DeepCool CH360
DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov.
Nové skrinky DeepCool CH360 vychádzajú zo starších modelov CH560 (biely variant nájdete aj v našich testoch). Ide teda o vežovité skrinky s vertikálne orientovanou základnou doskou, kde objem CH360 sa zmestí do 40 litrov. Oproti CH560 sú skrinky CH360 o 40 mm nižšie (s 431 mm), o 30 mm (s 428 mm) kratšie a nakoniec aj o 15 mm (s 215 mm) užšie. Na čelnom paneli sú stále 140 mm ventilátory, hoci už „iba“ dva namiesto troch. Tretí ventilátor, ktorý sa so skrinkou dodáva, je v 120-milimetrovom formáte a umiestnený je vzadu, kde je jeho úlohou odvádzať ohriaty vzduch von, mimo priestor skrinky.
Efektívne chladenie DeepCool uvádza ako prvý bod na zozname kľúčových vlastností. Napomáhať tomu majú aj výrazne perforované panely, nielen čelný a vrchný, ale aj časť bočnej steny, pod temperovaným sklom.
Rozloženie jednotlivých komponentov je podľa „trendového“ strihu, kde odspodu približne tretina skrinky má pozdĺžny tunel na montáž zdroja a úložísk a hlavná komora je vyhradená pre základnú dosku osadenú zvyšnými komponentmi. Vežovitý chladič môže siahať až do 165 mm, pričom zachovaná je aj nadštandardná podpora kvapalinových chladičov. Pre veľkostnú triedu tejto skrinky podpora 360-milimetrového vodníka (vpredu) samozrejmá nebýva. Na strop sa už zmestíte iba 240 mm radiátorom.
Podpora základných dosiek je vo formátoch Micro ATX a Mini-ITX.
Skrinky DeepCool CH360 existujú v štyroch variantoch, pričom všetky sa dodávajú s ventilátormi s osvetlením ARGB LED. Najlacnejší, s odporúčanou maloobchodnou cenou 80 eur/cca 2028 Kč, je model bez prívlastku (DeepCool CH360) v čiernom vyhotovení. Za biele (DeepCool CH360 WH) si priplatíte 5 eur, to zrejme aj z dôvodu menšej sériovej výroby.
A potom sú v čiernej a v bielej aj varianty „Digital“, ktoré sa dodávajú s jednoduchým displejom, pre ktorý môžete mať v reálnom čase kontrolu nad CPU a GPU, či už ide o zahrievanie alebo vyťaženie (to je už o voľbe používateľa). Tento displej sa k základnej doske pripája cez interný konektor USB 2.0. Tie sú obvykle dva a minimálne jeden často zostáva nevyužitý. Skrinky DeepCool CH360 Digital ho zamestnajú. Odporúčaná cena čierneho variantu (DeepCool CH360 Digital) je 90 eur/cca 2281 Kč, biely (DeepCool CH360 Digital WH) je znovu o trochu drahší, za 95 eur/cca 2408 Kč.
Porty a tlačidlá sú zvrchu. Z konektorov USB sú vyvedené dva, jeden typu C (v štandardu 3.2 gen. 2, tzn. 10-gigabitový), jeden typu A (3.2 gen. 1). Tu je možno škoda, že chýba druhý do páru, keďže na jeden 19-pinový konektor USB pripadajú dva externé konektory a tieto skrinky DeepCool majú iba jeden. Osamotený je aj zdieľaný 3,5-milimetrový jack na pripojenie zvukového headsetu.
Všetky skrinky DeepCool CH360 majú byť v obchodoch dostupné od 9. 4. 2024.
- Contents
- DeepCool CH360
Ty dva talíře už jsou na hraně. Když odhlédnu od samotné skříně, ty ventilátory vypadají extrémně lacině.
Čo sa týka ventilátorov, tak by malo ísť o model FC120 (vzadu) a ich o číslo väčšie varianty (vpredu). Ten rotor, čo sa týka robustnosti, nepôsobí nijako vábne a pre kombináciou na pomery formátu veľmi dlhých lopatiek z materiálu s relatívne nižšou pevnosťou, je naozaj pružnejší. A hlučnejší. Vidieť, že DeepCool to v tomto prípade hnal na hranu, aby pri porovnateľnej rýchlosti bol dosahovaný vyšší prietok aj statický tlak ako u konkurenčných modelov. Pri nízkych rýchlostiach je už ale ten zvuk (FC120) pomerne prijateľný a to súčasne pri zachovaní nadštandardnej výkonnostnej charakteristiky (v rámci porovnateľnej hladiny hluku) oproti konkurenčným (a i drahším) ventilátorom.
Ešte teda, ako budú tie ventilátory fungovať v interakcii s tými mriežkami a filtrami, ktoré DeepCool použil. Chladiaca efektivita väčšej CH560 skončila z môjho pohľadu trochu pod očakávaniami (okolo priemeru). Ale to asi aj pre nepomer vstupných k výstupným ventilátorom. Pokiaľ by na výstupe nebol dramaticky nižší prietok (a vstupné ventilátory by charakterizovali výrazne nižšie rýchlosti), tak sa tá skrinka umiestni možno lepšie.
Hlavně ty čelní 140 mm. Materiál rotoru působí na pohled jako ten nejlacinější dostupný průhledný plast (soudě dle obrázků, co jsem vypátral) a konstrukce rámečku působí taky extrémně čínsky. Ze zadní strany je i tady hned vidět, že konstrukce rámečku je od FC odlišná.
Číry polykarbonát, z ktorého sa mimochodom vyrábajú aj ARGB Fluctusy Endorfy, pri ventilátoroch nepatria medzi prémiové suroviny (obzvlášť, keď sa použijú v menšej hrúbke…), ale zase majú veľmi dobré svetlovodivé vlastnosti. A keď tie sú hlavným predajným high-lightom ARGB ventilátorov… každopádne sa zdá, že s vlastnosťami 140 mm ventilátorov by mohli byť trochu nespokojní aj v DeepCoole – Assassin 4S na rozdiel od Assassin IV používa už iba 7-lopatkový ventilátor (namiesto 9-lopatkového).
Detail máte tady. Někoho může v pochybnost uvést, že obrázky výrobce jsou rendery.
Většího brášku (560) už lze sehnat za slušné peníze, CH360 se mi v porovnání s ním zdá neúměrně drahý. Přitom formátem by měl mířit na tu největší láci.