Ryzen 9000 s jádry Zen 5 už je ve výrobě. Vydání za tři měsíce?

Zen 5 v dubnu?

AMD pořád oficiálně neřeklo nic k tomu, kdy by se mohly na trhu objevit procesory s architekturou Zen 5. Ale vypadá to, že by to mohlo být překvapivě brzo. Obvykle sice platí Murphyho zákony a když má něco vyjít „v roce 2024“, dá se to čekat spíš k jeho konci, ale podle drbů by procesory Ryzen 9000 pro desktop (jak se možná Zen 5 bude jmenovat) mohly vyjít už za pár měsíců v časném termínu, podobném třeba vydání Ryzenů 2000.

Podle jednoho z leakerů pohybujících se po Twitteru (Kepler_L2) se totiž údajně už desktopová verze Zenu 5 dostala do sériové výroby, která již neurčenou dobu běží a připravuje se tedy zásoba procesorů pro vydání. Tyto první procesory s architekturou Zen 5 by měly být čipletová desktopová CPU (s kódovým označením Granite Ridge) navazující na modely Ryzen 7000X. Ovšem protože mezitím AMD vydá desktopovou řadu APU Ryzen 8000G, je pravděpodobné, že Zen 5 dostane pro odlišení jméno Ryzen 9000 (respektive asi zase 9000X).

„Granite Ridge“ má používat stejný 6nm IO čiplet a logicky stále socket AM5 jako Ryzeny 7000. Nezmění se tedy konektivita (24 linek PCIe 5.0) ani základní integrovaná grafika se 128 shadery a asi se moc neposunou podporované frekvence pamětí DDR5. Pokud vůbec, tak bychom čekali třeba jen o stupínek na DDR5-5600 ze současných DDR5-5200 (ale jako obvykle platí, že přes XMP či profily EXPO se dají provozovat i výrazně lepší frekvence).

Podobně jako mezi Ryzenem 3000X/XTRyzenem 5000X by tedy změny měly být jen v použití nových zřejmě 4nm CPU (či CCD) čipletů obsahujících jádra Zen 5. Ta by měla významně zlepšit jednovláknový výkon. Je sice preavděpodobné, že se o něco zhorší frekvence, ale jádro má údajně rozšířené výpočetní jednotky až na šest paralelních ALU a podle reálně vypadajících interních dokumentů firma pláuje, že IPC stoupne minimálně o 10–15 %. Onen Kepler_L2 například očekává, že půjde o největší mezigenerační zlepšení od prvního Zenu, osobně bych si tipnul zlepšení IPC o 18 % proti Zenu 4.

Roadmapa ukazující výheldová zlepšení IPC u jader AMD Zen 5 a Zen 6. Jde zřejmě o konzervativní hodnoty, které jsou spíše dolní mezí (zdroj: Moore’s Law is Dead)

Tip: Oficiální dokument AMD: Zen 5 má IPC zlepšené o 10–15+ %, jádro má 6 ALU a 512bitové SIMD

AMD prý také aspoň během vydání procesorů nehodlá vydat i nový čipset pro ně, takže na platformě AM5 budou dál kralovat B650(E), X670(E) a levný A620 založené na čipu Promontory 21 od ASMedia. Před koncem roku se sice objevily informace o tom, že by v druhé polovině roku AMD mohlo vydat novou platformu, ale ta může asi přijít až nějakou dobu po nových procesorech. Nebo to možná nebyly přesné informace a půjde spíše o refresh či novou vlnu desek s aktualizovanou výbavou, ale ne přímo založených na novém čipsetovém křemíku.

Detaily a schéma architektury AMD Zen 5 (zdroj: Moore’s Law is Dead)

Vydání v dubnu?

Jak jsme nakousli na začátku, podle Keplera_L2 je už Granite Ridge v sériové výrobě, což řekl v reakci na otázku na Twitteru. Této informace si pak všiml například techPowerUp a minimálně některá média se jí chytla. Je to samozřejmě třeba brát s rezervou, protože není řečeno, z jakých přesně pramenů tato informace pochází.

Kepler_L2 se k tomuto vyjádřil už předtím, a to 10. ledna, kdy napsal, že procesory Granite Ridge / Ryzen 9000 se Zenem 5 se pravděpodobně ukáží už v dubnu (apríli). Je to prý zvěst z vícero zdrojů, ale zatím není jasné, zda v tomto termínu už přímo začne prodej v obchodech, nebo zda se v dubnu odehraje teprve jen formální uvedení. AMD pravděpodobně premiéru těchto procesorů uskuteční jako obvykle ve dvou částech – nejprve bude odhalovací akce, pak bude ponechán nějaký prostor, aby se vytěžila potencální publicita, a reálné vydání a recenze se odehrají o něco později. První možnost Ryzeny 9000 koupit by tak mohla být třeba až v květnu (máji).

Pokud jsou tedy tyto informace pravdivé, mohl by Zen 5 být na trhu možná už za nějaké tři až čtyři měsíce. Zatím to ovšem je nutné brát s určitou rezervou, jak už to s neoficiálními budoucnost předjímajícími drby chodí.

Zdroj: Kepler_L2 (1, 2, 3)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána

V březnu AMD v Číně prozradilo, že chystá k vydání procesory Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F, což budou nová a zřejmě i celkem levná CPU pro socket AM5. To jsme ještě jen mohli hádat, co by mohly být zač, a spekulovalo se, že se budou prodávat jen v Číně. To se ale nepotvrdilo, AMD je sice uvádí primárně pro OEM trh, ale celosvětově, a potvrdilo teď jejich kompletní specifikace. Už je tím pádem definitivně jasné, co tato CPU budou zač. Celý článok „Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána“ »

  •  
  •  
  •  

Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky

Před několika dny prosákly překvapivé informace o tom, že Intel nezrušil tak docela procesory Meteor Lake v provedení pro desktop – ač se o tom dlouho šířily zprávy a Intel to i sám přiznal. Nicméně Meteor Lake pro desktop a s ním první desky se socketem LGA 1851 nakonec budou vydány, jenže pro sektor Embedded a IoT (či nejnověji „Edge“). Intel je teď oficiálně oznámil, takže se můžeme podívat, co mohlo být, kdyby to stav 4nm procesu dovolil. Celý článok „Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky“ »

  •  
  •  
  •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (17) Pridať komentár

  1. A ví se teda už, jestli bude kombinovat velká a malá „c“ jádra? Topmodel s 48 vlákny nevypadá příliš reálně.

    1. Prakticky na sto procent bude zase maximum 16 jader / 32 vláken, samá klasická tlustá jádra. Překvapení není asi vyloučeno, ale nic mu nenasvědčuje.

  2. Myslim ze realne vydani kdy se procesory skutecne dostanou na pulty budou protahovat do podzimu.
    Aktualne AMD proda vse co vyrobi a konkurence zkomira.
    Bylo by od AMD hloupe vystrilet naboje do prazdna. Mohou vyvijet do supliku, aby vedci nezleniiveli, ale poustet to na trh kdyz konkurence neni by bylo nezodpovedne.

    1. Najväčšia sprostosť akú môžu urobiť je nechať niečo vyvinuté ležať v šuplíku. Výrobné kapacity sa dohadujú dlhodobo (pri veľkých zákazkach ako je toto zvyčajne roky) dopredu s rôznymi penále (TSMC fakt neprospeje ak mu budú zazmluvnené pripravené kapacity ležať len tak nevyužité, to sú obrovské straty), kapacity si s Ryzen 7000 vôbec nekonkurujú lebo sú na inej technológii, no a navyše vydanie novej generácie pred Intelom umožňuje AMD predávať túto novú generáciu za vyššie ceny minimálne do uvedenia novej generácie Intelom. Ryzen 7000 sa už dávno nepredáva za MSRP ale za nižšie ceny, nová generáciu umožňuje zvýšiť marže predajom opäť za MSRP, šepká sa dokonca že sa MSRP znova zvýši ako sa to stalo so Zen3 keď Intel tiež nemal konkurenciu.

      TL;DR – odklad vydania nemá žiadne pozitíva, iba negatíva

      1. Mnozstvi zakazniku ktere oslovi „lepsi technologe“ nebo „lepsi vykon“ je omezene a druhak vycerpane.
        POdiveej se na statistiky z Mmindfactory. Prestoze AMD dnes nabizi lepsi produkt ve vseech smerech, stale je asi 15% zakazniku v retailu kteri kupuji Intel.
        Navic jsou zde korporatni OEM zakazniici, jako Dell kteri kupuji intel proto ze to tak delaji 30 let. Druha vec je ta, ze nejspise majitele Dellu a Intelu jsou jedni a ti sami. Tudis si logicky prodavaji sami sobe nez pomahat konkurenci.

        Tady vidis, ze dalsi zvysovani vyhodnosti produktu AMD nijak nepomuze.
        To co AMD potrebuje je byt o jeden krok pred konkurenci (ne pet nebo deset ale preesne jeden krok) a dlouhodobe prodavat vice nez konkurent. Na to aby stabilne prichazeli s inovecemi je system vynalezani do supliku idealni. Jak asii vys, neexistuje vedec ktery by rano vstal a rekl „dnes vynaleznu lokomotivu/reaktor/novy_tranzistor/prediktor_vetveni/atd./atd. odhadnout jak dlouho bude trvat vyzkum nove technologie neumi nikdo. V realite to nefunguje tak jako v Civilizaci ci podobnych 4x hrach, kdy dopredu vis kolik kolik bude trvat ta ktera technologie.

        1. Produkt je výsledek konvergence prostředků při vývoji. Jednotlivosti se vzájemně podporují a jsou zpravidla z celku nevydělitelné. Výjimečně schováš do šuplíku leda nějaký koncept. Ten ale ve chvíli, kdy na něj dojde řada, může shořet jako papír na kterém je nastíněn.

        2. Vývoj do šuplíku nenabízí žádnou záruku, že se bude ubírat směrem, který bude konvenovat budoucímu vývoji trhu a příbuzných technologií. Povede spíše k tomu, že budeš neefektivně pálit prostředky (tzn. ve špatný čas na špatném místě).

        3. Intel sa ale fakt pre niektoré use-case oplatí viac ako AMD aj pri súčasných cenách, hlavne ak ťa netrápi spotreba, a teraz si predstav že by sa AMD procesory predávali za MSRP. Aj preto sú ceny AMD procesorov výrazne pod MSRP, lebo konkurencia tu je a nie zanedbateľná.
          OEM je iná vec, ale tam sú iné vzťahy, objemy, marže a záruky. Lisa Su sa viackrát vyjadrila že AMD je konzervatívne a uprednostní marže pred objemom. Čo pekne teraz naväzuje na to čo som povedal. Absolútne si nevyvrátil moje tvrdenie že AMD sa nový produkt oplatí. Tu totiž nejde o podiel na trhu v Mindfactory (ktorý nereprezentuje celý svet), tu ide aj o marže ako som spomínal. A nová generácia by sa krásne zaradila cenovo nad súčasnú. A DIY desktop je aj tak malý trh, tu sa oň vôbec nehrá, Zen5 je primárne pre servery a tam AMD potrebuje pokračovať ťah na bránku kvôli veľkej zotrvačnosti na tomto trhu, musíš využívať konkurenčnú výhodu kým ju máš nehovoriac o tom že prakticky zvyšuješ dostupné kapacity pre zákazníkov ak si limitovaný kapacitami (2 výrobné procesy namiesto jedného). Investori (veľkí vlastníci akcií) by AMD ubili čapicami (reálne asi zažalovali) ak by sa dozvedeli že AMD má Zen5 v šuplíku a bezdôvodne odkladá jeho uvedenie na trh a Lisa Su by bola odvolaná. Tu sa nehrá o fazuľky a veci ako roadmapy a informácie pre investorov sú vážna vec s veľkými dôsledkami, ak si nejaké čítal tak vieš že tam sú firmy veľmi opatrné čo povedia, to nie sú marketingové kecy.

          Vývoj do šuflíka fakt nefunguje ako si to ty predstavuješ, prečítaj si zopár rozhovorov s inžiniermi, po nete ich je pár. Vývoj moderného x86 CPU trvá okolo 5-6 rokov, to čo ty pokladáš za vývoj sú veci ktoré sú prakticky uzavreté roky pred uvedením na trh (čiže AMD ich už má „v šuflíku“ asi 2-3 roky) a už len dúfajú že správne odhadli kam smeruje trh a čo bude ponúkať konkurencia (lebo CPU je súbor kompromisov, vždy toho reálne implementuješ menej než máš nápadov), na konci vývoja je fyzický návrh CPU na konkrétny výrobný proces – a tým nemyslím všeobecne „3nm“, si pozri koľko napr. 5nm výrobných procesov má aktuálne TSMC (N5A, N5P, N4, N4P, N4X…) a tento výber sa časom mení lebo kapacity sa časom medzi procesmi presúvajú a nové varianty sa vyvíjajú a staré prestávajú ponúkať, napr. 7nm malo TSMC varianty s EUV aj bez EUV a to fakt nefunguje že dnes sa zobudím a pôvodný návrh v šuflíku pre N5P uvediem na trh o pol roka už vyrobený na N4X, o využití niektorého variantu modernejšieho N3 môžeš rovno zabudnúť a radšej rovno spraviť nový návrh. Kedysi tieto veci boli agilnejšie, ale s čoraz pokročilejšími výrobnými procesmi je lead time čoraz dlhší, hlavne pri CPU kde len validácia prakticky hotového moderného CPU trvá myslím rok a len výroba od prvého vloženia prvého waferu po prvý hotový CPU trvá zo 3 mesiace a výroba musí „chvíľu“ bežať než máš dostatočnú zásobu na uvedenie na trh.

          1. „Intel sa ale fakt pre niektoré use-case oplatí viac ako AMD aj pri súčasných cenách, hlavne ak ťa netrápi spotreba,“

            Zapocital jsi do tveho hypotetickeho use case skutecnost, ze na vyssi odber potrebujes vetsi(drazsi) chladic a vetsi (drazsi) zdroj a nejspise i dalsii vetrak do krabice ?

            1. Můžeš si ale taky pořídit nedávno recenzovaný i5 s DDR4. Intel v žádném případě není bezzubý skomírající, dočasné nedostatky a prodlevy v uvádění pokročilejších výrobních technologií může kompenzovat optimalizacemi na straně softwaru (např. APO). To se stejně jeví jako beze zbytku logické vyústění situace v celkovém měřítku. Taková závislost na softwaru může dominanci Intelu ještě nechutně umocnit.

              1. Eštěže softwaru dnes dominuje open-source, se softwarovýma optimalizacema jen pro Intel, je konec. 🙂

                Jinak neexistuje „use case“, kde je Intel procesor výhodnější, existují ale fanoušci Intelu, kteří na výhodnost někoho jiného kašlou. Jenže na ně nemá smysl, aby AMD cílilo. Vydání Zen 5 si myslim, že závisí na skladových zásobách Zen 4. Jakmile se ty procesory vyprodají, může přijít Zen 5. Oproti tomu Zen 3 na starší platformě konkurencí není. Očekávám, že ten bude ještě rok dva v prodeji, protože tim AMD pokryje ty, kteří by nekupovali nic, ale protože nic výkonějšího do jejich staré desky nebude a na nový komp není, tak pořídí poslední generaci. 🙂

                1. Konec určitě ne. Ale prostřednictvím robustního supportu a ovladačů si může podíl na trhu spolehlivě pojistit. AMD tohle zvládnout nemusí.

                  1. Jo souhlas, ale jak již se opakuji, rozšíření open-source, kterého jsme svědky, umožňuje AMD, aby to nakonec zvládlo. 🙂

                    1. Jen pro příklad, Vega byla pokládána za future-proof, přitom přímý support byl v minulém roce ukončen narozdíl od generace starší konkurence karet Nvidia. Řešení může vzniknout, ale také může být jeho otevřenost jedinou konkurenční výhodou. Výkon a stabilitu preferující zákazníci budou už úplně jiná cílovka.

                    2. Na druhou stranu AMD mělo s ovladačema grafik vždy potíže a mnohem větší. Pokročilo co do kvality, ale nepokročilo co do délky podpory. Zase ale udělali šalamounské rozhodnutí, že základní ovladač na linuxu je open-source a tudíž jeho vývoj může převzít komunita.

                    3. Přiznávám, není to nejlepší příklad, grafická divize trpí stále postupujícím krácením rozpočtu. Ale je aktuální a nasnadě, přeci jen jsou inkriminované APU stále v prodeji. Navíc nelze zanedbat, že Intel také progresivně vyvíjí otevřené technologie (oneAPI například).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *