Paměti s EXPO nejsou AMD-only. Podporu dostanou i desky pro Intel

Výrobci desek přidávají podporu pamětí DDR5 s profily AMD EXPO i na desky pro procesory Intel

Před vydáním procesorů Ryzen 7000 oznámilo AMD standard přetaktovávacích profilů pro paměti DDR5 nazvaný EXPO, který je alternativou pro profily XMP, které se u pamětí používají univerzálně, ale technicky vzato jsou vyladěné na platformu Intelu. Moduly s EXPO by měly líp sedět k Ryzenům, ale báli jsme se, že to bude na úkor kompatibility s platformou Intel. Vypadá to však, že situace bude nakonec lepší a EXPO půjde s Intelem použít.

V čem je vůbec u EXPO a XMP problém na „cizí platformě“? Dnešní výkonnější moduly používají prakticky vždy přetaktovanou frekvenci a vyladěné agresivnější časování, než co by paměti měly umět podle standardního kompatibilního standardu JEDEC. Ten je totiž hodně konzervativní a pomalý. U DDR4 například většina modulů má nativní JEDEC rychlost maximálně DDR4-2666, ale pomocí zvýšeného napětí jedou třeba na DDR4-3600, a navíc se sníženou latencí. Aby ale deska a procesor věděly, jaké nastavení použít, musí být parametry uloženy v SPD na modulu, a to právě přes přetaktovávací profil.

Historicky se prosadily profily XMP, které navrhl Intel, a s tím, jak je platforma Intel co do tržního podílu silnější, se drtivá většina pamětí nejenže vyrábí s profilem XMP, ale ten je také přímo vyladěný na procesory Intel a jejich paměťový řadič. Se stejnými parametry nefungují vždy ideálně na procesorech Ryzen, což bývá častým důvodem stížností na kompatibilitu. Na druhou stranu, protože XMP je ve všech modulech (mimo těch, které jedou jen na JEDEC parametrech), desky pro procesory AMD vždy XMP podporují, a byť parametry třeba nejsou ideální, jsou schopné je přečíst a nastavit.

Tip: DDR5 na Alder Lake: velké novinky s XMP 3.0 a Dynamic Memory Boost

Naopak to ale vypadalo na problém. Profily AMD EXPO jsou nové a desky pro procesory Intel s nimi logicky doteď nepočítaly, takže by z nich nedokázaly přečíst uložená optimalizovaná nastavení. Při osazení EXPO pamětí k procesoru Intelu byste tedy na tom byli hůře než v předchozím případě – nejenže paměti jsou vyladěné na jiný procesor a jiný paměťový řadič, ale ani je nejde s tímto suboptimálním laděním provozovat a paměti by deska nastavila jen na pomalé JEDEC rychlosti, protože umí jen XMP.

AMD EXPO (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Více: AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000

Gigabyte a Biostar chtějí podporu EXPO i na deskách pro Intel

Zde však přichází dobrá zpráva. Intel asi sice nemusí mít chuť EXPO podporovat tak, jako AMD podporuje profily XMP, ale výrobci desek tyto zábrany asi vyřeší za něj. Už dva v posledních týdnech oznámili podporu načítání profilů EXPO na deskách s čipsetem Z690 (a dalšími) pro procesory Intel Alder Lake a Raptor Lake. EXPO se týká jen pamětí DDR5, takže stačí podpora na aktuálním socketu LGA 1700, není třeba, aby se zpětně dodělávala na starší modely.

První z výrobců, kteří toto oznámili, byl Gigabyte. Firma vyhlásila, že její desky s čipsety Z690 a B660 budou podporovat jak paměti s profily XMP, tak s EXPO. Již vydané desky tedy podporu dostanou v aktualizaci BIOSu. A toto má pokračovat do budoucna, Gigabyte uvádí, že podpora EXPO bude i na budoucích deskách pro procesory Intel, takže je naděje, že se to snad stane trvalou funkcí v BIOSech této firmy po celou dobu, kdy budou používány paměti DDR5. Na deskách Gigabyte pro procesory AMD samozřejmě bude také podpora pro oba typy profilů.

Gigabyte Z690 Aorus Tachyon (Zdroj: Gigabyte)

Druhou firmou je Biostar, jehož desky jsou u nás vzácnější, ale dají se alespoň v některých obchodech sehnat. Tato firma chce také podporovat jak XMP, tak EXPO na platformě Intel (a AM5 samozřejmě). U Biostaru je to zatím skromnější než u Gigabyte, první deskou, u které to bude realizováno, je model Biostar Z690 Valkyrie (další zatím přislíbené nejsou, ale mohou ještě přibýt). Podpora na ni bude přidána aktualizací BIOSu, která má údajně být k dispozici „brzy“.

Podpora AMD EXPO na desce Biostar Z690 Valkyrie (zdroj: techPowerUp)

Díky podpoře pamětí DDR5 s profily EXPO na deskách Intelu už tedy u těchto pamětí nebude tak moc hrozit, že se s nimi dostanete do pasti a zůstane vám v rukou komponenta, která se nedá použít na majoritní (nebo aspoň zatím majoritní?) platformě. Ačkoliv je pravděpodobné, že ještě dlouho bude používání profilů XMP mnohem častější, snad se otevírá cesta k tomu, aby EXPO bylo aspoň trošku kompatibilní i s konkurenční platformou.

Zdroj: Gigabyte, VideoCardz, techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU

Zatím se objevilo jenom málo informací o tom, co přinesou procesory AMD Ryzen s architekturou Zen 6. Samotné jádro by mělo být evolucí Zenu 5, protože AMD používá cosi jako „tick-tock“ model, kdy sudé architektury jsou méně agresivní a rozvíjejí novinky uvedené v lichých. Ale vypadá to, že vše ostatní v SoC okolo jádra by naopak mohlo být docela radikální posun, který úplně změní stárnoucí koncepci „uncore“ u desktopových Ryzenů. Celý článok „Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2

Když vyšly Windows 11, měly poměrně striktní hardwarové požadavky například s povinným TPM2, což chvíli dělalo spoustě lidí vrásky. Oficiálně navíc podporují jen velmi omezený seznam nových procesorů s nejasnou hrozbou, že na starších nemusí například fungovat budoucí aktualizace. Nyní Microsoft potichu utáhl šrouby. Naštěstí ne tak, že by opravdu začal vymáhat tento seznam, ale systém přestane fungovat na řadě starších procesorů. Celý článok „Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2“ »

 •  
 •  
 •  

AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem

Letos (snad v třetím kvartále) vyjdou procesory AMD s novou architekturou Zen 5. Bude to opět velká změna, zatímco předchozí Zen 4 byl v podstatě evoluce Zenu 3, a podle různých nepřímých náznaků, mezi nimiž jsou i výroky architekta Mike Clarka, by to prý mohla být vůbec nejzajímavější architektura AMD od prvního Zenu. Je zajímavé, že až dosud o ní byly informace z jediného youtuberského zdroje. Právě ale byly oficiálně potvrzeny přímo z AMD. Celý článok „AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *