ROG Swift OLED PG42UQ: Monitor „nabitý“ od A po Z

Detaily

Výhody OLED technológie oproti bežnému LCD sú známe už nejaký ten rôčik a na smartfónoch, ba dokonca aj notebookoch, dokazujú svoje kvality v špičkových, ale už aj mainstreamových modeloch. Čo však desktopové monitory? Tejto kategórie OLEDov sme sa nevedeli dočkať, no čakanie je na konci. Na trh sa dostalo niekoľko rôznych kúskov a jedným z nich je aj ROG Swift PG42UQ s masívnou 42-palcovou uhlopriečkou.

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa už tradične zobrazuje monitor s hernou tematikou ROG, ako je už pri výrobcovi zvykom. Vzhľadom na veľkú uhlopriečku je však otváranie škatule viac podobné televízorom, než bežným monitorom. Po odstránení plastových klipov sa vonkajšia časť krabice vytiahne nahor a sprístupní sa tak samotný monitor. Rovnakým princípom bola balená väčšina televízorov, ktoré sme doteraz testovali.

V balení nájdete dvojicu ramien stoja so stredovou trojuholníkovou základňou a taštičku so všetkým ostatným príslušenstvom.

Konkrétne ide o video káble vrátane jedného predlžovacieho, kábel USB na pripojenie k PC, napájací kábel, diaľkový ovládač, skrutky pre zmontovanie stojana a dokumentácia vrátane výsledkov kalibrácie.

Špeciálnu pozornosť si určite zaslúži diaľkový ovládač. Jednak z dôvodu, že pri monitoroch ich v drvivej väčšine nenájdeme v balení, ale aj preto, že ponúka všetko potrebné na pohodlné ovládanie menu OSD bez nutnosti sa načahovať za monitorom.

Štvorsmerový D-pad s piatym tlačidlom uprostred slúži na navigáciu a potvrdzovanie volieb, nechýba ani prepínanie vstupov a ovládanie hlasitosti, vrátane jej vypnutia. Ovládač tiež ponúka tlačidlá 1 a 2, ktoré si viete prispôsobiť a rýchlou voľbou tak vyvolať konkrétne nastavenie, napríklad jas či režim obrazu.

Na pripojenie nožičiek k trojuholníkovej základni budete potrebovať štyri menšie skrutky z balenia a imbusový kľúč.

Zadná strana má vrúbkovanú štruktúru a nie veľké logo ROG. Na moje prekvapenie tu nenájdeme žiadne RGB prvky, čo je pomerne netradičné, obzvlášť v tejto cenovej kategórii a pri histórii značky a jej predchádzajúcich modelov.

Pripojenie stojana k telu monitora je trochu zdĺhavejšie a vyžaduje si pripevnenie ďalších štyroch imbusových skrutiek do tela monitora. Pomerne neskoro som prišiel na to, že imbusový kľúč sa nachádza aj v balení a to konkrétne v plastovej krytke vstupných portov. V prípade kúpy tohto monitor tak budete múdrejší ako ja a nemusíte hľadať náhradný skrutkovač.

Čo ešte rozhodne stojí za zmienku pri rozbalení a inštalácii monitor je rozhodne jej náročnosť. Monitor je veľký, síce nie tak veľký ako televízory, ktoré sme testovali, no pre jedného človeka je to pomerne veľké sústo a odporúčam rozhodne si zohnať pomoc pri jeho vybaľovaní. Problém nie je ani tak vo veľkej uhlopriečke či hmotnosti (15 kg), no manipulácii. Monitor nie je poriadne za čo chytiť, nakoľko všetky okraje sú tvorené len tenkým rámčekom, ktorý je vlastne OLED panelom a ten má len pár mm. Nedá sa tak poriadne uchopiť a reže do ruky, pričom zvyšná časť zadnej strany je vždy odstúpená od okraja a nedá sa tak použiť na podopretie v ruke.

Ďalším problémom je vystupujúca konzola na spodku monitora, do ktorej sa pripája stojan, no obsahuje aj ovládacie tlačidlá, vrátane 5-smerového joysticku. Hoci v návode nájdete upozornenie, že monitor nesmiete položiť na spodnú stranu práve kvôli joysticku, monitor sa nám už dostal do rúk práve s touto závadou. Niekto si neprečítal návod alebo nebol dostatočne opatrný a joystick sa zlomil. Toto rozhodne ako zákazník riešiť nechcete a okrem nepozornej manipulácie je rozhodne na vine aj výrobca, že takéto riešenie vôbec navrhol a zimplementoval. Zaváňa to problémami pri preprave aj montáži a rozhodne na tento nedostatok výrobcu upozorníume, aby sa v budúcnosti takémuto riešeniu vyvaroval. Našťastie je v balení diaľkový ovládač a tak v našom prípade so zlomeným joystickom sme neprišli o možnosť ovládania nastavení.

Keď už sme na zadnej strane je čas sa pozrieť na konektivitu. Tá sa delí na dve časti. Spodná ponúka dvojicu portov HDMI 2.1 a jeden DisplayPort 1.4, USB typu B pre pripojenie k PC a dvojicu portov USB-A na pripojenie príslušenstva. Zboku je potom dvojica portov HDMI 2.0 a 3,5 mm audio konektor.

   

Tam to ale nekončí. Na spodnej strane monitor vedľa ovládacieho panela je ďalšie porty USB a audio jack.

A ani to ešte nie je všetko. Na hornej strane monitora je ešte jeden port USB, ktorý slúži na pripojenie kamery.

Pre kameru si dokonca výrobca prichystal aj závit na jej uchytenie. To je naozaj zaujímavá vychytávku, akú sme ešte nikde inde nevideli.

Po postavení monitora na nohy ho konečne môžeme vidieť v plnej kráse. Trojuholníkový stojan má pomerne dlhé nožičky, ktorý vystupujú pred monitor aj do strán.

   

Pri pohľade z boku je konštrukcia stojana ešte očividnejšia. Všimnite si aj aký tenký je OLED panel a ako vystupuje hlavne v hornej časti ale aj dole. Potom vám bude jasné na čo som upozorňoval pri montáži.

Zvlášťnosťou je umiestnenie napájacie konektoru, ktorý je zboku aj aj samotný kábel má koncovku v tvare L. Kábel tiež nie je veľmi kde schovať, určite by sa dalo nájsť estetickejšie riešenie ako toto.

Po zapnutí obrazovky vás ohromí veľká užitočná plocha, ktorá siaha takmer od kraja po kraj, nakoľko rámčeky sú naozaj minimálne.

Polohovanie monitora je len minimálne a to možnosť jeho naklonenia od -4 až +5 stupňov. Výškové nastavenie či otáčanie do strán nie je možné.

PG42UQ nie je vhodný len ako PC monitor ale nebudete mať problém k nemu pripojiť ani next-gen konzoly. Podobne ako pri testoch televízorov sme vyskúšali pripojiť PS5, ktorá fungovala bez problémov. Podporované sú všetky formy výstupov aj technológii ako VRR, ALLM či 120 Hz.

Takisto sa môžete spoľahnúť na podporu HDR. Za zmienku tiež stoja Harman Kardon reproduktory, ktoré pozostávajú z dvojice 10 W stereo-reproduktorov a 15 W basového reproduktora. S čistým svedomím môžem povedať, že ide o najlepšie reproduktory, aké som doteraz na monitore počul a sú viac než použiteľné.

   

Pri porovnaní s mojím OLED televízorom (LG OLED77B1) mali o niečo menšiu hlasitosť a hĺbku no v porovnaní s bežnými monitormi sú na míle ďaleko. Takže pri hraní úplne nevyhnutne nemusíte používať headset, čo tiež oceníte napríklad pri pozeraní filmov a seriálov.

Za zmienku stojí aj automatická podpora HDR pričom na výber máte z trojice HDR režimov či dokonca možnosť upravenie jasu, ktorá býva väčšinou pri HDR režimoch na monitoroch vypnutá. Počítačová kompatibilita je zaručená s vďaka G-Sync compatible, ktorý fungoval bez problémov.

Výbornú podporu HDR zabezpečuje samozrejme samotný princíp fungovania OLED panelu, teda jednotlivo podsvietené pixely. Tie majú okrem špičkového HDR na svedomí aj neprekonateľnú čiernu, čo môžete vidieť na obrázkoch dole. Žiaden backlight bleed ani blooming pri prechode jednotlivých zón na aký sme zvyknutý pri IPS paneloch tu nenájdete. Ten drobný glow okolo ROG loga na obrázku vpravo je spôsobený expozíciu fotografie, naživo viditeľný nebol. Na OLEDoch je čierna jednoducho čierna a do doby, než budú dostupné microLED displeje, nič lepšie nenájdete. Takže bez vyčítkov môžem prehlásiť, že ide o najlepší výsledok, aký sme doteraz videli, čo ale nie je veľkým prekvapením. Uniformitu a ďalšie parametre panelu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.

   

Než však prejdeme k ďalšej časti testu pokladám za dôležité vypichnúť isté funkcie, ktoré odlišujú PG42UQ od „bežného“ OLED TV, napríklad LG OLED C2. Sám som dlhoročným používateľom OLED televízorov LG, ktoré prevádzkujem ako primárny monitor a používanie TV ako monitora má svoje úskalia. Na to však Asus myslel a PG42UQ tak disponuje viacerými vychytávkami, ktoré televízory neponúkajú.

Hneď prvým, ktorý by vás možno ani nenapadol, lebo pri monitorch ste naň zvyknutí, je prebudenie displeja pri zobudení PC. Toto žiaľ pri TV nefunguje, resp. nie tak ako pri monitoroch a PG42UQ to má pokryté. Za zmienku tiež stojí matné prevedenie povrchu obrazovky, zatiaľ čo televízory takmer výlučne ponúkajú lesklé povrchy.

Ďalšou výhodou ROG implementácie je použitie heatsinku na odvod tepla z panela, vďaka čomu bude panel možné dlhšie používať pri vyššom jase či HDR obsah bude ponúkať vyššiu kvalitu. Pri prehriatí OLED panelov je obranným mechanizmom zníženie jasu a heatsink v PG42UQ tak ponúkne stabilnejšie výsledky.

Ešte dôležitejšou funkciou je ale Uniform brightness alebo rovnomerný jas/podsvietenie. Jednou z mála nevýhod (okrem burn-in), ktorými OLED trpia je zmena jasu podľa toho akú veľkú časť obrazovky tvorí biele okno (browser, priečinok súborov atď). Pri malom okienku je jas vysoký a vypaľuje vám oči, no keď prejdete na fullscreen jas sa dramaticky prepadne. Na svedomí to má APL krivka, ktorá podľa výrobcu určuje že pri 10 % okne ponúka monitor 500 nitov, zatiaľ čo pri 100 % okne je to už len 130 nitov. A práve takéto preblikávanie a náhodné zmeny jasu sú to čo ma najviac obťažuje pri používaní OLED televízora, ktorý nie je stavaný na použitie ako monitor. Asus tento problém vyriešil práve spomínanou funkciou Uniform brightness, ktorá limituje maximálny jas na 180 nitov, vďaka čomu je limitovaný rozdiel medzi maximom a minimom na znesiteľnú úroveň. Video hore ukazuje túto funkciu a celkovo opisovaný problém v praxi. Za mňa len môžem potvrdiť že tento problém naozaj existuje a stretávam sa s ním denne na mojej OLED TV a preto výrobcu za podobné riešenie chválim, hoci áno, ide na úkor maximálneho jasu, ktorý ale pri desktop používaní nepotrebujete, teda pokiaľ nechcete oslepnúť. Pri hrách a filmoch by som ale túto funkciu určite vypol, inak sa ochudobníte o kvalitný HDR zážitok. Poďme sa ďalej pozrieť na ďalšie funkcie monitora.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

 •  
 •  
 •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *