Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…

BeQuiet! 2002–2022 a nejde o nekrológ, produkcia nebrzdí

Viete, čo prvé nieslo logo BeQuiet!? Nebol to ani chladič, ani ventilátor, ani napájací zdroj a ani skrinka. Tieto komponenty sa zaradili do portfólia až neskôr. BeQuiet! začínal na niečom úplne inom, relatívne jednoduchšom. V priebehu času sa však ponuka komponentov výrazne rozrástla. Koľko rôznych produktov od začiatku do dnes BeQuiet! vydal sa nám počítať naozaj nechcelo, ale radi sme si prešli tým, ako sa k čomu firma postupne dostávala.

Upozornenie: Tento článok je súčasťou platenej spolupráce na banerovej kampani BeQuiet! Listan (firma vlastniaca značku BeQuiet!) však do textu nijako nezasahovala a len nám zadala spracovať a opublikovať článok na tému ich 20. výročia.

Značka BeQuiet! bola založená v roku 2001 s cieľom vyrábať a predávať počítačové komponenty optimalizované na veľmi tichý chod. A naozaj to tak bolo. BeQuiet! sa veľmi dlho u ventilátorov držal konzervatívnych otáčok. Z pohľadu maximálneho výkonu tak za konkurenciou chladiče a ventilátory často zaostávali, ale v momente, ako sa nastolili porovnateľné podmienky s rovnakou hladinou hluku, nebolo veľa konkurenčných riešení, ktoré by ponúkali vyšší chladiaci výkon. To už ale z časovej osi trochu odbiehame.

Vôbec prvý produkt BeQuiet! nevytváral žiadny hluk a naopak zvuk iných komponentov pohlcoval. Jednalo sa o súpravu odhlučnovacích panelov. Tie v tej dobe (rok 2002) dávali zmysel najmä na tlmenie platňových diskov, ale prirodzene sú užitočné aj na tlmenie cievok grafických kariet a ventilátorov. Súpravu panelov na potlačenie hluku má BeQuiet! v ponuke dodnes. V trochu inom balení, trochu inak konštruovaných, ale stále si nimi môžete vytapetovať svoju skrinku.

Prvý zložitejší výrobok BeQuiet! vydáva v roku 2003 a je ním 450-wattový zdroj Blackline P4, ktorý na chladenie používal dva ventilátory. Jeden ako vstupný a druhý výstuný (vzadu, pri sieťovom konektore a vypínači). Rok na to BeQuiet! expanduje na ázijský trh a otvára aj pobočku v Poľsku.

Prvý ATX zdroj BeQuiet! (Blackline P4) mal dva ventilátory

V 2007 sa Listan na úkor distribučných aktivít začal intenzívnejšie zaoberať vývojom vlastných produktov, čo vyvrcholilo vydaním prvého ventilátora Silent Wings (2009). Ten sa neskôr stal základom chladenia pre zdroje a chladiče, ktoré boli závislé od aktívneho ochladzovania. Medzi ne patrili aj procesorové chladiče Dark Rock Advanced a Dark Rock Pro, teda jednovežový a dvojvežový chladič s heatpipe. Tie prišli na trh v roku 2010, keď sme pomaly začínali budovať veľkú porovnávajúcu databázu testov chladičov na ExtraHardware.cz.

Ďalším míľnikom bola v 2014 prvá skrinka BeQuiet! – Silent Base 800. Hoci medzičasom vychádzalo aj mnoho zdrojov BeQuiet!, dá sa konštatovať, že produkcia bola skôr pomalšia s ohľadom na dosiahnutie čo najvyšších kvalitatívnych vlastností. Nakoniec (po zdrojoch, ventilátoroch, chladičoch a skrinkách) prichádza (2016) aj piata kategória produktov – kvapalinové chladiče AIO Silent Loop. A zase je to trochu niečo iné než vtedajšia podoba mainstreamového vodníka. Odhliadnuc od efektívnych ventilátorov (vtedy už Silent Wings 2) BeQuiet! ako jeden z mála použil medený radiátor (väčšina konkurenčných bola z hliníku) na elimináciu galvanickej korózie.

Na dva milióny predaných produktov sa firma dostala medzi rokmi 2018–2019, kedy vstupuje aj na severoamerický trh. To už má BeQuiet! viac ako 100 zamestnancov, čo je vzhľadom na charakter podnikania naozaj dosť. Predsa len chladiace komponenty a ešte s dôrazom na vysoké kvalitatívne vlastnosti nie sú úplne to, po čom konzumná spoločnosť prahne na dennej báze.

BeQuiet! každopádne stále rastie a v roku 2020 sa základňa (vedenie) z kapacitných dôvodov sťahuje do väčších priestorov, zostáva však stále v Nemecku (Glinde, menšie mesto neďaleko Hamburgu). V tomto období v nadväznosti na kvapalinové chladiče Silent Loop vychádzajú aj lacnejšie riešenia Pure Loop.

V 2021 ročný obrat firmy dosahuje 125 miliónov eur a v ponuke je už aj zopár komponentov s osvetlením ARGB LED. Prvej generácii RGB LED (s analógovým napájaním 12 V) sa BeQuiet! vyhol, ale teraz je už na vlne a po uvedení ventilátorov Light Wings sa „rozsvecujú“ mnohé skrinky a chladiče – osvedčené konštrukcie, ktoré majú na konci označenia FX. To je i prípad skrinky Pure Base 500 FX (jej variant DX, s oranžovým osvetlením masky, nájdete aj v našich testoch). V prvom kvartáli 2021 majú premiéru aj chladiče SSD (MC1 a MC1 Pro), ktorých podrobná analýza HWC je na pláne nasledujúcich dní.

Premenou a hlavne výmenou ventilátorov (za Light Wings) prešiel aj celý rad kvapalinových vodníkov Pure Loop 2 (FX) či tradičných vzduchových chladičov Pure Rock 2 (FX). BeQuiet! však „neinovuje“ iba efekty, ale aj efektivitu. Rozbor najnovšieho produktu – ventilátorov Silent Wings (Pro) 4 – ste u nás nakoniec čítali.

Na svojom webe BeQuiet! organizuje aj súťaž o veľa rôznych komponentov. Zapojiť sa môžete do 30. 9. 2022. To zodpovedaním veľmi jednoduchej otázky, a síce: Aké bolo prvé elektrické zariadenie BeQuiet!?

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet!: Skrinky pre hráčov – Aké vlastnosti sú dôležité?

Dostali sme sa k dokumentu, ktorý je akýmsi zoznamom vlastností, nad ktorými by ste sa podľa BeQuiet! mali zamyslieť pri výbere skrinky pre hernú PC zostavu. Do akej miery sa s ním dá stotožniť je asi individuálne (priority používateľov sú rôzne a niekto má i veľmi špecifické požiadavky). Každopádne sú to materiály, ktoré dávajú nahliadnuť aj do toho, čo popredný výrobca skriniek pri považuje za dôležité a aké si pri návrhoch kladie otázky. Celý článok „BeQuiet!: Skrinky pre hráčov – Aké vlastnosti sú dôležité?“ »

 •  
 •  
 •  

Pure Loop 2 alebo BeQuiet! obnovil najlacnejší rad AIO vodníkov

V nižšej triede kvapalinových chladičov BeQuiet! nové modely Pure loop 2 nahrádzajú staré (Pure Loop), a to až v štyroch formátoch. To znamená, že táto správa môže zaujímať tak používateľov systémov SFF ako i tých z opačného spektra, so skrinkami full tower. Kľúčovými medzigeneračnými zmenami sú inovácia pumpy (konečne s reguláciou PWM) i ventilátorov s vyšším statickým tlakom. Celý článok „Pure Loop 2 alebo BeQuiet! obnovil najlacnejší rad AIO vodníkov“ »

 •  
 •  
 •  

Útek z temnoty – BeQuiet! Light Wings White (BL101)

Bielych ventilátorov s ARGB je iba zopár. Modely Light Wings od BeQuiet! majú v tejto vzácnej komodite pritom pomerne unikátne vlastnosti. To aj po vizuálnej stránke. Vysoko sú ale aj výkonnostne či pomerom prietoku vzduchu k hlučnosti. Do testov sme z dvoch možností tentokrát vybrali vysokorýchlostnú konštrukciu, ktorá má svoju „vlastnú“ geometriu lopatiek. Súčasne ale zvláda aj veľmi nízke rýchlosti. Celý článok „Útek z temnoty – BeQuiet! Light Wings White (BL101)“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *