Zen 5 bude později. AMD potvrdilo vydání v druhé polovině roku

Zen 5 až v H2 2024, údajně došlo ke zpoždění

Nejdřív jsme tu měli zprávu, že to možná nebude až tak horké s novou generací procesorů Intel pro desktop – 2nm Arrow Lake na platformě LGA 1851. K dovršení štěstí to vypadá na komplikace i na druhé straně barikády. AMD bude zřejmě mít opožděný Zen 5. Snad to nebude úplně dramatické, ale nevyplní se zprávy o vydání už na jaře, které jsme nedávno publikovali. Zda se tím nepozdí také speciální herní modely s 3D V-Cache, ještě nevíme.

Nové světlo vneslo do otázky, kdy procesory s novou architekturou vyjdou, samotné AMD. Během konferenčního hovoru s analytiky k nyní zveřejněným finančním výsledkům totiž zástupci firmy potvrdili, že Zen 5 směřuje k vydání v druhé polovině roku (duben, který byl nedávno zmiňován jako možný termín odhalení, to tedy nebude).

Blíže datum bohužel není upřesněno, ale bylo specifikováno, že je řeč o vydání pro „spotřebitelský trh“, což může znamenat buď procesory pro notebooky, nebo pro desktopový socket AM5. Desktopové procesory AMD vydává v určité generaci architektur vždy jako první, takže je téměř jisté, že tento výrok platí pro Ryzeny 9000 s kódovým označením Granite Ridge. Budou to čipletové procesory používající IO čiplet z dnešních Ryzenů 7000/7000X, ale v kombinaci s novým 4nm CPU čipletem s jádry Zen 5 (maximum bude zřejmě 16 jader / 32 vláken). Představte si tedy ekvivalent procesorů, jako jsou Ryzen 9 7950X, Ryzen 5 7600X a tak podobně, jen s jádry Zen 5 místo Zenu 4.

Tip: Oficiální dokument AMD: Zen 5 má IPC zlepšené o 10–15+ %, jádro má 6 ALU a 512bitové SIMD

Tyto procesory tedy vyjdou v lepším případě v třetím kvartálu, v tom horším dokonce až v Q4 2024. Asi by mohla platit spíš první možnost, protože už Ryzeny 7000 vyšly na konci září 2022, takže podobný termín zcela na konci září by znamenal, že mezi generacemi bude odstup přesně dva roky. Podle Marka Papermastera, CTO AMD, firma přitom cílí na to, aby měla novou architekturu každých zhruba 18 měsíců. Pokud by AMD provedlo vydání třeba již v červenci, (jako to bylo s Ryzeny 3000X), byl by odstup „jen“ 21 měsíců a něco.

Roadmapa procesorů AMD Ryzen a Ryzen Threadripper pro desktop a pracovní stanice dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 (Zdroj: AMD)

Striktně vzato není vyloučená ani možnost pozdního vydání ve čtvrtém kvartálu, uvidíme tedy, co budou říkat další informace. Ovšem určité vodítko by mohlo být, že opět podle oficiálního sdělení AMD vyjde serverová verze Zenu 5 (Epycy 9005 s kódovým označením „Turin“) rovněž ještě letos. Protože ale AMD obvykle serverové procesory uvádí s odstupem pár až několik měsíců po desktopové verzi, toto by mohla být indicie, že Ryzeny 9000 Granite Ridge nevyjdou až třeba v listopadu nebo prosinci. Spíše bychom tedy byli mírně optimističtí a čekali uvedení v létě – v červenci, srpnu, nebo září.

Modely s 3D V-Cache až příští rok

Podle Keplera_L2, který na Twitteru dříve uváděl onu možnost vydání již v dubnu, Zen 5 postihlo zpoždění. Původní plán byl podle něj procesory skutečně vydat (pro desktop) už v první polovině letošního roku. Co za zpožděním stojí, nevíme, může jít obecně o různá zatím nedořešená errata (chyby) a potřebu provést další respiny či revize křemíku.

Podle tohoto leakera mělo AMD v druhém sledu vydat nebo oznámit verzi Zenu 5 s 3D V-Cache (tedy herní procesory „X3D“) na CES v lednu 2025, čímž by vznikl určitý půlgenerační refresh pro rok 2025. Toto ale byla informace ještě z doby před potvrzením, že obyčejný Zen 5 vyjde až v druhé polovině roku, ne té první. Není proto jisté, že CES stále platí, a je třeba počítat i s možností, že se vydání X3D modelů Zenu 5 opozdí také třeba až na Computex (květen až červen 2025).

Zdroje: VideoCardz, Paul Acorn, Kepler_L2

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost

AMD už na Computexu 2024 začátkem června oznámilo parametry procesorů Ryzen 9000, což jsou desktopové procesory s novou architekturou Zen 5 pro socket AM5 včetně frekvencí. Maximální takty u nejvýkonnějšího modelu jsou nakonec přesně stejné jako u Zenu 4 (5,7 GHz u Ryzenu 7950X), ale to ještě nebyla úplně konečná odpověď. Jako v předchozích generacích je totiž maximální takt ve skutečnosti vyšší než oficiální číslo. Celý článok „Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia Blackwell výrazně zvýší takty: RTX 5090 téměř na 3 GHz

Vypadá to, že grafické karty GeForce nové generace Blackwell od Nvidie by mohly mít výrazně zvýšené frekvence GPU. Nebylo to něco úplně očekávaného, protože tato GPU údajně stále používají 4nm proces, a nemohou proto těžit z efektivnějších tranzistorů. Podle uniklých informací publikovaných na čínském fóru Chiphell ale budou základní frekvence výrazně vyšší než u generace Ada Lovelace, a to i u highendového modelu. Celý článok „Nvidia Blackwell výrazně zvýší takty: RTX 5090 téměř na 3 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Unikl test Ryzenu 9 9900X. Zen 5 poráží v Geekbench i9-14900KS

Již v červnu se dostaly ven první benchmarky procesoru AMD s architekturou Zen 5 – tehdy to byl notebookový Ryzen AI 9 365. Ten nicméně bude mít ořezanou verzi jádra a nižší takty, takže ještě neukázal, čeho budou schopné desktopové modely Ryzen 9000. Od těch dorazila ochutnávka nyní. Na webu se objevily první výsledky z testu Geekbench 6, byť zatím jen pro druhý model v řadě, dvanáctijádrový Ryzen 9 9900X. Celý článok „Unikl test Ryzenu 9 9900X. Zen 5 poráží v Geekbench i9-14900KS“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. AMD predá všetko čo vyrobí lebo vyrába konzervatívne, Lisa Su sa nedávno v konferencii pre investorov vyjadrila že vedome obmedzujú ponuku aby udržali ceny čo najvyššie. Výrobné kapacity sú voľné, kľudne by mohli vyrábať výrazne viac keby chceli väčší podiel na úkor marže.

   1. Na konferenci jsem nekoukal, o jakych volnych kapacitach to konkretne bylo? Napr. AI akceleratory prodaji jakekoli mnozstvi.

    Konzervativne nevim, ale efektivne tak aby dosahovali zdrave marze. Ze stejneho duvodu nebudou uvadet a trh nove procesory pro desktop, kdyz stavajici technologie poskytuje ocekavany profit.

    Jak jsem rekl, konkurence skomira, takze zkoumaji do supliku. Mezitim taktizuji na trhu.

    1. Nebylo by náhodou dřívější uvedení příležitostí zvýšit marže, prestiž a podíl na trhu?

     1. takých už bolo, čo sa ponáhľali vydať neodladený produkt čím skôr a potom zaplakali nad strateným renomé a v konečnom dôsledku aj ziskom a podielom na trhu. radšej nech tie procesory doladia v lepšej výrobnej šarži, ako by mali niečo posrať kvôli pár mesiacom…

      1. A kdo mluví o ladění a posírání? Jádrem diskuze je přeci tuze prefíkaná taktika zdržování uvedení hotového produktu.

   2. „Lisa Su sa nedávno v konferencii pre investorov vyjadrila že vedome obmedzujú ponuku“

    Nemluvíte o tomhle? https://www.hwcooling.net/fact-check-amd-neomezuje-prodej-cpu-a-gpu-aby-zvysilo-ceny/
    Reálně AMD bylo od léta 2022 v situaci, že výrobci hlavně asi notebooků drasticky osekali svoje objednávky, protože měli z covidového boomu plný sklady komponent a najednou zjistili, že zdaleka neprodávají dost počítačů, aby je dokázali zpracovat.

    To omezení bylo na straně odběratelů. Co jiného má firma dělat, než snížit výrobu, když trh nepoptává? To fakt nebylo umělé zvyšování cen, ale prevence toho, aby jim na skladě zůstaly neprodané čipy, které by za rok museli odepsat. Byla to celkem jednoduchá věc, a přesto se to tak široce dezinterpretovalo – jedno médium to pochopilo blbě a ostatní to pak opsali, protože atraktivní senzace…

    Když se podíváte na prodeje CPU Ryzen (Client segment), tak je pořád pod úrovní prodejů, na které se AMD vypracovalo do poloviny roku 2022. Oni by potřebovali a rozhodně chtějí, aby prodali víc, těžko budou uměle prodeje brzdit, protože to by je akorát tak přenechali Intelu.

    1. Co tě nemá, Jene! Všechno je to plán elit! Ano, těch co se div nepokoušou, když se zrovna nikdo nedívá 😅

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *