Osvetlené ventilátory má už aj BeQuiet!, volajú sa Light Wings

Light Wings, nové ventilátory BeQuiet! s ARGB LED

BeQuiet! použitiu RGB LED vo ventilátoroch dlho odolával, ale nakoniec neodolal. Po vzore konkurenčných firiem i táto vydáva svoje svietiace varianty. Light Wings, ako BeQuiet! tieto ventilátory nazýva budú nová možnosť pre používateľov, ktorí oceňujú pridanú hodnotu ARGB LED. Ale pozor, je to trochu na úkor funkčných vlastností a i preto sú tieto ventilátory kategorizované v kategórii „základných“, hoci cena je na úrovni high-endu.

Ak ste niekedy v myšlienkach odbehli k otázke, ktorý z večných rivalov BeQuiet! a Noctua sa ulakomí a skôr vydá ventilátory s ARGB LED, tak odpoveď už poznáte. BeQuiet!

BeQuiet! pre najnovšie svietiace ventilátory vytvoril aj nový rad Light Wings. Osvetlené však nie sú lopatky, ako by ste podľa názvu čakali, ale obruč okolo rotora z jednej aj druhej strany. Na každej strane je pritom za kruhovými svetlovodmi deväť RGB LED, takže prechody medzi farbami budú zrejme dostatočne plynulé.

Light Wings sú v dvoch formátoch, 120 a 140 mm a svojim tvarom trochu pripomínajú svojim tvarom Silent Wings 3. Vizuálne rozdiely v rotore sú viditeľné až keď si postavíte obidva ventilátory vedľa seba. Obidva majú sedem lopatiek, príliš sa neodlišuje ani ich zakrivenie, ale Light Wings majú o trochu menšiu plochu a napríklad aj iný, ostrejší rádius pri špičkách. BeQuiet! chce evidentne, aby boli najprepracovanejšie Silent Wings 3 aj naďalej najefektívnejšie ventilátory s najlepším pomerom výkonu na jednotku hlučnosti.

Ventilátory Light Wings budú v dvoch rýchlostných vyhotoveniach, pričom obe budú rýchlejšie ako Silent Wings 3. Napriek tomu má by prietok aj statický tlak Light Wings v porovnaní SW3 vždy nižší a to súčasne ešte aj pri vyššej hlučnosti.

Ventilátor Light Wings PWM so 120 mm má dosahovať 1700 ot./min a prietok 70,53 m³/h (t.j. o 17,8 % nižší, než je uvádzaný pri 120 mm Silent Wings 3 PWM) a statický tlak 1,66 mm H2O (ten je v porovnaní so SW3 rovnakého formátu podľa parametrov nižší o 7,3 %).

V prípade zrýchlených variantov „PWM high-speed“ sa rozdiely v základných parametroch ešte zväčšujú. Naopak sa zmenšujú (ale Light Wings zdá sa stále ťahajú za kratší koniec) v rámci 140 modelov, kde je rozdiel v otáčkach výraznejší. Napríklad 140 mm Light Wings PWM má 1500 ot./min, zatiaľ čo 140 mm Silent Wings 3 iba 1000 otáčok.

Výkonnostné rozdiely sa síce zmenšili, ale prirodzene sa zväčšili zase rozdiely v hlučnosti. Silent Wings 3 však mieria na úplne inú cieľovú skupinu. Spoločnú majú tieto ventilátory viac-menej iba cenovú triedu, no zatiaľ čo pri Silent Wings 3 si priplácate za nadštandardný motor i životnosť, v prípade Light Wings je pridaná hodnota premietnutá do osvetlenia. Stredná doba medzi poruchami je priemerná, 60 000 hodín, teda ako u Pure Wings 2, ktoré používajú rovnaké ložiská (rifle) a zrejme i mazivo a všetko okolo toho.

Light Wings by oproti týmto ventilátorom mali dosahovať pri podobnej hlučnosti výrazne vyšší statický tlak, ale prietok je už na strane Pure Wings. Tak ako všetky ventilátory BeQuiet! aj Light Wings majú charakteristický vrúbkovaný povrch lopatiek na dosahovanie laminárnejšieho prúdenia.

Predávať sa majú Light Wings od 23. novembra a známe sú už aj odporúčané koncové ceny. 120 mm model bez ohľadu na to, či ide o pomalší (PWM) alebo rýchlejší variant (PWM high-speed) má byť za 22,90 eur. Za väčší formát si priplatíte euro.

Ešte budú k dispozícii trojbalenia za 69,90 eur, respektíve 72,90 eur, ktoré budú v balení obsahovať rozbočovač. A pomerne šikovný, naformátovaný je podľa 2,5″ SSD/HDD. Prispôsobené týmto úložiskám sú aj montážne otvory, takže sa dá rozbočovač nainštalovať aj do týchto čoraz menej využívaných miest. V príslušenstve trojbalení budú pre každý prípad ale aj obojstranné pásky. Všetky ventilátory Light Wings používajú na reguláciu otáčok PWM, od DC modelov BeQuiet! upustil.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *