Paměti s EXPO nejsou AMD-only. Podporu dostanou i desky pro Intel

Výrobci desek přidávají podporu pamětí DDR5 s profily AMD EXPO i na desky pro procesory Intel

Před vydáním procesorů Ryzen 7000 oznámilo AMD standard přetaktovávacích profilů pro paměti DDR5 nazvaný EXPO, který je alternativou pro profily XMP, které se u pamětí používají univerzálně, ale technicky vzato jsou vyladěné na platformu Intelu. Moduly s EXPO by měly líp sedět k Ryzenům, ale báli jsme se, že to bude na úkor kompatibility s platformou Intel. Vypadá to však, že situace bude nakonec lepší a EXPO půjde s Intelem použít.

V čem je vůbec u EXPO a XMP problém na „cizí platformě“? Dnešní výkonnější moduly používají prakticky vždy přetaktovanou frekvenci a vyladěné agresivnější časování, než co by paměti měly umět podle standardního kompatibilního standardu JEDEC. Ten je totiž hodně konzervativní a pomalý. U DDR4 například většina modulů má nativní JEDEC rychlost maximálně DDR4-2666, ale pomocí zvýšeného napětí jedou třeba na DDR4-3600, a navíc se sníženou latencí. Aby ale deska a procesor věděly, jaké nastavení použít, musí být parametry uloženy v SPD na modulu, a to právě přes přetaktovávací profil.

Historicky se prosadily profily XMP, které navrhl Intel, a s tím, jak je platforma Intel co do tržního podílu silnější, se drtivá většina pamětí nejenže vyrábí s profilem XMP, ale ten je také přímo vyladěný na procesory Intel a jejich paměťový řadič. Se stejnými parametry nefungují vždy ideálně na procesorech Ryzen, což bývá častým důvodem stížností na kompatibilitu. Na druhou stranu, protože XMP je ve všech modulech (mimo těch, které jedou jen na JEDEC parametrech), desky pro procesory AMD vždy XMP podporují, a byť parametry třeba nejsou ideální, jsou schopné je přečíst a nastavit.

Tip: DDR5 na Alder Lake: velké novinky s XMP 3.0 a Dynamic Memory Boost

Naopak to ale vypadalo na problém. Profily AMD EXPO jsou nové a desky pro procesory Intel s nimi logicky doteď nepočítaly, takže by z nich nedokázaly přečíst uložená optimalizovaná nastavení. Při osazení EXPO pamětí k procesoru Intelu byste tedy na tom byli hůře než v předchozím případě – nejenže paměti jsou vyladěné na jiný procesor a jiný paměťový řadič, ale ani je nejde s tímto suboptimálním laděním provozovat a paměti by deska nastavila jen na pomalé JEDEC rychlosti, protože umí jen XMP.

AMD EXPO (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Více: AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000

Gigabyte a Biostar chtějí podporu EXPO i na deskách pro Intel

Zde však přichází dobrá zpráva. Intel asi sice nemusí mít chuť EXPO podporovat tak, jako AMD podporuje profily XMP, ale výrobci desek tyto zábrany asi vyřeší za něj. Už dva v posledních týdnech oznámili podporu načítání profilů EXPO na deskách s čipsetem Z690 (a dalšími) pro procesory Intel Alder Lake a Raptor Lake. EXPO se týká jen pamětí DDR5, takže stačí podpora na aktuálním socketu LGA 1700, není třeba, aby se zpětně dodělávala na starší modely.

První z výrobců, kteří toto oznámili, byl Gigabyte. Firma vyhlásila, že její desky s čipsety Z690 a B660 budou podporovat jak paměti s profily XMP, tak s EXPO. Již vydané desky tedy podporu dostanou v aktualizaci BIOSu. A toto má pokračovat do budoucna, Gigabyte uvádí, že podpora EXPO bude i na budoucích deskách pro procesory Intel, takže je naděje, že se to snad stane trvalou funkcí v BIOSech této firmy po celou dobu, kdy budou používány paměti DDR5. Na deskách Gigabyte pro procesory AMD samozřejmě bude také podpora pro oba typy profilů.

Gigabyte Z690 Aorus Tachyon (Zdroj: Gigabyte)

Druhou firmou je Biostar, jehož desky jsou u nás vzácnější, ale dají se alespoň v některých obchodech sehnat. Tato firma chce také podporovat jak XMP, tak EXPO na platformě Intel (a AM5 samozřejmě). U Biostaru je to zatím skromnější než u Gigabyte, první deskou, u které to bude realizováno, je model Biostar Z690 Valkyrie (další zatím přislíbené nejsou, ale mohou ještě přibýt). Podpora na ni bude přidána aktualizací BIOSu, která má údajně být k dispozici „brzy“.

Podpora AMD EXPO na desce Biostar Z690 Valkyrie (zdroj: techPowerUp)

Díky podpoře pamětí DDR5 s profily EXPO na deskách Intelu už tedy u těchto pamětí nebude tak moc hrozit, že se s nimi dostanete do pasti a zůstane vám v rukou komponenta, která se nedá použít na majoritní (nebo aspoň zatím majoritní?) platformě. Ačkoliv je pravděpodobné, že ještě dlouho bude používání profilů XMP mnohem častější, snad se otevírá cesta k tomu, aby EXPO bylo aspoň trošku kompatibilní i s konkurenční platformou.

Zdroj: Gigabyte, VideoCardz, techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Ryzen 7 7700X: Efektívnejší, ale oveľa slabší ako Core i7

Jasne predbehol svojich predchodcov (vrátane R7 5800X) a aj Core i9-10900K, ktorý má o dve jadra viac. S Core i7-13700K sa ale vo vysokej viacvláknovej záťaži porovnávať nemôže, a to len mesiac po jeho vydaní. V jednovláknových aplikáciách je to už ale výkonnostne vyrovnané tak ako v hrách, kde je Ryzen 7 efektívnejší. Či sa vám R7 7700X za podobné peniaze oplatí viac ako Ci7-13700K musíte už však posúdiť sami podľa toho, čo od procesora očakávate. Celý článok „AMD Ryzen 7 7700X: Efektívnejší, ale oveľa slabší ako Core i7“ »

 •  
 •  
 •  

ASRock vyrobil kartu, která upgraduje B650 desku na čipset X670

Zase tu máme po čase zvláštnost vymykající se běžnému provozu v PC hardwaru. Je běžné, že základní desky se vyrábějí s různou výbavou a čipsety, které se od sebe liší konektivitou a funkcemi. Čipset je napevno posazený na PCB, ale teď se objevila deska, kde se fakticky dá upgradovat, pokud vám výchozí konektivita nestačí. Spáchala to firma ASRock díky zvláštnímu způsobu, kterým AMD vyrobilo čipset X670(E) na platformě AM5. Celý článok „ASRock vyrobil kartu, která upgraduje B650 desku na čipset X670“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal

Tentokrát to také dlhé čakanie ako na Ryzen 5 5600 nebolo. Naopak, Ryzen 5 7600 vyšiel veľmi krátko po frekvenčne rýchlejšom modeli s „X“ v názve. AMD sa s týmto úspornejším modelom zrejme poponáhľalo aj z dôvodov nespokojných reakcií, ktoré 7600X vyčítajú horšie chladenie. S výrazne efektívnejším R5 7600 je situácia na kremíku veselšia. K tomu je lacnejší a výkonnostne zase toľko nestráca. Celý článok „Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *