Nvidia zase chystá grafiky Titan, GeForce RTX 4080 s TDP 420 W

GeForce RTX 4080 prý bude mít o 100 W vyšší spotřebu než předchůdce RTX 3080

Psali jsme o tom, že Nvidia si ponechává u grafik příští generace s architekturou Lovelace otevřená vrátka pro výrazné zvýšení spotřeb, které by dovolilo přidat výkon a možná získat rozhodující výhodu proti konkurenčním Radeonům. Model RTX 4060 v této generaci například má mít vyšší spotřebu než GeForce RTX 3070. Vypadá to, že výrazně vyšší spotřeba bude i u RTX 4080. A Nvidia prý chystá model Titan, který to možná také vyhrotí.

Tato informace je od stejného leakera Kopite7kimi, který informoval o vyšším než 220W TDP GeForce RTX 4060 a o tom, že návrhy karet generace RTX 4000 počítají se zvýšením spotřeby, pokud by to pro výkon Nvidia potřebovala.

Podle Kopite7kimi má GeForce RTX 4080 interní označení modelu PG139-SKU360 a je založená na čipu AD103 (ale PCB by mělo umožňovat i použití i osekaného nejvýkonnějšího čipu AD102). Minule Kopite7kimi uváděl, že návrh desky (PCB) PG139-SKU360 dává Nvidii možnost u této karty použít TDP až 450 W. Vypadá to, že tento potenciál firma zčásti využije, byť se až na maximum nedostane.

Nyní leaker uvádí, že Nvidia sdělila výrobcům karet parametry grafiky chystané na základě onoho PCB PG139-SKU360, což by tedy měla být karta GeForce RTX 4080. Tato konfigurace má čip AD103 a TDP 420 W – tedy o rovnou stovku wattů víc než 320W TDP GeForce RTX 3080, které samo bylo už hodně vysoké. Do té doby byla hodnota 300 W určitou psychologickou hranicí.

V původním tweetu bylo uvedeno, že 420 W je TGP, nicméně leaker pak upřesnil, že tím nemyslel jen spotřebu GPU, ale kompletní finální spotřebu celé karty. Tedy to, co bude stát ve specifikacích (a my tomu ze setrvačnosti říkáme TDP).

GeForce RTX 4080 podle dosavadních informací má dostat 16GB paměť GDDR6X, a tím pádem by měla mít 256bitovou sběrnici. Zatím pro ni ale není znám počet výpočetních jednotek. Podle posledních informací (od webu WCCFtech, ale berete je s rezervou, protože údaje se teď pořád mění) by možná GeForce RTX 4080 mohla vyjít v listopadu/novembri, měsíc po GeForce RTX 4090. Pokud obě karty budou mít TDP přesahující 400 W, mohly by pro ně výrobci možná používat stejné chladiče.

Nvidia GeForce RTX 3080, karta s ve své době vysokým 320W TDP. I kvůli němu Nvidia přišla se speciálními úpravami chladiče (Zdroj: Nvidia)

Chystá se návrat grafik (GeForce) Titan?

Není to jediná novinka, která z tohoto leakera (který minimálně pro generaci karet Ampere byl mimořádně spolehlivým zdrojem informací) teď vypadla. Na Twitteru také zmínil v odpovědi na otázku, že Nvidia v generaci grafik RTX 4000/Lovelace chystá návrat „prémiového“ modelu grafiky se značkou Titan.

Ten Nvidia v generaci Ampere vynechala (naposledy vydala Titan RTX v generaci Turing), možná i proto, že GeForce RTX 3090 a ještě víc RTX 3090 Ti vystoupaly samy cenově na hodně vysoké pozice. Ale podle této zprávy by tedy v generaci Lovelace mohl Titan opět přijít zpátky. Mohlo by jít o model s plně aktivní konfigurací čipu AD102 pro ty, kdo by chtěli skutečně maximální výkon pro hry a případně výpočetní a poloprofesionální využití.

Grafická karta Nvidia Titan (zdroj: Nvidia)

Návrat Titanu ale také dost možná znamená, že Nvidia zkusí další navýšení cenové úrovně, které dosáhnou nejvyšší modely herních (respektive „také herních“) grafik. A také je tu asi možnost, že Titan opět navýší spotřebu ještě nad úroveň toho, co předvede GeForce RTX 4090. U té se objevilo jako nižší hodnota spotřeby číslo 450 W, ale Nvidia údajně u PCB počítá s tím, že by tento model mohl brát až 600 W.

A pokud nad ním bude ještě extrémní karta Titan, mohla by ta tedy jít spotřebou ještě výš, třeba na těch 600 W, pokud je už nevytěží RTX 4090. V nejhorším by se možná mohl Titan dostat až na šílené hodnoty, o nichž se před časem zmiňovaly úniky. Podle jednoho Nvidia zvažovala konfiguraci grafiky s čipem AD102, která by měla celkovou spotřebu dokonce až 900 W

Zdroje: Kopite7kimi (1, 2, 3)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W

Koncem léta nebo začátkem podzimu přijdou na trh první grafiky GeForce RTX 4000 s novou architekturou Nvidie (která se jmenuje buď Lovelace, nebo Ada – ještě není úplně jisté, co je oficiální). V dřívějších dobách z Nvidie před vydáním unikaly informace o chystaných GPU zřídka, u RTX 4000 ale je takových průsaků docela dost. Aktuálně tu máme nové informace o spotřebách karet, u nichž to bohužel zase vypadá na hodně vysoká čísla. Celý článok „GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W“ »

 •  
 •  
 •  

AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5

Z konference AMD Financial Day 2022, která proběhla ve čtvrtek, už jsme tu probrali to, co firma řekla nového k Zenu 4 a Ryzenům 7000 (zejména prozrazení IPC). Teď se podíváme na plány budoucích procesorů, tzv. roadmapy. Firma totiž prozradila tyto plány prakticky pro všechny segmenty trhu, a to po dlouhé době, kdy jsme od ní žádné roadmapy neviděli a byli jsme odkázáni jen na nejisté úniky. Celý článok „AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *