ROG Swift OLED PG42UQ: Monitor „nabitý“ od A po Z

Obrazové vlastnosti

Výhody OLED technológie oproti bežnému LCD sú známe už nejaký ten rôčik a na smartfónoch, ba dokonca aj notebookoch, dokazujú svoje kvality v špičkových, ale už aj mainstreamových modeloch. Čo však desktopové monitory? Tejto kategórie OLEDov sme sa nevedeli dočkať, no čakanie je na konci. Na trh sa dostalo niekoľko rôznych kúskov a jedným z nich je aj ROG Swift PG42UQ s masívnou 42-palcovou uhlopriečkou.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu OLED s uhlopriečkou 41,5″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky zo všetkých štyroch strán. Panel ponúka pretaktovanie zo 120 Hz až na 138 Hz a nechýba ani podpora Adaptive-Sync s overeným G-Sync compatible režimom. Typický jas má byť 450 nitov, zobrazuje 1.7 mld farieb vďaka 10 bitovému panelu a kontrast dosahuje skvelých 135 000 : 1 a pri HDR dokonca 1 500 000 : 1. Nechýba ani ultrarýchla 0.1 ms odozva či podpora HDR10.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 89 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 87 % NTSC, čo sú veľmi dobré výsledky. Maximálny jas bol 182 nitov, čo je výrazne menej ako udáva výrobca. Keď sa však pozrieme na merania farebných režimov, tam je ešte nižšie číslo, len 135 nitov a toto bol reálny 100 % window, keďže v „štandardnom“ teste merania jasu je zobrazená šachovnica. Ďalšiu hodnotu jasu vidíme pri uniformite, kedy je zobrazená len 1/9 obrazovky a tam už jas bol na úrovni 350 nitov, keďže zobrazenie bielej farby bolo len na malej časti displeja. V praxi tak môžete vidieť ako sa OLED správa a ako APL krivka ovplyvňuje jas obrazovky. Výrobca udáva, že pri 3 % okne a HDR obsahu by panel mal dosiahnuť až 900 nitov. Keď sa pozrieme na kontrast tak asi prvýkrát vidíme výrobcom udávanú hodnotu v tomto parametri a teda 135 110 : 1, čo je malý zázrak. Pri LCD obrazovkách som ešte nikdy nevidel kontrast podľa parametrov. Unifomita podsvietenia je perfektná, farebná je máličko horšia, no nejde o nič strašné. Zvláštne hodnoty sodna namaerala pri game aj priemernej farebnej odchýlke Delta E, preto by som tieto hodnoty bral s rezervou.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch obrazu no nijako zásadne sa nelíšil. Monitor neponúka žiadne režimy Overdrive a pod, takže hodnoty sú naprieč režimami takmer zhodné.

Input lag sa však správal mierne zvláštne nakoľko pomaličky rástol až k 23 ms a následne sa vrátil na 21 čo opakoval dokolečka.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 0.1 ms response time v GTG. Pri teste UFO som mal problém voľným okom zbadať nejakú formu ghostingu a kamerou sa mi podarilo zachytiť len maličký ghosting pre zmene stavu pixelov, ktoré je ale naozaj minimálny. OLEDy sú všeobecne známe svojou veľmi rýchlou dobou odozvy a sú tak výborné pre kompetitívne hranie. Vďaka možnosti zmenšiť zobrazenie na 24″ sa tak môžete venovať aj súťažnému hraniu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD

Príslušenstvo vrcholového puzdra na SSD od Asusu je bohatšie než u kdejakého smartfónu. Rôzne káble, gumený chránič, uško na pútko a v rámci vstavaných prvkov napríklad RGB LED. Nadbytočné a otravné? Možno, ale cieľovú skupinu produktov ROG pravdepodobne osloví. Strix Arion je okrem iného aj v čele rýchlostných testov, a to pri nadpriemerne nízkej spotrebe. Celý článok „Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *