DeepCool FC120: Veľké ARGB lopatky v „malom“ priereze

Detaily DeepCool FC120

Najväčšia výhoda, ale zároveň i nevýhoda ventilátora DeepCool FC120 sú jeho dlhé a celkovo veľké lopatky, ktoré svojou plochou presahujú konkurenčné modely. Spomedzi osvetlených ventilátorov tento v optimálnych podmienkach predstavuje jedno z najefektívnejších riešení s osvetlením ARGB LED. Dôležité je ale vnímať aj jeho tienisté stránky, ktoré sú vedľajším efektom zvolenej konštrukcie rotora.

Kľúčový parameter na dosahovanie čo najvyššieho prietoku vzduchu je u ventilátorov plocha lopatiek. Samozrejme, je to zložitejšie a aj ventilátor s menšou plochou lopatiek môže dosahovať vyšší prietok. Konečný výsledok ovplyvňuje celý rad konštrukčných detailov, od tvaru (i rámčeka), sklonu, ale takisto pevnosti lopatiek.

Prednosť DeepCool FC120 je ale práve v tom, že má väčšie lopatky než iné ventilátory vo formáte 120 mm, a to i s veľmi malými vertikálnymi medzerami, ktoré medzi nimi sú.  Ale už len pre tieto parametre existujú situácie, kde DeepCool FC120 dosahuje špičkové výsledky. Medzi osvetlenými ventilátormi nenájdete veľa ventilátorov (je vôbec nejaký? To sa ukáže až časom…), ktoré by boli pre väčšinu scenárov efektívnejšie.

Na rozdiel od mnohých iných ventilátorov lopatky FC120 začínajú na náboji z pomerne ostrej zatáčky. Dlhšie sú tak nábežné i odtokové hrany, čo v konečnom súčte potom dáva väčšiu plochu na lopatku. V porovnaní napríklad s Gigabyte Aorus 120 ARGB (čo je takisto 120 mm ventilátor s deviatimi lopatkami) pomerne výrazne.

Aby mohli byť lopatky takéto veľké a tvoriť takú výraznú časť z celkového prierezu, je menšia aj plocha puzdra motorčeka. Oproti spomínanému ventilátoru Aorus 120 ARGB je menšia zhruba o 23,4 %, ale zase to DeepCool nehnal do úplných extrémov. Náboj Gelidu Zodiac má už o 13 % menší prierez (než práve ventilátor DeepCool FC120). Je dôležité, aby stred ventilátora bol vzhľadom na potreby ventilátora dostatočne robustný. Pre zaujímavosť, prierez náboja FC120 je 1615 mm2, čo je z celkového prierezu približne 15,5 %.

   

Veľa vecí, vrátane chladiaceho výkonu, je závislých od pevnosti lopatiek. Tá je, v tomto prípade, podpriemerná. Použitý materiál je PBT, ktorý je bežný u tohto typu ventilátorov, ale jeho hrúbka je v najsilnejšom mieste iba do 1,5 mm. V kombinácii s geometriou FC120 s pomerne širokými špičkami a úzkymi začiatkami lopatiek, prirodzene dochádza k nadmernému vlneniu krútiaceho momentu, čomu sa budeme podrobnejšie venovať v záverečnej kapitole, pri hodnotení čiastkových vlastností tohto ventilátora.

Statorové vzpery sú dobre aerodynamické, so zaoblením, a k rotoru sú natočené užšou stranu. Z detailu je ešte vhodné poukázať na solídne antivibračné podložky. Tie nie sú nalepovacie (ako to býva obvyklé), ale sú pevná súčasť rohov a pritom sú i mäkšie (s tvrdosťou okolo 40 Shore), takže vibrácie z tohto rotora môžu pohlcovať pomerne efektívne.

A ešte jedno upozornenie k napájaniu. Ventilátor má napevno iba kratší (170 mm) 6-pinový káblik (pre motorček aj ARGB LED), ktorý počíta s pripojením k rozbočovaču. Balenie však obsahuje aj adaptér na pripojenie k základnej doske, t.j. s dvoma konektormi na konci (4-pinom PWM a 3-pinom na ARGB LED). Na napájanie osvetlenia však musíte mať pripojený ešte aj konektor SATA.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Mám z neho taký nemastný neslaný pocit. Určite nie je zlý a je v mnohých prípadoch dobrá voľba. Je zopár miest, kde je fakt dobrý, ale vo väčšine prípadov je nadpriemerný a vyslovene v ničom, čo by mňa zaujímalo, nevyniká (výkon pri nízkej hlučnosti, výkon pri vyššej hlučnosti, pomer cena/výkon).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *