Jedna doska Mini-ITX je málo. Biostar vydal B660T-Silver

Novinka Biostar B660T-Silver

Biostar buduje ponuku svojich základných dosiek postupne. Väčšina modelov pre platformu Intel LGA 1700 prišla síce naraz, s končiacim embargom, ale odvtedy už pribudli nejaké aj „sólo“. Relatívne nedávno to bola z radu doska Silver doska formátu Micro ATX (B660M-Silver), teraz je to pre ešte menšie počítače B660T-Silver so štvorcovým PCB o strane 170 mm (formát Mini-ITX).

Na spočítanie základných dosiek Mini-ITX s čipsetom Intel B660 nebudete potrebovať ani prsty jednej. Asus a MSI nemajú žiadne, Gigabyte má jednu. Biostar, ako najmenšia firma z tohto zoskupenia, však prekvapivo k B660GTN doplnila druhú dosku formátu Mini-ITX –B660T-Silver.

Podporované sú pamäte typu DDR4 s XMP do 5000 MHz. Špeciálne pri výbere vysokorýchlostných modulov nahliadnite do zoznamu podporovaných súprav, aby vás neprekvapilo, že po aktivácii pamäťového profilu doska neprejde POSTom. To sa môže pokojne stať, pokiaľ vsadíte „na náhodu“. Procesory sú podporované do najvýkonnejšej Core i9-12900KS s TDP 150 W.

Napájacia kaskáda bude zrejme dostatočne robustná, aby v booste zvládla aj cez 300 W, aj keď je otázka pri akej efektivite. Vzhľadom na čipset bez podpory manuálneho pretaktovania a iba osempinový konektor EPS, sa však počíta skôr s úspornejšími procesormi s uzamknutým násobičom, ktoré majú v v booste typicky nižšiu spotrebu.

Výbava je na pomery dosiek Mini-ITX pomerne bežná. Konektory SATA sú štyri, sloty M.2 sú dva (obidva štvorlinkové a jeden z nich podporuje aj SSD SATA) rovnako ako sloty DIMM na pamäte, slot PCI Express je tradične jeden (×16), s podporou štandardu 5.0. Ďalej je doska vybavená zvukovým čipom Realtek ALC1220, ethernet je 2,5-gigabitový a sieťová konektivita zahŕňa aj dva externé konektory SMA na pripojenie antén WiFi.

Modul WiFi do slotu M.2 (E-key) si už však musíte dokúpiť samostatne, v rámci štandardného príslušenstva ho Biostar nedodáva. Vzadu (externe) je celkom šesť portov USB, z toho štyri rýchle štandardu 3.2 gen. 2 s priepustnosťou 10 GB/s. Videovýstupy sú dva – HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4a a za zmienku stojí ešte prítomnosť konektora PS/2.

Je pozoruhodné, ako veľmi podobná je táto doska Biostar B660GTN. Keď si porovnáte špecifikácie, nenájdete jediný rozdiel. Nejaký tu ale predsa len je – B660T-Silver nemá žiadne osvetlené prvky a hoci zatiaľ nepoznáme odporúčanú cenu, dá sa predpokladať, že bude o trochu lacnejšia. Okrem farebnej schémy sú odlišné aj chladiče, tie na VRM pôsobia na tejto novej doske robustnejšie a s členitejším povrchom. Rozdiel môže byť prirodzene aj v skladbe súčiastok VRM. Ak sú aj napäťové regulátory rovnaké, iný môže byť och ovládač PWM môže byť. To sa dozvieme ale až v rámci nejakého rozboru.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů

V posledních dnech začaly úniky levných desek pro Ryzeny 7000 se socketem AM5 postavených na čipsetu A620. Už jsme viděli i fotky jednoho modelu a zdá se, že AMD načasovalo odhalení i vydání na poslední den března (možná byl zájem stihnout to formálně v prvním kvartálu). Dnes tak byly vypuštěny desky s tímto čipsetem od všech výrobců. Ty nejlevnější by zřejmě měly být už za 85 $, pár stovek nad „magickou hranicí“ 2000 korun. Celý článok „Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů“ »

  •  
  •  
  •  

Paměti s EXPO nejsou AMD-only. Podporu dostanou i desky pro Intel

Před vydáním procesorů Ryzen 7000 oznámilo AMD standard přetaktovávacích profilů pro paměti DDR5 nazvaný EXPO, který je alternativou pro profily XMP, které se u pamětí používají univerzálně, ale technicky vzato jsou vyladěné na platformu Intelu. Moduly s EXPO by měly líp sedět k Ryzenům, ale báli jsme se, že to bude na úkor kompatibility s platformou Intel. Vypadá to však, že situace bude nakonec lepší a EXPO půjde s Intelem použít. Celý článok „Paměti s EXPO nejsou AMD-only. Podporu dostanou i desky pro Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Inakosť všade, kam padne zrak – Biostar B660GTA (recenzia)

Väčšina základných dosiek z rovnakých tried sa podobajú ako vajce vajcu. Odlišujú sa síce farebnou schémou i tvarom chladičov, ale rozloženie, výbava a celkovo fungovanie (zahŕňajúce aj správu napájania) je ako cez kopírku. Biostar B660GTA ide v mnohých smeroch proti prúdu a predstavuje atraktívnu možnosť pre tých používateľov, ktorým na konkurenčných doskách vždy niečo chýba. Celý článok „Inakosť všade, kam padne zrak – Biostar B660GTA (recenzia)“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Tak mám z Asbisu potvrdenú distribúciu pre SK/CZ trh. Sice bez konkrétneho dátumu, ale prirodzene sa to stihne ešte v priebehu tohto. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *