Gigabyte Aorus 120 ARGB: Iba na efekt? Kdeže, poriadny ventilátor

Detaily Gigabyte Aorus 120 ARGB

Nový ventilátor Gigabyte vybočuje z radu efektných neefektívnych PC komponentov. Aorus 120 ARGB síce používateľa láka osvetleným rotorom, ale druhé husle nehrajú ani vlastnosti, ktoré robia ventilátor ventilátorom. Hoci je stále čo ladiť a zlepšovať, tak už teraz Aorus 120 ARGB v mnohých smeroch vyniká a v niektorých aplikáciách poráža aj konkurenčné modely tradičných výrobcov ventilátorov.

Okrem Asusu a MSI minulý rok predstavil svoje prvé ventilátory určené do samostatného predaja aj Gigabyte. Tak sa nám možno medzi najväčšími výrobcami základných dosiek črtá rivalita aj v tomto segmente.

Ventilátory Gigabyte sú v dvoch formátoch, v 120 a v 140 mm. V rámci tohto testu si zanalyzujeme Aorus 120 ARGB, väčšiemu sa budeme venovať niekedy nabudúce. Oproti ventilátorom Asus ROG Strix XF120MSI Silent Gale P12 má Aorus 120 ARGB jediný osvetlenie. Z mliečneho materiálu s dobrými svetlovodivými vlastnosťami, je vyrobený rotor. Na rozdiel od naposledy testovaného Arctic BioniX P120 A-RGB (s prstencovým svetlovodom okolo rotora) tento ventilátor svieti na väčšej ploche a vyšší je aj jeho jas. V porovnaní s Cooler Master SickleFlow 120 ARGB, ktorý má takisto svetlovodivé lopatky, je už ale výrazne nižší. Svietivosť LED je však stále natoľko vysoká, že ju budú niektorí dozaista aj tlmiť.

So svetlovodivými lopatkami mimochodom súvisí aj používanie mäkšieho a pružnejšieho materiálu, ktorý za letu viac podlieha istým deformáciám. Tie majú prirodzene vplyv aj na aerodynamiku a akustiku ventilátora.

Rotor pozostáva zľahka nadštandardného počtu lopatiek, tých je deväť. Jasne najväčší rozmer majú na dĺžku a v rámci ich geometrie sa pracuje aj s nenásilným zakrivením. Vzhľadom na os rotora sú pod zhruba 45-stupňovým uhlom, ktorý je typický pre ventilátory vhodné aj na pasívy chladičov.

Približne uprostred každej lopatky je na nábežnej hrane 14 mm široký oblúkovitý výstupok, za ktorým sa cez celú šírku lopatiek tiahnu tenké (0,6 mm) drážky. Tie sú tiež vystúpené a celá táto paráda má trochu zvyšovať dynamicky tlak, respektíve urýchľovať prúdenie vzduchu.

Formát ventilátora je 120 mm s tradičnou hrúbkou rámčeka 25 mm. Tú v rohoch o 2 mm (na konečných 27 mm) rozširujú antivibračné podložky. Asi mohli byť aj mäkšie, ale tomuto ventilátoru to vyčítať nebudeme. Pre konštrukciu ventilátora je ich prítomnosť pomerne nepodstatná. Aorus 120 má totiž až šesť statorových slotov, čo je medzi ventilátormi s ARGB LED rarita. Jedná sa o pomerne vzácny detail, vďaka ktorému je dosahované nižšie trenie a tým pádom stačí na dosiahnutie rovnakých otáčok menšia sila ako u 4-slotových ventilátorov. Výhoda je prirodzene najmä v nízkych štartovacích otáčkach.

     

Gigabyte síce v špecifikáciách uvádza ako spodnú hranicu 800 ot./min, v skutočnosti je to výrazne menej. Rozbehová rýchlosť je iba okolo 275 ot./min s tým, že je ventilátor možné spomaliť k zhruba 180 ot./min. Nižšie rýchlosti, s nižšou intenzitou PWM, sú už nestabilné (kolísavé). Ale aj toto je veľmi dobrý výsledok. Nadštandardne nízke trenie má byť aj v ložiskách, to pričinením maziva s obsahom grafénových čiastočiek. Napriek tomu, že sú použité iba klzné ložiská (s typickou strednou dobou medzi poruchami uvádzanou okolo 40 000 hodín), tak MTBF je až 75 000 hodín. To práve pre nižšiu záťaž medzi trecími plochami.

Kabeláž ventilátora je nadštandardne dlhá (45 cm) a k dispozícii sú tri konektory. Jeden PWM a dva 5 V (3-pinové) na ARGB LED, z ktorých jeden slúži na sériové reťazenie. V tabuľke nižšie potom nájdete základne parametre v porovnaní s už otestovanými ventilátormi. Výsledky testov sú tradične v nasledujúcich kapitolách článku.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4: Doska s X870 parametrami

Čakáte netrpezlivo na nové základné dosky s čipsetom AMD X870(E)? Nemusia byť v ničom zásadnom „lepšie“ ako Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4. Výbava tejto základnej dosky zodpovedá tomu, čo možno očakávať u modelov s čipsetmi série „800“. Tie vyjdú už čoskoro, ale podporu USB4, čo je kľúčová novinka, má už ale aj teraz dostupná doska Gigabyte. Praktických rozdielov tak nemusí byť mnoho. Celý článok „Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4: Doska s X870 parametrami“ »

  •  
  •  
  •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Škoda vysokej ceny, a hlavne záruka je vzhľadom k cene IMHO slabá, čo vzhľadom k „obyčajnému“ ložisku nepridáva na dôvere. Noctua dáva 5-6 rokov, Arctic dokonca 10. Aj keď pozerám že pri ventilátoroch sa značky nejak nepredháňajú v zárukách na rozdiel od iných oblastí (napr. zdroje či AIO kde s vyššou cenovkou automaticky ponúkajú dlhšie záruky).

    1. Súhlasím, tá trojročná záruka je krátka. Gigabyte ju zrejme nastavuje podľa toho, na čo je zvyknutý u komponentov z kľúčových segmentov, teda u základných dosiek, grafických kariet atp. Pravdepodobne sa tak jedná hlavne o systémovú záležitosť. Dĺžka záruky môže, ale i nemusí súvisieť s trvanlivosťou. Napríklad Arctic predĺžil záruku z dvoch na šesť rokov a pritom v konštrukcii ich komponentov sa nič nezmenilo. Niektoré ventilátory už Arctic kryje dokonca 10-ročnou zárukou?

      Tie klzné ložiská pri nízkom trení by mohli vydržať pomerne dlho a ostatné komponenty zrejme morálne niekoľkonásobne prežijú. Aj keby bola životnosť Noctuy trojnásobná, na tom, či tie ventilátory vydržia v dobrej kondícii 8 alebo 24 rokov, zase asi až tak nezáleží. Bola by ale zaujímavá štatistika o tom, ako dlho ľudia vlastnia ventilátory, ktoré mimo iné kupujú aj pre vysoké hodnoty MTBF, než ich posunú ďalej alebo niekde zapadnú prachom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *