips nadobro zbavil zastaraného konektoru USB typu B, ktoré slúžilo na pripojenie k počítaču (na prenos dát cez rozbočovač USB hub), čo rozhodne chválim.

Na spodnej strane monitora nájdete ešte aj dva 5 W reproduktory, monitor tak dokážete používať aj bez pripojeného headsetu či iného reproduktoru.

Teraz nastal čas na pribalený skrutkovač. Aby sme mohli spojiť monitor so stojanom budete potrebovať pribalené skrutky a oranžový skrutkovač, nakoľko výrobca sa rozhodol pre takýto zdĺhavejší postup. Predpokladám, že za tým stojí vyššia hmotnosť monitora a pri bezskrutkových úchytoch by nemusela byť zabezpečená dostatočná stabilita či bezpečnosť panelu, to je však len môj predpoklad. Tak či onak inštalácia stojana sa v prípade 40B1U5601 mierne predĺži.

Po postavení stojana do pracovnej pozície môžeme vidieť jeho rozsiahle rozmery oproti jeho stojanu.

Taktiež sa nám naskytol druhý pohľad na konektory dostupné na boku.

Po otočení a zapnutí monitora môžeme vidieť jeho rozsiahlu obrazovku so šírkou až 94 cm.

Hoci ultraširoké obrazovky nepatrie medzi tie „najohybnejšie“, 40B1U5601 ponúka výškové nastavenie aj otáčanie do strán vďaka stojanu, ktorý sme si už spomínali.

Výškové nastavenie je v rozsahu 14,5 cm. V najnižšom bode je monitor 2,5 cm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 44,5 cm. V najvyššej polohe je vo výške 17 cm a 59 cm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 42 cm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +30 stupňov, čo je o máličko viac, ako býva bežné. Monitor neponúka pivot čo pri ultrawide nie je prekvapením, ale je možné ho o 2 stupne nakloniť do oboch smerov, aby ste ho vedeli dobre vycentrovať.

Zaujímavou pridanou hodnotou monitora je ukrytý držiak na slúchadlá na jednej z bočných strán. Je síce plastový, no svoju robotu si odvedie.

Jednou z hlavných funkcii monitora je 5 Mpx kamera s podporu Windows Hello, ktorú použijete na rýchle prihlasovanie aj videohovory. Pri tých poteší tiež funkcia filtrovania okolitého ruchu, ktorú ponúkajú vstavané mikrofóny.

Philips 40B1U5601 je mierne netradičný svojim formátom nakoľko väčšinou už 34″ modely ponúkajú zahnutie, ktoré má svoje výhody a nevýhody. S rovným panelom ponúka tento kúsok veľké množstvo priestoru na obrazovke pre multitasking a neskresluje rovné čiary ako zahnuté modely. Pri jeho používaní však už možno budete musieť otáčať hlavou.

V závislosti ako ďaleko máte monitor od seba totiž už nebudete mať rohy displeja v zornom poli čo znamená že keď budete potrebovať zaostriť na obsah v rohu, budete musieť natočiť hlavu. Na to sa samozrejme dá zvyknúť a sám osobne s tým mám bohaté skúsenosti nakoľko som prešiel 43, 55 a 65″ obrazovkami, ale často od ľudí počúvam, že otáčanie hlavou pokladajú za neprekonateľný problém, preto na to radšej upozorňujem.

Ďalšou zaujímavosťou je už spomínaný DisplayPort OUT konektor, ktorý vám umožní pripojiť ďalší monitor a to v režime klonovania alebo rozšírenia. Osobne som toho názoru, že klonovanie nedáva veľmi význam, ale rozšírenie je určite zaujímavou funkciou a akousi náhradou za absentujúci Thunderbolt, nakoľko práve daisy-chain viacerých monitorov je jednou z unikátnych funkcií, ktoré TB ponúka.

Backlight bleed 34B1U5600 ničím neprekvapí a ako sme pri paneloch s matricou IPS zvyknutí, vidím jednak edge-bleed ako aj mierny opar v pár oblastiach. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov

Téme prenosný monitorov sme sa už párkrát venovali a teší ma preto fakt, že sa k nám dostal aj ďalší model na test. To od v našich končinách menej známeho výrobcu, ktorý je však špecialistom na prenosné monitory, dvojobrazovkové zostavy či dokonca dotykové tablety a lapdocky. Prvý monitor, ktorý nám výrobca poslal na test, je 18-palcový WQXGA herný model so 144 Hz obnovovacou frekvenciou obrazu. Celý článok „Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (17) Pridať komentár

  1. Já mám monitory od Philipsu docela rád. Bývá to docela slušná kvalita v rozumné ceně.

    „-Slabšia uniformita displeja, absencia HDR aj Adaptive Sync“
    Nedokázal jsem 40B1U5601 najít v CZ, něco jsem našel v italštině, asi to teda existuje. U nás jsem našel 40B1U5601H a ten má jak AdaptiveSync a HDR10.
    Otázka je, jestli ten …H má stejný displej, třeba tam bude uniformita lepší.

    „- Veľká nezahnutá obrazovka nemusí byť pre každého“
    Jo, pro mě to není. Nechápu využití. Doma to prostě na hry ani na Word ani na Vivaldi prohlížeč nepotřebuju a v práci mám dva monitory, kdy ten druhý si zapnu jen tehdy, když ho potřebuju. Považuju prostě dva monitory za lepší řešení než jednu nudli. 🙂

  2. 🙂 to je strasne nizky monitor.. cca 95×42 cm (neviem kolko ma display, preto beriem do uvahy oficialny rozmer celeho monitora).. 25% vysky stratene. Ja mam 16:9 normalnu 40tku a ma to 90×52 cm.. Ked si tu pustim 2 pocitace naraz, tak mam rozlisenie 1920×2160, co je prakticky 2x klasicke FHD… na tom spagetovom je 1720×1440, co je ze OVELA menej. Mal som dlho vyhliadnuty ako nahradu, keby sa tento pokazil (8 rokov ma, iiyama) model neviem, ale normalny 4k 42″ philips a vedel 4 vstupy naraz – takze mozes 4 pocitace napojit a mas fullHD.. ale zmizol a uz taky neviem najst.. nechapem preco a preco prisli do mody tie spagety. Teraz mam ako nahradu vyhliadnuty 43″ iiyama G-Master G4380UHSU-B1

    1. No škoda, že se vedle těchto špaget nenabízí 3:2, jako má třeba Surface, který jsi jinde vzpomínal.

      1. Veru. Osobne by som išiel ešte ďalej, k 4:3 na 24″ uhlopriečke, ale radšej to nerozvíjať… človek má potom z toho „spiatočníctva“ blbý pocit. 🙂

    2. G4380UHSU-B1 největší nevýhoda je taky uniformita podsvětlení, jinak je iiyama moje druhá oblíbená značka. Občas se jejich monitorům vyčítá větší inputlag, osobně ale Call of Duty a spol nehraju, takže to vůbec neřešim.

      1. imho najvacsia nevyhoda je, ze mu pisu spotrebu 80W, tento (x4071UHSU ma cca 40W… Ale papier moze pisat max spotrebu pri max jase/kontraste, a ja to mam na 35/31%…

        1. Všechny LCD monitory mají stejnou spotřebu. Samozřejmě +-něco, to co se liší je metoda měření. Samozřejmě LCD se zářivkovou trubicí jako podsvětlením žralo víc, stejně tak víceúrovňové podsvětlení nebo dokonce podsvětlení pro každý bod zvlášť si vezme svou daň, ale zase máš vyšší kvalitu.
          V rámci kategorie, ve které se chceš pohybovat, tak vůbec neřeš spotřebu, prostě iiyama měří férověji než jiní. Pokud ale chceš mít v první řadě nízkou spotřebu, tak holt OLED, ale zase se prohne peněženka. 🙂

          1. Spotřeba se významnou měrou odvíjí od rozlišení.Taky proto je u tohoto modelu poměrně nízká.

  3. S rovným panelom ponúka tento kúsok veľké množstvo priestoru na obrazovke pre multitasking a neskresluje rovné čiary ako zahnuté modely. Pri jeho používaní však už možno budete musieť otáčať hlavou.

    Dva ploche monitory spojene jsou zajimave ale ergonomie jde do kytek. Mozna kdyby udelali monitor zalomeny. V podstate to co ma hodne lidi na stole, dva monitory pod uhlem. Proste takove monitorove Vecko. Otazka je jaky je optimalni uhel pro dva monitory ?

    1. jediny dovod na zakupenie tohoto monitora je spotreba. Udavaju 36W. Pre 28″ Samsung U28R550 udavaju 27W, cize 2×27= 54W. Aj tak by som uprednostnil 2×28. Samozrejme na pracu.. na hry (potom uz 3) a na filmy nepotrebujes 2 monitory

    2. ..a inak 240×2 je 480€, takze 100 este usetris a mas 7680×2160 rozlisenie namiesto 3440×1440. Proste nijak spageta nieje lepsia ako 2 monitory.

    3. Neměřil jsem to, řekl bych, že mám v práci úhel 30 stupňů nebo 150 podle toho, který úhel chceš měřit. Hlavou určitě otáčim, nicméně funguju tak, že jedna aplikace na jednom monitoru a druhá na druhém. A úplně nejlepší je virtuální pracovní plocha, na jednom monitoru pracuji na lokále a na druhém na cloudovém virtuálním PC. Pro takovou práci dávají dva monitory smysl.

  4. Mimochodem, soudě podle obrázků tenhle model splňuje definici pro matný panel. Výrobci si bohužel názvosloví upravují každý po svém, recenzentům není co závidět.

  5. mám tento monitor, resp model bez LAN a webkamery, Philips 40B1U5600. ani jednu z tých extra funkcií nepotrebujem, navyše môj monitor má Adaptive Sync, stačí ho zapnúť v menu a funguje bez problémov.

    akurát KVM nieje dobre riešené. prepínanie je zdĺhavé a človek si na to zvykne ale nevidím zmysel klikať 3-4x dve tlačidlá aby som prepol vstup keď by sa to dalo vyriešiť prepínaním dvoch vybraných vstupov jedným tlačidlom… obraz sa prepne rýchlo ale zariadenia kým sa pripoja celkom trvá…

    z počiatku prepínanie medzi zariadeniami fungovalo dobre, no časom sa objavili problémy kedy myš alebo klávesnica nereagovali, resp sa mi pri používaní sami stáčali klávesy, alebo vypadávali pri držaní shiftu, atď… navyše po dlhšom používaní sa ozývalo stupňujúce sa pískanie z monitora, ktoré prestalo keď som odpojil klávesnicu alebo vypol a zapol monitor. je pravda, že pískanie sa objavilo až po výmene klávesnice za Keychron s vlastnou batériou a je možné, že s obyčajnou klávesnicou ten problém nebude.. nakoniec na monitore KVM už nepoužívam, rýchlejšie a spoľahlivejšie je prepnúť BT na klávesnici a myši…

    ináč je monitor perfektný, po zobrazovacej stránke s ním nemám absolútne žiaden problém. dve okná vedľa seba sú na nezaplatenie a v hrách bezproblémov funguje freesync. akurát to prepínanie by mohlo byť lepšie vyriešené..

    1. „KVM nieje dobre riešené. prepínanie je zdĺhavé a človek si na to zvykne ale nevidím zmysel klikať 3-4x dve tlačidlá aby som prepol vstup“

      Dobrý no, takže docela zásadní informaci musel zase přinést čtenář v komentáři. Děkuji ti!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *