DeepCool Macube 110 a 310: Menšia vs. väčšia skrinka, 2. časť

Inštalácia komponentov

Druhá časť recenzie o skrinkách Macube 110 a 310 sa nesie v duchu montáže komponentov a testov chladenia. Obe majú nedostatky, ktoré znepríjemňujú prácu pri správe kabeláže, jedna väčšie než druhá. Ku skrinkám sa k nám dostala aj súprava troch ventilátorov ARGB (takisto DeepCool), ktoré využijeme aj pri inštalácii a na testovanie. Do akej miery skrinkám DeepCool pomôžu v chladení?

Základné parametre

Inštalácia

Aby sme neosádzali iba samotný hardvér, tak máme k dispozícii aj trojicu ventilátorov CF120 Plus. Tie sú oproti štandardným CF120 vylepšené o tlmiace podložky na rohoch a sú rýchlejšie o 300 ot./min. DeepCool ich neponúka ako samostatný produkt, ale iba ako set.

Ako prvou som začal Macube 110, teda menšou z dvojice skriniek. Hneď pri osadzovaní ventilátorov nasávania vpredu nastala menšia kolízia medzi nimi a káblami. Aj keď skrinka pojme tri 120 mm ventilátory, tak sa musíte pretláčať s káblami od konektorov USB, ktoré sú dosť tuhé. Je to nekomfortné, až môžete mať miestami opodstatnené obavy o ich poškodenie. Taktiež skrutky dodávané k ventilátorom nie sú nejako prispôsobené, aby pri dotiahnutí nedeformovali tenučký plech koľajničiek.

Ak už nepoužívate 3,5″ disky, tak odporúčam priečinok pre ne vytiahnuť. Uľahčí to manipuláciu so zdrojom a takisto aj následné uloženie káblov, ktorých je s ventilátormi pomerne dosť. Pre ventilátory je samostatný rozbočovač, napájanie ARGB cez konektor SATA, tlačidlo pre zmenu režimu svietenia alebo konektor priamo do dosky. A to všetko musíte niekde umiestniť.

Najväčšie komplikácie okrem dĺžky káblov z ventilátorov spôsobujú dva ploské káble konektorov USB. Tie sú trochu nelogicky pretočené voči sebe a nedajú sa napraviť. Takisto mi dosť prekážalo viesť káble priamo cez priechodky a nie vedľa nich. Aj keď to zozadu nevyzerá príliš vábivo, tak sa mi podarilo všetko poľahky upratať tak, aby káble netlačili na bočnicu.

Je tu ešte jedna zaujímavosť na ventilátore. Ten má okrem 3-pinového konektoru aj 4-pinový konektor molex so zapojením na 12 V. Oba súčasne však fungovať nemajú, pretože sú si alternatívou (buď, alebo). Tá sa môže zísť na doskách, ktoré majú ďaleko konektor pre systémový ventilátor alebo hlavne na tákych, čo na 4-pine nepodporujú DC reguláciu a zároveň ani nemajú lineárnych 12 V.  Výhrada tu, pravdaže, musí padnúť na to, že DeepCool nepoužil ventilátor s PWM a to dvojaké napájanie je nepraktické aj z toho dôvodu, že nepoužitý kábel môže trochu zavadzať.

Osadenie skrinky išlo až na pár drobnosti relatívne jednoducho. Aj pri ventilátoroch s osvetlením RGB LED zostáva spredu vzhľad elegantný. Pri pohľade dovnútra to môže byť už o niečo živšie. 

Do väčšej skrinky by si mohol jeden povedať, že pôjde všetko ľahšie. Macube 310 ale potvrdzuje, že nie vždy je tomu tak, a to aj čo sa týka správy kabeláže. Prispieva k tomu aj to, že šachta, respektíve kôš pre 3,5″ HDD se nedá vybrať. Nie je síce prinitovaný (je skrutkovaný), ale je príliš vysoký a cez spodný tunel sa neprepchá v žiadnom bode. Vkladanie zdroja s káblami do skrinky je tak pomerne nepríjemná záležitosť  a úlohu tu zohráva aj tuhosť samotných káblov. 

V skrinke je síce rozbočovač na ventilátory, ktorý zlepšuje správu kabeláže, ale ten to nezachráni. Nepohodlné je vedenie káblov zo zdroja, ktoré jednak kolidujú s diskovým košom (o tom tu už reč bola), jednak sa v praxi osvedcilo vedenie kablov mimo priechodiek. To z dôvodu horšej manipulácie s nimi, kedže sa v prípade potreby nedá kábel poriadne ohnúť.

Aj keď je rozbočovač na ventilátory predinštalovaný na skrinke, tak spodné ventilátory spredu, nemajú dostatočnú dĺžku káblov k jeho dosiahnutiu. Takže sa musel použiť rozbočovač dodávaný v súprave rozširujúcich ventilátorov. Rovnaká komplikácia je aj s plochým, stočeným káblom od dvoch konektorov USB navrchu skrinky. Pri prevliekaní káblov dopredu som si musel gumové krytky priechodiek pridržiavať rukou, aby nevypadli z otvoru.

Na druhej strane vnútra bolo všetko v poriadku, ak nerátam predinštalovaný ventilátor s dvoma konektormi, z ktorých jeden (nepoužitý) treba niekde schovať alebo prilepiť o rámček, aby neplandal. Bočnica pri kábloch držala aj napriek nedotiahnutej správe kabeláže napevno, no mal som pocit, že drží o niečo slabšie s osadenými káblami. 


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *