Levnější Zen 4: AMD chystá Ryzen 5 7500F, šestijádro bez GPU

Nový levnější model platformy AM5 bez GPU

AMD začalo minulý týden v Americe prodávat Ryzen 5 5600X3D, který se k nám bohužel asi nedostane. Ale do nabídky zřejmě potichu přibudou jiné procesory, zejména nový model s architekturou Zen 4 – Ryzen 5 7500F. Ten by měl být zatím vůbec nejlevnějším modelem z Ryzenů 7000, zajímavým pro levná herní PC založená na platformě AM5. Bude ale mít své nevýhody – totiž absenci iGPU.

Když AMD při nebo před vydáním Ryzenů 7000 pro desktop uvádělo, že všechny modely budou mít integrovanou grafiku, takže na rozdíl od předchozí generace nebudou vždy potřebovat doplnění samostatnou kartou, neplatilo to asi absolutně, ale jen pro tehdy uváděné modely. Nyní totiž firma potichu vypouští na trh procesor označený Ryzen 5 7500F a písmeno F v názvu má zřejmě stejný význam jako u Intelu, tedy absenci GPU. Toto omezení má ale nejspíš praktické příčiny – umožňuje využít i takové IO čiplety, které mají v GPU defekt.

Poprvé byl tento procesor zaregistrován minulý týden v databázi testu Puget Bench, která odhalila, že jde (dle očekávání) o desktopové CPU pro socket AM5 s šesti jádry. Objevily se domněnky, že by už mohlo jít o první desktopový model APU Phoenix, tedy monolitickou 4nm verzi Zenu 4, ale nevypadá to tak, Ryzen 5 7500F je pravděpodobně stále založený na čipletovém (5nm/6nm) designu Raphael stejně jako ostatní desktopové modely. Mimochodem, separátně se objevily zprávy, že by se měla chystat podpora APU Phoenix v kódu AGESA pro AM5 desky, takže takové modely budou eventuálně vydány, ale asi to bude až později.

AMD Ryzen 5 7500F v databázi Geekbench (zdroj: Geekbench browser)

O něco později se už Ryzen 5 7500F objevil také v Geekbench 6.1, kterýžto benchmark ho detekuje právě jako rodinu Raphael, a parametry procesoru také ukázal leaker Momomo_us, který potvrzuje absenci integrovaného GPU. Procesor bude zřejmě až na to iGPU velmi blízký modelu Ryzen 5 7600, poběží však na nižší frekvenci. Pravděpodobně by tedy měl mít 65W TDP.

Šest jader (12 vláken) má základní takt 3,7 GHz a maximální takt boostu by asi mohl být 4,85 GHz (oficiálně udávaný boost bude asi 4,8 GHz). Procesor má zachovánu plnou 32MB L3 cache i 1MB L2 cache pro každé jádro. Měl by tedy asi být jen o cca 5 % pomalejší než Ryzen 5 7600 (3,8–5,1 GHz) čistě vlivem taktů. Ani na pamětech asi nebude osekaný, podle Geekbench procesor používal DDR5-6000 (běžel mimochodem na A620 desce). Dosaženo bylo jednovláknové skóre 2782 bodů.

Skóre procesoru Ryzen 5 7500F v Geekbench 6.1 (zdroj: Geekbench browser)

Pokud by CPU bylo použito s deskou s čipsetem B650 místo A620, pravděpodobně by mělo jít přetaktovat, a při použití v herním PC se samostatnou grafikou by tedy nemělo mít moc nevýhod proti modelu 7600. Absence iGPU ho bude diskvalifikovat jen z pracovních či kancelářských PC. Mohlo by tedy pro levná PC jít o atraktivní volbu, i když to bude záviset také na tom, o kolik bude proti Ryzenu 5 7600 levnější.

Podle informací na Twitteru se prý procesor měl začít prodávat už 7. 7., ale zatím to nevypadá, že by toto byla pravda. Nicméně o jeho existenci samotné asi není pochyb, zřejmě by se tedy na trh mohl dostat během následujících týdnů.

Zdroje: Harukaze8719, Olrak29, Geekbench, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *