AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000

AMD uvádí vlastní technologii profilů pro jednoduchý OC pamětí, má zajistit optimální výkon s Ryzeny 7000

Před nějakým časem problesklo hardwarovou drbosférou, že si AMD zaregistrovalo ochrannou známku EXPO. Tehdy se nevědělo, pro co (takto předem kdysi prosákla i jména Ryzen a Threadripper). Ale nakonec jméno AMD EXPO označuje novinku, která přijde na trh spolu s právě oznámenými Ryzeny 7000: technologii ladění časování pamětí DDR5 konkurující XMP od Intelu. Profily EXPO na rozdíl od XMP budou optimalizované přímo pro platformu AMD.

AMD „EXPO“ znamená Extended Profiles for Overclocking a smyslem této technologie má být, aby uživatel procesoru Ryzen 7000 dostal co nejlepší výkon pamětí DDR5. Půjde o alternativu všudypřítomných profilů XMP (u DDR5 již ve formě XMP 3.0 s různými novinkami), které univerzálně používá většina rychlejších pamětí, ale striktně vzato jsou většinou vyladěné pro platformu Intel a s procesorem AMD, který má jiné charakteristicky paměťového řadiče, nemusí fungovat optimálně. Dost možná jde o častý důvod, proč mají někteří uživatelé problémy s kompatibilitou pamětí.

Paměti obecně mají svá standardní nastavení různých parametrů a časování, které jsou uložená v tzv. SPD (malý čip EEPROM na PCB modulu). Procesor, respektive firmware desky si z něj při zapnutí PC přečte, jaká nastavení paměť potřebuje, a podle toho je nastaví. Časování definované standardy JEDEC ale většinou bývá poměrně pomalé. Pokud kupujete rychlejší moduly pro nadšence či hráče, prakticky vždy jsou nějak přetaktované. Většinou je u nich zvýšené napětí a díky tomu také vyšší frekvence, než dle standardu JEDEC čipy umí, a také agresivnější časování, které zkracuje důležité latence přístupu k paměti.

A tato přetaktovaná nastavení bývají uložená ve zvláštním profilu – ten je díky dominanci platformy Intel právě na bázi jeho technologie XMP (kterou podporují i desky pro procesory AMD, byť jim časování nemusí stoprocentně sedět). Pokud v BIOSu desky zapnete „XMP“, nahrají se místo výchozích pomalých přetaktovaná rychlá nastavení – jak se říká, „přetaktování na jedno kliknutí“.

Právě proto, že profily XMP vyladěné pro platformu procesorů Intel nemusí vždy fungovat ideálně, teď AMD u Ryzenů 7000 zavádí vlastní alternativu EXPO. Ta funguje na úplně stejném principu, ale nastavení taktů a časování budou vyladěná pro paměťový řadič procesorů AMD Ryzen 7000. Pokud tedy pro sestavu s ním koupíte paměti, které používají profily EXPO, měly být eliminované problémy s kompatibilitou, nebo aspoň výrazně omezené (úplně je vyloučit nelze, protože i mezi deskami mohou být rozdíly v kvalitě PCB, které provoz pamětí na vysokých rychlostech ovlivňují). A také by se teoreticky asi dalo dosáhnout o chloupek lepšího výkonu, profily EXPO totiž například mohou obsahovat hodnoty pro některá nastavení paměťového řadiče a časování, která na platformě Intelu nejsou.

AMD EXPO (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Pamětí s profily EXPO bude na trhu asi méně než těch s profily XMP, alespoň ze začátku asi půjde jen o omezený výběr highendových nejvýkonnějších pamětí. AMD uvádí, že připravované jsou paměťové moduly od Corsairu, G.Skillu, Kingstonu, Adata a GeILu. Při vydání procesorů Ryzen 7000 by prý mělo být na trhu okolo 15 či více modelů takových modulů. Nejrychlejší z těchto modulů mají běžet až na taktech (efektivních) DDR5-6400.

AMD EXPO má být otevřená technologie a její použití nevyžaduje placení žádných poplatků. Nicméně prozatím asi nelze počítat s tím, že by desky pro procesory Intel dostaly do BIOSů podporu pro načítání těchto profilů vedle obvyklých profilů XMP. To znamená, že pokud si koupíte paměti DDR5 s profilem EXPO, budou lépe fungovat na platformě AMD, ale na oplátku byste asi narazili na problém s provozem na platformě Intel. Tam budou fungovat se základním JEDEC profilem, ale deska vás nenechá nastavit přetaktovaný profil (museli byste časování celé nastavovat ručně). EXPO tedy alespoň ze začátku bude poněkud omezovat pružné použití stejného modulu napříč platformami.

Objevila se informace, že specifikace teoreticky dovolují vložit do jednoho modulu jak informaci o profilu XMP, tak EXPO, ale zatím není jasné, zda to někdy nějaký výrobce využije.

Použití EXPO je počítáno za přetaktování

AMD upozorňuje, že ač jde o oficiálně podporovanou technologii, stále se jedná o přetaktování, a tak zapnutí profilu EXPO není pokryté zárukou. Jako ostatní typy přetaktování je i OC pamětí DDR5 z pohledu AMD na vlastní riziko uživatele (stejné je to, pokud víme, i v případě použití funkce XMP na platformě Intel).

S EXPO má být na Ryzenech 7000 možná latence pamětí 63 ns

Zatím jsou známé informace o modulech od Corsairu a G.Skillu. První firma bude nabízet 2×16GB moduly DDR5-6000 s časováním CL30-36-36-76 v řadě Dominator Platinum RGB. Vedle toho budou také pomalejší varianty s rychlostmi DDR5-5600 CL36 a DDR5-5200 CL40, jejichž výhodou bude dvojnásobná kapacita (2×32 GB). Corsair také chystá moduly používající EXPO v řadě Vengeance RGB a běžné Vengeance se stejnými rychlostmi (až na ne-RGB verzi Vengeance, tyto moduly budou jen s dvěma pomalejšími konfiguracemi, ne s rychlostí DDR5-6000).

Chystané moduly DDR5 s technologií AMD EXPO (zdroj: AMD, via: AnandTech)

G.Skill bude nabízet tři různé druhy modulů, ovšem v mnoha konfiguracích. Paměti DDR5-6000 bude mít v provedení Trident Z5 Neo a Trident Z5 Neo RGB. Nabízené budou s časováním CL30-38-38-96 (2×16 GB) a CL30-40-40-96 (2×32 GB) a dále CL32-38-38-96 (obě kapacity) a CL36-36-36-96 (2×16 GB).

Levnější alternativou budou paměti Flare X5, ty poběží na taktu jen DDR5-5600 s časováními CL28-34-34-89, CL30-36-36-89 a CL36-36-36-89 (v nabídce budou kity 2×16 GB i 2×32 GB).

Paměti s frekvencí DDR5-6000 a časováním CL30 mají podle AMD být optimální volba pro Ryzen 7000, s níž procesor dosáhne na vysokou frekvenci a minimální latenci pamětí. Všechny výkonnostní benchmarky, které firma uváděla, byly právě s takovou RAM, takže pokud byste vrazili (nejspíš ne zrovna malé) peníze do jednoho z těchto modulů DDR5-6000, měli byste se dostat na stejný výkon, jaký byl minulý týden prezentován.

Moduly DDR5 s technologií AMD EXPO mají s Ryzeny 7000 dosahovat na latenci až jen 63 ns (zdroj: AMD, via: AnandTech)

V prezentaci AMD se objevilo, že by s pamětmi vybavenými profily EXPO mělo být možné dostat se na latenci pamětí DDR5 jen okolo 63 ns, což by mělo vést k pěknému hernímu výkonu. Této latence AMD dosáhlo s Ryzenem 9 7950X a právě kitem G.Skill Trident Z5 Neo DDR5-6000 CL30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5N), tedy nejrychlejším z uvedených kitů firmy. S touto pamětí se výkon procesoru při 1080p hraní údajně zlepší o 11 % proti pamětem běžícím na standardní JEDEC DDR5-5200.

Aby se předešlo nedorozuměním – toto 11% zlepšení není něco, co byste s EXPO získali nad rámec nějakých rychlých přetaktovaných pamětí používajících XMP. Ty by také zaznamenaly slušné zlepšení proti JEDEC rychlostem.

Zdroje: AMD, AnandTech (1, 2), G.Skill

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Ryzen 7 7700X: Efektívnejší, ale oveľa slabší ako Core i7

Jasne predbehol svojich predchodcov (vrátane R7 5800X) a aj Core i9-10900K, ktorý má o dve jadra viac. S Core i7-13700K sa ale vo vysokej viacvláknovej záťaži porovnávať nemôže, a to len mesiac po jeho vydaní. V jednovláknových aplikáciách je to už ale výkonnostne vyrovnané tak ako v hrách, kde je Ryzen 7 efektívnejší. Či sa vám R7 7700X za podobné peniaze oplatí viac ako Ci7-13700K musíte už však posúdiť sami podľa toho, čo od procesora očakávate. Celý článok „AMD Ryzen 7 7700X: Efektívnejší, ale oveľa slabší ako Core i7“ »

 •  
 •  
 •  

ASRock vyrobil kartu, která upgraduje B650 desku na čipset X670

Zase tu máme po čase zvláštnost vymykající se běžnému provozu v PC hardwaru. Je běžné, že základní desky se vyrábějí s různou výbavou a čipsety, které se od sebe liší konektivitou a funkcemi. Čipset je napevno posazený na PCB, ale teď se objevila deska, kde se fakticky dá upgradovat, pokud vám výchozí konektivita nestačí. Spáchala to firma ASRock díky zvláštnímu způsobu, kterým AMD vyrobilo čipset X670(E) na platformě AM5. Celý článok „ASRock vyrobil kartu, která upgraduje B650 desku na čipset X670“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal

Tentokrát to také dlhé čakanie ako na Ryzen 5 5600 nebolo. Naopak, Ryzen 5 7600 vyšiel veľmi krátko po frekvenčne rýchlejšom modeli s „X“ v názve. AMD sa s týmto úspornejším modelom zrejme poponáhľalo aj z dôvodov nespokojných reakcií, ktoré 7600X vyčítajú horšie chladenie. S výrazne efektívnejším R5 7600 je situácia na kremíku veselšia. K tomu je lacnejší a výkonnostne zase toľko nestráca. Celý článok „Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *